“No Time To Die”, arrin arkëtime rekord

Filmi ”No Time To Die” pati menjëherë arkëtime të bujshme me rreth 5,8 milionë dollarë në ditën e tij të parë të plotë në kinematë e Britanisë së Madhe dhe Irlandës.

”Kënga e mjellmës” e James Bond nga aktori Daniel Craig mbërriti pas një vonese të gjatë për shkak të pandemisë dhe i dha industrisë së filmit një nxitje shumë të nevojshme.

Arkëtimet e filmit ishin 13% më të larta se ”Spectre” e vitit 2015 dhe 26% më të ulëta se ”Skyfall”, sipas ”EON Productions”, MGM, ”Universal Pictures International” dhe ”United Artists Releasing”.

”No Time To Die” do të ketë shfaqjen më të madhe teatrale të të gjitha kohërave në Britaninë e Madhe me 772 kinema që shfaqin filmin, pra 25 më shumë se mbajtësi i mëparshëm i rekordeve ”Star Wars: The Rise of Skywalker”, sipas prodhuesve.

Më shumë se 30 000 njerëz morën pjesë në shfaqjet e mesnatës  pasi filmi shiti 1 620 000 bileta paraprakisht për hapjen e tij katërditore.

”No Time To Die”, i drejtuar nga regjisori amerikan Cary Joji Fukunaga dhe gjithashtu me protagonistë Lea Seydoux, Rami Malek dhe Lashana Lynch, pritet të fitojë 90 milionë dollarë në fundjavë.

Filmi do të jetë i disponueshëm edhe në Brazil, Gjermani, Itali, Japoni, Meksikë dhe Spanjë. / KultPlus.com