Daniel Craig për rolin e Bondit: Për çudi, tani ju besoj njerëzve shumë më shumë

Aktori i njohur britanik, Daniel Craig, ka thënë se portretizimi i rolit të agjentit të famshëm James Bond e ka bërë “të ketë besim më të madh” te të tjerët.

Aktori 53-vjeçar e ka luajtur rolin e 007-shit për herën e pestë dhe të fundit në filmin e ri “No Time To Die” dhe ka pranuar se portretizimi i agjentit ikonik për 15 vjet radhazi e ka ndryshuar shumë si person.

Craig ka thënë për revistën “SiriusXM” se ka reflektuar shumë për këtë gjë kohëve të fundit.

“Vërtet mund ta vëresh se sa shumë më ka ndryshuar. Një person duhet të ndryshojë, një person duhet ta ekzaminojë jetën e tjetrit dhe kur punoni e shihni veten në një vend tjetër. Por dikur kam pasur vështirësi shumë me autoritetin”, ka thënë ai. “Tani jam person që gjithmonë shikoj se çfarë ka qosheve. Nuk jam i sigurt, jam tepër dyshues, por tani nuk jam edhe aq shumë. Kam kaluar nëpër tërë këtë proces. Jam shumë më i hapur. Për çudi, ju besoj njerëzve shumë më shumë”.

Ylli i filmit “Knives Out” gjithashtu ka rikujtuar se sa vlerë ka pasur për të këshilla e regjisorit Mike Nichols, me të cilin kishte punuar në “Betrayal”.

“Ai më tha: ‘Daniel, mos puno me budallenj’. Dhe unë e pranova se kishte të drejtë. Sa më shumë që vitet po kalojnë po e kuptoj se ka pasur shumë të drejtë. Mos puno me budallenj. Nëse keni mundësi dhe mund t’iu shmangeni budallenjve, atëherë do të mund ta shfaqni më të mirën para të tjerëve e edhe të tjerët do të mund t’ju përgjigjen njësoj”, ka theksuar ai.

Filmi i fundit që e sjell aktorin Craig në rolin e agjentit i ka arkëtuar gjithsej 56 milionë dollarë në javën e parë të shfaqjes nëpër kinematë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës dhe Kanadasë.

Pas 18 muajsh vonese në lansim, si pasojë e pandemisë, “No Time to Die” ka debutuar në arkat filmike të Amerikës Veriore.

Dhe projekti në të cilin aktori britanik e portretizon për herë të fundit agjentin 007 arriti që t’i fitojë gjithsej 56 milionë dollarë nga shitja e biletave brenda një jave të vetme.

Kështu, “No Time To Die” me lehtësi ka arritur që të pozicionohet në vendin e parë të arkave filmike./ KultPlus.com

Agjenti 007 kalon te Shekspiri, Daniel Craig do të luajë në ‘Makbeth’

Daniel Craig i thotë lamtumirë kostumeve të agjentit më të njohur të gjitha kohërave dhe përshëndet një nga burrat kryesorë më tragjikë të letërsisë, transmeton KultPlus.

Craig dhe Ruth Negga do të luajnë në ‘Makbeth’ në Broadway duke filluar në mars 2022. Shfaqja do të ketë një shfaqje të kufizuar prej 15 javësh.

Me filmin e fundit të ‘James Bond No Time to Die’, Craig po bënë përfundimin e kësaj epoke dhe ai ka mundësinë të marrë përsipër projekte më të reja dhe të larmishme. Craig nuk është vetëm, ai do të bashkëpunojnë me disa emra të mëdhenj në këtë projekt. Prodhuesja Barbara Brokoli është gati për këtë dramë Shekspiriane. Më parë, ajo ka prodhuar nëntë filma të ‘James Bond’ me Craig dhe Pierce Brosnan. Shfaqja do të drejtohet nga fituesi i ‘Çmimit Tony’, Sam Gold. /KultPlus.com

“No Time To Die”, arrin arkëtime rekord

Filmi ”No Time To Die” pati menjëherë arkëtime të bujshme me rreth 5,8 milionë dollarë në ditën e tij të parë të plotë në kinematë e Britanisë së Madhe dhe Irlandës.

”Kënga e mjellmës” e James Bond nga aktori Daniel Craig mbërriti pas një vonese të gjatë për shkak të pandemisë dhe i dha industrisë së filmit një nxitje shumë të nevojshme.

Arkëtimet e filmit ishin 13% më të larta se ”Spectre” e vitit 2015 dhe 26% më të ulëta se ”Skyfall”, sipas ”EON Productions”, MGM, ”Universal Pictures International” dhe ”United Artists Releasing”.

”No Time To Die” do të ketë shfaqjen më të madhe teatrale të të gjitha kohërave në Britaninë e Madhe me 772 kinema që shfaqin filmin, pra 25 më shumë se mbajtësi i mëparshëm i rekordeve ”Star Wars: The Rise of Skywalker”, sipas prodhuesve.

Më shumë se 30 000 njerëz morën pjesë në shfaqjet e mesnatës  pasi filmi shiti 1 620 000 bileta paraprakisht për hapjen e tij katërditore.

”No Time To Die”, i drejtuar nga regjisori amerikan Cary Joji Fukunaga dhe gjithashtu me protagonistë Lea Seydoux, Rami Malek dhe Lashana Lynch, pritet të fitojë 90 milionë dollarë në fundjavë.

Filmi do të jetë i disponueshëm edhe në Brazil, Gjermani, Itali, Japoni, Meksikë dhe Spanjë. / KultPlus.com

Daniel Craig: Bond nuk qau, isha unë

Kinematë në të gjithë botën po përgatiten për ardhjen e fansave të James Bond për filmin e shumëpritur “No Time To Die”, dhe Daniel Craig pranon se ishte i pushtuar nga emocionet në ditën e fundit të xhirimeve.

“Po binte shi. Në studion e Pinewood, i gjithë ekipi duartrokiti. Ishte shumë mbresëlënës – si një antiklimaks. Kanë kaluar gati 16 vjet të jetës sime”, tha Craig për gazetën gjermane Bild para premierës në Londër të Jamesit të tij të pestë dhe të fundit Film Bond.

“James Bond nuk qau, unë qava,” tha aktori 53-vjeçar, të cilit ky është filmi i pestë dhe i fundit për Agjenti Sekret 007.

Filmi i ri i Bond, i cili është shtyrë disa herë për shkak të pandemisë, festoi premierën botërore të martën në Londër, dhe do të fillojë të shfaqet në kinema gjatë javës.

Craig thotë se ishte “vërtet i lumtur” por edhe i trishtuar pasi shikoi filmin me miqtë.

“Është më e mira ime,” tha ai për Bild.

Filmi i 25-të i James Bond ishte planifikuar fillimisht të shfaqet në tetor 2019. Megjithatë, për shkak të ndryshimit të regjisorit dhe mbylljes së kinemasë gjatë pandemisë, data e shpërndarjes është shtyrë disa herë.

Pas shtyrjes të së enjtes, një grup tifozësh të quajtur Team Bond madje filluan një fushatë për mbledhjen e fondeve për të parandaluar vonesën e shfaqjes.

Pak ambiciozë, ata kërkuan të mbledhin disa qindra miliona funte donacione për të blerë të drejtat për trilerin aksion dhe për ta sjellë filmin në televizion para Krishtlindjeve 2020.

Por Craig thotë se transmetimi i filmit do të ishte një “katastrofë”.

Filmi Bond është një ngjarje “epike” që kërkon festimin e duhur në kinema, tha ai.

Pas përfundimit me Bond, Craig dëshiron të fillojë aktin e tretë të jetës së tij, por në asnjë mënyrë nuk do ta përfundojë karrierën e tij të filmit.

Sa i përket asaj se kush do ta pasojë atë si Bond, ai tha se nuk e di.

Ndërsa nuk është më puna e tij, pranoi Craig, ai tha se aktori i ardhshëm do të duhej të ‘rishpikte’ Bond përsëri.

Premiera botërore në Royal Albert Hall të Londrës u ndoq nga aktori kryesor, yje të tjerë të filmit, të famshëm të shumtë dhe anëtarë të familjes mbretërore britanike./KultPlus.com

Kinematë në Britaninë e Madhe punësojnë staf shtesë për premierën e filmit ‘No Time To Die’

Paraqitja e fundit  e Daniel Craig si agjenti  007 pritet të jetë fundjava më e madhe e hapjes në arkat britanike që nga ‘Avengers: Endgame’ më shumë se dy vjet më parë, pasi kinematë kanë punësuar qindra staf shtesë për të përballuar “Bondmanian”, transmeton KultPlus.

Shitjet paraprake të biletave kanë vënë ‘No Time to Die’ në rrugën e duhur për të qenë filmi i dytë me fitimin më të madh në 59 vjet, para se ai të ketë premierën botërore më 30 shtator.

Filmi vjen 18 muaj me vonesë dhe katër ndryshime në datën e shfaqjes. Pronarët e kinemave po bëjnë të gjitha hapat për të kënaqur kërkesën e publikut për filmin që do të shfaqet në më shumë se 700 kinema në Mbretërinë e Bashkuar dhe Irlandë.

“Do të jetë fundjava më e madhe hapëse që kur filloi pandemia,” thotë Tim Richards, shefi ekzekutiv i Vue, operatori i tretë më i madh i kinemavenë Mbretërinë e Bashkuar. /KultPlus.com

Foto:Nicola Dove/AP