Shkrirja e Arktikut, kërcënim i trefishtë

Shkrirja e ngricës së përhershme të Arktikut, e ngarkuar me miliarda tonë gazra serë, jo vetëm që kërcënon infrastrukturën e rajonit, por edhe jetën në të gjithë planetin, sipas një rishikimi gjithëpërfshirës shkencor.

Një studim tjetër paralajmëron se metani dhe CO2 që ikin nga toka e ngrirë prej kohësh mund të përshpejtojnë ngrohjen dhe të mposhtin përpjekjet globale për të kufizuar rritjen e temperaturës së Tokës në nivele të jetueshme.

Ekspozimi i lëndës organike shumë të djegshme që nuk mbyllet më nga akulli po nxit gjithashtu zjarre të paprecedentë, duke e bërë ngrirjen e përhershme një kërcënim të trefishtë, thuhet në studime.

Temperaturat në rajonin e Arktikut janë rritur dy deri në tre herë më shpejt gjatë gjysmëshekullit të fundit sesa për botën në tërësi, dy deri në tre gradë Celsius mbi nivelet para-industriale.

Rajoni ka parë gjithashtu një seri anomalish të çuditshme të motit, me temperatura në dimër që rriten deri në 40 gradë Celsius mbi mesataret e mëparshme. /abcnews.al / KultPlus.com

Ky është njëri ndër plazhet më të bukura në Evropë

Plazhi Haukland në veri të Norvegjisë është klasifikuar si një nga plazhet më të bukur në Evropë. Pamja që ofron ngjason me peizazhin e një kartoline dhe disa e krahasojnë me Karaibet.

Mirëpo, në krahasim me plazhet e Karaibeve, Haukland është shumë më i ftohtë. Temperatura e ujit nuk është kurrë më shumë se 10 gradë Celsius, pasi është 300 kilometra në veri të Arktikut.

Vizitorët thonë se plazhi është më i këndshëm se shumë prej plazheve në jug të Evropës.

“Plazhi këtu është edhe më i këndshëm se ai që sheh në jug të Evropës, është edhe më i bardhë se sa mund të gjesh diku tjetër”, u shpreh një vizitor.

Plazhi Haukland është i njohur në rrjetet sociale, dhe në guidat e udhëtimit është shënuar si një nga më të bukurit në Evropë.

Në atë vend unik dhe shumë të largët, të njohur vetëm nga vendasit, njerëzit shpesh përdorin mjete lundruese por edhe zhyten në ujërat e ftohta. Vitin e kaluar këtë plazh e vizituan 300,000 turistë, 50 përqind më shumë se në pesë vjet. / KultPlus.com