Armani mbyll “me lule“ Javën e Modës në Milano

Lulet e dimrit janë lajtmotivi i koleksionit të veshjeve për femra të Xhorxho Armanit për periudhën vjeshtë-dimër 2024.

Lulet e stampuara ose të qëndisura në rozë, jeshile apo blu, i shtonin ngjyrat fustaneve, xhaketave, bluzave, çantave e kapeleve ku dominonin bluja e errët dhe e zeza.

E teksa Java e Modës së luksit në Milano u mbyll, ka nisur ajo e Parisit ku stilistja Maria Gracia Kiuri prezantoi koleksionin vjeshtë-dimër për femra, sipas botëkuptimit të saj.

Dominon stili i viteve ’60, me palltot dhe xhaketat e gjata me rripa të rregullt, fustane të shkurtër herë herë me rripa me rruza shkëlqyese, motivet e kuadratëve, e ku dominojnë e zeza, grija apo kafja e zbehtë./KultPlus.com

A model presents a creation from the Giorgio Armani Fall-Winter 2024/2025 collection at Fashion Week in Milan, Italy, February 25, 2024. REUTERS/Claudia Greco

Armani mahnit Parisin me një pasarelë të shkëlqyer të modës

Giorgio Armani mirëpriti të ftuarit në Paris për shfaqjen e modës të martën në një mjedis minimalist, intim, duke shfaqur një koleksion të lëmuar të zhytur në diamantët, teminat dhe shkëlqimin, transmeton KultPlus.

Dizajnerja italiane, krijimet e së cilës vishen nga mbretërit dhe yjet e Hollivudit, dërgoi modele me fustane prej tyli të zi me nivele, xhaketa elegante me shkëlqim të shtuar dhe bluza të tejdukshme me detaje lulesh.

Modele me xhaketa me stampa lulesh dhe pantallona blu të stilit jodhpur të prera nga pëlhura të ylberta dolën në pistë, ndërsa të tjerët shfaqnin majat ose xhaketat e fryra, të mbuluara me dhjetëra harqe me fjongo tyl rozë.

Ceremonia e ndarjes së çmimeve nuk është kurrë larg dhe Armani ofroi një përzgjedhje fustanesh magjepsës, të hollë ose voluminoz, të mëndafshtë ose kadifeje, pa rripa ose të mbuluar me temina, me ngjyra që variojnë nga roza Barbie në blu të thellë.

Në fund të emisionit, Armani, gati 88 vjeç, mezi doli nga errësira për harkun e tij të zakonshëm.

Java e Modës në Paris, e cila vazhdon deri të enjten me shfaqje nga Balenciaga, Jean Paul Gaultier dhe Fendi, është një vitrinë prestigjioze për një grup të zgjedhur shtëpish të modës, rrobat e të cilave janë të qepura me dorë nga artizanët shumë të aftë.

Ndërsa moda e lartë përbën një pjesë të vogël të shitjeve për markat luksoze, ajo është një shtytës kryesor i marketingut për industrinë./ KultPlus.com

Giorgio Armani anulon shfaqjen në Itali

Për shkak të zhvillimeve të shpejta të virusit vdekjeprurës në Itali, stilisti me famë botërore, Giorgio Armani, ka anulluar shfaqjen e tij të ditës së sotme.

Ai ka menduar të “luajë sigurt”, për të mbrojtur stafin e tij nga koronavirusi i cili deri tani e ka çuar në 2 numrin e viktimave në Itali. Armani ka vendosur që sfilata me veshjet e tij për femra të mbahet në një teatër, brenda dyerve të mbyllura.

Stilisti nuk do të lejojë as shtypin dhe as blerës për punimet e tij, për t’u ruajtur në maksimum nga rreziku i infektimit nga koronavirusi. Italia është bënë në alarm dhe qindra persona po mbahen në mbikqyrje, ndërsa numri i të infektuarve deri tani ka shkuar në 50./KultPlus.com