Fyeu Erdoganin, aktorja e njohur turke dënohet me burg

Një gjykatë apeli në Stamboll ka dënuar me 11 muaj e 20 ditë burg aktoren dhe këngëtaren e njohur turke, Zuhal Olcay, për fyerje publike ndaj Presidentit Recep Tayyip Erdogan.

Olcay kishte apeluar vendimin e një tjetër gjykate që e kishte dënuar me 10 muaj burg për fyerje ndaj Erdogan, por përkundër pritshmërive të saj, Gjykata e Apelit ia rriti dënimin në 11 muaj e 20 ditë burg. Ajo akuzohet se nga skena e një lokali ku po këndonte ka bërë deklarata fyese ndaj Presidentit turk.

Gjykata rriti dënimin ndaj aktores dhe këngëtares me arsyetimin se fyerja ndaj kreut të shtetit ishte bërë në publik, por nga ana tjetër mori vendimin që vuajtja e dënimit të shtyhet si pasoje e pendesës së shfaqur nga aktorja.

Sipas Haberturk, Olcay duke ka shprehur pendesën për veprimin e saj ka theksuar se “ishte një veprim impulsiv”. Ajo kërkoi abrogimin e vendimit të gjykatës ose kthim të dënimit në gjobë me para. Por gjykata vendosi vetëm shtyrje të dënimit me 1 vit e 6 muaj.

Aktorja dhe këngëtarja 61-vjeçare ka luajtur në më shumë se 15 seriale që prej vitit 1980. Roli i saj i fundit është ai i Sureyasë në serialin “Shoqëria e Lartë”. /KultPlus.com