Vdes artisti reggae, Robbie Shakespeare

Artisti reggae me ndikim xhamajkan, Robbie Shakespeare, një nga dyshja e njohur Sly dhe Robbie, ka vdekur në moshën 68-vjeçare.

Ai vdiq në Florida, ku kohët e fundit kishte qenë në spital ku kishte kryer operacion në veshka, raporton Jamaica Gleaner.

Basisti dhe producenti pjellor i muzikës vlerësohet me revolucionarizimin e tingullit të muzikës reggae dhe dancehall.

Ministrja e Kulturës e Xhamajkës, Olivia Grange njoftoi vdekjen e tij dhe tha se Shekspiri ishte një nga muzikantët më të mëdhenj të vendit.

“[Sly dhe Robbie] e çuan basin dhe baterinë në nivelin më të lartë pasi bënë muzikë për veten e tyre si grup, dhe për shumë artistë të tjerë vendas dhe ndërkombëtarë”, tha ajo në një deklaratë.

Prezantuesi i muzikës reggae të BBC Radio 1Xtra, David Rodigan tha se Shakespeare “i binte kitarës së tij bas si askush tjetër”. / KultPlus.com