Florida me një ligj të ri! Ndalon fëmijët nën 14 vjeç të përdorin mediat sociale

Fëmijët nën 14 vjeç do të ndalohen të përdorin mediat sociale në Florida nga viti i ardhshëm.

I nënshkruar në ligj nga guvernatori Ron DeSantis, legjislacioni i kërkon kompanive të mediave sociale të fshijnë llogaritë e personave nën 14 vjeç.

Fëmijët e moshës 14 dhe 15 vjeç do të kenë nevojë gjithashtu për pëlqimin e prindërve përpara se të regjistrohen në platforma si Instagram dhe Snapchat.

Kompanitë që nuk arrijnë të fshijnë llogaritë rrezikojnë të paditen në emër të fëmijëve, deri në 10,000 dollarë (7,908 £) – dhe gjithashtu mund të gjobiten deri në 50,000 dollarë (39,538 £) për shkelje të ligjit.

Është vendosur të hyjë në fuqi në Florida nga janari i vitit të ardhshëm, por priten sfida nga kompanitë që pretendojnë se shkel kushtetutën amerikane./alsatm/KultPlus.com

Emina Çunmulaj emërohet Konsulle Nderi e Shqipërisë në Florida: Me nder dhe përulësi pranoj rolin

Modelja shqiptare e njohur në botë, Emina Çunmulaj është shpallur nga shteti shqiptar Konsulle Nderi e Shqipërisë në Florida, shkruan KultPlus.

Kredencialet e Konsulles së Nderit i janë dhënë modeles Çunmulaj nga ambasadori shqiptar në ShBA, Ervin Bushati.

Lajmin për media e ka bërë të ditur Këshilli Koordinues i Diasporës, përmes një postimi në facebook.

“Emina Cunmulaj: “Me nder dhe përulësi pranoj rolin e Konsulles së Nderit të Shqipërisë në Florida”

Me një mesazh sa modest aq edhe domethënës shqiptarja e mrekullueshme ka pranuar rolin e ri, në të cilin është prezantuar nga ambasadori i Shqipërisë në SHBA Ervin Bushati, ndërsa i ka dorëzuar edhe kredencialet.

Këshilli Koordinues i Diasporës shpreh urimet e thella dhe përgëzimet më të sinqerta për anëtaren tonë të denjë, duke shprehur bindjen se Emina Cunmulaj do të kryejë një vepër madhore e patriotike edhe në këtë rol, siç ka vepruar deri më sot”, thuhet në njoftim.

Rritja e temperaturave të ujit në Florida, shqetësime për zbardhjen e shkëmbinjve koralorë

Rritja e temperaturave në ujërat e Floridës për shkak të ndryshimeve klimatike kanë shkaktuar një stres ekstrem për shkëmbinjtë koralorë duke shkaktuar zbardhje, gjë që i ka shqetësuar shkencëtarët.

“Në vitin e fundit, ka qenë vërtet dëshpërues sepse kemi parë shumë ndryshime dhe ne kemi monitoruar faqet nga Miami për pesë vjet tani dhe kemi filluar të shohim ndryshime në ato faqe,” tha Michael Studivan. , një shkencëtar me Programin e Shëndetit dhe Monitorimit të Koraleve të Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës.

Vetëm gjatë javës së fundit, ndërsa Jugu i SHBA-së po përballet me një valë të nxehti , NOAA ka raportuar temperaturat e ujit të Floridës në mesin e viteve ’90 Fahrenheit (35 C). Temperaturat normale të ujit për këtë periudhë të vitit duhet të jenë midis 73-88 gradë Fahrenheit, sipas NOAA.

Nxehtësia ekstreme ka shkaktuar zbardhjen e koraleve, ku koralet e stresuara nxjerrin simbionet e tyre shumëngjyrëshe të algave, duke i lënë ato të zbehta dhe të pambrojtura.

Në përgjigje të krizës, NOAA dhe Mote Marine Laboratory dhe Akuarium po bashkojnë burimet dhe thonë se kanë dalë me teknika të reja për të përhapur dhe transplantuar koralet e shëndetshme. Ata po kultivojnë fragmente koralesh në çerdhe, duke siguruar forcën dhe qëndrueshmërinë e tyre përpara se t’i rifusin në oqean.

Shkëmbinj nënujorë koralorë krijojnë shtëpi për miliona lloje të jetës detare, mbështesin rrjetet e shëndetshme ushqimore të oqeanit dhe mbrojnë vijat bregdetare, thonë ekspertët. Shkëmbinjtë koralorë të Floridës janë gjithashtu një atraksion turistik dhe ndihmojnë në mbështetjen e ekonomisë lokale.

“Ne duam të restaurojmë koralet në këto shkëmbinj nënujorë koralorë në një mënyrë në të cilën ata tani mund të riprodhojnë përsëritjen e tyre dhe të na lënë jashtë biznesit për sa i përket restaurimit të koraleve,” tha Michael Crosby, president dhe CEO i Mote Marine Laboratory and Aquarium.

Studivan tha se disa nga koralet në Portin e Majamit janë të shëndetshëm, gjë që ishte një shenjë e mirë. “Ne po përpiqemi të kuptojmë se si këto korale kanë qenë në gjendje të mbijetojnë dhe nëse mund të përdorim apo jo të njëjtat mekanizma për t’i bërë ato të suksesshme si pjesë e restaurimit të koraleve. Kështu që marrim koralet nga porti, i sjellim dhe ripopullojmë disa të shkëmbinjve tanë nënujorë që janë shkatërruar”.

Raportimi nga Maria Alejandra Cardona në Miami dhe Key West, Florida Shkrim nga Matthew Lewis; redaktimi nga Diane Craft./Reuters/KultPlus.com

Uragani “Ian” shkakton përmbytje të mëdha dhe ndërpret energjinë elektrike në Florida

Një nga stuhitë më të rrezikshme që ka goditur SHBA-në në vite ka lënë 2.4 milionë shtëpi dhe biznese në Florida pa energji elektrike dhe në brendësi të vendit ka pasur përmbysje të shumta, shkruan BBC.

Uragani Ian arriti në tokë rreth orës 15:10 me orën lokale të mërkurën, duke u përplasur në bregdet me shpejtësi të erës deri në 241 km/h (150 mph).

Skenat dramatike përfshinin një çati spitali të hedhur në erë, makina të zhytura në ujë dhe pemë të shkulura nga toka.

Uragani i kategorisë katër u zvogëlua më vonë në një stuhi tropikale.

Megjithatë, Floridianët u paralajmëruan se 24 orët më të rrezikshme ishin përpara dhe kryebashkiaku i Tampa u kërkoi njerëzve të strehoheshin në vend gjatë natës deri në mëngjesin e së enjtes.

Në një mesazh të postuar në Facebook, Qendra e Parashikimit të Motit u tha banorëve në Gadishullin Qendror të Floridës që të prisnin “kërcënime për jetën, katastrofike dhe përmbytje urbane” që do të vazhdojnë deri në mëngjesin e së premtes, me potencialisht deri në 76 cm shi në nivel lokal.

Banorët u urdhëruan të largoheshin nga shtëpitë e tyre, por shumë prej tyre kanë vendosur të qëndrojnë dhe të kërkojnë strehim brenda. /KultPlus.com

Vdes artisti reggae, Robbie Shakespeare

Artisti reggae me ndikim xhamajkan, Robbie Shakespeare, një nga dyshja e njohur Sly dhe Robbie, ka vdekur në moshën 68-vjeçare.

Ai vdiq në Florida, ku kohët e fundit kishte qenë në spital ku kishte kryer operacion në veshka, raporton Jamaica Gleaner.

Basisti dhe producenti pjellor i muzikës vlerësohet me revolucionarizimin e tingullit të muzikës reggae dhe dancehall.

Ministrja e Kulturës e Xhamajkës, Olivia Grange njoftoi vdekjen e tij dhe tha se Shekspiri ishte një nga muzikantët më të mëdhenj të vendit.

“[Sly dhe Robbie] e çuan basin dhe baterinë në nivelin më të lartë pasi bënë muzikë për veten e tyre si grup, dhe për shumë artistë të tjerë vendas dhe ndërkombëtarë”, tha ajo në një deklaratë.

Prezantuesi i muzikës reggae të BBC Radio 1Xtra, David Rodigan tha se Shakespeare “i binte kitarës së tij bas si askush tjetër”. / KultPlus.com

Del në shitje burgu historik në Florida

Një burg historik i krijuar në vitin 1920 është vënë në shitje në Florida.

Pjesa e brendshme e këtij burgu raportohet se është ruajtur mjaft mirë, ku dyert e qelive kanë mbetur origjinale mirëpo ka mungesë të energjisë elektrike.

Kjo pronë besohet se kushton rreth 140 mijë dollarë.

Kurse, në anën tjetër dihet pak për historinë e këtij burgu për shkak të mungesës së të dhënave në dispozicion nga gjykata dhe departamenti i policisë./paper/KultPlus.com

Kreacionet e Elife Arifit marrin vëmendje nga “Medium Gallery” në Florida

Lyente taket e këpucëve të saj çdo ditë me ngjyra të ndryshme, ndërsa sot gëzon sukses ndërkombëtar në botën e modës.

Syri i Elife Arifit, si duket që nga mosha e re kishte nuhatur materialin, dhe aty për aty kishte arritur të vizatojë një dizajn specifik për të. E sot, ka edhe brendin e saj  të veshjeve të titulluar “EL Creations” që arriti për një kohë shumë të shkurtër të njihet edhe ndërkombëtarisht, shkruan KultPlus.

Elife Arifi, kreatore e rrobave tashmë që dy vite, është ideatore dhe pronare e brendit vendor të veshjeve “El Creations” në Gjilan  – titull që ia kishte vënë për shkak se nuk përmban vetëm rroba, por gjithçka që rrjedh prej materialeve të ndryshme.

Duke qenë që edhe shkollën e mesme të artit e ka përfunduar në Gjilan, dhe është e diplomuar në Akademinë e Arteve në UP , ajo asnjëherë nuk ishte shkëputur nga moda.

Elife Arifi rrëfen për KultPlus fëmijërinë e saj dhe dëshirat që i kishin rrjedhur qysh si e re për dizajnin dhe artin në përgjithësi.

“Si fëmijë gjithmonë kam eksperimentuar me rroba, me këpucë dhe materiale të ndryshme. Më kujtohet, qysh e re ndërroja ngjyrën e këpucëve. Zakonisht më pëlqenin takat, me ato eksperimentoja duke i lyer me ngjyra të ndryshme. I bëja të dukeshin tërësisht si këpucë të reja. Edhe si fëmijë  kam mbajtur me vete gjithmonë një fletore, në të cilën e vizatoja gjithmonë një vajzë të njëjtë, por me rroba ndryshe. Aty arrija ta shpreh gjithë kreativitetin që e kisha”.

Arifi tregon gjithashtu se nuk e kishte pasur edhe shumë të lehtë që ta niste brendin e saj. Kishte filluar me shërbime online, fillimisht te familjarët, pastaj duke i plasuar në rrjete sociale, si Facebook dhe Instagram, kishte arritur të depërtojë edhe në një masë tjetër. Ajo çfarë i kishte ndihmuar shumë kishte qenë kursi që e kishte ndjekur, pasi aty ishte vlerësuar puna e saj. Nga aty ajo kishte marrë vullnetin për të vazhduar punën deri të nisja e brendit.

“Në fund të vitit të katërt në fakultet fillova të merrem më shumë me skica. Aty e testoja veten, fillova ta mësoja pak a shumë zanatin e punës, dhe merresha edhe me detaje. Fillova edhe një kurs mode. Më kujtohet si sot kur e dërgova një dizajn të një palltoje tek mësuesja e modës, dhe Flutura Dedinjës i pëlqeu shumë. Nga ai vullnet që mu dha, fillova të merresha fillimisht me pallto. Një muaj qëndrova në atelie duke dizajnuar pallto të ndryshme. Kur fillova t’i publikoja nisi edhe reagimi i të tjerëve”.

Nga këtu lindi edhe dëshira që ajo të niste brendin e saj dhe në shtatorin e vitit 2018 ajo hapi brendin e saj “EL Creations” në Gjilan.

Duke i parë kreacionet e saj, ngjasojnë shumë në të përditshmen, por disa detaje thyejnë ato nuanca dhe bëjnë që ato të duken më të veçanta. Edhe qëllimi i kreatores është që ta vë në pah të zakonshmen, por duke e futur gjithmonë një element më tërheqës dhe më të dukshëm. Kombinimi i disa materialeve dhe ngjyrave në një veshje është ajo çfarë e veçon kreatoren.

“Mundona të përditshmen ta sjell me një ekstravagancë minimale, që secilën veshje  te përditshme , ta bëjë të duket më unike. Kam dëshirë shumicën e materialeve t’i përziej në një vend. Kombinimi i materialeve është diçka që e adhuroj. Varësisht prej modelit i kombinoj edhe ngjyrat. Ndërsa koleksionet që i bëj zakonisht përshtatem me një ngjyrë. Për shembull kur në një kreacion e përdori të kaltërten, atëherë i kombinoj të gjitha nuancat e kësaj ngjyre në një veshje.”

Duke qenë që shumica e kreatorëve bëjnë fillimisht skicën e pastaj hynë në procesin e punës me material, tek Elifja nuk ndodhë e njëjta gjë. Ajo në shumicën e rasteve nuk vizaton skicën, por shkon drejt e në material. Aty arrin ta bëjë ndryshimin

“Gjatë procesit të punës më së shumti eksperimentoj. Në skica nuk bëj eksperimente. Pra, me material unë arrij të manipuloj. E veçanta ime është që shkoj drejt e në material, vetëm përmes prekjes arrij ta dalloj a mund të dalë mirë. E mendoj çfarë mund të nxjerrë nga ajo. Kam filluar vetë, zakonisht edhe rrobat kur i kam blerë, i kam ndryshuar, kam  eksperimentuar, i kam bërë në mënyrën time, edhe tash bazën më të fortë e kam te materiali në kukëll, sesa në skica.”

E pas lansimit të brendit “El Creations”, palltot e dizajnuara morën vëmendje nga galeria e modës e quajtur “Medium Gallery” me bazë në Florida, SHBA. E kontaktuar nga ata, Arifi bëri marrëveshje në lidhje me kreacionet e saj. Ajo rrëfen më shumë se si arriti deri te kjo marrëveshje dhe se a pati sukses deri më tani.

“Pas koleksionit të palltove më kontaktoi fotografia zyrtare nga Medium Gallery, një agjencion i Amerikës, nga Florida,  përmes Facebook-ut. Ata më ftuan për një kohë të caktuar atje, të shkoj të punoj, por duke qenë se kam qenë tejet e angazhuar me punë, dhe për shkak të kërkesave aq të shumta këtu, nuk kam arritur ta pranoj në atë formë, por ne e bëmë një marrëveshje tjetër. Unë kreacionet i qep dhe dizajnoj këtu e pastaj përmes postës i dërgoj atje. Fatmirësisht gjithçka po funksionin si duhet.”

Arifi tregon që përpos marrëveshjes në Floridë, kërkesat janë të shumta edhe nga Evropa dhe shpreson që mos të ndalen me kaq. Duke qenë që brendi i saj nuk përfshin vetëm veshje, si dhe nuk ka kufizime qoftë për vajza, meshkuj, të rritur apo fëmijë edhe çmimet janë të përballueshme, ambiciet e saj nuk ndalen këtu.

Këtë brend, Elife Arife synon ta bëjë edhe fabrikë, e cila do t’i përfshinte të gjitha kreacionet e saj të veçanta, e gjer më tash e ndjen veten me fat që ka arritur deri këtu. Kjo bën që ajo të punojë më shumë dhe t’i jap vetes më shumë vullnet që të bëjë hapa drejt suksesit më të madh. / KultPlus.com

Dua Lipa për dy net magjeps publikun e Miamit në Florida (FOTO)

Dua Lipa për dy net radhazi ka magjepsur publikun e Miamit ku është paraqitur me dy koncerte në kuadër të turnet të saj, gjersa po vazhdon rrugëtimin e saj të koncerteve në skenat më të njohura të botës, shkruan KultPlus.

Me qindra fansa shihen duke zgjatuar duart drejt saj derisa ajo performon hitet e saj në skenë.

“Jemi ndjerë shumë me fat që performuam në një amfiteatër hapur. Dukej sikur një mini-festival i yni. Faleminderit për gjithë dashurinë”, ka shkruar Dua Lipa në postimin e saj në Instagram./ KultPlus.com