NASA zbulon “automjetin” që do mundësojë dërgimin e astronautëve në Hënë dhe Mars

Administrata Kombëtare Aeronautike Hapësinore Amerikane, e njohur si NASA, ka zhvilluar një “mega-raketë” që mundëson dërgimin e njerëzve në Hënë dhe ndoshta edhe në Mars. Provat e fundit të mjetit me të cilin synohet se arrihet dërgimi, priten të zhvillohen brenda javëve të ardhshme.

Në Misisipin jugor, zonë afër kufirit me Luizianën, inxhinierët kanë lansuar një pjesë të mrekullueshme të pajisjeve përmes hapave të saj. Një cilindër gjigant ngjyrë portokalli, është pezulluar në një strukturë çeliku, përfaqëson thelbin e një automjeti hapësinor më të fuqishëm se gjithçka që ka parë bora që nga vitet 1960.

“Mega-raketa”, ndryshe e quajtur si Sistemi i Hapësirë Hapësinore, përbëhet nga faza thelbësore me lëndë djegëse të lëngshme, me katër motorë të fuqishëm RS-25, dhe dy nxitës të karburantit të ngurtë.

Automjeti sipas ekspertëve, siguron forcën shtytëse masive të nevojshme për t’i “hedhur” astronautët nga Toka drejt Hënës.

Sipas programit Artemis të Nasa, burri tjetër dhe gruaja e parë do të dërgohen në sipërfaqen hënore në 2024. Kjo do të jetë ulja e parë e ekuipazhit në satelitin e vetëm natyror të Tokës që nga Apollo 17 në 1972. / KultPlus.com