Skuadra e astronomëve kap foto të planeteve në formim, mund të jenë planete të ngjashme me Tokën

Imazhe magjepsëse të planeteve duke u formuar janë kapur nga astronomët. Ato mund të ruajnë të dhëna për origjinën e botërave të ngjashme me Tokën.

Një skuadër ndërkombëtare astronomësh përdori obzervatorin ‘Europe Southern Observatory Very Large Telescope’ në Kili për të kapur 15 fotot të disqeve planetare, transmeton KultPlus.com

Në imazhe u gjetën ‘zona të ndritshme’ që tregojnë për proceset që kanë ccuar në formimin e planeteve.

Disqet proto-planetare formohen në bashkëpunim me yllin që rrethojnë. Kokrriza pluhuri në disk bashkohen për të formuar planete të ngjashme me Tokën. / KultPlus.com

Sonte “Mbrëmja e Astronomisë” në Prishtinë, mund t’i shihni yjet me teleskop

Në Prishtinë sonte do të mbahet “Mbrëmja e Astronomisë”, ku do të mund të vëzhgohen me teleskop planetët e yjet.

Organizatorët “Astronomy Club of Kosovo”, “Under One Sky”, e “Mia Park – Prishtinë” përmes një ngjarje të krijuar në Facebook kanë konfirmuar se aktiviteti do të nisë në ora 20:00 e do të zgjasë deri në mesnatë, transmeton KultPlus

Tutje ata thonë se, “do të ketë ‘Movie Night’ ku do të shikojmë së bashku një film rreth astronomisë.

”Ftoni shokët, shoqet, miqtë e familjarët tuaj të na bashkëngjitën në këtë mbrëmje të paharrueshme. Shumë surpriza dhe aktivitete tjera na presin” /koha.net/ KultPlus.com