Për herë të parë, një grua në krye të CIA-s

Senati amerikan ka miratuar emërimin e Avril Haines-it, duke e bërë atë gruan e parë që do të jetë drejtoreshë e Inteligjencës Kombëtare Amerikane, (CIA) dhe e para e zgjedhjeve të presidentit që do të miratohej.

Votimi ishte 84 pro dhe 10 kundër, me të gjitha votat jo nga republikanët.Të dytë demokratë dhe republikanët kryesorë lëshuan deklarata duke vlerësuar të nominuarën.

Hainesi, 51 vjeçe, është rritur në New York si fëmijë i vetëm, duke u kujdesur për të ëmën e saj, e cila vdiq kur Hainesi ishte 15-vjeçare. Pas përfundimit të shkollimit fillestar, ajo shkoi në Japoni dhe ndoqi trajnime në një akademi të xhudos. Atje mori rripin bojë kafe, shkalla e dytë nga rëndësia në xhudo.

Mandej Avril Hainesi u kthye në Chicago, ku studioi fizikën teorike. Krahas studimeve ajo restauroi një avion të vjetër, mësoi të fluturojë dhe deshi të kalonte Atlantikun me avion. Por, për shkak të problemeve teknike me avionin “Cessna 310” ajo u ul në Newfoundland.

Ajo ka punuar edhe në administratën shtetërore, së pari në Ministrinë e Jashtme, më pas në Senat, ku u njoh me Joe Bidenin dhe më 2008 iu bashkua ekipit të tij pas zgjedhjes së Barack Obamës si president dhe Bidenit zvpresident. Në këtë qeveri Avril Hainesi punoi në Këshillin për Siguri Nacionale, pastaj u bë zëvendësdrejtore e CIA-s dhe më vonë zëvendëse e këshilltarit për siguri nacionale, transmeton KultPlus.

Gjatë prezantimit si koordinatore e të gjitha shërbimeve sekrete ajo tha se politika nuk duhet të përzihet në punën e shërbimeve sekrete. Kjo u kuptua si kritikë e ashpër ndaj Donald Trumpit. Avril Hainesi premtoi se do ta publikojë raportin sekret mbi vrasjen e gazetarit saudit Xhamal Kashogi.

Ajo gjithashtu i tha panelit se Bideni ka treguar se Shtetet e Bashkuara duhet të gjejnë një mënyrë për të imponuar kosto ndaj sulmuesve kibernetikë për hakërimin e fundit të Solarëindsit, atribuar Rusisë, në agjencitë dhe bizneset qeveritare të SHBA-së.

Rusia e ka mohuar përgjegjësinë për këtë sulm kibernetik. / KultPlus.com