Për herë të parë, një grua në krye të CIA-s

Senati amerikan ka miratuar emërimin e Avril Haines-it, duke e bërë atë gruan e parë që do të jetë drejtoreshë e Inteligjencës Kombëtare Amerikane, (CIA) dhe e para e zgjedhjeve të presidentit që do të miratohej.

Votimi ishte 84 pro dhe 10 kundër, me të gjitha votat jo nga republikanët.Të dytë demokratë dhe republikanët kryesorë lëshuan deklarata duke vlerësuar të nominuarën.

Hainesi, 51 vjeçe, është rritur në New York si fëmijë i vetëm, duke u kujdesur për të ëmën e saj, e cila vdiq kur Hainesi ishte 15-vjeçare. Pas përfundimit të shkollimit fillestar, ajo shkoi në Japoni dhe ndoqi trajnime në një akademi të xhudos. Atje mori rripin bojë kafe, shkalla e dytë nga rëndësia në xhudo.

Mandej Avril Hainesi u kthye në Chicago, ku studioi fizikën teorike. Krahas studimeve ajo restauroi një avion të vjetër, mësoi të fluturojë dhe deshi të kalonte Atlantikun me avion. Por, për shkak të problemeve teknike me avionin “Cessna 310” ajo u ul në Newfoundland.

Ajo ka punuar edhe në administratën shtetërore, së pari në Ministrinë e Jashtme, më pas në Senat, ku u njoh me Joe Bidenin dhe më 2008 iu bashkua ekipit të tij pas zgjedhjes së Barack Obamës si president dhe Bidenit zvpresident. Në këtë qeveri Avril Hainesi punoi në Këshillin për Siguri Nacionale, pastaj u bë zëvendësdrejtore e CIA-s dhe më vonë zëvendëse e këshilltarit për siguri nacionale, transmeton KultPlus.

Gjatë prezantimit si koordinatore e të gjitha shërbimeve sekrete ajo tha se politika nuk duhet të përzihet në punën e shërbimeve sekrete. Kjo u kuptua si kritikë e ashpër ndaj Donald Trumpit. Avril Hainesi premtoi se do ta publikojë raportin sekret mbi vrasjen e gazetarit saudit Xhamal Kashogi.

Ajo gjithashtu i tha panelit se Bideni ka treguar se Shtetet e Bashkuara duhet të gjejnë një mënyrë për të imponuar kosto ndaj sulmuesve kibernetikë për hakërimin e fundit të Solarëindsit, atribuar Rusisë, në agjencitë dhe bizneset qeveritare të SHBA-së.

Rusia e ka mohuar përgjegjësinë për këtë sulm kibernetik. / KultPlus.com

BBC: Përse dështoi CIA dhe MI6 në Shqipërinë e Hoxhës

Në vitet ’50, CIA amerikane dhe shërbimi sekret britanik, MI6, kishin tentuar që të rrëzonin regjimin e Enver Hoxhës në Shqipëri.

Përpjekjet e tyre përfunduan në një katastrofë.

Sipas BBC, më shumë se 300 agjentë përfunduan të vdekur pasi u kapën nga Sigurimi shqiptar.

Për vite me radhë është thënë se fajtor për këtë është Kim Filbi, agjenti britanik që spiunonte për sovjetikët.

Por historiani Steve Long, që po bën një libër për këto ngjarje, thotë për BBC se panorama është më e komplikuar se kaq.

Sipas tij, shkak i dështimit ka qenë mosbashkëpunimi efektiv mes britanikëve dhe amerikanëve.

“Është e vërtetë se Sigurimi në këtë kohë ishte shumë efektiv, duke sunduar përmes terrorit dhe besimit tek popullsia. Britanikët e nënvlerësuan këtë. Ata mësuan që ta marrin regjimin komunist më seriozisht”.

Sipas tij, “angazhimi i amerikanëve me gjysmë zemre ishte kundërproduktiv” pasi e forcoi akoma më shumë regjimin komunist.

“Këta njerëz u ekspozuan dhe u rrethuan lehtësisht nga regjimi komunist”.

I pyetur se ku bazohet për librin e tij, Long thotë: “Për fat të keq arkivat shqiptare nuk janë të hapura, ka vetëm disa dëshmi. Më shumë jam bazuar tek arkivat amerikane. Janë shumë të rëndësishme pasi dëshmojnë shumë për marrëdhëniet e CIA-s me MI6 në Londër. Ato ilustrojnë antagonizimin mes Uashingtonit dhe Londrës”.

“Amerikanët kishin dyshime ndaj britanikëve. Sipas tyre, britanikët po punonin pas shpine kundër amerikanëve, po tentonin të bënin marrëveshje sekrete me grekët, italianët, me regjimin e Titos. Amerikanët kishin disa arsye për të dyshuar”.

“Britanikët nga ana tjetër druheshin se amerikanët mund të shkonin shumë larg. Kishin frikë se amerikanët mund të provokonin një revolucion të parakohshëm në Shqipëri, duke sjellë reagimin e rusëve, çka do trazonte rajonin e Ballkanit. Amerikanët u frenuan nga britanikët”.

“Shumë nga ata që u kapën, u burgosën dhe nuk e panë kurrë më dritën e ditës”.

“I famshëm është gjyqi i Hamit Matjanit, guerilasi që ishte infiltruar disa herë. Regjimi i Hoxhës ishte i dëshpëruar për ta kapur. Dhe kur u kap, ai u vra publikisht me varje”/MAPO. /KultPlus.com