16-vjeçarja që lindi pa krahë dhe u bë balerinë

Ajo ka inspiruar shumë persona me performacat e saja, duke rritur sensibilitetin për personat me aftësi të kufizuara.

Një balerinë e lindur pa krahë, ka inspiruar botën me aftësitë e saj të vallëzimit,.

Vitoria Bueno, 16 vjeçe nga Brazili, po ndjekë ëndrrën e saj të bëhet një balerinë pavarësisht paaftësisë së saj.

Ajo filloi baletin pas këshillës së fizioterapeudit të saj, që e vërejti pasionin e vajzës për të vallëzuar.

Që prej atëherë, Vitoria është bërë një sensacion në media sociale, ku ajo vazhdimisht poston video dhe foto të vetat teksa vallëzon balet.

Kur nëna e Vitorias e dërgoi për herë të parë në balet, ajo ishte 5 vjeçe, dhe nëna e saj shqetësohej se vajza e saj nuk do të përshtatet.

E lindur pa krahë, ëndrra e Vitoras për tu bërë balerinë dukej jo realisitke, sidomos në një qytet të vogël rural të Brazilit.

Ajo u trajtua si një kuriozitet, të gjithë vinin tek shtëpia e tyre për të parë se si është e mundur një fëmijë të lind pa krahë.

Por Vitoria 16 vjeçe është e fokusuar në vallëzim dhe është shumë e talentuar duke marrë parasysh që në balet mbështetja në duar është e rëndësishme.

Vitoria thotë se ajo ndjehet sikur nuk ka nevojë për krahë. Njerku i saj thotë se ajo është aq fleksibile, sa ajo mund të bëjë gjëra me këmbët e saj që ai nuk i bënë dot me duar. / KultPlus.com

Historia frymëzuese e balerinës pa krahë, mahniti botën me artin e saj

Vitoria Bueno u regjistrua në klasën e baletit për herë të parë në moshën 5 -vjeçare. E lindur pa krahë, ëndrra e Vitorias për të qenë një balerinë dukej e parealizueshme, sidomos në një qytet të vogël në Brazil, por ajo u bë shumë shpejt një kuriozitete për shoqërinë.

“Njerëzit rreshtoheshin jashtë shtëpisë për ta parë”, tha nëna e saj Wanda. “Ata ngrinin mëngët e saj për t’ia parë krahët.”

Por Vitoria, tani 16 vjeçe u përqendrua në ëndrrën e saj, piruetat dhe sfidat e tjera teknike. Talenti i saj e ka bërë atë një yll të mediave sociale dhe një frymëzim për shumë njerëz.

“Për mua krahët janë vetëm një detaj”, tha Vitoria në teatrin ku ajo interpreton, transmeton KultPlus.

“Unë mendoj se janë atje”.

Mënyra sesi ajo rrëshqet në skenën prej druri, në sinkron me kolegët e saj të bën ta harrosh se ajo kërcen pa krahë.

“Unë ndihem sikur nuk kam nevojë fare për ta”, shtoi ajo.

Vitoria e filloi baletin me këshillën e fizioterapistes së saj, e cila vuri re se ajo kishte talent për të kërcyer. Më shumë sesa thjesht realizimi i një ëndrre, forca dhe fleksibiliteti i fituar nga kërcimi i kanë dhënë Vitoria forcën për të bërë gjithçka, nga larja e dhëmbëve deri te marrja e gjërave nga rafti me këmbët e saj.

“Ka gjëra që ajo mundet t’i bëjë me këmbë, ndërsa unë s’mund t’i bëj as me dorë”, tha gjyshi i saj, Jose Carlos.

Me më shumë se 150 mijë ndjekës në instagram, Vitoria është e lumtur të jetë një shembull model për të tjerët.

“Ne jemi më shumë se aftësitë tona, kështu që ne duhet të ndjekim ëndrrat tona”, tha ajo me një buzëqeshje në fytyrë. / KultPlus.com