16-vjeçarja që lindi pa krahë dhe u bë balerinë

Ajo ka inspiruar shumë persona me performacat e saja, duke rritur sensibilitetin për personat me aftësi të kufizuara.

Një balerinë e lindur pa krahë, ka inspiruar botën me aftësitë e saj të vallëzimit,.

Vitoria Bueno, 16 vjeçe nga Brazili, po ndjekë ëndrrën e saj të bëhet një balerinë pavarësisht paaftësisë së saj.

Ajo filloi baletin pas këshillës së fizioterapeudit të saj, që e vërejti pasionin e vajzës për të vallëzuar.

Që prej atëherë, Vitoria është bërë një sensacion në media sociale, ku ajo vazhdimisht poston video dhe foto të vetat teksa vallëzon balet.

Kur nëna e Vitorias e dërgoi për herë të parë në balet, ajo ishte 5 vjeçe, dhe nëna e saj shqetësohej se vajza e saj nuk do të përshtatet.

E lindur pa krahë, ëndrra e Vitoras për tu bërë balerinë dukej jo realisitke, sidomos në një qytet të vogël rural të Brazilit.

Ajo u trajtua si një kuriozitet, të gjithë vinin tek shtëpia e tyre për të parë se si është e mundur një fëmijë të lind pa krahë.

Por Vitoria 16 vjeçe është e fokusuar në vallëzim dhe është shumë e talentuar duke marrë parasysh që në balet mbështetja në duar është e rëndësishme.

Vitoria thotë se ajo ndjehet sikur nuk ka nevojë për krahë. Njerku i saj thotë se ajo është aq fleksibile, sa ajo mund të bëjë gjëra me këmbët e saj që ai nuk i bënë dot me duar. / KultPlus.com

Pas sukseseve në botë, balerini Gentian Doda rikthehet në Shqipëri si koreograf

Balerini Gentian Doda kishte nisur rrugëtimin e tij në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit, për të vazhduar tutje duke shkelur teatro të ndryshme të botës dhe duke rrëmbyer çmime të shumta. Ndërkaq tani ai sërish po rikthehet në vendin ku kishte nisur karrierën, kësaj radhe si koreograf, shkruan KultPlus.

Lajmin e ka bërë të ditur Ministrja për Kulturë, Rini dhe Sport e Shqipërisë, Elva Margariti nëpërmjet një postimi në facebook. Ajo kujtoj kohën kur Doda ishte një balerin i ri në fillimet e tij, ndërkaq sot është “një yll i skenave botërore”.

“Gentian Doda rikthehet në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit si koreograf, për të nisur një rrugë të re bashkëpunimi, me një tjetër energji, falë edhe ambienteve të rinovuara të TKOBAP”, ka shkruar Elva.

Doda pasi nisi në këtë teatër karrierën e tij, vazhdoj në Teatrin Shtetëror të Operas dhe Baletit të Azerbajxhanit, Teatro Arena di Verona, Balletto di Parma, Compañía de Victor Ullate dhe Compañia Nacional de Danza drejtuar nga Nacho Duato.

Në vitin 2011, Gentiani mori Çmimet e Parë të Koreografisë në konkurset e Kopenhagës dhe Hanoverit, si dhe Çmimin e Prodhimit Scapino. Që atëherë, ai ka krijuar premiera botërore për Institutin Koreografik të New York-ut, Scapino Ballet, Direccion Nacional de Danza Santo Domingo dhe Staatsballet Nürnberg, Gärtnerplatztheater, Teatro Massimo Palermo.

Në gusht 2014, atij iu ofrua pozicioni i Mjeshtrit të Parë të Baletit të Staatsballett Berlin, ku ai ishte në rol për katër vjet. Rikthimi i tij në Teatrin Kombëtar të Operës dhe Baletit është një vlerë e madhe për kulturën shqiptare./KultPlus.com