Spektakël me balet klasik në amfiteatrin e Liqenit Artificial në Tiranë

Në fillim të këtij sezoni turistik në Tiranë po organizohen një sërë aktivitetesh kulturore, transmeton KultPlus.

E tillë ka qenë edhe shfaqja e veçantë e organizuar mbrëmjen e djeshme në amfiteatrin e Liqenit Artificial me numra koreografik të baletit klasik, e cila solli për publikun një atmosferë festive mes kostumeve shumëngjyrëshe dhe tingujve të magjishëm klasik.

Kanë qenë numra të përzgjedhur nga disa koreografe të ndryshme të cilat kanë përzgjedhur gjithashtu emra balerinash ndër më të mirat dhe të grupmoshave të ndryshme.

Disa ditë më parë vetë kryetari i bashkisë së Tiranës në ceremoninë e hapjes së sezonit turistik në qytetin e Tiranës, ka premtuar se, “gjatë periudhës së verës në kryeqytet do të organizohen shumë evente artistike të cilat i kanë munguar Tiranës për një kohë kaq të gjatë. Këtë gjë do ta rekuperojmë në këtë sezon veror ku Tirana ka shumë për të ofruar”. /atsh/ KultPlus.com