‘Becoming’ i Michelle Obamës, tashmë edhe film


Quhet Becoming, filmi dokumentar i drejtuar nga Nadia Hallgren që tregon jetën dhe përvojat e ish-zonjës së parë Michelle Obama.

Në 6 maj filmi do të shihet në Netflix në të gjithë botën.

“Ato muaj që kam kaluar duke udhëtuar, duke takuar njerëz në qytete në të gjithë botën, më bënë të kuptoj se ajo që kemi të përbashkët është e thellë dhe e vërtetë. Në grupe të mëdha dhe të vogla, të rinj dhe të moshuar, unikë dhe të bashkuar, u takuam dhe ne ndamë histori, duke mbushur ato hapësira me gëzimet, shqetësimet dhe ëndrrat tona”, theksoi Michelle.

“Becoming” rrëfen jetën e ish-Zonjës së Parë në një kohë të ndryshimeve të thella, jo vetëm në një nivel personal, por edhe për vendin për të cilin ajo dhe burri i saj kanë bërë një shërbim me ndikim të madh për tetë vjet, brenda Shtëpisë së Bardhë.

Është një mundësi për një vështrim të ngushtë në jetën e një prej grave më të njohura në botë, ndikim i aftë të ndikojë në miliona njerëz. Filmi merr shikuesit prapa skenave, ndërsa ish-Zonja e Parë bën një turne në 34 qytete dhe thekson fuqinë e komunitetit për të bërë dallimet dhe frymën e lidhjes që vjen me ndarjen e tregimeve. /atsh/ KultPlus.com

“Të bëhesh” i Michelle Obama vjen edhe në shqip

Libri i shumëpritur i Michelle Obamës tashmë është shqipëruar. “Becoming”, apo “Të bëhesh” është një libër me shifra rekord shitjesh. Vetëm në Amerikë i ka kaluar të 10 milionët. Ajo është mbase gruaja e vetme afro-amerikane që ka hyrë në të gjitha mjediset.

Ish-Zonja e Parë e Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka shumë për të rrëfyer. Ajo e nis këtë rrëfim që në dëshirat e thjeshta të fëmijërisë e deri në të sotmen.

“Ti mund të bëhesh çfarëdo të duash të bëhesh, mjafton ta duash fort. Është pjesa e të gjithë historisë së Amerikës, e të gjithë historisë së botës dhe për më tepër mesazhet e mëdha që ajo jep kryesisht për femrat. Por sigurisht nuk është vetëm një libër që duhet të lexohet nga femrat, por nga kushdo”, tha Arlinda Dudaj.

Mbase është një lloj mode që Zonjat e Para të shkruajnë libra. Kanë shumë për të thënë apo duhet ta bëjnë atë, për aq kohë sa dritat e projektorëve kanë shkëlqyer mbi to. E kjo, jo vetëm për shkak të burrave. Michele, të paktën nuk është ky rasti. Prandaj ajo rreket të na shpjegojë shpirtin e një gruaje revolucionare, plotësisht e zonja për të vënë forcën dhe zërin në shërbim të ideve të larta.

“E themi padyshim, ishte mbështetje për burrin e saj dhe ajo e thotë gjatë të gjithë librit, por Michele Obama ka pasur sfidat e saj, sfida të caktuara qartë. E thotë në një nga pasazhet shumë të bukura të librit. Në fakt, mendoj që ky libër, përtej faktit që ne mund të flasim çdo çast për të, duhet lexuar”, tha më tej Arlinda Dudaj.

Në bazë të rrëfimit të saj të ndershëm, Michelle Obama na ve përpara sfidës se cilët jemi me të vërtetë dhe çfarë dëshirojmë të bëhemi?/KultPlus.com

“Becoming” nga Michelle Obama, libri më i shitur i vitit

Libri “Becoming” nga Michelle Obama është libri më i shitur i vitit në Amerikën e Veriut, për një sekond janë shitur pothuajse 9 kopje te librit.

Ky libër është publikuar të martën e kaluar,autobiografia e ish-zonjës së parë është përshëndetur ngrohtësisht nga mediat dhe publiku.

New York Times e quajti atë një “margaritar të lëmuar të një kujtimi”, Guardian tha se ishte “dinjitoze” me një “nivel freskues të ndershmërisë”. Në Amazon.com, më shumë se 200 komente i dhanë pesë yje.

Në fillim ishin 1.8 milion kopje të librit në SHBA dhe Kanada, botuesi Penguin Random House ka urdhëruar tashmë 800,000 kopje shtesë për t’u bërë, pasi ato u shitën të gjitha.

Të hënën, kompania tha se kishte shitur më shumë se 725,000 kopje në 24 orët e para të shitjes, duke e bërë atë shitësin më të madh një ditor i vitit.

Në Mbretërinë e Bashkuar, titulli ka kapërcyer vendin e dytë në Listat, duke u shitur 64,732 kopje të shtypura në pesë ditë, duke zëvendësuar vetëm The Monster Ice nga bestselling autor i fëmijëve David Walliams.

Një blerës tha “Ky libër, pa dyshim, është ngjarja më emocionuese botuese e këtij viti. Historia e saj e mrekullueshme e rritjes në Anën Jugore të Çikagos, përmes dy mandateve të saj si zonja e parë në Shtëpinë e Bardhë, na ofron të gjithëve, në këto ditë polarizimi dhe urrejtje, një shpresë alternative të re”./ KultPlus.com