Lista e plotë e fituesve të “BET Awards 2022”

Çmimet BET, të cilat festojnë arritjet e njerëzve me ngjyrë në muzikë, kulturë dhe sport, u prezantuan të dielën.

Në shfaqje pati shumë befasi dhe performanca të shkëlqyera, ku Lizzo e nisi shfaqjen me një performancë të hitit të saj të fundit, “About Damn Time”.

Disa nga prezantuesit, interpretuesit dhe fituesit e çmimeve bënë thirrje për veprim pas vendimit të Gjykatës së Lartë për të rrëzuar “Roe kundër Wade”.

Megjithatë, pati edhe momente gëzimi, raporton CNN. Brandy bëri një performancë surprizë me Jack Harlow, dhe Mariah Carey në një performancë surprizë me Latto.

Sean “Diddy” Combs mori çmim për arritje të jetës. Ai u festua nga një mori kolegësh artistësh dhe ish-bashkëpunëtorësh si Mary J. Blige dhe Kanye West, përcjell rtv21.tv

Will Smith, i cili ngjalli polemika në Academy Awards duke goditur me shuplakë Chris Rock në skenë pak para se të fitonte Oscarin për aktorin më të mirë, fitoi çmimin BET për aktorin më të mirë të dielën.

Lista e plotë e fituesve:

Artistja më e mirë femër R&B/Pop

Jazmine Sullivan

Artisti më i mirë mashkull R&B/Pop

The Weeknd

Grupi më i mirë

Silk Sonic (Bruno Mars dhe Anderson .Paak)

Bashkëpunimi më i mirë

Wizkid feat. Justin Bieber & Tems – “Essence”

Artistja më e mirë në zhanrin hip-hop

Megan Thee Stallion

Artisti më i mirë në zhanrin hip-hop

Kendrick Lamar

Video e Vitit

Slik Sonic (Bruno Mars & Anderson .Paak) – “Smokin Out The Window”

Regjia më e mirë e një videoklipi

Anderson .Paak aka Drejtor .Paak

Artisti i ri më i mirë

Latto

Albumi i Vitit

Silk Sonic (Bruno Mars & Anderson .Paak) – “An Evening with Silk Sonic”

Dr. Bobby Jones Best Gospel / Inspirational Award

Lil Baby X Kirk Franklin – “We Win”

Artistja BET më e mirë

Mary J. Blige – “Good Morning Gorgeous

Akti më i mirë ndërkombëtar

Tems (Nigeri)

Filmi më i mirë

“King Richard”

Aktori më i mirë

Will Smith – “King Richard”

Aktorja më e mirë

Zendaya – “Euphoria” / “Spider-Man: No Way Home”

Çmimi i Yjeve të Rinj

Marsai Martin

Sportistja e Vitit

Naomi Osaka

Sportisti i Vitit

Stephen Curry./21Media/ KultPlus.com

(Aaron J. Thornton/Getty Images)

Lista e plotë e fituesve në ‘BET Awards 2021’

Edicioni i 21-të i çmimeve vjetore “BET” u mbajt të dielën me temën “Viti i Grave me Ngjyrë”.

Aktorja Taraji P. Henson drejtoi ceremoninë në teatrin Microsoft në Los Angeles, ku pati edhe audiencë për herë të parë që nga fillimi i pandemisë, shkruan Demokracia.com.

Reperja dhe aktorja Queen Latifah mori çmimin e këtij viti për arritjet e jetës për “suksesin e saj të mahnitshëm” gjatë karrierës së saj dekadëshe.

Reperët Lil Kim, Rapsody, MC Lyte dhe Monie Love nderuan artisten me një performancë të këngëve të saj “Ladies First” dhe “U.N.I.T.Y..”.

Reperja Megan Thee Stallion ishte më e nominuara, ndërsa fitoi çmimet si “Artistja më e mirë Hip Hop Femër”, “Bashkëpunimi më i mirë”, “Zgjedhja e shikuesit” dhe “Video e Vitit”

Legjenda e repit DMX, i cili vdiq nga një sulm në zemër në fillim të këtij viti, u nderua në ceremoni me një performancë të veçantë nga Busta Rhymes, Method Man, Swizz Beatz dhe Michael K. Williams.

Andra Day, the City Girls, DJ Khaled, Jazmine Sullivan, Lil Nas X, Kirk Franklin dhe Migos ishin ndër yjet që performuan në ceremoninë vjetore të ndarjes së çmimeve.

Lista e plotë e fituesve:

Albumi i vitit

“Heaux Tales” Jazmine Sullivan

Artistja më e mirë R&B / Pop

H.E.R.

Artisti më i mirë R&B / Pop

Chris Brown

Grupi më i mirë

Bruno Mars, Anderson .Pak dhe Silk Sonic

Bashkëpunimi më i mirë

“WAP” Cardi B ft. Megan Thee Stallion – Fitues

Artisti më i mirë hip-hop

Lil Baby

Artistja më e mirë në hip-hop

Megan Thee Stallion – Fituese

Video e Vitit

“WAP” Cardi B ft. Megan Thee Stallion – Fitues

Artisti i ri më i mirë

Giveon

Dr. Bobby Jones Best Gospel / Çmimi frymëzues

“Strong God” – Kirk Franklin

BET Çmimi i saj

“Good Days” Sza

Akti më i mirë ndërkombëtar

Burna Boy, Nigeri

Çmimi i Zgjedhjes së Shikuesit

“Savage (Remix)” Megan Thee Stallion ft. Beyoncé

Filmi më i mirë

“Judas and the Black Messiah”

Aktorja më e mirë

Andra Day

Aktori më i mirë

Chadwick Boseman

Çmimi Youngstars:

Marsai Martin

Çmimi Sportistja e Vitit:

Naomi Osaka

Çmimi Sportist i Vitit:

Lebron James

Zgjedhja e shikuesit: Akti më i mirë i ri ndërkombëtar

Bree Runway, Mbretëria e Bashkuar. / KultPlus.com

‘BET Awards’ mbledhë sonte artistë të mëdhenj

Ceremonia e ndarjes së çmimeve muzikore “BET Awards” që do të zhvillohet sonte në orët e vona të mbrëmjes, do të përcillet me performancat e artistëve të famshëm si: Megan Thee Stallion, Lil Nas X dhe H.E.R., në nderim të reperit të ndjerë, DMX dhe po ashtu në nderim të karrierës së Queen Latifahs.

Taraji P. Henson,do të jetë nikoqir i mbrëmjes së madhe e cila do të zhvillohet në Teatrit Microsoft, në Los Anxhelos, ku në mesin e atyre që do të performojnë në skenë do të jenë edhe DaBaby, DJ Khaled, Jazmine Sullivan, Migos, Lil Baby, Andra Day, Roddy Ricch etj, transmeton KultPlus.

Reperi Swizz Beatz, njëherësh bashkëshorti i këngëtares Alicia Keys, ka përgatitur një performancë po ashtu në nderim të DMX i cili ka vdekur në prill të këtij viti, në moshën 50-vjeçare, si pasojë e mbi-dozës. Për nderim të DMX-it do të këndojnë edhe Busta Rhymes e Method Man.

Ndërkohë, aktorja e famshme, Queen Latifah do të nderohet këtë vit me çmimin për “Arritje Jetësore”.

Në krye të nominimeve këtë vit, qëndrojnë reperet Megan Thee Stallion dhe DaBaby, secila me nga shtatë nominime.

Drake dhe Cardi B janë artistët e dytë me më shumë nominime, secili me nga pesë sosh, ndërkaq Chris Brown e Bruno Marsi, sivjet janë nominuar në nga katër kategori secili.

Në mesin e të nominuarve është edhe The Weeknd i cili sivjet është nominuar në dy kategori.

Këtë vit, do të lejohen të marrin pjesë si audiencë, të gjithë ata që tashmë janë vaksinuar. Ndërkaq, derisa numri i gazetarëve që do ta përcjellin sivjet këtë ngjarje do të jetë i kufizuar, “BET” planifikon që të ketë tepihun e kuq para ngjarjes ku do të parakalojnë shumë fytyra të famshme. / KultPlus.com

Queen Latifah do të nderohet për arritje jetësore në ngjarjen “BET Awards”


Ylli i hollywoodit, Queen Latifah, do të bëhet artistja e tretë më e re në moshë që do ta pranojë shpërblimin special “BET Award”, për arritje jetësore.

Queen Latifah është 51-vjeçare, por kjo konsiderohet një moshë relativisht e re për t’u nderuar me çmim për arritje jetësore. Sërish, një gjë e tillë do të ndodhë për artisten e njohur amerikane.

Të hënën më 14 qershor, organizatorët e ceremonisë “BET Awards” e bënë të ditur lajmin se, Queen Latifah, do të pranojë këtë shpërblim special që e vlerëson kontributin e saj si performuese, në edicionin e ri të kësaj ngjarjeje e cila zë vend më 27 qershor.

Kështu, Latifah e cila e kishte prezantuar këtë ceremoni në vitin 2010, bëhet solo artistja e tretë më e re në moshë që e pranon këtë trofe.

Këngëtarja më e re e nderuar në të kaluarën ishte, Whitney Houston, e cila ishte vetëm 37-vjeçare kur iu nda ky çmim në vitin 2001. E dyta është, Mary J. Blige, e cila u nderua për arritje jetësore para dy vjetësh, kur ajo ishte 48-vjeçare.

Solo artisti më i moshuar i nderuar me këtë shpërblim ishte, Smokey Robinson, i cili ishte 75-vjeçar kur e pranoi çmimin në vitin 2015. Pas tij vjen James Brown, i cili u nderua në vitin 2003, kur ishte 70-vjeçar.

Samuel L. Jackson është ylli i vetëm i cili nuk i takon muzikës, që është nderuar për arritje jetësore në këtë ceremoni. Ai u nderua në të njëjtin vit kur vdiq këngëtari, Prince, dhe organizatorët menduan se asnjë artist nuk do të dëshironte apo mundte të garojë me muzikantin e ndjerë, prandaj vendosën që shpërblimin t’ia dhurojnë një ylli të kinematografisë.

Disa prej artistëve ikonik që janë nderuar me shpërblim për arritje jetësore nga “BET”, janë: James Brown, Chaka Khan, Diana Ross, Prince, Patti LaBelle, Charlie Wilson, Lionel Richie dhe të tjerë.

“BET Awards” është një ceremoni shpërblyese e themeluar në vitin 2001 nga televizioni “Black Entertainment Television”, dhe ka për qëllim t’i festojë arritjet e afrikano-amerikanëve në muzikë, aktrim, sport dhe fusha tjera të showbizit. Edicioni i sivjetmë i kësaj ngjarjeje që vjen e organizuar nën tematikën, “Viti i grave afrikano-amerikane”, do të prezantohet nga aktorja, Taraji P. Henson. / Koha.net / KultPlus.com