Kryeministri Kurti për Krasniqin: Faleminderit që po bëni krenar secilin prej nesh, me zemer jam me ju në Tokio

Pas fitores së Krasniqit në gjysmëfinale ku xhudistja kosovare mposhti Urantsetseg Munkhat të Mongolisë duke fituar medaljen Olimpike, tani ajo ka arritur të fitojë medaljen e Artë, raporton KultPlus.

Krasniqi fitoi në finale kundër japonezes Funa Tonaki.

Për fitoren e Krasniqit ka shkruar edhe Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti i cili përmes një statusi në faqen zyrtare në Facebook, është shprehur falenderues për ekipin nga Kosova, që siç ka theksuar ai, po e bëjnë krenar secilin prej nesh.

”DISTRIA E ARTË
Në garën e parë në Lojërat Olimpike, Kosova fiton medaljen e artë.
Faleminderit që po bëni krenar secilin prej nesh. Me zemër jam me ju në Tokio”
, ka shkruar Kurti. / KultPlus.com

‘Jam kosovar, pra jam shqiptar, Zot e krenar’

Poezi nga Mitrush Kuteli

Kënga e parë: Qëndrimi

Jam kosovar
pra jam shqiptar:
Zot e krenar,
– Zot e bujar
mbi këtë Dhe
q’e e kam si fe;

E kam Vatan!
e kam Atdhe!
Që gjysh stërgjysh,
që brez pas brezi,
që gjithëmon!

Ti shkja thërret,
ti shkja bërtet,-
gjer lart në retë;
se jam barbar.

Jo, s’jam!
si bërtet ti,
si buçet ti,
ti Mal i Zi.

Po Vendin tim e dua,
lirinë e dua,-
e s’dua
zot
mbi mua.

Se jam këtu kur s’kish njeri,
kur s’kish kufi
as fqinjëri,
as shkja të zi.

Se jam këtu kur Mal i Zi
ish Iliri;
Kur nga një det në tjatrin det
Isha zot vet!

Unë jam këtu nga moti
kur vetë Zoti
e bëri fushën fushë
e malin mal.

Unë jam këtu e do të jem
-dem baba dem-
sa mali të bëhet hi
e hiri mal përsëri!

Kënga e dytë: Durimi

Ma thonë emrin Asim Qerim
mbetur jetim
që vogëli.

Jam si më sheh
e si më njeh;
kësulë-bardh e krye-lidh,
krye-lidh me një shami,
me tri shami;
për trimëri!

Jam eshtër-madh,
i vrazhdë jam
e bojalli-
jam’ plot shkëndi,
si batërdi.
Dhe kam uri
-Si s’ka njeri-
Për drejtësi
e për Liri!

Si gjithë Asimët
e gjith Qerimët
e Vendit tim.

Ma thonë emrin Asim Qerim,
mbetur jetim
që vogëli;
Se babën tim ma vranë
naçallnikët,
podporuçnikët
dhe gllavnikët.

ma vranë,
Se urdhër dha Vojvodi
e Krali- vetë;
Të vritet.
Se ishte Kosovar!
Dhe se ish zot
mbi këtë Dhe!

Dhe tokën që kisha nga Baba
nga Gjyshi
– rrënjë pas rrënje-
prej qindra vjet,
prej mijra vjet!
ma muarr. Ah!
ma muarr Vatanin
q’e desha si xhanin!

Ma muarr
me armë në duar,
– me gjak nëpër duar-
Agrarët!
Xhandarët!
Tyxharët!
Të gjithë tok,
u bënë shokë;
si sorrat!
për kërmë!

Oborrin ma muarr
gjer në shtëpi
dhe ngrehnë për vete shtëpi
në sytë e mi!

Dhe unë,
ja, unë!
që isha zot
që qëmot;
mbeta pa dhe,
– bujk pa dhe,
bari pa kope-
këtu,
në dherin tim.

Dhe plori m’u ndryshk,
Hambari m’u myshk…
……………………………
Po shpresa s’m’u vyshk! Durova,
durova,-
Sa nuk duron njeri,
as perëndi!

Më thanë të shkruhem vojnik
e mynafik
i Kombit tim.

Më dhanë armë të vras
vëllanë
sipas kanunit
të gjakut…,
Po s’desha!
Dhe në e bëra,
ma falni;
Se jam gjaknxehtë.

Më thanë të ngrihem të ik
ku qielli puthet me dhenë;
Stamboll,
Anadoll,
e më tej!
Se vetëm andej
paska për ne
-Popull pa zot-
vend boll…

Po malli i Tokës s’më la,
po malli i Fushës s’më la,
as gjaku i babës s’më la.

Dhe mbeta këtu,
i huaj,
– si qen!-
në vendin tim,
të Babës tim…

Mbeta raja,
ndënë raja
si për hata;

në uri
në qesëndi,
në skllavëri
të shkjaut të zi.

Më thanë të ik n’Allbani,
– Vatan i ri
i Kombit tim-
si shkoi Selmani,
Hasani
e Dani.

Po dot nga toka s’u ndava,
Dhe mbeta të jem,
ku jam
e ku do të jem!

Më thanë të shkoj në sheher
të shkjaut të madh
me sharrën më krah,
me kryet përdhe,
jaban
e beter;
portë më portë
derë më derë
i mjerë
e zemër- sterrë;
për një kotherrë
bukë,

Po malli i Vendit s’më la
e mbeta këtu,
raja
ndënë raja
të ha
një bukë- zeher
lagur me lot,
njomur me vrer
dhe të pres!
një tjatër mëngjes.

E dit për dit,
e net pas net,
e vjet pas vjet
rrojta
e vojta
kaba
ndënë shkjash;
raja
ndënë raja,
si në hata
si tjatër s’ka!

Po prita
dhe prita
të vijë dhe për mua
dita!

Tani,
tani,
Liri!

Kënga e tretë: Sulmi

Ta shemba shkjah kufinë
që ngrite ti
në Vendin tim
e përmbi varr
të Babës tim.

Ta shemba
ta dogja;
me zjarrin e shpirtit
të vojtjes
dhe të urrejtjes.

Me zemërim
me vrull të madh,
e bubullim
që s’ka mbarim.

Se vjete ti më çave
më ndave
më vrave!
armik- lugat!
armik- xhelat!

Ti bëre azape:- s’u tremba,
Ti ngrite kufire me gjemba
fortesa ti ngrite;
t’i shemba!

Tani,
tani!
atje ku ti
o Mal i Zi!
ngrite kufi
që ndanin
e çanin
vëllazëri;
Hej!

sot!
shkon,
e valon
parmenda!

T’i bëra të gjitha rrëmujë
dhe ty
gjurma t’u zhduk
si në ujë.

Ta shemba armik kufinë
-derë burgu-
dhe është tani
si ish!
-si do të jetë;-
përjetë;
Lëndinë!

Kënga e katërt: Ndërtimi

I bje arës mes për mes
e gjer në brez,
e përmbi brez
humbas
me gas
në grurin tim,
të Dheut tim,
të Babës tim,
të Birit tim;
sot e përpjet,
jetë pas jet!

Dhe ndje qysh flet
me zë të qet
im Atë vet
nga balta posht;

Të mbroni Dhenë
ku eshtrat kam,
ku hi e tokë
e pluhur jam…

Të mbroni Dhenë
që e ushqe’
dhe sot si dje;
me kurmin tim…

Ta mbroni Dhenë,
me zjarr ta mbroni,
me gjak ta mbroni.
Të derdhni gjakun
me grushte plot-
po kurrë lot!
as sot, as mot!….

Se loti është robëri,
Gjaku: Liri!

Jam eshtër-madh
e bojalli
e me japi,
si më sheh ti,
si më njeh ti.

Po kam një zemër
në gjoksin tim
që pa pushim
më rreh
si Drim.
Dhe Babën tim kur e kujtoj
Lotoj….
Të pash të vrarë, or Baba,
e pa qefin si për hata,
rreth e përqark me xhandërma.

Desha të qaj e s’qava dot,
e të bërtas, s’bërtita dot.
pa asnjë lot, pa asnjë lot.

Dhe prita sot të derdh një lot.

Kënga e pestë: Qëndrimi

Tani,
tani,
unë jam gati!
të vdes që sot-
se rroj përmot;
mbytyr me gjak
por jo me lot,
për këtë Dhe
që e kam si fe
e përmbi fe.
E kam Vatan!
E kam Atdhe!

Hej!
po buças me zë kaba
sa të dëgjohet në qiell la
sa të dëgjojë fund e krej
kush gjak shqiptari ka në dej.

Shaban- vëlla!
Destan- baba!
Hej!

Komb i lirë kosovar,
ti komb shqiptar,
ti Zot krenar
ti djalëri- ti pleqëri
bëju gati!
Bëhu gati
për vrull të ri;
ta djegësh botën
ta bësh hi;
për Liri!
Për Shqipëri!

Tani
tani!
-O Mal i Zi-
ja un,
ja ti!
Po un- jo ti,
se jam këtu kur s’kish njeri
dhe as kufi
as fqinjëri…

Un jam këtu kur Mal i Zi
Me Shumadi,
Me Dallmati-
Sa mban e gjitha Shqehëri,
Ish Iliri!
Kur nga një det në tjatrin det
isha Zot vet!

Se jam këtu nga moti
kur vetë Zoti
e bëri fushën – fushë
e malin mal.

Un jam këtu
e do të jem
– dem baba dem-
Sa mali të bëhet hi
E hiri mal përsëri!

1943. / KultPlus.com

Filmat e animuar që mahnitën publikun në Festivalin e Filmit në Kanë

Historikisht i nënpërfaqësuar në Kanë, filmi i animuar është sërish në festival me dy mjeshtra të tij: izraelitin Ari Folman, i cili u bë i famshëm me “Vals me Bachir-in” dhe japonezin Mamoru Hosoda, i njohur me “Miraï, motra ime e vogël”.

I përzgjedhur gjithashtu në Croisette, është edhe një film investigativ francez për alpinizmin, që ofron një përshtatje të suksesshëm të një mange nga Jiro Taniguchi dhe që, ashtu si dy të tjerët, do të dalë në kinema këtë vjeshtë, transmeton KultPlus.

“Ku është Anne Frank?” nga Ari Folman

Në lidhje me filmin “Ku është Anne Frank?”, për të cilin u punua tetë vjet dhe u mobilizuan 12 studio nga vende të ndryshme, Ari Folman u frymëzua nga një prej librave më të famshëm të shekullit XX, “Ditari i Anne Franck”.

Premtues, filmi gjithsesi mori një pritje të përzier në Kanë.

Filmi ndjek Kitty-n, një mike imagjinare e adoleshentes hebreje që vdiq në internim në 1945 dhe librin e saj që përshkruan vitet e fundit tragjike ndërsa ishte e fshehur në Amsterdamin e pushtuar nga nazistët.

Duke u endur midis së kaluarës dhe së tashmes, ai ofron një reflektim mbi fatin e refugjatëve të sotëm.

“Belle” nga Mamoru Hosoda

Tashmë i përzgjedhur në Kanë me “Miraï, motra ime e vogël”, regjisori i “Dy javë”, Mamoru Hosoda, 53 vjeç, kthehet me historinë e një nxënëseje jetime nga nëna, Suzu , e cila shpik një jetë të dyfishtë në internet, ku bëhet muza muzikore e miliona të rinjve.

Një shpërthim i vërtetë grafik me një gamë të shfrenuar ngjyrash, filmi plot romantizëm është një pikturë e botës së adoleshencës, mundimeve të saj romantike, përdorimit të saj të rrjeteve sociale.

Ai lidh këngë dhe skena aksioni në një sfond pyetjesh për rëndësinë e të qenët vetvetja dhe peshën e maskave sociale.

Ky është filmi i tretë në të cilin Hosoda përqafon çështjen e internetit, tashmë të shfaqur në “Digimon” (2000) dhe “Summer Ëars” (2009).

“Maja e perëndive” nga Patrick Imbert

I vlerësuar me çmimin César si “Filmi më i mirë animacion” 2018 me “Dhelpra e madhe e keqe dhe përralla të tjera”, projektuesi dhe regjisori Patrick Imbert braktis universin e të rinjve për një film realist që lë pa frymë, i vendosur midis Alpeve, Japonisë dhe Himalajeve, në gjurmët e një fotografi reporter dhe një alpinisti të vdekur në majën e Everestit.

I dokumentuar shumë mirë, filmi është punuar nga fotot dhe topologjia e vërtetë e Everestit: “gjithçka është pikturuar si për një ambient normal të animuar”, specifikon regjisori. / KultPlus.com

Lista e plotë e fituesve në ‘BET Awards 2021’

Edicioni i 21-të i çmimeve vjetore “BET” u mbajt të dielën me temën “Viti i Grave me Ngjyrë”.

Aktorja Taraji P. Henson drejtoi ceremoninë në teatrin Microsoft në Los Angeles, ku pati edhe audiencë për herë të parë që nga fillimi i pandemisë, shkruan Demokracia.com.

Reperja dhe aktorja Queen Latifah mori çmimin e këtij viti për arritjet e jetës për “suksesin e saj të mahnitshëm” gjatë karrierës së saj dekadëshe.

Reperët Lil Kim, Rapsody, MC Lyte dhe Monie Love nderuan artisten me një performancë të këngëve të saj “Ladies First” dhe “U.N.I.T.Y..”.

Reperja Megan Thee Stallion ishte më e nominuara, ndërsa fitoi çmimet si “Artistja më e mirë Hip Hop Femër”, “Bashkëpunimi më i mirë”, “Zgjedhja e shikuesit” dhe “Video e Vitit”

Legjenda e repit DMX, i cili vdiq nga një sulm në zemër në fillim të këtij viti, u nderua në ceremoni me një performancë të veçantë nga Busta Rhymes, Method Man, Swizz Beatz dhe Michael K. Williams.

Andra Day, the City Girls, DJ Khaled, Jazmine Sullivan, Lil Nas X, Kirk Franklin dhe Migos ishin ndër yjet që performuan në ceremoninë vjetore të ndarjes së çmimeve.

Lista e plotë e fituesve:

Albumi i vitit

“Heaux Tales” Jazmine Sullivan

Artistja më e mirë R&B / Pop

H.E.R.

Artisti më i mirë R&B / Pop

Chris Brown

Grupi më i mirë

Bruno Mars, Anderson .Pak dhe Silk Sonic

Bashkëpunimi më i mirë

“WAP” Cardi B ft. Megan Thee Stallion – Fitues

Artisti më i mirë hip-hop

Lil Baby

Artistja më e mirë në hip-hop

Megan Thee Stallion – Fituese

Video e Vitit

“WAP” Cardi B ft. Megan Thee Stallion – Fitues

Artisti i ri më i mirë

Giveon

Dr. Bobby Jones Best Gospel / Çmimi frymëzues

“Strong God” – Kirk Franklin

BET Çmimi i saj

“Good Days” Sza

Akti më i mirë ndërkombëtar

Burna Boy, Nigeri

Çmimi i Zgjedhjes së Shikuesit

“Savage (Remix)” Megan Thee Stallion ft. Beyoncé

Filmi më i mirë

“Judas and the Black Messiah”

Aktorja më e mirë

Andra Day

Aktori më i mirë

Chadwick Boseman

Çmimi Youngstars:

Marsai Martin

Çmimi Sportistja e Vitit:

Naomi Osaka

Çmimi Sportist i Vitit:

Lebron James

Zgjedhja e shikuesit: Akti më i mirë i ri ndërkombëtar

Bree Runway, Mbretëria e Bashkuar. / KultPlus.com

Së shpejti fillon festivali ”Eja n’Sharr Fest”

Eja n’Sharr Fest është festival i aktiviteteve malore, kulturore dhe sportive në Parkun Kombëtar Sharri. Ky festival do të mbahet në zemër të Sharrit, në vendin e quajtur Guri i Zi.

Eja n’Sharr Fest është iniciativë dheorganizim nga SuperXplorers, operator turistik me fokus në turizmin e aventurës, aktiv me produktet turistike në tregun vendor dhe ndërkombëtar që nga viti 2016.

Kjo ngjarje e cila synon të jetë tradicionale, duke u fokusuar në tema
dhe aktivitete aktuale, do t’i ketë të kombinuara mirë këto komponenta:

Promovimi dhe prezentimi i potencialit turistik të zonës;

Realizimi i aktiviteteve në natyrë të cilat ia shtojnë vlerën këtij rajoni;

Diskutimi dhe debati jo-formal ndërmjet të gjitha grupeve të interesit;

Rrjetizimi dhe shkëmbimi mes akterëve të ndryshëm në fushën e turizmit;

Përjetimi dhe degustimi i shijes dhe përvojës lokale;

Lokacioni:

Guri i Zi është vija ndarëse në mes të Komunës së Prizrenit dhe asaj të Dragashit, ky fakt i shton edhe më shumë vlerën dhe simbolikën këtij lokacioni gjeografik.

Qëllimi i këtij festivali është promovimi i zonës por edhe potencialit turistik që ky rajon posedon.

Në këtë ngjarje do të jenë të ftuar të gjithë shoqatat bjeshkatare me të cilat do të bashkë-organizojmë aktivitete gjatë ditëve të festivalit, operatorët turistik për të hulumtuar mundësi dhe partneritete të reja, zyrtarë nga institucionet përkatëse për të qenë pjesë në diskutimet me akterët, aktivistët dhe njohësit e sektorit të turizmit.

Në festival gjithashtu do të jenë të ftuar edhe pjesëmarrës nga Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut, me qëllimin që kjo ngjarje të shfrytëzohet për t’i hapur rrugë bashkëpunimit ndërkufitar mes vendeve tona, bashkëpunim të cilit tani i kushtohet rëndësi e madhe nga mekanizma të shumtë ndërkombëtarë dhe rajonal të cilët mbështesin sektorin e turizmit në forma të ndryshme.

Festivali do të zgjasë 3 ditë, në datat 16-17-18 korrik 2021.

Datat përfundimtare do të rishikohen në bazë të parashikimit të motit, duke pasur parasysh që 90% e aktivitetit do të zhvillohet në ambient të hapur, është e domosdoshme që moti të jetë i ngrohtë dhe pa reshje shiu.

Për pjesëmarrësit do të ketë akomodim në dhoma të hotelit, në kabina të drurit dhe gjithashtu në tenda kampingu.

Agjenda dhe përmbajtja e detajuar e aktiviteteve të festivalit do të shpërndahet paraprakisht, ku pjesëmarrësit do të mund të zgjedhin nga aktivitetet të cilat do të realizohen nga partnerët tanë, si;

marshuta për të ecur shtigjet e majave përreth,

lëshim me biçikleta malore nga shtigjet e sharrit,

paraglide,

joga,

fitnes në natyrë,

safari,

via ferrata,

kajak etj…

AKTIVITETIN TUAJ TË PREFERUAR MUND TA REZERVONI ONLINE:

https://bit.ly/2SzbD6p

Përveç ushqimit dhe pijeve që do të shërbehet në restorante, në hapësirat e dedikuara do të mund të shijohet dhe përjetohet edhe përgatitja e ushqimeve tradicionale si flia dhe të tjera.

Ushqimi do t’i ofrohet pjesëmarrësve me çmime modeste. Gjithashtu në po ato hapsira do të vendosen tenda ku shërbehet pije dhe kafe.

Për cdo informacion që ju duhet të shkruani në [email protected] / KultPlus.com

Hapen aplikimet për mbështetjen e krijimtarisë letrare për fëmijë

Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit bën me dije se hapet thirrja e “Fondit për mbështetjen e krijimtarisë letrare për fëmijë”.

Synimi përmes këtij projekti nga Qendra Kombëtare e Librit dhe Leximit është nxitja e shkrimit të kësaj letërsie dhe vazhdimësia e zbatimit të politikave të këtij institucioni në mbështetje të krijimtarisë së autorëve shqiptarë për fëmijë.

QKLL-ja shprehet se fondi për mbështetjen e krijimtarisë letrare për fëmijë, do të vijojë të jetë ndër projektet bazë dhe të përvitshme.

Poezia dhe proza janë dy gjinitë e letërsisë për fëmijë dhe thirrja u drejtohet të gjithë krijuesve të kësaj letërsie mbi moshën 18 vjeç.

QKLL ka bërë të ditur gjithashtu edhe mënyrën se si do të procedohet me formën e aplikimit dhe se të gjithë aplikantët do të mund të bëhen pjesë e këtij projekti vetëm duke ndjekur kushtet e përcaktuara nga institucioni.

“Aplikimi kryhet nga një botues i pajisur me licencë përkatëse, nëpërmjet përfaqësuesit ligjor. Shuma e financimit për mbështetjen e procesit krijues të veprës, do t’i paguhet botuesit. Aplikimi filloi më datën 1 qershor dhe përfundon në datën 28 qershor, ora 16:00. Dokumentacioni përkatës duhet dorëzuar pranë Qendrës Kombëtare të Librit dhe Leximit, brenda datës 28 qershor. / KultPlus.com

Azerbajxhani shpall vitin 2021 si vitin e filozofit dhe të poetit, Nizami Ganjavi

Pas një vendimi të përshtatshëm presidencial, viti 2021 u shpall në Azerbajxhan si “Viti i Nizami Ganjavit” për të shënuar 880-vjetorin e poetit dhe filozofit të shquar azerbajxhanas, autor i vargjeve klasike të famshme botërore, Nizami Ganjavi.

Nizami lindi në Ganja, qyteti i Atabegs të Azerbajxhanit, Perandoria e Madhe Selxhuke. Ai u rrit, jetoi dhe vdiq në këtë qytet. Emri i vetë poetit ishte Ilyas, por ai mori pseudonimin “Nizami”, që do të thotë “ai që vendos, i rendit fjalët në rregull”.

Edukimi që Nizami mori ishte i shkëlqyeshëm për ato kohë. Sipas rregullave të kohës, Ilyas u shkollua së pari brenda familjes. Si fëmijë (në moshën pesë vjeç) ai mësoi Kuranin e Shenjtë, i cili më vonë citohej vazhdimisht në veprat e tij. Ai gjithashtu studioi letërsinë kuranore, ligjin islam, historitë e Profetit Muhamed dhe të gjithë gamën e disiplinave që përbënin konceptin e “adaba” (edukimit). Si rregull, pasardhësit e familjeve të pasura dërgoheshin në shkollën e famshme teologjike “Nizamiyyah” në Bagdad, ose në Damask, Mekë dhe Kajro për të vazhduar arsimimin e tyre. Nizami, megjithatë, nuk do të shkonte; ai zgjodhi të studionte në qytetin e tij të lindjes, pasi që në vitet 1150 Ganja u bë qyteti i zgjedhur për shumë shkencëtarë, poetë, shkrimtarë, arkitektë nga të gjitha vendet. Duke gjykuar nga librat që përmend Nizami, ai kishte një akses në listat e dorëshkrimeve të punimeve në fusha të ndryshme të shkencës, përkthime, interpretime të shkrimtarëve të antikitetit, koleksione poetike të autorëve arabë, persë dhe shkrime persisht që mbaheshin në bibliotekat e Ganjas. Nizami studioi plotësisht aritmetikën, algjebrën, gjeometrinë, astronominë, kiminë, mineralogjinë, mjekësinë, logjikën, metafizikën, gjeografinë, historinë, poetikën dhe vargëzimin. Suksesi më i madh që ai arriti në fushën e shkencës, siç mund të shihet nga punimet e tij, ishte në mjekësi dhe astronomi.

Specialistët janë ende të mahnitur nga njohuritë e gjithanshme të astronomisë nga Nizami. Në poezitë e tij, “Layla dhe Majnun”, “Shtatë bukuritë” etj., poeti rendit dhe karakterizon në mënyrë profesionale trupat qiellorë, shumë prej të cilëve u bënë të njohur për shkencën europiane vetëm pas shpikjes së teleskopit.

Nizami gjithashtu zotëronte një njohuri të thellë dhe të gjerë në fushën e mjekësisë. Ai ishte njohës i mirë i punëve të mjekëve të lashtë si Galen (Galenus), Hipokrati (Buqrat), si dhe arritjet e mjekësisë dhe farmakologjisë islame (Zakariyya al-Razi, Hunayn ibn Ishaq, Avicenna) dhe të tjerë. Recetat dhe këshillat e dhëna nga Nizami për të ruajtur shëndetin dhe trajtimin e sëmundjeve janë aq të zgjuara dhe të ndjeshme, saqë mahnitin edhe mjekët e sotëm.

Poeti studioi specifikisht historinë, duke përfshirë atë të botës antike dhe Kalifatit Arab, historinë paraislame të kombeve iraniane, historinë dhe etnografinë e shumë fiseve të shpërndara në një zonë të gjerë nga Kina deri në Detin Mesdhe. Ai gjithashtu lexoi me hollësi “Republika”, “Ligjet” dhe “Timaeus” të Platonit; veprat filozofike dhe logjike të Aristotelit, traktatet e Arkimedit, Euklidit, Hermes Trismegistit, Talesit të Miletusit, Apolloniusit të Tianës, dhe të tjerë.

Në veprat e tij, poeti shfaq gjithashtu një njohuri të mrekullueshme të Biblës së Shenjtë dhe letërsisë së krishterë. Ai mund të asistohej nga studiues të shumtë të krishterë rusë, grekë, gjeorgjianë dhe kombeve të tjerë të krishterë që jetonin në Ganja, e njohur që nga ditët e lashta si një qendër e madhe ndërkombëtare, multikulturore. Është gjithashtu e mundur që poeti të ketë folur disa gjuhë të krishtera.

Edhe më shumë se shkenca, ishte poezia që Ilyas i pëlqente që në moshën e tij të adoleshencës. Përveç gjuhës amtare të Azerbajxhanit, Nizami zotëronte shumë gjuhë arabe dhe perse. Ndërsa e para shërbente si gjuhë e përditshme e komunikimit, meqenëse pjesa më e madhe e popullsisë së Ganjas dhe e gjithë popullsia e Arranit fliste gjuhën e Azerbajxhanit, gjuha arabe ishte gjuha e shkencës dhe fesë, ndërsa persishtja ishte gjuha e poezisë. Pra, pothuajse të gjitha kryeveprat e tij janë shkruar në persisht.

Shkrimet e tij për tema, të cilat prekin mbi të gjitha jetën e njeriut, në vargje me cilësi poetike magjike, mendim të pasuruar artistik, filozofik dhe shkencor të botës orientale, e kanë ngritur poezinë në lartësi të panjohura më parë. Vepra e tij kryesore – “Kuinari”, e njohur si “Khamsa”, ose “Pesë poezi” (“Thesari i mistereve”, “Khosrow dhe Shirin”, “Leyli dhe Majnun”, “Shtatë Bukuritë” dhe “Libri i Aleksandrit”) – shënon një “zenith” (kulm) në kërkimin e njerëzimit mbi një ndriçim shpirtëror, duke fituar vendin e tij ndër veprat më të mëdha të letërsisë botërore. Punimet e Nizamit zbukurojnë bibliotekat më të pasura dhe të famshme të botës, përveçse japin një shtysë për zhvillimin e arteve ilustruese orientale, më së shumti në sferën e miniaturës orientale.

Nizami1

Nizami ishte një gjeni që e projektoi humanizmin e tij përtej kufijve kombëtarë, siç dëshmohet qartë nga zgjedhja e personazheve kryesorë në poezitë e tij. Heroi i tij mund të jetë çdo i huaj – persian, arab, grek dhe të tjerët. Qëllimi i Nizamit nuk kapet nga kombësia e heroit ose karakterit. Qëllimi është gjetja e zgjidhjes supreme letrare të idesë. Sidoqoftë, as zgjedhja e personazheve kryesorë dhe as përfaqësimi i dhjetëra kombësive në poezitë e tij nuk është e paqëllimshme. Nizami e bën këtë qëllimisht. Kështu, ai edhe një herë demonstron se shkruan mbi dhe për qeniet njerëzore, dhe se lexuesit e veprës së tij nuk duhet të jenë një komb, por shumë kombe. Dhe për pasojë ndodhi pikërisht në atë mënyrë. Nizami është një nga klasikët më të përkthyer në botë.

Idealet që Nizami propagandoi më shumë se tetë shekuj më parë mbeten të dëshirueshme sot. Njerëzimi aktualisht po lufton për dominimin e tipareve që Nizami dëshironte të shihte te qeniet njerëzore dhe shoqëria. Së bashku me gjenitë e tjerë botërorë që shërbyen si një lloj shkolle globale, Nizami ka një vlerësim të qartë në progresin e përgjithshëm të arritur nga njerëzimi, që nga koha e Nizami deri më tani.

Nizami në poemat e tij krijoi një vepër me shtrirje enciklopedike, në stilin sinkretizëm. Ai sintetizoi traditat zoroastriane, besimin mysliman, kronikat sasanide dhe filozofinë e lashtë greke. Pasqyra e tij historike shumëplanëshe është shkrirë me temën e dashurisë dhe me një përshkrim të konceptit filozofik të ekzistencës dhe mendimet mbi kuptimin e jetës.

Qytetërimi njerëzor është pasuruar nga bashkëveprimi i kulturave të ndryshme gjatë historisë botërore. Në këtë drejtim, Azerbajxhani ende përfiton nga trashëgimia e Nizamit, nga mendimet e tij në lidhje me multikulturalizmin, dialogun, tolerancën dhe respektin ndaj feve, kulturave dhe kombeve të ndryshme. Promovimi i marrëdhënieve ndërkombëtare bazuar në filozofinë dhe mendimet e Nizamit do të ishte një kontribut i madh për njerëzimin, paqen dhe zhvillimin.

Nizami2

Mësimet humaniste të Nizamit dhe ëndrrat e tij për barazinë, vëllazërimin, lirinë, të mirën, dashurinë dhe rindërtimin e drejtë të shoqërisë, kanë qenë prej kohësh një frymëzim për njerëzit përparimtarë në luftën e tyre për idealet e larta. Kanë kaluar rreth nëntë shekuj që kur lindi Nizami, por talenti i tij rrezatues nuk do të pushojë kurrë së mahnituri. Nizami, krijimet e tij dhe personazhet e tij do të jetojnë dhe do të kontribuojnë në arritjet më të mira të njerëzimit. Veprat e poetit nuk kanë kufij, siç u përmend më herët dorëshkrimet e tij ruhen në muze me famë botërore dhe po studiohen nga studiuesit e Lindjes dhe Perëndimit.

Sot, shumë vende dhe monumente janë emëruar dhe i janë kushtuar poetit të madh azerbajxhanas, Nizami Ganjavi – përveç Azerbajxhanit në disa qytete të mëdha të vendeve të tjera, si Moska, Shën Petersburgu, Derbenti, Çeboksari, Pekini, Akapulko, Kishinau, Luksemburgu dhe Roma. Institucionet, rrugët, sheshet dhe stacione të metrosë janë emërtuar për nder të tij./balkanweb/ KultPlus.com

Sonte finalja e ‘Këngës Magjike’

Sezoni i 22-të i festivalit të ”Këngës Magjike”, këtë vit është zhvilluar ndryshe nga çdo herë tjetër për shkak të pandemisë dhe për shkak të situatës së krijuar nga pandemia. Ky kompeticion muzikor për herë të parë nuk u zhvillua në Pallatin e Kongreseve.

Gjithashtu pati një numër të kufizuar njerëzish të pranishëm në skenë, mes tyre edhe artistë që kanë kënduar në natën e parë gjysmëfinale të festivalit.

“Pandemia fiku dritat e botës”, tha ai duke shtuar se “Kënga Magjike” do të zhvillohet këtë herë në një tjetër shtëpi të ëmbël. Pas 22 vitesh sonte ndërrojmë destinacion. Është e trishtueshme të shohësh dritat e shtëpisë fikur sepse ky pallat ka qenë dhe është shtëpia jonë magjike, por pandemia fiku dritat e botës, por mbi ne rrjedhimisht na mbylli derën e kësaj shtëpie përkohësisht, por ne kemi tjetër shtëpi, të ëmblën shtëpi”, është shprehur Ardit Gjebrea, përcjell KultPlus.

Martina Sereqi, Andrea Vathaj, Kras, Urban Band dhe Niki, Josil, Stiv, Genti Disha, Genti, Kleoniki ishin artistët e rinj që arritën të merrnin votën e jurisë së përbërë nga Enkel Demi, Jonida Maliqi, Markelian Kapidani, Arben Skënderi dhe Kozeta Kurti.

Në finalen e sotme do të konkurrojnë jo vetëm artistë të njohur shqiptarë, si Soni Malaj, Eneda Tarifa, Fifi, Flor Mumajesi Klajdi Haruni, por edhe artistë të huaj dhe këngëtarë të rinj dhe ne jemi gjithë sy e veshë se kush do të triumfojë në këtë kompeticion muzikor. / KultPlus.com

Lista e plotë e fituesve në ‘Billboard Music Awards 2021’

“Billboard Music Awards” u rikthyen të dielën në mbrëmje për edicionin e radhës në vitin 2021, vetëm shtatë muaj pas ceremonisë së fundit që u mbajt për shkak të pandemisë.

Weeknd, i cili udhëhoqi me gjithsej 16 nominime, ka arritur të fitoj 10 prej tyre. BTS gjithashtu dominoi me çmime, duke fituar për çdo kategori në të cilën ishin të nominuar, transmeton KultPlus.

Bad Bunny gjithashtu rrëmbeu katër çmime dhe reperi i ndjerë, Pop Smoke fitoi pesë çmime.

Më poshtë ua sjellim listën e plotë të fituesve:

Top artistët:

Drake

Juice WRLD

Pop Smoke

Taylor Swift

The Weeknd

Top Artisti i ri:

Gabby Barrett

Doja Cat

Jack Harlow

Pop Smoke

Rod Wave

Top Artisti mashkull:

Drake

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

The Weeknd

Top Artistet femra:

Billie Eilish

Ariana Grande

Dua Lipa

Megan Thee Stallion

Taylor Swift

Top Dyshja më e mirë:

AC/DC

AJR

BTS

Dan + Shay

Maroon 5

Top Artistët më të qëndrueshëm në Billboard 200:

Drake

Juice WRLD

Pop Smoke

Post Malone

Taylor Swift

Top Artistët më të qëndrueshëm në Billboard 100:

DaBaby

Drake

Dua Lipa

Pop Smoke

The Weeknd

Top Artistët më të dëgjuar:

DaBaby

Drake

Lil Baby

Pop Smoke

The Weeknd

Top Artistët me më së shumti shitje:

Justin Bieber

BTS

Megan Thee Stallion

Morgan Wallen

The Weeknd

Top Artistët më të kërkuar në Radio:

Justin Bieber

Lewis Capaldi

Dua Lipa

Harry Styles

The Weeknd

Top Artistët më të kërkuar në rrjete sociale:

BLACKPINK

BTS

Ariana Grande

SB19

Seventeen

Top Artistët R&B:

Jhene Aiko

Justin Bieber

Chris Brown

Doja Cat

The Weeknd

Top Artisti mashkull R&B:

Justin Bieber

Chris Brown

The Weeknd

Top Artistja femër R&B:

Jhene Aiko

Doja Cat

SZA

Top Rap-Artistët:

DaBaby

Drake

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

Top Rap-Artistët Meshkuj:

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

Top Rap-Artistet femra:

Cardi B

Megan Thee Stallion

Saweetie

Top Artistët Meshkuj të Zhanrit Country:

Gabby Barrett

Kane Brown

Luke Combs

Chris Stapleton

Morgan Wallen

Top Artistët Country:

Luke Combs

Chris Stapleton

Morgan Wallen

Top Artistet Femra të Zhanrit Country:

Gabby Barrett

Maren Morris

Carrie Underwood

Top Country Duo/Group:

Dan + Shay

Florida Georgia Line

Maddie & Tae

Top Artistët e Zhanrit Rock:

AC/DC

AJR

Five Finger Death Punch

Machine Gun Kelly

twenty one pilots

Top Artistët më të mirë latinë:

Anuel AA

Bad Bunny

J Balvin

Maluma

Ozuna

Top Artistët meshkuj më të mirë latinë:

Bad Bunny

J Balvin

Ozuna

Top Artistet femra më të mira latine:

Becky G

Karol G

Rosalia

Top Grupi më i mirë latin:

Banda MS de Sergio Lizarraga

Eslabon Armado

Los Dos Carnales

Top Artistët më të mirë të zhanrit Dance/Electronic:

The Chainsmokers

Kygo

Lady Gaga

Marshmello

Surf Mesa

Top Artistët e Krishterë:

Kirk Franklin

Koryn Hawthorne

Tasha Cobbs Leonard

Maverick City Music

Kanye West

Top albumet më të mira në Billboard 200:

Juice WRLD, Legends Never Die

Lil Baby, My Turn

Pop Smoke, Shoot for the Stars, Aim for the Moon

Taylor Swift, folklore

The Weeknd, After Hours

Top Albumi më i mirë i zhanrit R&B:

Jhene Aiko, Chilombo

Chris Brown & Young Thug, Slime & B

Doja Cat, Hot Pink

Kehlani, It Was Good Until It Wasn’t

The Weeknd, After Hours

Top Albumi më i mirë i zhanrit Rap:

DaBaby, Blame It On Baby

Juice WRLD, Legends Never Die

Lil Baby, My Turn

Lil Uzi Vert, Eternal Atake

Pop Smoke, Shoot for the Stars, Aim for the Moon

Top Albumi më i mirë i zhanrit Country:

Gabby Barrett, Goldmine

Sam Hunt, Southside

Chris Stapleton, Starting Over

Carrie Underwood, My Gift

Morgan Wallen, Dangerous: The Double Album

Top Albumi më i mirë i zhanrit Rock:

AC/DC, Power Up

Miley Cyrus, Plastic Hearts

Glass Animals, Dreamland

Machine Gun Kelly, Tickets to My Downfall

Bruce Springsteen, Letter to You

Top Albumi më i mirë latin:

Anuel AA, Emmanuel

Bad Bunny, El Ultimo Tour Del Mundo

Bad Bunny, Las que no iban a salir

Bad Bunny, YHLQMDLG

J Balvin, Colores

Top Albumi më i mirë i zhanrit Dance/Electronic:

DJ Snake, Carte Blanche

Gryffin, Gravity

Kygo, Golden Hour

Lady Gaga, Chromatica

Kylie Minogue, Disco

Top Albumi i Krishterë më i mirë:

Bethel Music, Peace

Elevation Worship, Grave Into Gardens

Carrie Underwood, My Gift

We The Kingdom, Holy Water

Zach Williams, Rescue Story

Top 100 këngët më të mira:

24kGoldn ft. iann dior, “Mood”

Gabby Barrett ft. Charlie Puth, “I Hope”

Chris Broën & Young Thug, “Go Crazy”

DaBaby ft. Roddy Ricch, “ROCKSTAR”

The Weeknd, “Blinding Lights”

Top këngët më të dëgjuara:

Cardi B ft. Megan Thee Stallion, “WAP”

DaBaby ft. Roddy Ricch, “ROCKSTAR”

Future ft. Drake, “Life Is Good”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Ëayne, “wHATS POPPIN”

The Weeknd, “Blinding Lights”

Top këngët me më së shumti shitje:

Gabby Barrett ft. Charlie Puth, “I Hope”

BTS, “Dynamite”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion, “WAP”

Megan Thee Stallion, “Savage”

The Weeknd, “Blinding Lights”

Top këngët më të dëgjuara në radio:

Gabby Barrett ft. Charlie Puth, “I Hope”

Chris Brown & Young Thug, “Go Crazy”

Dua Lipa, “Don’t Start Now”

Harry Styles, “Adore You”

The Weeknd, “Blinding Lights”

Top bashkëpunimet më të mira:

24kGoldn ft. iann dior, “Mood”

Gabby Barrett ft. Charlie Puth, “I Hope”

Chris Broën & Young Thug, “Go Crazy”

DaBaby ft. Roddy Ricch, “ROCKSTAR”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne, “WHATS POPPIN”

Top këngët më të mira të zhanrit R&B:

Jhene Aiko ft. H.E.R., “B.S.”

Justin Bieber ft. Quavo, “Intentions”

Chris Brown & Young Thug, “Go Crazy”

Doja Cat, “Say So”

The Weeknd, “Blinding Lights”

Top këngët më të mira të zhanrit rap:

24kGoldn ft. iann dior, “Mood”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion, “WAP”

DaBaby ft. Roddy Ricch, “ROCKSTAR”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne, “WHATS POPPIN”

Megan Thee Stallion, “Savage”

Top këngët më të mira të zhanrit country:

Jason Aldean, “Got What I Got”

Gabby Barrett, “I Hope”

Lee Brice, “One of Them Girls”

Morgan Wallen, “Chasin’ You”

Morgan Wallen, “More Than My Hometown”

Top këngët më të mira të zhanrit rock:

AJR, “Bang!”

All Time Low ft. blackbear, “Monsters”

Glass Animals, “Heat Waves”

Machine Gun Kelly ft. blackbear, “my ex’s best friend”

twenty one pilots, “Level of Concern”

Top këngët më të mira latine:

Bad Bunny, “Yo Perreo Sola”

Bad Bunny & Jhay Cortez, “Dakiti”

Black Eyed Peas & J Balvin, “RITMO (Bad Boys For Life)”

Maluma & The Weeknd, “Hawai”

Ozuna x Karol G x Myke Toëers, “Caramelo”

Top këngët më të mira në zhanrin Dance/Electronic:

Lady Gaga, “Stupid Love”

Lady Gaga & Ariana Grande, “Rain on Me”

SAINt JHN, “Roses (Imanbek Remix)”

Surf Mesa ft. Emilee, “ily (i love you baby)”

Topic & A7S, “Breaking Me”

Top këngët krishtere:

Elevation Worship ft. Brandon Lake, “Graves Into Gardens”

for KING & COUNTRY, Kirk Franklin & Tori Kelly, “TOGETHER”

Kari Jobe, Cody Carnes, & Elevation Worship, “The Blessing (Live)”

Tauren Wells ft. Jenn Johnson, “Famous For (I Believe)”

Zach Williams & Dolly Parton, “There Was Jesus”

Top këngët më të mira të ungjillit:

Koryn Hawthorne, “Speak To Me”

Jonathan McReynolds & Mali Music, “Movin’ On”

Marvin Sapp, “Thank You For It All”

Tye Tribbett, “We Gon’ Be Alright”

Kanye West ft. Travis Scott, “Wash Us In The Blood”. / KultPlus.com

Si nga juria, ashtu dhe publiku: Vendi që doli me 0 pikë nga ‘Eurovision 2021’

Mbrëmjen e djeshme u mbajt finalja e “Eurovision 2021”. Fituese u shpall Italia, e përfaqësuar nga Maneskin me këngën “Zitti e Buoni” (524 pikë).

Nga 39 shtetet pjesëmarrëse Mbretëria e Bashkuar u vlerësua me 0 pikë, si nga juria ashtu dhe nga publiku, transmeton KultPlus.

Mbretëria e Bashkuar përfaqësohej nga James Newman me këngën “Embers”.

Kujtojmë se në vend të dytë doli Franca me 499 pikë, e përfaqësuar nga Barbara Pravi me këngën “Voila”.

Në vend të tretë doli Zvicra me 432 pikë, e përfaqësuar nga Gjoni me këngën “Tout I’Univers”.

Shqipëria, e cila përfaqësohej nga këngëtarja Anxhela Peristeri u radhit në vendin 21 (57 pikë).

Anxhela mori 22 pikë nga juritë e 39 shteteve dhe 35 pikë nga publiku. / KultPlus.com

E akuzuan se ka përdorë drogë, reagon këngëtari: Jemi kundër përdorimit të drogës dhe nuk e kemi konsumuar kurrë

Gjatë transmetimit të festivalit evropian “Eurovision”, këngëtari italian i grupit “Maneskin” në disa pamje ku dyshohej se po merrte drogë gjatë transmetimit të natës finale.

Pamjet u bënë virale në rrjete sociale, por këngëtari e mohoi këtë gjë, ai tregoi se një nga miqtë e tij të grupit kishte thyer një shishe në ato momente.

“Thomas (kitaristi i grupit) theu një shishe… unë nuk përdor drogë, ju lutem, mos e thoni këtë gjë. Mos e thoni këtë gjë realisht. Jo kokainë ju lutem, mos e thoni këtë gjë”, u shpreh Damiano.

Më pas grupi bëri një postim në rrjetin social “Instagram”, ku u shprehën të gatshëm të bëjnë edhe test për të vërtetuar nëse kanë konsumuar drogë apo jo.

“Jemi të shokuar për disa njerëz që thonë se Damiano ka konsumuar drogë. Ne jemi kundër përdorimit të drogës dhe ne nuk kemi konsumuar kurrë kokainë. Jemi gati të testohemi, sepse nuk kemi asgjë për të fshehur. Jemi këtu për të bërë muzikë dhe jemi shumë të lumtur për fitorn tonë në Eurovision dhe duam t’i vlerësojmë të gjithë që na kanë mbështetur”, shkruan grupi. / KultPlus.com

Inaugurohet Pavijoni i Kosovës në Bienalen e Venedikut për vitin 2021

Sot u bë inaugurimi solemn i Pavionit të Republikës së Kosovës në Ekspozitën e 17 Ndërkombëtare të Arkitekturës në Bienalen e Venedikut.

Në këtë edicion Republika e Kosovës përfaqësohet nga artisti dhe arkitekti i mirënjohur Maksut Vezgishi, me projektin “Conteinporary”, ideuar dhe kuruar bazuar në temën e përgjithshme të Bienales “How will we live together”. Sipas autorit të veprës ‘CONTAINER’ është një ‘objekt’ i madh i hapur, i destinuar për ngarkimin e ‘PËRMBAJTJEVE’ të ndryshme.

Ka formë, funksion dhe dizajn të jashtëzakonshëm. Ndodhet në çdo komunë. Rreth këtij kontejneri mbetet i hapur peizazhi i ndërtesave të ndërtuara për të qenë të përjetshme.

Specifikat që ofrojnë ‘MUNDËSITË E REJA’ të përdorimit, hapësirat për eksperimentimin, socializimin, reflektimin, aktivizmin, shpresën, idetë e reja, fantazitë dhe qëllimet…

Kuratori dhe autori i ekspozitës, Maksut Vezgishi vë theksin në emërtimin e instalacionit të titulluar “Containporary”, duke e ndarë në togfjalshin “container” dhe “contemporary” me aludimin në të përditshmen bashkëkohore.

Në ceremoninë e inagurimit ishin prezent Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Ceku, i shoqëruar nga Ministri i Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës, z. Liburn Aliu, si dhe Ambasadorja e Republikës së Kosovës në Romë, znj. Lendita Haxhitasim.

Ata vlerësuan lartë përfaqësimin dinjitoz të Kosovës në skenën kulturore ndërkombëtare dhe theksuan se Institucionet e Republikes së Kosovës mbeten të përkushtuara në përkrahjen e punës së artistëve në promovimin e kulturës dhe artit kosovar në rrafshin global.

Pavijoni i Kosovës për publikun do të qëndrojë i hapur nga 22 maj 2021 deri më 21 Nëntor 2021.

Më poshtë gjeni linkun e Pavijonit të Republikës së Kosovës. / KultPlus.com

https://kosovopavilion17th.com/?fbclid=IwAR2Pcn0n8IO2aXlM6PszA7OwbbB8BBI9FHAE922QMfOE9J7v3ATXeRkOdwA

Lista e plotë e 26-të shteteve finaliste të Eurovision 2021

Me 10 shtetet finaliste të nxjerra nga gjysmëfinalja e dytë, është plotësuar lista e plotë prej 26 shteteve që do të prezantohen të shtunën në finalen e madhe, e cila do të mbahet në “Ahoy Arena”.

Kjo është lista e plotë me përfaqësuesit përkatës të secilit shtet në finalen e Eurovision 2021:

Shqipëria: Anxhela Peristeri – “Karma”

Azerbajxhani: Efendi – “Mata Hari”

Belgjika: Hooverphonic – “The Wrong Place”

Bullgaria: VICTORIA – “Growing Up is Getting Old”

Qipro: Elena Tsagrinou – “El Diablo”

Finlanda: Blind Channel – “Dark Side”

Franca: Barbara Pravi – “Voilà”

Gjermania: Jendrik – “I Don’t Feel Hate”

Greqia: Stefania – “Last Dance”

Islanda: Daði og Gagnamagnið – “10 Years”

Izraeli: Eden Alene – “Set Me Free”

Italia: Måneskin – “Zitti e buoni”

Lituania: THE ROOP – “Discoteque”

Malta: Destiny – “Je Me Casse”

Moldavia: Natalia Gordienko – “Sugar”

Holanda: Jeangu Macrooy – “Birth of a New Age”

Norvegjia: TIX – “Fallen Angel”

Portugalia: The Black Mamba – “Love Is on My Side”

Rusia: Manizha – “Russian Woman”

San Marino: Senhit – “Adrenalina”

Serbia: Hurricane – “Loco Loco”

Spanja: Blas Cantó – “Voy a quedarme”

Suedia: Tusse – “Voices”

Zvicra: Gjon’s Tears – “Tout l’univers”

Ukraina: Go_A – “SHUM”

Mbretëria e Bashkuar: James Newman – “Embers”. / KultPlus.com

‘Brit Awards’, dëshmi se muzika pop mund të ketë sukses, cilësi e laramani

Industria përnjohu mega-yjet, por nuk shpërbleu vetëm suksesin komercial, dhe më në fund po ushqen më shumë sesa një grusht të vogël artistësh

Ju mund t’i shihni, nëse keni këtë prirje, fituesit e sivjetmë të “Brit” si kundërpërgjigje ndaj atyre të vjetshmëve. Pabarazia gjinore në nominimet e 2020-s – në kategoritë me gjini të përzier, një artiste britanike mori një përzgjedhje – pati lënë në hije vetë ngjarjen: “në frymën e qëndrueshmërisë, ‘Brits’ po riciklojnë çdo lloj arsyetimi për atë pse ishin kaq pak femra të nominuara”, kishte thënë komediani Jack Whitehall, jo në një show televiziv, por në mes të ndarjes së çmimeve.

Por këtë vit, në një ceremoni që ashiqare përpiqej t’ia dilte mbanë me kufizimet e COVIDIT – një audiencë me punëtorë kyç, të shënjuar me ulëse të zbrazëta, që dukej të ishte me milje larg nga veprimi; shikimi i çuditshëm i njerëzve që morën çmime e që qëndronin dy metra larg shoqi-shoit, a thua se kishin përplasje të furishme pak para ardhjes në skenë – gjashtë nga shtatë fituesit në kategoritë me gjini të përziera ishin femra: vetëm çmimi i vetëm për Harry Stylesin e këngën e tij “Watermelon Sugar” e theu trendin. Me siguri që dikush është duke e bërë një tweet gjithë inat për plotësimin e formularëve, por edhe nëse është kështu, ata nuk duket t’u kenë kushtuar vëmendjeve tabelave gjatë vitit të kaluar. “Brits” ekzistojnë për të vlerësuar suksesin – ju mund të nominoheni për shumicën e çmimeve vetëm nëse keni një album në krye të tabelave apo edhe një single – dhe kështu kjo ndreqje është më shumë një reflektim mbi cilësinë e artisteve që ia dolën mbanë vitin e kaluar.

Ju mund të keni parashikuar që Dua Lipa do të përfundonte me albumin britanik dhe çmimet si solo artiste para se ajo të dilte në skenë me një kostum me flamur të Unionit që dukej t’i afrohej stilit të “Spice Girls” gjatë performancës në “Brit Awards” më 1997: albumi i saj “Future Nostalgia” që u shit në përmasa transatlantike që u ngjit në vendin e parë në 15 shtete dhe që hëpërhë po e shijon javën e vet të 58-të në tabelat e albumeve në Britani, dhe kjo ndjesi e suksesit ndërbreznor të popit me siguri do t’i ketë sjellë asaj vota. Por fitorja e saj u vulos nga cilësia e materialit: një përzierje e zgjuar e discos dhe popit që mban ndikimin e Princeit.

Edhe artistja fituese Arlo Parks tregoi që kur vjen puna te fitorja, ju duhet të keni më shumë sesa veç shitje – ajo mposhti plot të tjerë më të suksesshëm komercialisht falë albumit të saj debutues “Collapsed in Sunbeams”, që bashkoi kritikët dhe adhuruesit e pasionuar me tonin lirik të panxituar e bisedimor dhe rigdhendjen e shpirtit klasik. Nga rapperët e nominuar britanikë, AJ Tracey dhe Headie One kanë pasur singleat më të mëdhenj, por J. Hus fitoi me albumin e tij të dytë “Big Conspiracy”: edhe më i theksueshëm e më introspektiv sesa debutimi i tij “Common Sense”.

Taylor Swift fitoi namin e një ikone që nuk pushon së marri çmime globale, dhe këtë më meritë e jo vetëm pse incizoi dy albume fort të suksesshme derisa ishte në izolim. Përgjigjja e saj bullizuese ndaj një fesati sa i përket pronësisë së mjeshtërve të gjashtë albumeve të saj të para ishte një fitore e madhe mediatike që luante mbi simpatinë e kahershme publike për artistë që manipuloheshin prej një industrie moskokëçarëse muzikore: një lëvizje fort mbresëlënëse shahu që, me albumin e saj të riincizuar, “Fearless”, fitoi një tjetër vend të parë.

Edhe megayjet mbresuan për të mirë në kategoritë ndërkombëtare si Weeknd e Billie Eilish. Por sërish, voltazhi prej yjesh nuk ishte i vetmi faktor: mes tyre ata realizuan muzikë që ngriti rekorde të larta për introversionin dhe ekstroversionin në pop.

Siç mund të prisni për një ceremoni çmimesh të paktën pjesërisht të parashikuar, është një reflektim krejt i qashtër mbi atë se ku po qëndron hëpërhë industria e popit. Ndryshimi në pabarazinë gjinore thotë që industria më në fund mund të bëjë përpjekje për të ushqyer artiste të reja./koha/ KultPlus.com

‘Brit Awards 2021’ mbahet me praninë e mijëra njerëzve

Taylor Swift do të nderohet me çmimin “Ikonë Globale” të martën në “Brit Awards”, e cila planifikohet të mbahet përballë një audiencë me 4000 pjesëmarrës.

Ceremonia kryesore e çmimeve të muzikës e Britanisë po përdoret si ngjarje provuese nga qeveria para lehtësimit të plotë të kufizimeve të COVID-19 që pritet këtë verë.

Pjesëmarrësit nuk do të kenë distancë mes vete dhe nuk do të mbajnë maska në fytyrë, por ata duhet të kenë një test negativ.

Këngëtarja britanike me prejardhje shqiptare Dua Lipa është po ashtu e nominuar për tri çmime, shkruan AP, transmeton KultPlus.

Taylor Swift do të bëhet gruaja e parë që merr çmimin “Ikonë Globale”, i cili më parë u është ndarë artistëve si Elton John dhe David Bowie. / KultPlus.com

Skena e ‘Eurovision 2021’ vjen me ndryshime

Gara e Këngës “Eurovision” ka bërë të ditur se javën e ardhshme pritet të nisin provat e para skenike të këngëtarëve të cilët marrin pjesë në festivalin e sivjetmë.

“Eurovisioni” po ashtu ka publikuar pamje nga hapësira ku do të zhvillohet gara e madhe evropiane e që vjen me disa ndryshime për shkak të pandemisë me COVID-19.

Siç shihet në foto, të gjitha përgatitjet teknike janë kryer tashmë në stadiumin ku do të mbahet kjo ngjarje e ajo që bie në sy është se për dallim nga vitet paraprake, në pjesën e fushës do të qëndrojnë vetëm ekipet e shteteve pjesëmarrëse.

Organizatorët e Eurovisionit kanë konfirmuar se 41 vendet që pritej të merrnin pjesë në maj në Rotterdam të Holandës do të jenë pjesëmarrëse në vitin 2021.

Shqipëria do të performojë në gjysmëfinalen e dytë, më 20 maj, derisa gjysmëfinalja e parë zhvillohet më 18 maj.

Shqipëria në garën e sivjetme garon me Anxhela Peristerin dhe këngën e saj “Karma”. /koha/ KultPlus.com

Dua Lipa nominohet për 4 çmime në ‘Billboard Music Awards’

Më në fund është bërë publike lista e plotë e nominimeve për çmimet “Billboard Music Awards 2021”, përcjell KultPlus.

E me publikimn e kësaj liste, sigurisht se nuk do të mungonte as Dua Lipa, e cila këtë vit është e nominuar në katër kategori, si: Top Female Artist, Top Hot 100 Artist, Top Radio Songs Artist dhe Top Radio Song.

Artistë të tjerë me shumë nominime janë edhe DaBaby me 11, Gabby Barrett me 9 dhe Pop Smoke me 10 nominime.

Ndërkaq, fituesit do të shpallen gjatë një ceremonie që do të zhvillohet më 23 maj të këtij viti.

Më poshtë gjeni listën e plotë të nominimeve:

Top Artist

Drake

Juice WRLD

Pop Smoke

Taylor Swift

The Weeknd

Top New Artist

Gabby Barrett

Doja Cat

Jack Harlow

Pop Smoke

Rod Wave

Top Male Artist

Drake

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

The Weeknd

Top Female Artist

Billie Eilish

Ariana Grande

Dua Lipa

Megan Thee Stallion

Taylor Swift

Top Duo/Group

AC/DC

AJR

BTS

Dan + Shay

Maroon 5

Top Billboard 200 Artist

Drake

Juice WRLD

Pop Smoke

Post Malone

Taylor Swift

Top Hot 100 Artist

DaBaby

Drake

Dua Lipa

Pop Smoke

The Weeknd

Top Streaming Songs Artist

DaBaby

Drake

Lil Baby

Pop Smoke

The Weeknd

Top Song Sales Artist

Justin Bieber

BTS

Megan Thee Stallion

*Morgan Wallen

The Weeknd

Top Radio Songs Artist

Justin Bieber

Lewis Capaldi

Dua Lipa

Harry Styles

The Weeknd

Top Social Artist (Fan Voted)

BLACKPINK

BTS

Ariana Grande

SB19

Seventeen

Top R&B Artist

Jhené Aiko

Justin Bieber

Chris Brown

Doja Cat

The Weeknd

Top R&B Male Artist

Justin Bieber

Chris Brown

The Weeknd

Top R&B Female Artist

Jhené Aiko

Doja Cat

SZA

Top Rap Artist

DaBaby

Drake

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

Top Rap Male Artist

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

Top Rap Female Artist

Cardi B

Megan Thee Stallion

Saweetie

Top Country Artist

Gabby Barrett

Kane Brown

Luke Combs

Chris Stapleton

*Morgan Wallen

Top Country Male Artist

Luke Combs

Chris Stapleton

*Morgan Wallen

Top Country Female Artist

Gabby Barrett

Maren Morris

Carrie Underwood

Top Country Duo/Group

Dan + Shay

Florida Georgia Line

Maddie & Tae

Top Rock Artist

AC/DC

AJR

Five Finger Death Punch

Machine Gun Kelly

twenty one pilots

Top Latin Artist

Anuel AA

Bad Bunny

J Balvin

Maluma

Ozuna

Top Latin Male Artist

Bad Bunny

J Balvin

Ozuna

Top Latin Female Artist

Becky G

Karol G

Rosalía

Top Latin Duo/Group

Banda MS de Sergio Lizárraga

Eslabón Armado

Los Dos Carnales

Top Dance/Electronic Artist

The Chainsmokers

Kygo

Lady Gaga

Marshmello

Surf Mesa

Top Christian Artist

Casting Crowns

Elevation Worship

for KING & COUNTRY

Carrie Underwood

Zach Williams

Top Gospel Artist

Kirk Franklin

Koryn Hawthorne

Tasha Cobbs Leonard

Maverick City Music

Kanye West

ALBUM AWARDS

Top Billboard 200 Album

Juice WRLD, Legends Never Die

Lil Baby, My Turn

Pop Smoke, Shoot for the Stars, Aim for the Moon

Taylor Swift, folklore

The Weeknd, After Hours

Top R&B Album

Jhené Aiko, Chilombo

Chris Brown & Young Thug, Slime & B

Doja Cat, Hot Pink

Kehlani, It Was Good Until It Wasn’t

The Weeknd, After Hours

Top Rap Album

DaBaby, BLAME IT ON BABY

Juice WRLD, Legends Never Die

Lil Baby, My Turn

Lil Uzi Vert, Eternal Atake

Pop Smoke, Shoot for the Stars, Aim for the Moon

Top Country Album

Gabby Barrett, Goldmine

Sam Hunt, SOUTHSIDE

Chris Stapleton, Starting Over

Carrie Underwood, My Gift

*Morgan Wallen, Dangerous: The Double Album

Top Rock Album

AC/DC, Power Up

Miley Cyrus, Plastic Hearts

Glass Animals, Dreamland

Machine Gun Kelly, Tickets to My Downfall

Bruce Springsteen, Letter to You

Top Latin Album

Anuel AA, Emmanuel

Bad Bunny, El Último Tour Del Mundo

Bad Bunny, Las que no iban a salir

Bad Bunny, YHLQMDLG

J Balvin, Colores

Top Dance/Electronic Album

DJ Snake, Carte Blanche

Gryffin, Gravity

Kygo, Golden Hour

Lady Gaga, Chromatica

Kylie Minogue, Disco

Top Christian Album

Bethel Music, Peace

Elevation Worship, Grave Into Gardens

Carrie Underwood, My Gift

We The Kingdom, Holy Water

Zach Williams, Rescue Story

Top Gospel Album

Koryn Hawthorne, I AM

Tasha Cobbs Leonard, Royalty: Live at the Ryman

Maverick City Music, Maverick City Vol. 3 Part 1

Maverick City Music, Maverick City Vol. 3 Part 2

Kierra Sheard, Kierra

SONG AWARDS

Top Hot 100 Song Presented by Rockstar

24kGoldn ft. iann dior “Mood”

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Streaming Song

Cardi B ft. Megan Thee Stallion “WAP”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

Future ft. Drake “Life Is Good”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne “WHATS POPPIN”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Selling Song

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

BTS “Dynamite”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion “WAP”

Megan Thee Stallion “Savage”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Radio Song

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

Dua Lipa “Don’t Start Now”

Harry Styles “Adore You”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Collaboration (Fan Voted)

24kGoldn ft. iann dior “Mood”

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne “WHATS POPPIN”

Top R&B Song

Jhené Aiko ft. H.E.R. “B.S.”

Justin Bieber ft. Quavo “Intentions”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

Doja Cat “Say So”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Rap Song

24kGoldn ft. iann dior “Mood”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion “WAP”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne “WHATS POPPIN”

Megan Thee Stallion “Savage”

Top Country Song

Jason Aldean “Got What I Got”

Gabby Barrett “I Hope”

Lee Brice “One of Them Girls”

*Morgan Wallen “Chasin’ You”

*Morgan Wallen “More Than My Hometown”

Top Rock Song

AJR “Bang!”

All Time Low ft. blackbear “Monsters”

Glass Animals “Heat Waves”

Machine Gun Kelly ft. blackbear “my ex’s best friend”

twenty one pilots “Level of Concern”

Top Latin Song

Bad Bunny “Yo Perreo Sola”

Bad Bunny & Jhay Cortez “Dákiti”

Black Eyed Peas & J Balvin “RITMO (Bad Boys For Life)”

Maluma & The Weeknd “Hawái”

Ozuna x Karol G x Myke Towers “Caramelo”

Top Dance/Electronic Song

Lady Gaga “Stupid Love”

Lady Gaga & Ariana Grande “Rain on Me”

SAINt JHN “Roses (Imanbek Remix)”

Surf Mesa ft. Emilee “ily (i love you baby)”

Topic & A7S “Breaking Me”

Top Christian Song

Elevation Worship ft. Brandon Lake “Graves Into Gardens”

for KING & COUNTRY, Kirk Franklin & Tori Kelly “TOGETHER”

Kari Jobe, Cody Carnes, & Elevation Worship “The Blessing (Live)”

Tauren Wells ft. Jenn Johnson “Famous For (I Believe)”

Zach Williams & Dolly Parton “There Was Jesus”

Top Gospel Song

Koryn Hawthorne “Speak To Me”

Jonathan McReynolds & Mali Music “Movin’ On”

Marvin Sapp “Thank You For It All”

Tye Tribbett “We Gon’ Be Alright”

Kanye West ft. Travis Scott “Wash Us In The Blood”

Top Artist

Drake

Juice WRLD

Pop Smoke

Taylor Swift

The Weeknd

Top New Artist

Gabby Barrett

Doja Cat

Jack Harlow

Pop Smoke

Rod Wave

Top Male Artist

Drake

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

The Weeknd

Top Female Artist

Billie Eilish

Ariana Grande

Dua Lipa

Megan Thee Stallion

Taylor Swift

Top Duo/Group

AC/DC

AJR

BTS

Dan + Shay

Maroon 5

Top Billboard 200 Artist

Drake

Juice WRLD

Pop Smoke

Post Malone

Taylor Swift

Top Hot 100 Artist

DaBaby

Drake

Dua Lipa

Pop Smoke

The Weeknd

Top Streaming Songs Artist

DaBaby

Drake

Lil Baby

Pop Smoke

The Weeknd

Top Song Sales Artist

Justin Bieber

BTS

Megan Thee Stallion

*Morgan Wallen

The Weeknd

Top Radio Songs Artist

Justin Bieber

Lewis Capaldi

Dua Lipa

Harry Styles

The Weeknd

Top Social Artist (Fan Voted)

BLACKPINK

BTS

Ariana Grande

SB19

Seventeen

Top R&B Artist

Jhené Aiko

Justin Bieber

Chris Brown

Doja Cat

The Weeknd

Top R&B Male Artist

Justin Bieber

Chris Brown

The Weeknd

Top R&B Female Artist

Jhené Aiko

Doja Cat

SZA

Top Rap Artist

DaBaby

Drake

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

Top Rap Male Artist

Juice WRLD

Lil Baby

Pop Smoke

Top Rap Female Artist

Cardi B

Megan Thee Stallion

Saweetie

Top Country Artist

Gabby Barrett

Kane Brown

Luke Combs

Chris Stapleton

*Morgan Wallen

Top Country Male Artist

Luke Combs

Chris Stapleton

*Morgan Wallen

Top Country Female Artist

Gabby Barrett

Maren Morris

Carrie Underwood

Top Country Duo/Group

Dan + Shay

Florida Georgia Line

Maddie & Tae

Top Rock Artist

AC/DC

AJR

Five Finger Death Punch

Machine Gun Kelly

twenty one pilots

Top Latin Artist

Anuel AA

Bad Bunny

J Balvin

Maluma

Ozuna

Top Latin Male Artist

Bad Bunny

J Balvin

Ozuna

Top Latin Female Artist

Becky G

Karol G

Rosalía

Top Latin Duo/Group

Banda MS de Sergio Lizárraga

Eslabón Armado

Los Dos Carnales

Top Dance/Electronic Artist

The Chainsmokers

Kygo

Lady Gaga

Marshmello

Surf Mesa

Top Christian Artist

Casting Crowns

Elevation Worship

for KING & COUNTRY

Carrie Underwood

Zach Williams

Top Gospel Artist

Kirk Franklin

Koryn Hawthorne

Tasha Cobbs Leonard

Maverick City Music

Kanye West

ALBUM AWARDS

Top Billboard 200 Album

Juice WRLD, Legends Never Die

Lil Baby, My Turn

Pop Smoke, Shoot for the Stars, Aim for the Moon

Taylor Swift, folklore

The Weeknd, After Hours

Top R&B Album

Jhené Aiko, Chilombo

Chris Brown & Young Thug, Slime & B

Doja Cat, Hot Pink

Kehlani, It Was Good Until It Wasn’t

The Weeknd, After Hours

Top Rap Album

DaBaby, BLAME IT ON BABY

Juice WRLD, Legends Never Die

Lil Baby, My Turn

Lil Uzi Vert, Eternal Atake

Pop Smoke, Shoot for the Stars, Aim for the Moon

Top Country Album

Gabby Barrett, Goldmine

Sam Hunt, SOUTHSIDE

Chris Stapleton, Starting Over

Carrie Underwood, My Gift

*Morgan Wallen, Dangerous: The Double Album

Top Rock Album

AC/DC, Power Up

Miley Cyrus, Plastic Hearts

Glass Animals, Dreamland

Machine Gun Kelly, Tickets to My Downfall

Bruce Springsteen, Letter to You

Top Latin Album

Anuel AA, Emmanuel

Bad Bunny, El Último Tour Del Mundo

Bad Bunny, Las que no iban a salir

Bad Bunny, YHLQMDLG

J Balvin, Colores

Top Dance/Electronic Album

DJ Snake, Carte Blanche

Gryffin, Gravity

Kygo, Golden Hour

Lady Gaga, Chromatica

Kylie Minogue, Disco

Top Christian Album

Bethel Music, Peace

Elevation Worship, Grave Into Gardens

Carrie Underwood, My Gift

We The Kingdom, Holy Water

Zach Williams, Rescue Story

Top Gospel Album

Koryn Hawthorne, I AM

Tasha Cobbs Leonard, Royalty: Live at the Ryman

Maverick City Music, Maverick City Vol. 3 Part 1

Maverick City Music, Maverick City Vol. 3 Part 2

Kierra Sheard, Kierra

SONG AWARDS

Top Hot 100 Song Presented by Rockstar

24kGoldn ft. iann dior “Mood”

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Streaming Song

Cardi B ft. Megan Thee Stallion “WAP”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

Future ft. Drake “Life Is Good”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne “WHATS POPPIN”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Selling Song

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

BTS “Dynamite”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion “WAP”

Megan Thee Stallion “Savage”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Radio Song

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

Dua Lipa “Don’t Start Now”

Harry Styles “Adore You”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Collaboration (Fan Voted)

24kGoldn ft. iann dior “Mood”

Gabby Barrett ft. Charlie Puth “I Hope”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne “WHATS POPPIN”

Top R&B Song

Jhené Aiko ft. H.E.R. “B.S.”

Justin Bieber ft. Quavo “Intentions”

Chris Brown & Young Thug “Go Crazy”

Doja Cat “Say So”

The Weeknd “Blinding Lights”

Top Rap Song

24kGoldn ft. iann dior “Mood”

Cardi B ft. Megan Thee Stallion “WAP”

DaBaby ft. Roddy Ricch “ROCKSTAR”

Jack Harlow ft. DaBaby, Tory Lanez, & Lil Wayne “WHATS POPPIN”

Megan Thee Stallion “Savage”

Top Country Song

Jason Aldean “Got What I Got”

Gabby Barrett “I Hope”

Lee Brice “One of Them Girls”

*Morgan Wallen “Chasin’ You”

*Morgan Wallen “More Than My Hometown”

Top Rock Song

AJR “Bang!”

All Time Low ft. blackbear “Monsters”

Glass Animals “Heat Waves”

Machine Gun Kelly ft. blackbear “my ex’s best friend”

twenty one pilots “Level of Concern”

Top Latin Song

Bad Bunny “Yo Perreo Sola”

Bad Bunny & Jhay Cortez “Dákiti”

Black Eyed Peas & J Balvin “RITMO (Bad Boys For Life)”

Maluma & The Weeknd “Hawái”

Ozuna x Karol G x Myke Towers “Caramelo”

Top Dance/Electronic Song

Lady Gaga “Stupid Love”

Lady Gaga & Ariana Grande “Rain on Me”

SAINt JHN “Roses (Imanbek Remix)”

Surf Mesa ft. Emilee “ily (i love you baby)”

Topic & A7S “Breaking Me”

Top Christian Song

Elevation Worship ft. Brandon Lake “Graves Into Gardens”

for KING & COUNTRY, Kirk Franklin & Tori Kelly “TOGETHER”

Kari Jobe, Cody Carnes, & Elevation Worship “The Blessing (Live)”

Tauren Wells ft. Jenn Johnson “Famous For (I Believe)”

Zach Williams & Dolly Parton “There Was Jesus”

Top Gospel Song

Koryn Hawthorne “Speak To Me”

Jonathan McReynolds & Mali Music “Movin’ On”

Marvin Sapp “Thank You For It All”

Tye Tribbett “We Gon’ Be Alright”

Kanye West ft. Travis Scott “Wash Us In The Blood”/ KultPlus.com

Redi Hasa, violonçelisti shqiptar që mori pjesë në ‘Oscar’

Violonçelisti shqiptar Redi Hasa ishte pjesë e Oscar-it 2021. Muzika e dy filmave, “Nomadland” të Chloe Zao dhe  “The Father” të Florian Zeller, që triumfuan në këtë edicion të 93-të të Oscar-it mban firmën e kompozitorit dhe pianistit italian Ludovico Einaudi, i cili për realizimin e dy projekteve bashkëpunoi dhe me violonçelistin shqiptar.

Muzika e “Nomadland”, filmit që u vlerësua më tre Oscar, si “Filmi më i mirë”, “Regjia më e mirë” dhe “Aktorja më e mirë protagoniste”, është kompozuar nga Einaudi edhe është interpretuar në piano prej tij, në violinë ngaFederico Mecozzi dhe në violonçel nga Redi Hasa, pjesë të shkëputura nga “Seven Days Walking”, “Elements” dhe  “Divenire” të Einaudi-t.

Ndërsa për “The Father”, që triumfoi në Oscar për kategorinë e “Aktorit më të mirë protagonist”, Ludovico Einaudi ka firmosur kolonën zanore me gjashtë pjesë të marra nga “Seven Days Walking” dhe ka kompozuar një pjesë origjinale në titullin “My Journey” (Udhëtimi im).

Por, kush është violonçelisti me famë ndërkombëtare Redi Hasa?

Redi Hasa (1977, Tiranë) lind në një familje muzikantësh në Tiranë. Rrugëtimin me violonçelin e ka nis në moshën 7-vjeçare, në shkollën e muzikës “Kongresi i Përmetit” në Tiranë. Është larguar nga Shqipëria në vitin 1998 për të ndjekur studimet në Leçe të Italisë. Ka bashkëpunuar me këngëtaren italiane Maria Marzotta, edhe prej shumë kohësh bashkëpunon me kompozitorin dhe pianistin me famë botërore Ludovico Einaudi, rokerin Robert Plant dhe Led Zeppelin.

Bashkëpunimet e tij janë të shumta, si me Officina Zoè, Xanti Yaca, Orkestra Salento, Manigold, Adria, Band Adriatica, Admir Shkurtaj Trio, “L’Orchestra Popolare Italiana”, duke bashkëpunuar me artistë si Mbreti Naat Veliov, Orkestra e Koçanëve, Ambrogio Sparagna, Claudio Prima, Emanuele Coluçia, Eva Quartet, Enzo Pagliara dhe shumë të tjerë. /shqiptarja/ KultPlus.com

Lista e plotë e fituesëve në ‘Oscars’ 2021

Mbrëmë u mbajtë edicioni i 93-të me radhë i ceremonisë më të madhe të filmit, ”Oscars”, përcjell KultPlus.

Ishte filmi ”Nomadland” i regjisores Chloe Zhaao që theu të gjitha barrierat e bëri kthesë të madhe në historinë e kinematografisë amerikane, duke u bërë e para grua me ngjyrë që fiton çmimin e regjisë më të mirë.

Më poshtë, KultPlus ju sjell listën e plotë të fituesëve të çmimeve në ”Oscars”.

Best Actor: Anthony Hopkins në filmin ”The Father”

Best Actress: Frances McDormand në filmin ”Nomadland”

Best Picture: Filmi ”Nomadland”

Best Original Song: ”Fight for you” në filmin ”Judas and the Black Messiah”

Best original score: ”Soul”

Best film editing: ”Sound of Metal”

Best cinematography: ”Mank”

Best production design: ”Mank”

Best actress in a supporting role: Yuh-Jung Young në filmin ”Minari”

Best visual effects: ”Tenet”

Best documentary feature: ”My Octopus Teacher”

Best documentary short subject: ”Colette”

Best animated feature: ”Soul”

Best animated short film: ”If Anything Happens I Love You”

Best live action short film: “Two Distant Strangers”

Best sound: ”Sound of Metal”

Best director: Chloe Zhao me filmin ”Nomadland”

Best costume design: “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best hair and makeup: “Ma Rainey’s Black Bottom”

Best supporting actor: Daniel Kaluuya në filmin “Judas and the Black Messiah”

Best international feature: “Another Round”

Best adapted screenplay: “The Father”

Best original screenplay: “Promising Young Woman”. / KultPlus.com

Frances McDormand, aktorja më e mirë në ‘Oscars’ 2021

Për rolin e saj në filmin ‘Nomadland’, i cili poashtu fitoi çmimin kryesor si filmi më i mirë mbrëmë në ceremoninë ‘Oscars’, Frances McDormand, protagonistja kryesore në këtë film, u shpall fituese edhe e çmimit për aktoren më të mirë femër, përcjell KultPlus.

“Nomadland” flet për një grua që jeton në një furgon në Amerikën Perëndimore pas telasheve financiare, një udhëtim në tentativë për të gjetur vetveten.

Ky film ka prirë me çmime në ceremoninë e sivjetme të “Bafta Film Awards”. / KultPlus.com

Nominimet për Oscar në kategoritë kryesore

Më poshtë vijojnë nominimet për edicionin e 93-të të çmimeve Oscars.

Edhe pse filmi “Mank” kryeson me 10 nominime, është filmi “Nomadland” që është konsideruar si më favoriti këtë vit, me gjashtë nominime ashtu si konkurrentët “Les Sept de Chicago” dhe “Minari”.

Filmi më i mirë

“The Father”

“Judas and the Black Messiah”

“Minari”

“Nomadland”

“Promising Young Woman”

“Sound of Metal”

“Les Sept de Chicago”

“Mank”

Regjisori më i mirë

Chloé Zhao, “Nomadland”

David Fincher, “Mank”

Lee Isaac Chung, “Minari”

Emerald Fennell, “Promising Youg Woman”

Thomas Vinterberg, “Drunk”

Aktorja më e mirë

Viola Davis, “Le Blues de Ma Rainey”

Andra Day, “Billie Holiday, une affaire d’Etat”

Vanessa Kirby, “Pieces of a Woman”

Frances McDormand, “Nomadland”

Carey Mulligan, “Promising Young Woman”

Aktori më i mirë

Riz Ahmed, “Sound of Metal”

Chadwick Boseman, “Le Blues de Ma Rainey”

Anthony Hopkins, “The Father”

Gary Oldman, “Mank”

Steven Yeun, “Minari”

Aktorja më e mirë në rolin e dytë 

Maria Bakalova, “Borat 2”

Glenn Close, “Une ode américaine”

Olivia Colman, “The Father”

Amanda Seyfried, “Mank”

Youn Yuh-jung, “Minari”

Aktori më i mirë në rolin e dytë

Sacha Baron Cohen, “Les Sept de Chicago”

Daniel Kaluuya, “Judas and the Black Messiah”

Leslie Odom, Jr., “One Night in Miami”

Paul Raci, “Sound of Metal”

LaKeith Stanfield, “Judas and the Black Messiah”

Filmi më i mirë i huaj 

“Drunk” (Danemark, Pays-Bas, Suède)

“Shao Nian De Ni” (Hong Kong)

“L’Affaire collective” (Roumanie)

“L’homme qui a vendu sa peau” (Tunisie)

“La voix d’Aida” (Bosnie)

Filmi më i mirë i animuar 

“En avant”

“Voyage vers la lune”

“Shaun le mouton le film: la ferme contre-attaque”

“Soul”

“Le peuple loup”

Dokumentari më i mirë 

“L’Affaire collective”

“Crip Camp: la révolution des éclopés”

“The Mole Agent”

“La sagesse de la pieuvre”

“Time”

Skenari më i mirë origjinal 

“Judas and the Black Messiah” – Will Berson et Shaka King

“Minari” – Lee Isaac Chung

“Promising Young Woman” – Emerald Fennell

“Sound of Metal” – Darius Marder et Abraham Marder

“Les Sept de Chicago” – Aaron Sorkin

Skenari më i mirë i përshtatur

“Borat 2” – Sacha Baron Cohen, Anthony Hines, Dan Swimer, Peter Baynham, Erica Rivinoja, Dan Mazer, Jena Friedman, Lee Kern

“The Father” – Christopher Hampton et Florian Zeller

“Nomadland” – Chloé Zhao

“One Night in Miami” – Kemp Powers

“Le tigre blanc” – Ramin Bahrani

Filmat me më shumë se pesë nominime 

“Mank” – 10

“The Father” – 6

“Judas and the Black Messiah” – 6

“Minari” – 6

“Nomadland” – 6

“Sound of Metal” – 6

“Les Sept de Chicago”  – 6. / KultPlus.com

Tetë filmat e nominuar si më të mirët në ‘Oscars’ për vitin 2021 (VIDEO)

Viti që lamë pas i gjeti kinematë kryesisht të mbyllura dhe shumë filma i shtyen datat e tyre të lansimit për shkak të pandemisë, ndër ta kishte shumë filma të rinj që bënë jehonë tek shikuesit, ndezën biseda dhe morën vëmendjen e votuesve të Oskarit.

Tetë filmat e nominuar për fotografinë më të mirë në ceremoninë e Oskarëve të së dielës pasqyrojnë gamën e larmishme të filmave të njohur këtë sezon çmimesh, duke trajtuar tema të rëndësishme dhe në kohë të tilla si raca, sulmet seksuale, imigracioni dhe lidhjet familjare, shkruan WWD, transmeton KultPlus.

Më poshtë gjeni tetë filmat më të përfolur që tashmë janë nominuar për ‘Oscar’.

The Father

Një burrë, teksa demenca i përkeqësohet, dyshon te familja dhe vetja dhe refuzon ndihmën duke humbur kontrollin mbi realitetin.

Judas and the Black Messiah

Historia e vërtetë e vrasjes së kryetarit të Partisë Black Panther, aktivistit Fred Hampton, pasi dikush bëhet pjesë e lëvizjes me urdhër të FBI-së.

Mank

Skenaristi i alkoolizuar Herman J. Mankiewicz përpiqet të përfundojë skenarin për “Citizen Kan.

 Minari

Një familje koreane që lëviz në Arkansas në kërkim të ëndrrës amerikane.

Nomadland

Pasi humb gjithçka, një grua vendos të jetojë si nomade.

Promising Young Woman.

Asgjë në jetën e Cassie-t nuk është ashtu si duket.

Sound of Metal

Drama e një bateristi heavy metal që humbet papritur dëgjimin.

The Trial of the Chicago 7

Filmi bazohet te gjyqi famëkeq i vitit 1969 për shtatë të pandehur të akuzuar nga qeveria federale për komplot dhe më shumë. / KultPlus.com

Sony World shpall fotografët e vitit 2021 (FOTO)

Sony World Photography Awards ka shpallur sot fituesit e konkursit për vitin 2021.

Çmimet kryesore shkuan për dy fotografë që u munduan të protretizojnë në një formë tjetër kulturën dhe historinë.

Britaniku Craig Easton u zgjodh Fotografi i Vitit dhe fitoi 25,000 dollarë për setin fotografik “Bank Top”, i cili përfshin foto bardh e zi, të një komuniteti të vogël dhe tejet të veçuar në Blackburn, në Anglinë veriore, shkruan CNN të enjten, transmeton KultPlus.

Ndërkohë, fotografja nga Zimbabve, Tamary Kudita, fitoi 5.000 dollarë për portretin, “Afrikano Viktoriane”, e cila përshkruan një grua me ngjyrë me një fustan voluminoz të errët të stilit viktorian duke parë foto-aparatin, ndërsa mban në duar enët tradicionale të gatimit të popullit shona.

Imazhi pasqyron dualitetin e fotografes, e cila thotë se në ato fotografi ndërthur prejardhjen e saj nga shona dhe kulturën perëndimore në të cilën u asimilua.

Fituesit e tjerë janë Coenraad Heinz Torlage, student nga Afrika e Jugut dhe fotografi indian Pubarun Basu. / KultPlus.com