250.000 persona morën pjesë në “kërcimin e paqes“ në Biennale (VIDEO)

Mijëra njerëz morën pjesë në edicionin e 18-të të Biennales, në qytetin francez të Lyonit.

250.000 persona dolën në rrugë për të parë “ kërcimin e paqes “.

Latifa Ibn Ziaten, krijoi një organizatë për paqe pasi u vra djali i saj nga Mohammad Merah. Ajo është e nominuar për çmimin nobel për paqe, e cila është nderi i këtij organizimi.

Pjesëmarrës të këtij eventi është edhe ish futbollisti francez, Lilian Thuram.

Thuram i cili është edhe aktivist kundër racizmit, është kumbara e Biennales, shkruan euronews.

“Mendoj se është shumë e rëndësishme, sidomos sot, me gjithçka që po ndodh politikisht, qoftë në Francë apo në Evropë, për të bërë gjëra së bashku për faktin se ne mund të marshojmë e të kërcejmë dhe të denoncojmë diskriminimin, problemet e përjashtimit. .. edhe për besimin në të ardhmen, kam ndjenjën që na nevojitet”. /KultPlus.com