“N’dikon Ndikon”, kënga e re e Shpat Dedës në bashkëpunim me Bim Bimma

Këngëtari kosovar Shpat Deda dhe reperi i njohur me nofkën “Bim Bimma”, sonte kanë lansuar këngën “N’dikon Ndikon”, shkruan KultPlus.

Kompozimi dhe baza (akustike, synth bass, synt organ): Shpat Deda

Fjalët: Shpat Deda dhe Bimi

Production, recording, mixing and mastering: Tomor Kuçi

Camera & colorgrade: Rron Ismajli

Montazha: Shpat Deda dhe Bimi

Më poshtë KultPlus ju sjell videon dhe tekstin e këngës:

Teksti:

(Shpati)
N’këtë venin tem
Nuk t’lajnë shumë ven
Nëse s’e ki ndërmend
Shpirtin me e shitë

Mos jep vëmendje
Se problem
Çka lexon ka me t’nxi
Ka me t’flliqë

Hala shoh pleq
Tu pritë për cikrrimë
Drita mrena
Hala s’ju ka fikë

N’këtë venin tem
Hala ka njerz
Që s’kanë bukë fëmijëve
N’tavolinë me ju qitë

Dikush e han djegst
Dikush s’e han hiç
Dikush e ngjyn
Dikush i fryn

N’dikon ndikon keq
N’dikon s’ndikon hiç
Dikush e lyn
Dikush e pshtyn

Dikujt i vjen kresë
Dikush i ka krejt
Dikun njerëzi
Dikun lakmi

Dikush jeton zhag
Dikush s’i ka hak
Dikush duron
Dikush sundon

(BimBimma)
S’po di mi dhon
Kurrfar orientimi
K’ti far udhëtimi
I kena kalu kejt kufijtë
Knej s’mujm me dalë
Përtej kufini

Prej k’saj urrejtje
Fjalës dashni
I ka hupë kejt kuptimi
N’ven ku ma shume çmohet
Injoranca se sa edukimi

Ka shku dom njerëzimi
Kqyr lakmia deri ku hini
Se n’ditë t’sodit gjithçkafin
E kompenzon shpenzimi
As drejtim as drejtësi
S’ki n’këtë pjerrtësi
S’ka randësi a ki aftësi
Kur ki njoftësi

Nuk ka
Largësi as lartësi
Që s’munësh me mrri
Ruje qetësinë se
Ki me mrri ku duhësh me mrri

(Shpati)
S’mu dasht mu rrit shumë
Me pa njerëz
Kah i shkelin krejt
Për pare e fuqi

Hala ka shpresë
Për ardhmëni
Ama të vjedhun
E kom pasë rininë

Nëpër postera
Hala t’paftyrë
Qysh kanë ftyrë
Atë ftyrë me shetitë

N’këtë venin tem
Hala ka njerz
Që s’kanë bukë fëmijëve
N’tavolinë me ju qitë

Dikush e han djegst
Dikush s’e han hiç
Dikush e ngjyn
Dikush i fryn

N’dikon ndikon keq
N’dikon s’ndikon hiç
Dikush e lyn
Dikush e pshtyn

Dikujt i vjen kresë
Dikush i ka krejt
Dikun njerëzi
Dikun lakmi

Dikush jeton zhag
Dikush s’i ka hak
Dikush duron
Dikush sundon. / KultPlus.com

BimBimma me 5 qershor promovon librin “PO E ZI”

Reperi shqiptar, BimBimma i cili njihet dhe shquhet për tekstet e tij të veçanta po sjellë diçka të re për fansat. Këtë herë nuk bëhet fjalë për ndonjë projekt muzikor, por për një libër.

Ai ka bërë të ditur se me datën 5 qershor do të promovojë librin e tij të ri që titullohet “Po e zi”. Libri do të promovohet në “Menzen Ramiz Sadiku” në Lagjen Pejton në kryeqytet.

Poashtu ky libër do të jetë pjesë e Panairit të Librit që do të fillojë nga data 5 deri më 8 qershor, i cili mbahet në Prishtinë.

“Me 5 qershor në Menzën “Ramiz Sadiku” Pejton prej orës 19:00 mbahet promovimi i librit “Po e zi” moderuar nga Elvis Hoxha. Libri do të prezantohet edhe në panairin e librit 5-8 Qershor”, ka shkruar reperi në mesazhin për me ndjekësit në Instagram.

Nga ana tjetër, BimBimma është mjaft aktiv edhe me projekte muzikore. Të fundit këngë që ka lansuar është “Reality Check” në bashkëpunim me DOZA. /Telegrafi/ KultPlus.com