“N’dikon Ndikon”, kënga e re e Shpat Dedës në bashkëpunim me Bim Bimma

Këngëtari kosovar Shpat Deda dhe reperi i njohur me nofkën “Bim Bimma”, sonte kanë lansuar këngën “N’dikon Ndikon”, shkruan KultPlus.

Kompozimi dhe baza (akustike, synth bass, synt organ): Shpat Deda

Fjalët: Shpat Deda dhe Bimi

Production, recording, mixing and mastering: Tomor Kuçi

Camera & colorgrade: Rron Ismajli

Montazha: Shpat Deda dhe Bimi

Më poshtë KultPlus ju sjell videon dhe tekstin e këngës:

Teksti:

(Shpati)
N’këtë venin tem
Nuk t’lajnë shumë ven
Nëse s’e ki ndërmend
Shpirtin me e shitë

Mos jep vëmendje
Se problem
Çka lexon ka me t’nxi
Ka me t’flliqë

Hala shoh pleq
Tu pritë për cikrrimë
Drita mrena
Hala s’ju ka fikë

N’këtë venin tem
Hala ka njerz
Që s’kanë bukë fëmijëve
N’tavolinë me ju qitë

Dikush e han djegst
Dikush s’e han hiç
Dikush e ngjyn
Dikush i fryn

N’dikon ndikon keq
N’dikon s’ndikon hiç
Dikush e lyn
Dikush e pshtyn

Dikujt i vjen kresë
Dikush i ka krejt
Dikun njerëzi
Dikun lakmi

Dikush jeton zhag
Dikush s’i ka hak
Dikush duron
Dikush sundon

(BimBimma)
S’po di mi dhon
Kurrfar orientimi
K’ti far udhëtimi
I kena kalu kejt kufijtë
Knej s’mujm me dalë
Përtej kufini

Prej k’saj urrejtje
Fjalës dashni
I ka hupë kejt kuptimi
N’ven ku ma shume çmohet
Injoranca se sa edukimi

Ka shku dom njerëzimi
Kqyr lakmia deri ku hini
Se n’ditë t’sodit gjithçkafin
E kompenzon shpenzimi
As drejtim as drejtësi
S’ki n’këtë pjerrtësi
S’ka randësi a ki aftësi
Kur ki njoftësi

Nuk ka
Largësi as lartësi
Që s’munësh me mrri
Ruje qetësinë se
Ki me mrri ku duhësh me mrri

(Shpati)
S’mu dasht mu rrit shumë
Me pa njerëz
Kah i shkelin krejt
Për pare e fuqi

Hala ka shpresë
Për ardhmëni
Ama të vjedhun
E kom pasë rininë

Nëpër postera
Hala t’paftyrë
Qysh kanë ftyrë
Atë ftyrë me shetitë

N’këtë venin tem
Hala ka njerz
Që s’kanë bukë fëmijëve
N’tavolinë me ju qitë

Dikush e han djegst
Dikush s’e han hiç
Dikush e ngjyn
Dikush i fryn

N’dikon ndikon keq
N’dikon s’ndikon hiç
Dikush e lyn
Dikush e pshtyn

Dikujt i vjen kresë
Dikush i ka krejt
Dikun njerëzi
Dikun lakmi

Dikush jeton zhag
Dikush s’i ka hak
Dikush duron
Dikush sundon. / KultPlus.com

Kënga ‘Përgjithmonë’ e Shpat Dedës pjesë e listës së këngëve që ju kanë dhënë shpresë liderëve të shoqërisë civile

Këngëtari kosovar Shpat Deda, që me zërin dhe muzikën e tij çdo herë ka përcjellur mesazhe të forta, ka zënë vendin e gjashtë në listën e këngëve që ju kanë dhënë shpresë liderëve të shoqërisë civile në vitin 2020, shkruan KultPlus.

Është pikërisht kënga ‘Përgjithmonë’ që është bërë pjesë e kësaj liste. Lajmi është bërë i ditur nga Elizabeth Goëing e cila ka njoftuar se nominimi i kësaj kënge është bërë nga The Ideas Partnership.

“Me vjen mire qe nominimi prej The Ideas Partnership per kengen ‘Pergjithmone’ te Shpat Deda ka marre vendin e 6te ne listen boterore e ‘Kengave qe iu kane dhane shprese lidereve te shoqërisë civile ne vitin 2020’”, ka shkruar ajo.

Ndërkaq në përshkrimin që i është bërë nga ana e përzgjedhësve të kësaj këngë tregohet se kjo këngë është ndër të preferuarat e Gowing që e ka ndihmuar atë shumë gjatë pandemisë.

“Pasi ishte bllokuar në Mbretërinë e Bashkuar gjatë izolimit, Elizabeth u rikthye virtualisht me jetën dhe ekipin e saj në The Ideas Partnership në Kosovë pasi Shpat Deda, një nga artistët e saj të preferuar kosovarë, lansoi këngën “Përgjithmonë” në muajin Prill. Ndërkohë, në Kosovë, Partneriteti Ideas siguroi materiale shkollore për 300 fëmijë dhe ilaçe dhe paketa ushqimore për familjet që merren me pandeminë COVID-19.

Falë lansimit në internet të këngës, unë mund ta shikoja Shpatin duke luajtur edhe kur isha jashtë Kosovës. Rreshti i parë, ‘dite e bukur është sot’, do të thotë ‘sot është një ditë e bukur’, e cila ka qenë një kujtesë e mirë gjatë gjithë pandemisë për të vlerësuar atë që kemi tani edhe kur nuk e dimë mirë se çfarë do të vijë nesër.”, shkruhet në faqen e globalgiving./ KultPlus.com

Shpat Deda publikon albumin e ri, përfshihet edhe bashkëpunimi me artisten e njohur britanike

Këngëtari Shpat Deda i ka gëzuar artdashësit e tij nëpërmjet sjelljes së albumit të ri, shkruan KultPlus.

“Rrugës” është albumi i cili sjell rrugëtimin e ri muzikor të Dedës, duke sjellur gjithsej 10 këngë.

Emri ka ardhur nga kënga “Rrugës” e cila është pjesë e albumit.

“Albumi ‘Rrugës’ osht dhuratë për ju në fundin e këtij viti të zymtë, me shpresë se do t’jua ngrohë sadopak zemrat”, ka shkruar Deda në profilin e tij në facebook.

Ndërkaq e veçanta e albumit të tretë të Dedës është bashkëpunimi me artisten britanike me famë ndërkombëtare Joss Stone në këngën “Marinari i vogël”, përderisa të dytë interpretojnë në gjuhën shqipe.

Të gjitha këngët përcjellën me ilustrime artistike, teksa incizimet janë kryer në Studio C dhe në Homebasesound.

“Rrugës” mund të gjendet në platformat dixhitale të muzikës si dhe në YouTube.

Ky album është i përkrahur nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit si dhe Komuna e Prishtinës/ KultPlus.com

Shpat Deda lanson këngën e re “S’ka kurrgjo” (VIDEO)

Këngëtari nga Kosova, Shpat Deda, sonte ka lasnuar këngën “S’ka kurgjo”, shkruan KultPlus.

“Video është realizuar në Prishtinë në prill 2020 gjatë vizitave të regjisorëve Nita Deda, Leart Rama dhe Rina Meta”, thuhet në njoftim.

“Shpat Deda ka lansuar këngën e re S’KA KURRGJO me video drejtuar nga kolektivi Andrrat Moderne dhe regjisori Leart Rama. Kënga është pjesë e albumit të ardhshëm të Dedës, titulluar ‘Rrugës’.

Video është realizuar në Prishtinë në prill 2020 gjatë vizitave të regjisorëve Nita Deda, Leart Rama dhe Rina Meta në hapësira personale për autorët, si dhe në oborret dhe hapësirat tjera familjare që shihen nga distanca si koment për realitetin e COVID 19. Video e S’KA KURRGJO tenton të sjellë për publikun hapësira intime dhe momente të shoqërimit që në video tregohen si kujtime. Të gjitha pamjet i bashkon një gjuhë vizuele e krijuar me dritë të fortë blici që zbutet nga ndjenjat dominuese të mallit dhe nostalgjisë.

Kënga S’KA KURGJO është shkruajtur nga Shpat Deda, dhe i këndon pikërisht momenteve intime dhe kohës së kaluar në shoqëri, realitet i munguar në kohën kur ajo tregohet për publikun. Kënga interpretohet nga Deda dhe Blerta Ismaili si zë përcjellës. Kjo këngë si dhe i tërë albumi i ri është inçizuar dhe miksuar në Studio C me Dritëro Nikqin në Prishtinë. Video S’KA KURRGJO është produksion i Katarzë Films”.

Shpat Deda publikon nesër këngën e re

Këngëtari Shpat Deda ka bërë të ditur se do ta publikojë nesër këngën e re, shkruan KultPlus.

Deda i cili qe një kohë është aktiv edhe në rrjetet sociale me performanca nga izolimi, i ka informuar dëgjuesit për këngën e re.

“S’ka kurrgjo” titullohet kjo këngë e cila do të publikohet nesër në orën 20. /KultPlus.com

Shpat Deda me koncert nga shtëpia si thirrje kundër lajmeve të rreme dhe gjuhës së urrejtjes

Sot duke filluar nga ora 18:00, Shpat Deda vjen me një koncert nga shtëpia, përmes të cilit bëhet thirrje kundër lajmeve të rreme dhe gjuhës së urrejtjes, shkruan KultPlus.

Ngjarja do të përfshijë edhe mesazhe nga Koordinatorja pë zhvillim e OKB-së znj. Ulrika Richardson dhe Ministrja e MKRS znj. Vlora Dumoshi.

Thirrje per pjesmarrje në anketën lidhur me UN75 https://un75.online/?lang=alb

Vlen të ceket që Shpat Deda është njëri nga artistët i cili këto ditë ka argëtuar mjaft shumë fansat e tij në karantinë, duke publikuar herë pas here këngë të ndryshme të interpretuara nga vetë ai. / KultPlus.com

“Heart to heart”, Shpat Deda me koncert për 14 shkurtin

Artisti i vlerave, ai i cili i qëndron besnik muzikës së mirëfilltë, Shpat Deda do të vijë me një koncert në Prishtinë, shkruan KultPlus.

Koncerti i titulluar “Herat to heart” po organizohet për datën 14 shkurt, ditën e të dashuruarve. E kush tjetër di t’i këndojë më bukur dashurisë se vetë Shpati!

Bashkë me Nesim Maxhunin, Armend Xhaferin, Ilir Bjarin dhe Fatlind Feratin, Shpati do të ngjitet në skenë në mbrëmjen e 14 shkurtit në Kino Armata për të kënduar këngët e tij bashkë me publikun.

Hyrja është e lirë, ndërsa ky event është mundësuar nga Komuna e Prishtinës.

Koncerti fillon në ora 20:00. /KultPlus.com

Publikohet koncerti i Shpat Dedës në Tiranë

Koncerti i plotë i kantautorit Shpat Deda, i mbajtur më 12 tetor 2018 në Amfiteatrin e Parkut në Tiranë, tani publikohet online.

Ky koncert e shënoi fillimin e turneut ‘Ambël e Thartë’ në 10 qytete të Shqipërisë për nder të 10 vjetorit të karrierës muzikore së Shpat Dedës. 

Shpat Deda, gurët e Gjirokastrës i ktheu në skenë të gjallë të kulturës

Ministrja e Kulturës, Mirale Kumbaro, ka falënderuar kantautorin Shpat Deda që zgjodhi ambientet e kulturore si skenë të muzikës së tij.

Gurët e Gjirokastrës u kthye nga ritmet e muzikës në skenën e gjallë të kulturës bashkëkohore duke rrëzuar të gjitha kufijtë, ato të mendjes dhe ato administrative.

Ministrja Kumbaro shkruan: ”Falëminderit Shpat Deda që zgjodhe Trashëgiminë Kulturore si skenë të muzikës tënde! Nga Shkodra në Gjirokastër albumi #AmbëlEThartë i dha jetë Kalasë së Argjiros në qytetin që turizmin e ka bashkudhëtarin e të gjithë muajve”, – shkruan ministrja./ KultPlus.com

Shpat Deda me turne koncertor në Tiranë

Prej datës 12 Tetor nis turneu koncertor i Shpat Dedës “Ambël e Thartë” në Tiranë.

Koncerti fillon pre orës 20:00 dhe mbahet në Amfiteatrin e Tiranës, te Parku i Liqenit.

Biletat për koncertin në Tiranë mund ti gjeni në pikat e mëposhtme

1. Myticket.al
2. Amfiteatri i Tiranës
3. Kino
4. Nouvelle Vague
5. Reja

“Lum Lumi i Lirë”, kënga që bashkoi artistët drejt mbrojtjes së lumenjve (VIDEO)

Artistë shqiptarë janë bashkuar në një këngë për të mbrojtur lumenjtë e Shqipërisë. Kënga e gjelbër “Lum Lumi i Lirë” përpiqet të kontribuojë pro kauzave në mbrojtje të lumit Valbonë dhe lumit të fundit të egër në Europë, Vjosës.

Muzikantë, producentë, muzikologë, historianë e artistë shqiptarë dhe ndërkombëtarë: Elina Duni, Eda Zari, Linda Rukaj, Rhani Krija, Vlashent Sata, Emiljano Dhimo, Shpat Deda, Gert Kapo, Henning Jung, Kleidi Eski, Sokol Çunga, Mikaela Minga, të gjithë së bashku, bashkëpunuan për të realizuar këngën dhe videon “Lum Lumi i Lirë“. Kjo këngë (një nismë e duos Duni – Zari) lindi si nevojë për përhapjen e informacionit mbi padrejtësitë sistematike që po u bëhen lumenjve, natyrës, si dhe për të mbështetur zërin protestues të banorëve pranë zonave të këtyre lumenjve.

Njëkohësisht, kënga vlen për të fuqizuar ndërgjegjësimin e çështjes në mbarë shoqërinë tonë. Muzika është e gjithëpranishme dhe gjithëpërfshirëse në jetën tonë. Ajo stimulon kënaqësi në tru dhe në gjendjen emocionale. Sidomos kënga është përherë e pranishme në të përditshmen e gjithkujt. Muzika, kënga, nuk është vetëm medium argëtues apo element që na mbledh për t’u dëfryer. Kënga është një mjet i shkëlqyeshëm efektiv, përmes të cilit transmetohet informacioni mbi çështjet e natyrës dhe ç’po ndodh me të, mbi jetën apo problemet sociale. A mund ta ndryshojmë botën me një këngë? Jo, por një këngë ndryshon botëzën dhe perceptimin e secilit prej nesh! Një këng solidarizon, frymëzon, shpëton, fal shpresë. Shqetësimet dhe vullneti për të krijuar një këngë-protestë rrjedhin nga niveli i vetëdijesimit për atë të keqe të pakthyeshme që po ndodh në Valbone, në Vjosë, apo ajo që po ndodh me ujin, ajrin, natyrën, tokën shqiptare, por edhe për natyrën e gjithë botës. Kjo këngë jep “ZA” për shërim, i piskat publikut, për t’i lënë secilit thellë një jehonë vetëdijeje.

Tek “Lum Lumi i Lirë” artistët me vetëdije morën nismën jo vetëm për të prodhuar muzikë, jo vetëm për t’i mëshuar thirrjes: “S’duam tuba, s’duam diga, s’duam pengesa edhe prita, duam çdo njeri i mirë të thërrasë: Lum Lumi i Lirë!”, por krijuan një këngë që ka një qëllim edhe më të epërm: Ku ka lumenj, ka gjithmonë arsye për të ndërtuar ura mbi të cilat ecim dhe përqafojmë hallet e njëri–tjetrit. Është një përpjekje për të bashkuar dhe solidarizuar aktivistët, shoqatat, si ato pro Valbonës dhe Vjosës, por edhe cilindo individ që punon e shqetësohet për ekzistencën dhe vlerat e shoqërisë sonë.

Nga ana tjetër, kënga dëshiron të shpërndajë mesazhin se nuk ka natyrë, lumë, ajër, tokë që të trajtohet si një i nënës e një i njerkës. Në mënyrë të pa partishme dhe vetëm duke bërë përpjekje të përqendruara, por të bashkuar, mund të mposhten vendimmarrësit e gabuar dhe planet e tyre fatkeqe. A do të mundemi të ndërgjegjësohemi për një të vërtetë të madhe se, as në një të ardhme të afërt, por as të largët, kurrë, s’ka për të pasur një Shqipëri të dytë me këtë natyrë si kjo që kemi? Prandaj ejani ta mbrojmë.

Ky është apeli i artistëve si vullnetarë, qytetarë, kolegë, bashkëkombës, mbi të gjitha si NJERËZ. Mos harro të thërrasësh: Lum Lumi I lirë! / KultPlus.com

(Të drejtat autoriale të tekstit përshkrues © Eda Zari)

Këngëtarja Joss Stone publikon videon me Shpat Dedën (VIDEO)

Joss Stone, soul këngëtarja britanike me famë botërore, ka publikuar në të gjitha kanalet e saja zyrtare (Instagram, Facebook dhe Youtube) video bashkëpunimin e saj me kantautorin prishtinas Shpat Deda.

Në këtë video, ata e performojnë këngën “N’shpirt m’ka Rritë” nga albumi i parë i Shpatit “Molla e Parë”, shoqëruar në kitarë edhe nga Art Lokaj. Video është realizuar në vitin 2016, kur Joss Stone pati vizituar Prishtinën për ta mbajtur aty një koncert si pjesë e turit të saj përreth botës me emrin “Total World Tour”.

Në mesin e artistëve nga e tërë bota, Joss kishte përzgjedhur edhe Shpatin për ta realizuar bashkëpunimin e veçantë. Në kanalin zyrtar në Facebook, krahas videos Joss shprehet:

“Mbrëmje e bukur në Kosovë në 2016-tën, u takuam me kantautorin Shpat Deda. Shumë prej këngëve të tij janë të bazuara në ndjenja dhe ngjarje të vërteta, dhe muzika si kjo është mjet i hatashëm për të shprehur emocion. Me zërin e tij karakteristik dhe harmonitë e këndshme, ishte moment perfekt për këtë pjesë të Total World Tour. Një bashkëpunim i këndshëm me një person të këndshëm. Shpresoj se do t’ju pëlqejë”. / KultPlus.com

Këngëtarët që i qëndruan besnikë muzikës së tyre

Trendet dhe kërkesat e reja në skenën muzikore kanë bërë që shumë këngëtarë të dalin jashtë kornizave të tyre, duke iu përshtatur pikërisht asaj që kërkohet.

Ndryshimet e mëdha i shohim prej kohësh, dikush e ka gjetur vetën mirë e të tjerë vazhdojnë të jenë në kërkim të asaj që do t’i shndërronte në emra të kërkuar dhe mbi të gjitha të kishin përfitime nga ajo që bëjnë.

Megjithëkëtë, një pjesë e këngëtarëve të njohur kanë arritur t’i rezistojnë asaj që cilësohet komerciale, e cila në këtë fakt shumicës po i sjell shumë klikime, mbrëmje muzikore dhe si rrjedhojë shumë para. Një pjesë e atyre që kanë zgjedhur këtë drejtim nuk janë tërhequr nga skena por kanë vazhduar të jenë aktiv duke sjellë projekte muzikore në momente të caktuara, e veçmas duke marrë pjesë në festivale muzikore edhe pse nuk janë të shumta.

Eliza Hoxha është një prej këngëtareve, e cila nuk ka bërë kompromise me muzikën e saj. Ka sjellë këngë e videoklipe, ka marrë pjesë nëpër festivale, mirëpo gjithmonë duke ardhur me këngë të jashtëzakonshme, të cilat megjithëse jokomerciale, janë mirëpritur, dëgjuar e shumë prej tyre janë shndërruar në hite të mëdha. Këngëtarja e njohur nuk ka lënë anash as projekte videomuzikore, përmes të cilave ka prekur tema sociale dhe kauza të rëndësishme për shoqërinë tonë, siç ishte ai me titull “Për ata që s’janë”.

Këngët dhe klipet e saj janë të rralla sepse edhe Rosela Gjylbegu ka zgjedhur këtë rrugë. E nisi tek “Ethet e së premtes mbrëma”, ashtu siç kanë bërë shumë kolegë të saj, por gjithmonë i qëndroi besnike muzikës së saj. Rosela njihet sidomos për pjesëmarrjet nëpër festivale.

Ani pse kohëve të fundit nuk janë aktivë, në Kosovën e pasluftës grupet “Jericho” dhe “Troja” i kanë dhënë shumë rok-muzikës shqiptare. Pikërisht, janë këto dy grupe që i kanë rezistuar tregut të vrazhdë dhe asaj që vazhdimisht është kërkuar.

Kësaj liste nuk i mungon Rona Nishliu. Madje, këngëtarja tregoi më së miri se si me një këngë me vlera, me një mesazh dhe me një interpretim nga shpirti mund të shkëlqesh dhe të fitosh vëmendje edhe në një skenë siç është ajo e Festivalit Evropian “Eurovizion”, aty ku më shumë se kudo tjetër kërkohen këngët komerciale.


“Shtyje”, “Krejt andrrën” e “Këtu” janë disa nga këngët e kantautorit Genc Salihu, i cili gjithashtu ka arritur ta ruajë shumë mirë atë që ka kultivuar qysh herët.

Hashani, Shpat Deda e Mariza Ikonomi janë disa emra të tjerë, të cilët i kemi parë të mos eksperimentojnë shumë, por të vijnë në ujërat e tyre e që gjithsesi risitë nuk kanë munguar.

Këta ishin vetëm disa nga emrat që arritën t’iu rezistojnë ndryshimeve të mëdha, t’i qëndrojnë besnik stilit të tyre dhe të kultivojnë muzikën që e duan, edhe pse dikush më shumë e dikush më pak aktiv./KultPlus.com

Shpat Deda e Armend Xhaferi me koncert në Pejë

Në Teatrin Profesionist të Pejës ‘Istref Begolli’ do të mbahet një duo koncert tejet i veçantë i Shpat Dedës dhe Armend Xhaferit, koncert që do të mbahet sonte prej orës 20:00, shkruan KultPlus.

“Ky koncert autorial karakterizohet nga zhveshja e këngëve nga dy albumet e Shpatit dhe sjellja e tyre në një formë shumë të afërt dhe intime, shoqëruar nga xhaz kitara unike e Armend Xhaferit. Koncerti është mundësuar nga Komuna e Pejës, FLUX dhe Kosovo Art Academy”, njoftojnë organizatorët, kurse hyrja për këtë koncert kushton 3 euro./KultPlus.com

Për fëmijët e Kosovës, Shpat Deda me koncert humanitar edhe në Tiranë

Pas koncerteve bamirëse në Prishtinë dhe në Londër, të shtunën Shpat Deda do të këndoj në koncertin humanitar për fëmijët me kancer në Tulla – Culture Center në Tiranë, shkruan KultPlus.

Ky koncert është një nismë e stafit të BERZH në Prishtinë, Tiranë dhe Londër mbështetur nga Tulla-Culture Center dhe Grand Hotel and SPA Tirana. Fondet e mbledhura do të shkojnë për “Fondacionin Kujdesi për Fëmijët e Kosovës” i cili kujdeset që të gjithë fëmijët në QKUK të kenë ilaçet e nevojshme dhe domosdoshme për trajtim.

Të gjitha të ardhurat që do të mblidhet gjatë kësaj mbrëmjeje (përfshirë fondet e mbledhura gjatë gjithë fushatës) do të dyfishohen nga Banka Europiane për Rindërtim dhe Zhvillim në kuadër të programit të saj “Community Initiative” (kur te përmbushen kriteret raportuese dhe vlera do te dyfishohet deri ne shumën maksimale prej 50,000€. /KultPlus.com

“Home” dhe “Shpat Deda Band” mahnitën mbrëmë Parisin (FOTO)

Mbrëmë në Paris, në kuadër të Organizimeve Kulturore “Parantezë kosovare”, u shfaq filmi “Home” dhe u mbajt koncerti “Shpat Deda Band”, shkruan KultPlus.

Ky organizim erdhi nga Ambasada e Kosovës në Francë në bashkëpunim me Bashkinë e Parisit 4, me mbështetjen dhe nën përkujdesjen e kryetarit të Bashkisë, Christophe Girard.

“Krenar me arritjet e fundit të kinematografisë kosovare dhe të artit kosovar në përgjithësi. Filmi « Home » është ko-produksion anglez dhe kosovar, dhe fitues i çmimit BAFTA 2017 për filmin më të mirë të metrazhit të shkurtë”, ka shkruar në rrjetin social Facebook, Qëndrim Gashi ambasadori i Kosovës në Francë.

Në koncertin pas filmit, Shpat Deda me anëtarët e grupit Nesim Maxhuni, Fatjon Miftari dhe Art Lokaj interpretoi këngë origjinale nga dy albumet e tij, “Molla e Parë” (2010) et “Shkëndijë” (2014)./ KultPlus.com

Ekspozita e Simon Shirokës e hapë ‘Parenthèse kosovare’ në Paris

Parisi do të mirëpresë këtë muaj një pjesë të kulturës shqiptare, në një organizim që quhet “Parenthèse kosovare”.

Nga data 10 deri me 25 nëntor, një ekspozitë, një shfaqje filmi dhe një koncert vijnë në kryeqytetin e Francës.
Salle Jean Mouly mirëpret ekspozitën e artistit të njohur Simon Shiroka, shkruan KultPlus.

Simon Shiroka u lind më 20 mars 1927 në Prizren, në qytetin me thesarin më të lashtë dhe më të larmishëm të artizanateve të traditës së përpunimit të metaleve të çmueshme. Mori dorë të mjeshtrit nga filigranistët më të shquar prizrenas dhe, duke pasuar ambicie më të madhe se shansi për t’u bërë një zanatçi i dalluar, vazhdoi ushtrimin dhe shkollimin e mëtejmë së pari në Beograd e pastaj në Zagreb, për t’u kthyer në Prishtinë dhe për të nisur një veprimtari tepër të pasur aplikative dhe artistike. Duhet theksuar se interesi i Shirokës për të aplikuar argjendin dhe materialet tjera fisnike në pikturë apo skulpturë artistike nuk ishte as i rastësishëm as i sforcuar.

Ai buronte nga një shpirt tejet i gjallë dhe i shqetësuar që hidhej në kërkime të vazhdueshme nga një entuziazëm çfarë rrallë mund të gjendet te artistët tjerë, edhe atëherë kur piktorët dhe skulptorët shqiptarë ishin mjaft të rrallë.

Simon Shiroka, jo vetëm që e avancoi artin e filigranit, por në të njëjtën kohë, edhe krijon vizione të reja me fantazinë e vet shpirtërore, duke shprehur ndjeshmëri për një art të lartë artistik. Talenti i mirëfilltë, përvoja dhe dashuria e zjarrtë për diçka të re, në artin e filigranit, gjurmon rrugë të teja sensitive, për ta sintetizuar artin kreativ dhe shprehjen e lartë artistike. Shiroka ka ndërruar jetë në vitin 1994.

Pos ekspozitës së Simon Shirokës, vjen edhe filmi “Home” me regji nga Daniel Mulloy.
“Home”, me aktorët Holliday Grainger dhe Jack O’Connell, fitues i çmimit BAFTA, flet për refugjatët. Arta Dobroshi, aktorja nga Kosova, është në mesin e ekipit që e ka realizuar filmin.

Filmi “Home” gjegjësisht trajton vuajtjet e refugjatëve dhe fatin e një familjeje e cila bëhet viktimë e zhvillimeve pa fajin e saj, duke u gjendur në situatë të njëjtë me refugjatët e vendeve të Lindjes. Familja në fjalë është angleze. Filmi është xhiruar kryesisht në Kosovë, përkatësisht në Janjevë dhe Graqanicë. Ai është kooproduksion i Kosovës dhe Britanisë së Madhe.

Pas shfaqjes së filmit, me 15 nëntor në ora 19:00 në Mairie du 4ème à Paris, këngëtari Shpat Deda, një prej producentëve të filmit, do të jetë i pranishëm për përgjigje ndaj pyetjeve të të interesuarve.

Deda në anën tjetër do të mbajë edhe një koncert, bashkë me artistët Nesim Maxhuni, Fatjon Miftari dhe Art Lokaj. / KultPlus.com

Për fëmijët e Kosovës koncert humanitar në Londër, këndon Shpat Deda

Shtabi i EBRD me mbështetjen e Ambasadës së Kosovës në Londër dhe Ibis London City Shoreditch do të organizojnë nesër një mbrëmje muzikore për të mbledhur fonde për fëmijët me kancer në Kosovë, shkruan KultPlus.

Mbrëmja do të mbahet tek Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim (BERZH) ndërsa në këtë mbrëmje do të përformoj këngëtari Shpat Deda. Të gjitha donacionet do të shkojnë tek Kujdesi për Fondacionin e Fëmijëve të Kosovës për të siguruar që të gjithë fëmijët me kancer në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës të kenë qasje në barnat e nevojshme për trajtimet.

Kjo ngjarje është pjesë e një fushate për mbledhjen e fondeve e cila mbështetet nga Iniciativa e Komunitetit të EBRD, deri më tani kanë ngritur një fond rreth 20,000 €), EBRD ndërsa me kërkesë për ta mbështetur me tutje synon të ngrit një fond prej 50,000 € ./KultPlus.com

‘M’tha t’thashë’ vjen nga 5Ponca dhe Shpat Deda

5Ponca dhe Shpat Deda publikojnë projektin muzikor ‘M’tha t’thashë’, shkruan KultPlus.

Kjo këngë është muzikë elektronike në zhanrin trip, hop dhe IDM dhe është prodhim i Labinot Sponcës ndërsa teksti dhe melodia vokale janë krijuar nga Shpat Deda.

Regjinë dhe skenarin e videoklipit e ka bërë Noar Sahiti, e në klip luajnë Dukagjin Podrimaj dhe Sadie Suhodolli. / KultPlus.com

Koncerti humanitar me Shpat Dedën mblodhi 2,200 euro për fëmijët me kancer

Në një ambient të ngrohtë dhe me muzikën e veçantë të këngëtarit Shpat Deda, mbrëmë është mbajtur një koncert humanitar në Soma Book Station në Prishtinë. Të gjitha donacionet janë mbledhur përmes Fondacionit Kujdesi për Fëmijët e Kosovës (Care for Kosovo Kids) që në baza vullnetare, përkujdeset që të gjithë fëmijët me kancer në QKUK të kenë ilaçet e nevojshme dhe të domosdoshme për trajtim, shkruan KultPlus.

Në këtë koncert janë mbledhur 2,200€ dhe BERZH do ta dyfishojë këtë shumë.

“Sonte, me ndihmen tuaj, per femijet e prekur me kancer, mblodhem 2,200€ dhe BERZH do ta dyfishoje kete shume. Fondet e mbledhura do te transferohen menjehere nga Soma ne llogarine bankare te Fondacionit Care for Kosovo Kids qe perkujdeset qe te gjithe femijet me kancer ne QKUK te marrin ilaqet e nevojshme per trajtim. Falenderojme Soma Book Station qe na kane perkrahur per te zhvilluar kete aktivitet dhe kane dhene edhe donacion per kete iniciative”, kanë shkruar organizatorët në facebook, duke vazhduar tutje të falënderojnë Shpat Dedën dhe anëtarët e bendit: Ilir Bajrin, Nesim Maxhunin, Fatjon Miftarin dhe Art Lokaj, që i janë bashkangjitur kësaj iniciative me qëllim për të kontribuuar për këtë kauzë të ndjeshme.

“Faleminderit shume te gjithëve qe keni ardhur dhe keni kontribuar per te siguruar ilaqet per femijet e prekur me kancer ne QKUK. Shpresojme te ju shohim prape ne aktivitetet e radhes”, kanë shkruar tutje organizatorë duke na lënë të kuptojmë që organizime të tilla do të ketë edhe në vazhdimësi. / KultPlus.com

“Zâ Festival” sjellë katër artistë shqiptarë

Në ditët më të nxehta të vitit, nga kurora më e lartë e natyrës shqiptare, do të kumbojë muzikë dhe rrëfenja nën hijen e malit, shkruan KultPlus.

Më 26 gusht, edicioni i parë i Zâ Festival mbledh në Theth kantautorët më të mirë të muzikës shqipe: Elina Duni, Shpat Deda e Vlashent Sata do të performojnë në të parin festival që i dedikohet trashgimisë natyrore të Alpeve Shqiptare.

“Shpirti i Zâ Festival është i gjithë thesari gojor i “Bjeshkëve të Nâmuna”. Në skenën e festivalit, aktori i njohur edhe në nivel ndërkombëtare Arben Bajraktaraj do të na rrëfejë gojëdhënat, tregimet, legjendat dhe përrallat e moçme, si trashgimia më e vyer e paraardhësve tanë në këto vise”, thuhet nga organizatorët.

Ky festival premton të krijojë atmosferën e duhur për të shijuar traditën dhe natyrën e rrallë të Thethit. Një event që zhvesh nga harresa bukuritë e paçmuara të Alpeve. Zâ Festival, Theth, 26 gusht – Muzikë dhe rrëfenja nën hijen e malit. Festivali do të zhvillohet pranë Kishës në Theth.
Hyrja është e lirë për të gjithë pjesëmarrësit./KultPlus.com