Filmi i parë horror shqiptar “Bloodlands”, mbrëmë erdhi premierë në Prishtinë (VIDEO)

Gili Hoxhaj

Filmi i parë shqiptar i zhanrit horror erdhi mbrëmë premierë në Kinemanë “ABC” në Prishtinë. “Bloodlands”, është projekt filmik i realizuar nga produksioni australian “Kastlefilms” e me regji të Steven Kastrissios, shkruan KultPlus.

Ky projekt filmik ka udhëtuar në ekranet e Anglisë dhe në festivalin portugez “Fantasporto”, në Skoci, ndërsa ka arritur të rrëmbej tri çmime në Festivalin e Filmit Horror në Sidnej të Australisë. Po ky film i ka dhënë aktores Suela Bako, në rolin e Shpresës çmimin e aktores më të mirë në “Nashville Film Festival”.

Ky film edhe pse me produksion australian, është i realizuar në gjuhën shqipe nga aktorë shqiptarë. Ngjarja e këtij filmi jetësohet nga loja e aktorëve: Suela Bako, Ilire Vinca, Gëzim Rudi, Emiljano Palali, Alesia Xhemalaj.

Regjisori australian Steven Kastrissios, me filmin e tij prekë në traditën e një familje shqiptare, ndërsa në vetvete ngërthen edhe elemente të Kanunit të Lekë Dukagjinit. “Bloodlands”, apo “Tokë e gjakut”, solli mbrëmë në ekranin e kinemasë në Prishtinë, historinë e një gruaje të thjeshtë e cila dhunohet, mbetet shtatzënë dhe stigmatizohet nga banorët e lagjes së saj. Roli i shtrigës, vije përmes aktrimit të përkryer të aktores kosovare, Ilire Vinca e cila herë shfaqet gjysmë, e herë e plotë duke bredhur brenda errësirës në mal.

Në sulmet e urrejtjes, ajo ka një mision që të marrë hakun për krejt dhimbjen që i kanë shkaktuar. Prapa saj vihen gjithnjë një grup njerëzish të cilëve shoqëria ua ka kthyer shpinën. Hakmarrja e saj, prek në jetën e njerëzve të qytetit të saj. Ndërsa e gjithë ngjarja zhvillohet në periferi brenda një familje moderne tipike shqiptare, e cila përballët me sulme të shpeshta nga grupi misterioz i udhëhequr nga shtriga. Para se ky grup të sulmoj jetën e kësaj familje, ajo ecën në probleme të përditshme, të cilat lidhen me varfërinë, e mes mospërputhjeve të planeve brenda bisedave familjare.
Në sulmet dhe shenjat e vazhdueshme që shfaqen në shtëpinë e tyre, i zoti i kësaj familje që është me profesion kasap, kap pushkën të ballafaqohet me zërat e figurat misterioze të këtij ekipi. Gjithçka përfundon në një vrasje, e cila hap një varg të ri të ballafaqimit të familjes me ekipin e shtrigës. Përmes dritares se familjes pason një shenjë me mbishkrimin “Gjaku lahet me gjak”, e përkundër të gjitha mospërputhjeve familjare, ky është momenti ku familja mblidhet në një kapitull të ri në përballje me banorët e pyllit.

Ky film do të qëndrojë për një javë në raportorin e Kino ABC dhe në DokuKino. Orari i rregullt i filmit është ora 20:00 ABC, në Prishtinë dhe duke filluar nga ora 19:30 në DokuKino, në qytetin e Prizrenit. /KultPlus.com

Filmi horror shqiptar “Bloodlands” do të hapë Festivalin e Filmit Horror në Sidnej të Australisë

Më 29 nëntor do të nisë Festivali Ndërkombëtar i Filmit Horror në Sidnej të Australisë , dhe pikërisht filmi i parë shqiptar i zhanrit horror do të hapë këtë edicion, projekt filmik që është realizuar nga produksioni australian “Kastlefilms” e me regji të Steven Kastrissios, shkruan KultPlus.

“Bloodlands” shpalos historinë e një gruaje të thjeshtë e cila dhunohet, mbetet shtatzënë dhe stigmatizohet nga banorët e lagjes së saj.

Atë e dëbojnë në mal, duke e quajtur shtrigë. E lënduar, e urryer dhe e dëbuar kjo grua vendos që të shndërrohet në një shtrigë të vërtetë dhe të marrë hakun për krejt dhimbjen që i kanë shkaktuar.

Për këtë film që flitet shqip, ku me rolet e tyre luajnë aktorët: Suela Bako, Ilire Vinca, Gëzim Rudi, Emiljano Palali, Alesia Xhemalaj, do të flitet edhe në këtë festival, ku të pranishmit do të kenë rastin të dëgjojnë edhe rrëfimin e regjisorit, mbi realizimin e këtij projekti. Film deri më tash ka fituar katër çmime ndërkombëtare në festival të ndryshme./KultPlus.com

Filmi shqip ‘Bloodlands’ nominohet në disa kategori në çmimet australiane ASSG

Filmi horror “Bloolands”, ku luan aktorja shqiptare Ilire Vinca, ka marrë disa nominime në çmimet prestigjioze ASSG Awards 2017.

“Bloodlands” ka marrë nominime në kategoritë miksimi më i mirë muzikor, Andrew Plain Award for Best Film Sound Design, Member’s Choice dhe Soundtrack of the Year.

“Bloodlands” është lansuar në shkurt të këtij viti. Filmi me regji e skenar nga Steven Kastrissios tregon historinë e një familjeje shqiptare e cila ballafaqohet me gjakmarrje – një fenomen ky i njohur në Ballkan, shkruan KultPlus.

Në film luajnë edhe Suela Bako, Alesia Xhemalaj, Gëzim Rudi, Emiljano Palali, Florist Bajgora, Andi Begolli, Fioralba Kryemadhi e aktorë tjerë.

Çmimet ASSG (Australian Screen Sound Guild) ndahen në Australi. / KultPlus.com

Steven Kastrissios: ‘Bloodlands’ është një film rreth familjes dhe traditës

E vështirë të thuhet nëse regjisori australian Steven Kastrissios ka një marrëdhënie me hakmarrjen, por dy filmat kryesorë të jetës së tij shikojnë nëpërmjet saj. Pas “The Horseman”, që e shpërndau fillimisht nëpërmjet tregut amerikan, ai vjen në Shqipëri me të parin film horror shqiptar.

“Bloodlands” vjen në kinema që prej së premtes, nën inerpretimin e Gëzim Rudit, Ilire Vincas, Suela Bakos e të tjerë.

“The Horseman është i gjithi një film për hakmarrjen. Bloodlands nuk eksploron hakmarrjen në vetvete, pavarësisht se e përdor atë. Është një film rreth familjes dhe traditës”, thotë vetë regjisori Steven Kastrissios.

Edhe ky film et për dhunën. Një vajzë mbetet shtatzënë dhe stigmatizohet nga banorët e lagjes së saj. Izolohet në mal edhe shndërrohet në një shtrigë të vërtetë, e cila mbledh rreth vetës një grup njerëzish, të cilët njëlloj si asaj shoqëria ua ka kthyer shpinën. Edhe më herët regjisori është shprehur rreth dhunës.

“Dhuna është diçka që e marr seriozisht dhe e konsideroj, sepse nuk duhet të futësh ide të këqija në kokën e njerëzve. Ajo që bëj është që i trajtoj historitë me shumë përgjegjësi dhe rolin e dhunës në to”, vijon ai. Ky film i ka dhënë aktores Suela Bako, në rolin e Shpresës çmimin e aktores më të mirë në “Nashville Film Festival”.

Përveç kësaj dhe origjinalitetit të filmit, regjisori ka një ftesë për publikun. “Produksioni i këtij filmi është i ndryshëm nga çdo film tjetër në Shqipëri. Postproduksionin e kemi bërë në Australi për dy vite dhe duhet t’i shohësh këta artistë të Shqipërisë në ekranin e madh të kinemasë. Me një aktrim për të cilin reagimi ka qenë se është puna me e mirë e tyre ndonjëherë”, thotë ai, transmeton tch./ KultPlus.com

Trailer i “Bloodlans” që sjellë Ilire Vincën në rolin e shtrigës (VIDEO)

Pas rrugëtimit të këtij filmi në festivale të ndryshme nëpër botë, sonte do të prezantohet premiera për Tiranë, kurse për audiencën e gjerë do të shfaqet prej 22 nëntorit, shkruan KultPlus.

Pas premierës botërore në Glasgoë, filmi i parë shqiptar i zhanrit horror do të vijë edhe për publikun shqiptar, përkatësisht në Kinemanë “Milenium”. Sonte, po në këtë kinema do të shfaqet premiera për Tiranë, kurse prej datës 22 shtator do të shfaqet në termine të rregullta për audeincën e gjerë.

“Bloodlands” shpalos historinë e një gruaje të thjeshtë e cila dhunohet, mbetet shtatzënë dhe stigmatizohet nga banorët e lagjes së saj. Atë e dëbojnë në mal, duke e quajtur shtrigë. E lënduar, e urryer dhe e dëbuar kjo grua vendos që të shndërrohet në një shtrigë të vërtetë dhe të marrë hakun për krejt dhimbjen që i kanë shkaktuar.

Filmi me skenar dhe regji të Steven Kastrissios tashmë ka marë edhe shpërblime ndërkombëtare, duke përfshirë edhe çmimin për aktoren shqiptare Suela Bako, kurse pos saj, në këtë film me rolet e tyre kanë luajtur edhe aktorët: Gëzim Rudi, Emiljani Palali, Suela Bako, Alesia Xhemalaj, Florist Bajgira, Ilire Vinca, Dritan Arbana… /KultPlus.com

Kinemaja “Milenium” në Tiranë: Ejani të takoni shtrigën

Pas premierës botërore në Glasgow, filmi i parë shqiptar i zhanrit horror do të vijë edhe për publikun shqiptar, përkatësisht në Kinemanë “Milenium”, shkruan KultPlus.

“Bloodlands” shpalos historinë e një gruaje të thjeshtë e cila dhunohet, mbetet shtatzënë dhe stigmatizohet nga banorët e lagjes së saj. Atë e dëbojnë në mal, duke e quajtur shtrigë. E lënduar, e urryer dhe e dëbuar kjo grua vendos që të shndërrohet në një shtrigë të vërtetë dhe të marrë hakun për krejt dhimbjen që i kanë shkaktuar.

Filmi me skenar dhe regji të Steven Kastrissios tashmë ka marë edhe shpërblime ndërkombëtare, duke përfshirë edhe çmimin për aktoren shqiptare Suela Bako, kurse pos saj, në këtë film me rolet e tyre kanë luajtur edhe aktorët: Gëzim Rudi, Emiljani Palali, Suela Bako, Alesia Xhemalaj, Florist Bajgira, Ilire Vinca, Dritan Arbana… Ky film në Kinemanë “Milenium”, do të shfaqet më 22 shtator./KultPlus.com