Yllka Gashi intervistë për mediet e huaja: Portretizimi i Fahrije Hotit më bëri një person më të mirë

Aktorja e njohur tashmë për rolin e saj në filmin tejet të suksesshëm ‘Zgjoi’, së fundmi ka realizuar një intervistë me kryeredaktorin e ‘Cineuropa’, Domenico La Porta, shkruan KultPlus.

Kryeredaktori i Cineuropa, Domenico La Porta, zhvilloi një bisedë me aktoren Yllka Gashi për ndikimin e filmit dhe se çfarë do të thoshte një nominim për çmimin Oscar për të gjitha gratë që ende po përballen me vështirësi sociale dhe kulturore në botë.

“Është e vërtetë. ‘Zgjoi’ bëri histori dhe ndihem shumë me fat që kam qenë pjesë e filmit dhe të jem plotësisht e sinqertë, ka qenë një vit i çmendur me pandeminë dhe gjithçka po ndodh në botë, por ne ishim me fat që ishim në disa vende personalisht dhe ‘Zgjoi’ iu shfaq një shtëpie të mbushur plot, ndaj kaq shumë njerëzve”, thotë Gashi.

Sipas saj, Fahrija është një grua e mahnitshme, ajo ka kaluar shumë në jetën e saj, por me gjithë dhimbjen dhe çdo gjë me të cilën u përball, ajo thjesht vazhdoi dhe nuk u dorëzua kurrë.

“Është kaq frymëzuese sepse Fahrija është një grua nga një fshat i vogël, një fshat që ka kaluar një masakër të tmerrshme ku i gjithë fshati është tramatizuar dhe vazhdon edhe sot e kësaj dite të jetë i tillë, veçanërisht për njerëzit e zhdukur. Por ajo ishte një nga ato udhëheqëse, një udhëheqëse e lindur. Dikush që ka atë karizëm, dikush që kishte një vizion nga i cili ajo kurrë nuk hoqi dorë. Ajo nuk donte të luante viktimën, por vetëm të merrte pjesët e mbetura dhe u përpoq të vazhdonte në jetë. Dhe në atë rrugëtim ajo ndihmoi komunitetin e saj, fëmijët e saj dhe la shembull për të tjerët. Pra, ajo më bëri shumë përshtypje dhe që kur e takova, u bë ëndërr për mua të luaja atë. Nuk është aq e zakonshme kur të jepet mundësia të portretizosh një karakter femëror kaq të qetë, por tejet të fuqishëm”, ka thënë Gashi.

Ajo tutje ka potencuar se Fahrija është një person e cila ka frymëzuar shumë, por mbi të gjitha, ajo ka bërë diçka nga hiçi.

“Në shumë nivele, unë u frymëzova prej saj, sepse ajo bëri diçka nga hiçi. Ajo i ndryshoi gjërat nga nevoja dhe për mua ky rol ishte një domosdoshmëri, sepse kam mësuar shumë prej saj përgjatë aktrimit. Gjatë filmit ne gjithashtu duhej të shkonim dhe të përballeshim me traumën tonë dhe nuk ishte vërtet e lehtë. Ishte pak e dhimbshme si eksperiencë. Por në të njëjtën kohë, përpiqem të jem optimiste dhe të shoh anën e mirë të gjërave, prandaj e mora këtë përvojë si një përvojë shëruese. Si fëmijë të luftës, ne po ashtu e kemi trajtuar të kaluarën tonë dhe Fahrija më frymëzoi dhe për shkak të mundësisë për ta portretizuar, u bëra një person më i mirë, të them të drejtën”, ka thënë tutje ajo.

Intervistën e plotë e gjeni këtu. / KultPlus.com