Filmi i Ilirjan Himajt, morri çmimin filmi më i mirë i shkurtër në Festivalin e Filmit në Angli

Më 11 nëntor “Memory” me skenar e regji të regjisorit kosovar Ilirjan Himaj, është shfaqë si pjesë e konkurrencës zyrtare në edicionin e 16-të të Cornwall Film Festival në Angli.

Kësisoj filmi i Himajt, që trajton një temë mjaft interesante e të realizuar goxha mirë, nuk ka kaluar pa u vlerësuar nga juria profesionale e këtij festival me nam në Angli.

“Memory”, në edicionin e 16-të të Cornwall Film Festival, morri çmimin e filmit më të mirë të shkurtër, lajm ky i cili u nda ekskluzivisht për KultPlus, nga vetë regjisori Himaj.

Juria në përbërje të: Alison Wallace, Stephen Ryan, Steve Holland, John Scarlett Davis, Ben Howe, Nat Tier, Anna Navas, Brian Clay, Mattheë Warner dhe Faye, e vlerësojë shumë filmin “Memory”, dhe pikërisht çmimi erdhi mbi atë se “Memory” paraqiti një film të jashtëzakonshëm.

KultPlus, po sjellë vlerësimin në gjuhën angleze pa intervenuar në të:

“Every year Cornwall Film Festival presents an award for best short film, and this year we would like to award it to yourself for your incredible short film, Memory, which was reviewed highly by all of our judges”, thuhet në njoftim.

“Çdo vit Cronwall Film Festival prezanton çmimin për filmin më të mirë të shkurtër, ku këtë vit ne këtë çmim do të ta japim ty për filmin e mrekullueshëm “Memory”, i cili u vlerësua lartë nga e gjithë juria”.

‘Memory’ sjellë rrëfimin e plakut Sylë, i cili është i sëmurë me Alzaimer. Ai del nga shtëpia për të blerë një lodër për nipin e tij. Në përballje me sëmundjen, të ftohtit e dimrit dhe reshjet e borës, ai nuk arrin të kujtojë rrugën e kthimit për në shtëpi.

Filmi është jetësuar nga aktorët: Xhevat Qorraj, Igballe Qena, Selman Lokaj, Avdullah Gjikokaj, Besim Ajeti, Agron Krasniqi, Labinot Lajçi, Agron Shala.

Ky film deri tani është shfaqur në disa festivale ndërkombëtare, përfshirë këtu edhe 31-th Edmonton International Film Festival (Oscar qualifying), 50-th Humboldt International ku edhe është shpërblyer me dy çmimet kryesore të festivalit, Best narrative dhe Best of fest overall, 65-th Columbus International Film and Video Festival, ku dhe ka pas premierën botërore dhe në 17-th Festival Internacionale De Cine de Lanzarote ndërsa së fundmi është shfaq edhe si pjesë e konkurrencës zyrtare në edicionin e 30-të të Virginia Film Festival, i cili mbahet në Virginia-USA.

‘Memory’ me skenar dhe regji të Ilirjan Himaj për Drejtor Fotografie dhe montazher ka Latif Hasollin, producent është Agron Shala ndërsa kompozitor Memli Kelmendi./ KultPlus.com