‘Kultura dhe shoqëria’, ndryshimet e thella shoqërore në Angli nga revolucioni industrial i fundshekullit XVI

Mbi librin

Te “Kultura dhe shoqëria” gjurmohen dhe shtjellohen ndryshimet e thella shoqërore që kanë ndodhur në Angli nga revolucioni industrial i fundshekullit XVIII, deri në fazat e fundit të modernizimit në shekullin XX. Fjalët kyçe të këtyre ndryshimeve epokale janë: industri, demokraci, klasë, art dhe kulturë. Williams i shqyrton me hollësi këto ide nëpërmjet veprave dhe fushave të larmishme letrare, duke vënë përballë shkrimtarë dhe mendimtarë të kohës.

Ai merret me rrymën e romantikëve, grupim intelektualësh e artistësh që nisën të flasin për kulturën për të goditur ndryshimet që solli industrializimi dhe revolucioni në histori. Autori e përball këndvështrimin e tyre me konceptime të mëvonshme që erdhën edhe si përgjigje ndaj romantizmit, përkatësisht atë viktorian dhe modernist. Williams e mbyll tekstin duke nxjerrë në pah rolin e marksizmit dhe Kritikës së Re në kulturë dhe letërsi.

Pak nga jeta e autorit

Raymond Henry Williams ishte një shkrimtar socialist uellsian, akademik, romancier dhe kritik me ndikim brenda së Majtës së Re dhe në kulturën më të gjerë.

Shkrimet e tij mbi politikën, kulturën, median dhe letërsinë kontribuan në kritikën marksiste të kulturës dhe arteve. Rreth 750,000 kopje të librave të tij u shitën vetëm në botimet në Mbretërinë e Bashkuar, dhe ka shumë përkthime në dispozicion. Puna e tij hodhi themelet për fushën e studimeve kulturore dhe materializmit kulturor./Liberale.al/ KultPlus.com

Kurorëzimi i mbretit Charles III, informacione rreth ceremonisë madhështore

Me vdekjen e nënës së tij, Mbretëreshës Elizabeth II, në shtëpinë e saj rurale në Balmoral në shtator, Charles III u bë menjëherë Mbret. Në ditët që pasuan, ai u shpall zyrtarisht monarku i ri i Britanisë dhe tani, pas muajsh përgatitjesh të mundimshme, kurorëzimi i tij është pranë nesh.

Trashëgimtar i fronit për 70 vjet, Charles do të kurorëzohet zyrtarisht në një ceremoni madhështore dhe thellësisht fetare më 6 maj. Mijëra njerëz do të mblidhen në Westminster Abbey dhe rrugët përreth të Londrës qendrore për të marrë një shfaqje të lavdishme të spektaklit britanik.

Ka shumë spekulime që qarkullojnë dhe disa elementë janë ende duke u rregulluar mirë, por nëse është zyrtare, ne ju kemi mbuluar. Këtu është udhëzuesi thelbësor i CNN për festimet – ne do të vazhdojmë ta përditësojmë atë për t’u siguruar që ju të qëndroni në dijeni.

Çfarë është kurorëzimi?

Hyrja e Charles u bë kur Mbretëresha vdiq. Ishte, siç pritej, një periudhë thellësisht e zymtë kur kombi u bashkua për t’i dhënë lamtumirën sovranit të tij më jetëgjatë. Tetë muaj më vonë, kurorëzimi do të ndihet shumë ndryshe. Ky është një moment i kremtimit publik të Mbretit të ri . Do të jetë një spektakël i jashtëzakonshëm i ndjekur nga personalitete nga e gjithë bota dhe i ndjekur nga miliarda.

Fjala “kurorëzimi” rrjedh nga fjala latine “corona” që do të thotë një kurorë. Por është shumë më tepër sesa vendosja fjalë për fjalë e kurorës mbi kokën e sovranit. Është një bashkim simbolik i monarkisë, kishës dhe shtetit për një ritual fetar gjatë të cilit monarku bën zotime si për Zotin ashtu edhe për vendin.

Buckingham Palace ka thënë se “do të pasqyrojë rolin e monarkut sot dhe do të shikojë drejt së ardhmes, duke qenë i rrënjosur në traditat e vjetra dhe madhështinë”.

Si mund ta shikoj shërbimin?

Nëse keni kontrolluar kutinë tuaj postare dhe një ftesë nuk është dërguar ende, mos u shqetësoni. Vetë ceremonia është caktuar të fillojë në orën 11 të mëngjesit (06:00 ET) më 6 maj, me mbulimin e posaçëm televiziv të CNN të kurorëzimit të Mbretit nga ora 10:00 deri në 17:00 (5:00 deri në 12:00 ET) . Përndryshe, bashkohuni me ne këtu në CNN.com për mbulim të drejtpërdrejtë gjatë gjithë ditës.

Sa do të zgjasë ceremonia?

Kjo është një nga gjërat që ende nuk është konfirmuar. Kurorëzimi i Charles pritet të jetë më i shkurtër se ai i nënës së tij shtatë dekada më parë. Në atë kohë, ceremonia – e cila ishte ngjarja e parë mbretërore e drejtpërdrejtë që u transmetua në televizion – zgjati për më shumë se tre orë.

Këtë herë, shumë ekspertë po sugjerojnë se ka të ngjarë të jetë afër dy orë. Kurorëzimi ka qëndruar kryesisht i njëjtë për më shumë se 1000 vjet dhe organizatorët po mbështeten në atë strukturë, kështu që ka shumë për të kaluar.

Çfarë ndodh gjatë shërbimit të kurorëzimit?

E drejtë, kështu që le të zbresim në specifikat. Kryepeshkopi i Canterbury-t, Justin Welby, do të drejtojë ceremoninë. Elementet thelbësore të shërbimit janë njohja, betimi, vajosja, investimi, kurorëzimi dhe homazhi. Njohja është kur sovrani qëndron në teatrin e abacisë dhe i paraqitet popullit. Pas marrjes së betimit të kurorëzimit – që është një zotim për të sunduar sipas ligjit, për të ushtruar drejtësi me mëshirë dhe për të ruajtur Kishën e Anglisë – monarku vajoset me vaj të shenjtë nga kryepeshkopi.

Ky moment konsiderohet si pjesa më e shenjtë e shërbimit dhe nuk u transmetua në televizion në vitin 1953. Përpara ditës së madhe të Charles, Kryepeshkopi Welby ka shpjeguar pse nuk do ta shohim as Mbretin, duke shkruar në programin zyrtar të suvenireve se momenti është “një simbol i të qenit i ngarkuar nga njerëzit për një detyrë të veçantë për të cilën nevojitet ndihma e Perëndisë.” Ai shtoi: “Është një moment kur Mbreti ndahet për shërbim: shërbimi i popullit të këtij vendi dhe shërbimi ndaj Zotit.”

Pjesa tjetër është investitura, kur sovrani vishet me rroba të shenjta kurorëzimi dhe prezantohet me simbolet e monarkisë: rruzullin, unazën e kurorëzimit, skeptrat e të tjera. Në fund të ceremonisë, kurora e Shën Eduardit vendoset mbi kokën e monarkut përpara se princat dhe bashkëmoshatarët të shkojnë te sovrani për t’i bërë nderimet e tyre në atë që njihet si homazh. Disa historianë mendojnë se elementët mund të modifikohen për të pasqyruar shoqërinë bashkëkohore, por shumica ndoshta do të jenë ende të pranishme.

Cilën kurorë do të përdorë mbreti Charles?

Shërbimi përmban mjaft pjesë të mbretërive të kurorëzimit të shenjtë, por le të flasim kurora . Ne kemi përmendur tashmë kurorën e Shën Eduardit. Konsiderohet pjesa qendrore sepse përdoret pikërisht në momentin e kurorëzimit. Ajo u bë për Charles II në 1661 pas rivendosjes së monarkisë një vit më parë. Paraardhësi i tij mesjetar – i cili u shkri në 1649 – besohej se datonte që nga mbreti anglez i shekullit të 11-të, Eduard Rrëfimtari.

Nuk është një kopje e saktë e dizajnit të mëparshëm, por ndjek origjinalin në paraqitjen e katër kryqeve, katër fleurs-de-lis dhe dy harqe. E bërë prej ari të ngurtë, është zbukuruar me 444 gurë të çmuar – duke përfshirë rubin, ametistë, safirë dhe gurë të tjerë të çmuar – dhe është i pajisur me një kapak prej kadifeje vjollce dhe brez hermeline. Historikisht, supozohej të qëndronte në Westminster Abbey, kështu që u krijua një kurorë e dytë që sovrani të vishte jashtë abacisë.

Kjo kurorë e dytë është Kurora e Shtetit Perandorak, me të cilën shumë do të jenë më të njohur pasi përdoret shpesh për raste ceremoniale si Hapja Shtetërore e Parlamentit. Ai përmban 2868 diamante verbuese, duke përfshirë edhe Cullinan II masiv. Është bërë në vitin 1937 dhe është një kopje pothuajse e Kurorës së mëparshme Perandorake të Mbretëreshës Victoria. Harqet në dizajnin e saj kishin për qëllim të demonstronin se Anglia nuk i nënshtrohej asnjë fuqie tjetër tokësore.

Pasi të kenë mbaruar elementët shpirtërorë të shërbimit, Mbreti Charles dhe Camilla do të shkojnë në Kapelën e Shën Eduardit, një faltore prej guri në zemër të abacisë, ku Mbreti do të vendosë kurorën e shtetit perandorak në përgatitje për kthimin në Pallatin Buckingham. .

A do të ketë një procesion?

Kjo është një festë mbretërore – sigurisht që ka një procesion! Në fakt, do të ketë dy nëpër rrugët e kryeqytetit britanik në ditën e kurorëzimit. Dikush do të marrë Mbretin për t’u kurorëzuar, dhe pas shërbimit do të ketë një paradë më të madhe në Pallatin Buckingham, ku monarku dhe anëtarët e familjes mbretërore do të dalin në ballkon dhe do të shikojnë një kalim fluturues.

Rruga në vetvete është dukshëm më e shkurtër se udhëtimi pesë milje i Mbretëreshës për në Westminster Abbey në vitin 1953. Përpara shërbimit, Mbreti Charles do të largohet nga Buckingham Palace dhe do të zbresë në Mall në Diamond Jubilee State Coach, i shoqëruar nga Eskorta e Sovranit të Kalorësia shtëpiake. Procesioni do të kalojë përmes Harkut të Admiralty përpara se të kthehet në Whitehall dhe të udhëtojë përgjatë Rrugës së Parlamentit dhe në abaci. Ai do të kthehet duke përdorur të njëjtën rrugë prej 1.3 miljesh, me monarkun që do të udhëtojë këtë herë me Gold State Coach.

Si po e bën Mbreti Charles ceremoninë më gjithëpërfshirëse?

Ka pasur shumë spekulime se si Mbreti synon ta bëjë kurorëzimin e tij më gjithëpërfshirës duke reflektuar vizionin e tij për monarkinë e ardhshme. Do të duhet të presim dhe të shohim, por një tregues i hershëm u njoftua të premten kur Pallati Buckingham zbuloi se udhëheqësit e besimit do të drejtonin procesionet e para në Westminster Abbey. Ata do të pasohen nga përfaqësues nga secila prej 15 sferave ku Mbreti është kreu i shtetit. Flamurtarët e çdo kombi do të shoqërohen nga Guvernatorët e Përgjithshëm dhe Kryeministrat. Kjo është hera e parë që udhëheqësve të besimit joprotestant u jepet një rol në një kurorëzim.

A do të kurorëzohet Camilla mbretëreshë?

Po. Ndryshe nga tre bashkëshortet më të fundit të mbretëreshës – Alexandra, e cila ishte gruaja e Eduardit VII; gruaja e George V, Maria; dhe Elizabeth, gruaja e Xhorxhit VI – Camilla nuk ka një kurorë të bërë posaçërisht për kurorëzimin e saj. Në vend të kësaj, ajo ka zgjedhur të veshë kurorën e Mbretëreshës Mari. Kur ajo pagoi për kurorën e argjendtë në vitin 1911, qëllimi i Mbretëreshës Mari ishte që ajo të shërbente si kurorë e përhershme e bashkëshorteve të ardhshme.

Pallati ka thënë se zgjedhja e Camilla ishte “në interes të qëndrueshmërisë dhe efikasitetit”, por se ajo po bënte disa “ndryshime dhe shtesa të vogla”. Konkretisht, ajo dëshiron të nderojë vjehrrën e saj të ndjerë duke rivendosur kurorën me disa diamante – Cullinan III, IV dhe V – nga koleksioni personal i Mbretëreshës.

A do të kthehen Princi Harry dhe Meghan?

Duka i Sussex ka konfirmuar pjesëmarrjen e tij në ditën e madhe të babait të tij. Megjithatë, ai do të shkojë i vetëm. Pallati konfirmoi në prill se gruaja e tij, Meghan, do të qëndrojë në Kaliforni me dy fëmijët e tyre, Princin Archie dhe Princeshën Lilibet. Kuptohet se Meghan vendosi të heqë dorë nga festimet pasi dita përkon me ditëlindjen e 4-të të Archie.

Po princi Andrew?

Si anëtar i familjes mbretërore, Princi Andrew pritet të marrë pjesë në kurorëzimin e vëllait të tij. Por duke qenë se ai nuk është më një mbretëror që punon, ai nuk ka gjasa të ketë ndonjë rol zyrtar atë ditë.

Kush tjetër ka qenë i ftuar?

Spekulimet rreth emrave të të ftuarve vazhdojnë. Pallati zakonisht nuk nxjerr një listë të të ftuarve dhe ua lë në dorë individëve të njoftojnë pjesëmarrjen e tyre. Ne e dimë se aleatët e kombeve kyçe janë ftuar. Zonja e parë e SHBA-së Jill Biden do të udhëheqë delegacionin amerikan. Për më tepër, ju mund të prisni të shihni një numër anëtarësh mbretërorë nga e gjithë bota që të shkojnë në Londër.

Si do të jetë ndryshe nga kurorëzimi i Mbretëreshës Elizabeth II?

Ne kemi përmendur tashmë itinerarin e procesionit dhe shërbimi do të jetë më i shkurtër. Një ndryshim tjetër është numri i të ftuarve. Në vitin ’53, lista e të ftuarve ishte aq e fryrë, saqë u desh të ngriheshin struktura të përkohshme brenda abacisë për të akomoduar më shumë se 8,000 njerëz të ftuar.

Mos humbisni

Kurorëzimi i mbretit Charles III sjell spektakël, argëtim dhe pyetje të reja – a është monarkia e rëndësishme në botën moderne? Erica Hill udhëton në MB për të mësuar në një episod të ri të “The Whole Story with Anderson Cooper” të dielën, 30 prill në orën 20:00 ET./cnn/KultPlus.com

40 këngët më të preferuara të shoferëve në Angli

Ata ndoshta nuk kanë pasur në mendje shoferët kur e kanë shkruar, por një hit i madh ‘Queen’ ishte në krye të një sondazhi në Angli për këngët e preferuara që shoferët dëgjojnë në makinat e tyre.

Sondazhi i 2000 shoferëve në Mbretërinë e Bashkuar zbuloi se 78% e të anketuarve këndonin në makinë, edhe pse vetëm 21% e atyre që kënaqen duke kënduar melodi mendojnë se ato janë të mira.

Në vend të parë ishte “Don’t Stop Me Now” i Queen’s, i lëshuar si single në 1979. Abba’s Dancing Queen është në vendin e dytë, e ndjekur nga Livin’ on a Prayer e Bon Jovi në vendin e tretë.

Më shumë se katër në 10 (42%) që kënaqen duke kënduar në makinë pohojnë se të kënduarit është thelbësor për përvojën e tyre të vozitjes, ndërsa 51% thonë se kjo thjesht i bën ata të lumtur. Megjithatë, 37% duhet të dëgjojnë këngët e pasagjerëve ose shoferëve gjatë rrugës, duke i bërë udhëtimet e tyre më pak të këndshme.

Studimi i OnePoll në bashkëpunim me Fiat zbuloi se 16% e shoferëve u është thënë të ndalojnë së kënduari, ndërsa 11% janë vënë në telashe pasi janë kapur duke e bërë atë.

40 këngët më të mira të makinave, sipas sondazhit

 1. Queen – Don’t Stop Me Now
 2. Abba – Dancing Queen
 3. Bon Jovi – Livin’ on a Prayer
 4. Neil Diamond – Sweet Caroline
 5. Meatloaf – Bat out of Hell
 6. Fleetwood Mac – Go Your Own Way
 7. The Killers – Mr Brightside
 8. Kings of Leon – Sex on Fire
 9. Pharrell Williams – Happy
 10. Bruce Springsteen – Born to Run
 11. Spandau Ballet – Gold
 12. The Beatles – Hey Jude
 13. Fleetwood Mac – The Chain
 14. The Weather Girls – It’s Raining Men
 15. Culture Club – Karma Chameleon
 16. Rod Stewart – Maggie May
 17. Dire Straits – Money for Nothing
 18. Taylor Swift – Shake It Off
 19. Steppenwolf – Born to be Wild
 20. Cyndi Lauper – Girls Just Want To Have Fun
 21. Take That – Never Forget
 22. Bryan Adams – Run to You
 23. Petula Clark – Downtown
 24. Fleetwood Mac – Dreams
 25. David Bowie – Let’s Dance
 26. David Bowie – Heroes
 27. Lady GaGa – Poker Face
 28. Rihanna – Umbrella
 29. Beyoncé – Single Ladies
 30. Duran Duran – Rio
 31. Frank Sinatra – Fly Me To The Moon
 32. Alanis Morissette – Ironic
 33. Frank Sinatra – My Way
 34. Katy Perry – Roar
 35. Harry Styles – As It Was
 36. Madonna – Holiday
 37. Michael Jackson – Smooth Criminal
 38. Demi Lovato – Let It Go (from “Frozen”)
 39. Madonna – Like a Virgin
 40. Depeche Mode – Just Can’t Get Enough. /abcnews.al/KultPlus.com

Eshtrat e një aristokrati romak zbulohen në Angli

Eshtrat e një aristokrati romak janë zbuluar nga arkeologët në Anglinë veriore.

Skeleti i një gruaje të paidentifikuar, që besohet të jetë më shumë se 1000 vjeç, u gjet në një arkivol të plumbit në një varrezë në qytetin e Leeds vitin e kaluar.

Eshtrat e 62 personave u gërmuan në vendin arkeologjik të panjohur më parë pranë Garforth. Burra, gra dhe 23 fëmijë u groposën në vendin e zbuluar nga një ekip arkeologësh, shkruan BBc, transmeton Klankosova.tv.

Të vdekurit mendohet se përfshijnë njerëz nga epoka e vonë romake dhe e hershme saksone, pasi zakonet e varrimit të të dy epokave u gjetën në varre, sipas një njoftimi për shtyp të botuar nga Këshilli i Qytetit të Leeds këtë të hëne.

David Hunter, arkeologu kryesor me Shërbimet e Përbashkëta të West Yorkshire, i tha CNN të hënën se zbulimi doli pasi një sipërmarrës i ndërtimeve urbane paraqiti një kërkesë për leje ndërtimi në këshill.

“Sigurisht që morëm më shumë nga sa paguam”, tha Hunter për CNN.

Ai tha se ekipi i tij kishte arsye të besonte se vendi mund të ishte me interes arkeologjik, pasi ata kishin gjetur përbërje romake dhe anglo-saksone aty pranë në gërmimet e mëparshme.

Dëshmitë e praktikave të varrimit të gjetura në vend mund të tregojnë besimet e hershme të krishtera, së bashku me varrimin sakson, tha ekipi. Ata gjetën gjithashtu sende personale si thika dhe qeramikë.

Duke e përshkruar arkivolin e plumbit si “shumë të rrallë”, Hunter tha: “Fleta e plumbit është rreshtimi i një arkivoli më të madh prej druri, kështu që është një trup romak me status shumë të lartë”.

Arkivoli gjithashtu përmbante copa bizhuteri të cilat përforcuan dyshimet e ekipit për personin e varrosur brenda.

Arkeologët besojnë se varrezat 1600-vjeçare mund t’i ndihmojnë ata të kuptojnë tranzicionin e rëndësishëm dhe kryesisht të padokumentuar midis rënies së Perandorisë Romake rreth vitit 400 dhe krijimit të mbretërive të mëvonshme anglo-saksone. / KultPlus.com

FIFA ndalon tifozët të vishen si kryqtarë në ndeshjen Angli-SHBA

Tifozëve iu është ndaluar të vishen si kryqtarë në ndeshjen  Angli-SHBA, e vlefshme për Kupën e Botës.

”Tifozë të veshur me zinxhirë, me shpata plastike dhe mburoja me kryqin e Shën Gjergjit ndalohen të hyjnë në stadiumin ‘Al Bayt’, në Al Khor, në veri të Dohas”, sipas ”The Times”.

Gazeta citoi FIFA-n të thoshte se ideja e kryqtarëve, në kontekstin arab, mund të jetë ofenduese kundër myslimanëve.

Grupi kundër diskriminimit ”Kick It Out” këshilloi gjithashtu fansat që të mos vishnin kostume me veshje të bukura që përfaqësonin kalorës ose kryqtarë, të cilat kujtojnë luftërat fetare që të krishterët zhvilluan kundër myslimanëve gjatë Mesjetës.

Një zëdhënëse e grupit tha se “ne do t’i këshillonim tifozët që po ndjekin ndeshjet e Kupës së Botës që veshje të caktuara, të tilla si kostumet me veshje të bukura që përfaqësojnë kalorës apo kryqtarë, nuk mund të mirëpriten në Katar dhe vende të tjera islame”.

Një video e shpërndarë në Twitter tregonte dy tifozë të veshur me kostume kryqtarësh që dukej se po largoheshin nga hyrja në një stadium të Katarit nga stafi i sigurisë.

Federata e Futbollit e Uellsit (FAW) i kërkoi FIFA-s t’i përmbahej mesazhit të tyre se “të gjithë do të jenë të mirëpritur” në Katar gjatë turneut, pasi java e parë u dëmtua nga trajtimi i simboleve LGBTQ+.

Temperaturat mund të arrijnë deri në 29 gradë Celsius kur Uellsi të luajë me Iranin, në stadiumin ”Ahmad Bin Ali” me kapacitet 40 000 persona./ atsh / KultPlus.com

Nis greva më e madhe në 30 vite në Angli, pezullohet shërbimi i trenave

Me mijëra punonjës të sistemit hekurudhor  kanë mbushur  sot rrugët e Londrës , duke bojkotuar punën për të kërkua një pagë më të lartë dhe siguri për vendet e punës. Kjo është greva më e madhe që Londra ka parë ndonjëherë në 30 vitet e fundit.

Si asnjëherë më parë stacionet kryesore hekurudhore në Londër që zakonisht gumëzhijnë nga njerëzit, sot ishin thuajse bosh.

Gati 50 mijë punonjës do të ndërpresin punën për tre ditë  në shenjë protestë. Familjet britanike tashmë po përjetojnë shtrëngimin më të madh ekonomik në dekada, me rritjen e çmimeve të ushqimeve dhe karburanteve duke e çuar inflacionin drejt shifrave dyshifrore, ndërkohë që pagat mesatare bazë nuk janë më të larta se sa ishin në vitin 2006 kur u rregulluan për inflacionin.

Ndërkohë duket se që tani qeveria britanike ka filluar të marrë masa për të paraprirë përsëritjen e ngjarjeve të tilla në të ardhmen. Ministrat do të ndryshojnë ligjin për të siguruar që ndikimi i protestave  të sindikatave të jetë më pak i dëmshëm në të ardhmen,  për pasagjerët.

Sekretari i Transportit, Grant Shapp tha se qeveria tani nuk mund të bëjë asgjë për të ndaluar grevën aktuale tre ditore, por ne tha ai,  ne do të sigurojmë që ligji të jetë fort në anën e pasagjerëve, në anën e konsumatorëve, nga këtej e tutje. /Top Channel / KultPlus.com

‘Pasaporta COVID-19’ mund të largohet nga përdorimi në Angli

Britania e Madhe pritet të eliminojë certifikatën e vaksinimit ose siç njihet ndryshe greenpass. Aktualisht në vend, kjo çertifikatë kërkohet për tu futur në diskotekë dhe në eventet me shumë njerëz.

Heqja e certifikatës së vaksinimit mund të ndodhë më 26 janar, atëherë kur do të rishikohen masat anti-Covid.

Gjithashtu mendohet të hiqet dhe mundësia për të punuar nga shtëpia, ndërsa pritet të mbetet në fuqi mbajtja e maskave në transportin publik dhe dyqane. Këto ndryshime vijnë pas të dhënave inkurajuese të javëve të fundit.

Numri i rasteve në Britaninë e madhe po shënon rënie çdo javë, ashtu si edhe shtrimet në spitale. Sipas disa shkencëtarëve, vala e variantit Omicron ka arritur kulmin e saj dhe tani Mbretëria e Bashkuar e ka kaluar tashmë periudhën e vështirë./abcnews.al /KultPlus.com

COVID green pass Italy: what is it and how to get one? — idealista

Brenda pishinës më të thellë në botë

Në Angli do të nisë së shpejti ndërtimi i pishinës më të thellë në botë, që do të kushtojë rreth 200 milionë euro.

E quajtur “Humnera blu”, kjo pishinë do të jetë 50 metra e thellë dhe do të mbajë 42.000 metra kub ujë.

Qëllimi i ndërtimit të kësaj pishine është kërkimi shkencor, stërvitja e astronautëve dhe testimi i robotëve nënujorë./ Gazeta Express / KultPlus.com

Dera misterioze që fsheh “fshatin brenda fshatit”

Në fshatin Appledore, në Devon të Anglisë, ekziston një fshat brenda fshatit. Një derë në fund të një rrugice të lejon hyrjen në një oborr që përmban disa prona, që kanë dalë në shitje për rreth 2 milionë euro.

Në këtë oborr ka një shtëpi me 5 dhoma gjumi, 3 shtëpi më të vogla, 3 apartamente si dhe një dyqan.

“Është një mundësi unike për të blerë një pronë të pozicionuar në zemër të një fshati bregdetar, por me një nivel privatësie të lartë. Pronari do të ketë mundësinë që të ketë në zotërim një “fshat brenda fshatit”, me një mjedis shumë mesdhetar” lexohet në reklamimin e pronës. / Gazeta Express / KultPlus.com

Rihapen galeritë dhe muzetë në Angli

Drejtorët kryesorë të muzeve dhe galerive u kanë dhënë publikut një shans për të parë nga afër thesaret kombëtare.

Distancimi shoqëror do të thotë që arti i mirëfilltë, si Gainsborough, Cornard Wood i sapo restauruar në Galerinë Kombëtare, ose gjetjet e çmuara arkeologjike nga Sutton Hoo në Muzeun Britanik, do të jetë më e lehtë se kurrë më parë për t’u shqyrtuar.

Hartwig Fischer, drejtori i muzeut britanik, tha se ai e konsideron këtë si moment perfekt për të rizbuluar ekspozitat.

“Në verë, muzetë zakonisht vizitohen nga një përqindje e lartë e turistëve, kështu që ky vit sigurisht do të jetë më ndryshe”, tha ai.

Drejtori i Galerisë Kombëtare, Dr.Gabriele Finaldi thotë se pati kërkesa të mëdha nga vizitorët për të zbuluar artin, ambientet e brendshme të bukura, pamjet e mrekullueshme dhe njohjen me Van Gogh, Turner, Leonardo da Vinçi dhe Artemisia Gentileschi.

Biletat për në galeri janë në dispozicion që nga kjo javë, duke përfshirë shfaqjet falas dhe ekspozitat e reja.

Ndryshe, numri i vizitorëve në muzetë britanike u ul për 80 përqind për shkak të bllokimeve nga koronavirusi vitin e kaluar./ KultPlus.com

‘Perëndesha e fjetur’, skultpura e jashtëzakonshme e shekullit të XVI

Britania e madhe njihet për shumë bukuri natyrore, ndër to është edhe skulptura e perëndeshës që fle, që titullohet ‘Mud Maid’, shkruan KultPlus.

Në Woodland Walk, në Kopshtet e Humbura të Heliganit, është një skulpturë e mahnitshme e një perëndeshë të fjetur me titull ‘Mud Maid’. Skulptura e jashtëzakonshme ka bari dhe myshk që rriten sipër saj.

Heligan ishte një pasuri e gjerë mijëra hektarë në Mbretërinë e Bashkuar dhe u ble fillimisht nga Tremaynes në shekullin e 16-të. Pas dekadash neglizhence në vitet 1900 ajo u bë disi e kalbur dhe e mbingarkuar derisa një projekt ambicioz i restaurimit në 1996 i riktheu kopshtet përsëri në jetë. Tani ata janë një nga kopshtet më të njohura botanikë në Mbretërinë e Bashkuar.

Restaurimi, i cili ishte objekt i një serie televizive gjashtë pjesësh Channel 4 në 1996, dëshmoi të ishte një sukses i jashtëzakonshëm, jo ​​vetëm ringjalljen e kopshteve, por edhe ekonominë lokale rreth Heligan duke siguruar punësim. / KultPlus.com

Protesta të ashpra në Angli kundër racizmit

Në Britaninë e Madhe, dita e dytë e protestave antiraciste shënoi përplasje të dhunshme në shumë qytete.

Drejtuesit e policisë janë shprehur se, qytetarët kanë të drejtë të ngrenë zërin kundër racizmit, por duhet të gjejnë një tjetër mënyrë, për të kërkuar të drejtat e tyre, duke qëndruar larg dhunës.

Protesta shënohen këtë të diel, në: Bristol, Manchester, Nottingham, Edinburgh dhe Londër, ku “Daily Mail”, raporton se, një oficere policie ka mbetur e plagosur në gjendje të rëndë, pasi u rrëzua nga kali gjatë tentative për të shpërndarë protestuesit, ndërsa mbetën të lënduar 13 oficerë policie.

Në Bristol, protestuesit kanë hedhur në lumë edhe statujën e Eduard Colston-it, tregtar skllevërish në shekullin XVII.

Megjithëse autoritetet kanë paralajmëruar ,se koronavirusi mbetet një kërcënim dhe se masat e distancimit social, duhet të vijojnë të zbatohen, as në Britani, nuk i kanë rezistuar protestave kundër racizmit, që nisën në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, pas vdekjes së George Floyd. /KultPlus.com

Qendra e Botimeve për Diasporën, diskutim për organizimin e mësimit shqip në Angli

Qendra e Botimeve për Diasporën zhvilloi sot online mbledhje me përfaqësues të mësuesve të gjuhës shqipe në Angli ku morën pjesë mësuesit: Aida Haziri dhe Anila Kadija të Shkollës Shqipe pranë shoqatës “Ardhmëria” dhe Talat Pllana i Shkollës Shqipe “Kosova”.

Ndër të tjera, në takim u diskutua mbi mënyrën e organizimit të mësimit të gjuhës shqipe në Angli, hartimin e një politike mbështetëse promocionale për promovimin e gjuhës shqipe jashtë vendit, hartimin e teksteve të përshtatshme për mësimdhënien në diasporë, organizimin e trajnimeve të mësuesve të gjuhës shqipe, pajisjen me certifikata të njohjes së mësimdhënies të mësuesve dhe nxënësve etj.

Pjesëmarrësit vlerësuan mundësinë e përdorimit të platformës digjitale të mësimdhënies të ofruar nga Qendra e Botimeve për Diasporën, si dhe mundësinë e pajisjes me fjalorët dygjuhësh shqip-anglisht dhe literaturën plotësuese, gjithashtu të ofruar nga QBD-ja.

Mbledhjet zhvillohen në kuadër të marrjes së informacionit, trajtimit dhe zgjidhjes së problematikave lidhur me arsimin shqip në Diasporë, dhe do të vijojnë edhe me përfaqësuesit dhe drejtuesit e lidhjeve të mësuesve të gjuhës shqipe në vendet e tjera. /KultPlus.com

Spidermani vjen në shpëtim: Superheroi gëzon fëmijët në izolim

Qyteti Stockport, në veri të Anglisë, ka heroin e ri, një Spiderman lokal, i cili po i argëton fëmijët, të cilët po qëndrojnë mbyllur nëpër shtëpi shkaku i përhapjes së koronavirusit, njofton Reuters.

Jason Baird 34-vjeçar, mësues i arteve marciale u uniformua sikur heroi i Marvelit dhe nisi të bëjë akrobacione nëpër rrugë, ndërkohë që shumë fëmijë e përcjellin nga dritaret e shtëpive.

Baird, që la New-Yorkun për Stockportin e njohur për prodhim të kapelave, të mërkurën u ndal edhe në një shkollë fillore, duke bërë qëndrimin ikonik të Spidermanit.

Ai u pa të pozonte edhe me policët në rrugë.

Image

Pse duhet të studiojmë jashtë vendit? Përvoja e studentes kosovare që studioi në Angli

Edonita Bytyqi përfituese e bursës nga Kolegji Universum për shkëmbim semestral në “Staffordshire University” në Angli tregon për përvojen e saj gjatë studimeve në Angli. Si Edonita kanë përfituar edhe 135 studentë të tjerë në kuadër të bursave ndërkombëtare që i ofron Kolegji Universum për studime në 26 shtete të BE-së.

Se pse duhet të studiojmë jashtë vendit dhe cilat janë përfitimet nga shkëmbimet semestrale e mësojmë nga Edonita në vijim.. Të studiosh jashtë vendit është me të vërtetë një përvojë që të ndryshon jetën. Ka përfitime personale, akademike, madje dhe përfitime nga karriera. Është një shans të provoni diçka krejt të re, me sfidat të cilat do të përballeni dhe do t’ju ndihmojnë të rriteni, por nëse jeni të friksuar nga ideja për tu larguar nga rutina dhe për të filluar një aventurë. Studimi dhe të jetuarit jashtë vendit është një hap i madh. Dalja nga comfort zone nuk është gjithmonë e lehtë, por patjetër që do të rrisë aftësitë tuaja personale dhe profesionale. Programi Erasmus në Kolegjin Universum është një mundësi e shkëlqyeshme për ju të jetoni përvoja të reja, pavarësisht nëse vendosni të studioni ose bëni një praktikë jashtë vendit. Ndoshta po ndjeheni shqetësues dhe nuk po mund të vendosni nëse duhet të shkoni në Erasmus, por kjo është plotësisht normale. Ne fakt Pjesa më e vështirë është vendimi, por mund të garantojmë që nuk do të pendoheni pasi që . është një shans të provoni diçka krejt të re, me sfidat të cilat do të përballeni dhe do t’ju ndihmojnë të rriteni Për këtë arsye në bazë të përvojës sime  ju tregoj disa arsye se pse  duhet:

IMG-20200120-WA0121-01.jpeg

Përjetoni një kulturë tjetër

Duke jetuar në një mjedis multikulturor, do të mësoni shumë nga kulturat e tjera. Takimi me njerëz nga vende tjera do të eliminojë disa nga mitet për vendet e tjera dhe paragjykimet që keni pasur për kultura të ndryshme pasi që do të jeni në gjendje të provoni ushqime të reja, të dëgjoni muzikë tradicionale, të bëni aktivitete lokale dhe të eksploroni gjithçka tjetër që kultura juaj pritëse ka për të ofruar. 

Bëni miq të rinjë 

Kur studioni jashtë vendit, ju do të keni një mundësi unike për tu bërë miq me njerëz nga kultura të ndryshme, dhe të mësoni për vendet dhe zakonet e tyre me të cilët do të jeni në gjendje të jetoni, mësoni dhe udhëtoni së bashku gjatë këtyre muajve studimi.

Untitled2.png

Udhëtoni 

Gjatë shkëmbimit semestral ju do të keni mundësinë të njiheni me vende të reja. Një mundësi unike për të parë më shumë në botë dhe do t’ju tregojë se sa e madhe dhe e mahnitshme është bota në të cilën jetojmë e që në vetvete është një përvojë jashtëzakonisht e dobishme arsimore. 

Untitled1.png

Mundësitë Profesionale

Nëse doni të përfitoni punën tuaj të ëndërrave, më së miri është të studioni jashtë vendit. Përfitimet në karrierë pas studimeve jashtë vendit janë të pafundme. Shfrytëzoni mundësinë për të shtrirë përvojën tuaj akademike në botën profesionale.

20190928_134829-01.jpeg

Mundësia për të studiuar jashtë vendit me mbështetje financiare!

Me programin Erasmus, ju nuk do të duhet të paguani tarifat e shkollimit për universitetin tuaj pritës. Për më tepër, Komisioni i BE ju siguron një Grant 950 euro në muaj dhe 375 euro për shpenzime të transportit për t’ju ndihmuar me shpenzimet tuaja gjatë kohës tuaj jashtë vendit bazuar në vlerësimet mesatare në lidhje me kostot e jetesës në vendin ku do të studioni.

Siç mund ta shihni, përfitimet e Erasmus janë të pakufizuara. Ju garantoj se pas Erasmus ju do të keni mjaft histori për të treguar dhe shumë kujtime që do t’i mbani pranë zemrës suaj. Edhe pse mund të jeni të mërzitur kur kjo të marrë fund, do të kuptoni se sa me fat keni qenë për këtë mundësi.

Apliko edhe ti përfito shkëmbim semestral në një nga 26 shtetet e BE-së përmes Kolegjit Universum http://tiny.cc/i0nxkz

Për më shumë info rreth programit dhe mundësisë për shkëmbim semestral përmes Kolegjit Universum ndiqni në facebook & instagram, kontaktoni në [email protected] apo telefononi në +383 44 144 062.  /KultPlus.com

Filmi i Ilirjan Himajt, morri çmimin filmi më i mirë i shkurtër në Festivalin e Filmit në Angli

Më 11 nëntor “Memory” me skenar e regji të regjisorit kosovar Ilirjan Himaj, është shfaqë si pjesë e konkurrencës zyrtare në edicionin e 16-të të Cornwall Film Festival në Angli.

Kësisoj filmi i Himajt, që trajton një temë mjaft interesante e të realizuar goxha mirë, nuk ka kaluar pa u vlerësuar nga juria profesionale e këtij festival me nam në Angli.

“Memory”, në edicionin e 16-të të Cornwall Film Festival, morri çmimin e filmit më të mirë të shkurtër, lajm ky i cili u nda ekskluzivisht për KultPlus, nga vetë regjisori Himaj.

Juria në përbërje të: Alison Wallace, Stephen Ryan, Steve Holland, John Scarlett Davis, Ben Howe, Nat Tier, Anna Navas, Brian Clay, Mattheë Warner dhe Faye, e vlerësojë shumë filmin “Memory”, dhe pikërisht çmimi erdhi mbi atë se “Memory” paraqiti një film të jashtëzakonshëm.

KultPlus, po sjellë vlerësimin në gjuhën angleze pa intervenuar në të:

“Every year Cornwall Film Festival presents an award for best short film, and this year we would like to award it to yourself for your incredible short film, Memory, which was reviewed highly by all of our judges”, thuhet në njoftim.

“Çdo vit Cronwall Film Festival prezanton çmimin për filmin më të mirë të shkurtër, ku këtë vit ne këtë çmim do të ta japim ty për filmin e mrekullueshëm “Memory”, i cili u vlerësua lartë nga e gjithë juria”.

‘Memory’ sjellë rrëfimin e plakut Sylë, i cili është i sëmurë me Alzaimer. Ai del nga shtëpia për të blerë një lodër për nipin e tij. Në përballje me sëmundjen, të ftohtit e dimrit dhe reshjet e borës, ai nuk arrin të kujtojë rrugën e kthimit për në shtëpi.

Filmi është jetësuar nga aktorët: Xhevat Qorraj, Igballe Qena, Selman Lokaj, Avdullah Gjikokaj, Besim Ajeti, Agron Krasniqi, Labinot Lajçi, Agron Shala.

Ky film deri tani është shfaqur në disa festivale ndërkombëtare, përfshirë këtu edhe 31-th Edmonton International Film Festival (Oscar qualifying), 50-th Humboldt International ku edhe është shpërblyer me dy çmimet kryesore të festivalit, Best narrative dhe Best of fest overall, 65-th Columbus International Film and Video Festival, ku dhe ka pas premierën botërore dhe në 17-th Festival Internacionale De Cine de Lanzarote ndërsa së fundmi është shfaq edhe si pjesë e konkurrencës zyrtare në edicionin e 30-të të Virginia Film Festival, i cili mbahet në Virginia-USA.

‘Memory’ me skenar dhe regji të Ilirjan Himaj për Drejtor Fotografie dhe montazher ka Latif Hasollin, producent është Agron Shala ndërsa kompozitor Memli Kelmendi./ KultPlus.com