Salman Rushdie fiton Çmimin e Paqes të ”German Book Trade”

Salman Rushdie, i cili ka qenë një nga autorët më të famshëm në botë që nga botimi i romanit të tij të vitit 1981 “Fëmijët e mesnatës”, është fitues i Çmimit të Paqes të ”German Book Trade” për vitin 2023.

“Rushdie, 76 vjeç, i cili u plagos rëndë në një atentat vitin e kaluar, do ta marrë çmimin këtë vjeshtë në kishën e Shën Palit të Frankfurtit”, njoftoi sot Shoqata Gjermane e Botuesve dhe Librashitëve.

“Autori britanik me origjinë indiane nderohet për shpirtin e tij të paepur, për rrëfimin e tij për jetën dhe për pasurimin e botës sonë me dashurinë e tij për tregimin”, thuhet në raportin e jurisë.

“Vepra e tij kronizon forcën e përdorur nga regjimet shtypëse për të shkatërruar shoqëri të tëra, duke festuar gjithashtu frymën e pathyeshme të rezistencës të shfaqur nga qeniet njerëzore individuale”, thuhet në raport.

Autori ka jetuar nën kërcënimin për jetën e tij që kur Ajatollah Khomeini i Iranit lëshoi një fetva kundër tij në vitin 1989, pas botimit të veprës “Vargjet Satanike”, për të cilën kleriku tha se fyente Islamin. /atsh / KultPlus.com

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel nderohet me “Çmimin e Paqes” të UNESCO-s

Ish-kancelarja gjermane Angela Merkel u nderua sot me “Çmimin e Paqes 2022”, “në njohje të përpjekjeve të saj për të mirëpritur refugjatët”, sipas UNESCO-s, transmeton KultPlus.

Merkel mori çmimin, sipas Twitter dhe faqes së internetit të Organizatës së OKB-së për Arsim, Shkencë dhe Kulturë, për vendimin e saj “guximtar” për të mirëpritur më shumë se 1.2 milion emigrantë në 2015, veçanërisht ata nga Siria, Iraku, Afganistani dhe Eritrea.

Nderimi, i cili zyrtarisht quhet “Çmimi i Paqes Félix Houphouët-Boigny-UNESCO”, mban emrin e ish-presidentit të Bregut të Fildishtë.

Ai u jepet çdo vit që nga viti 1989 individëve, organizatave ose institucioneve që kanë bërë një përpjekje të veçantë për të promovuar, hulumtuar ose siguruar paqen.

Pas 16 vitesh në detyrë, Merkel u largua nga posti i saj si kryetare e shtetit të Gjermanisë në vitin 2021. Kriza e refugjatëve dominoi mandatin e saj të tretë më shumë se çdo çështje tjetër, duke marrë mbështetje nga disa ndërsa ka tërhequr kritika nga të tjerët dhe efektet e saj mund të ndihen ende sot.

Një valë refugjatësh u afrua në kufijtë e Evropës në vitin 2015 si rezultat i luftërave në Lindjen e Mesme, kryesisht në Siri, Afganistan dhe Irak. / KultPlus.com