Datëlindja e David Bowie u festua me një version të papublikuar të “Let’s dance” (VIDEO)

Po të ishte gjallë David Bowie do të shënonte datëlindjen e 71-të. Për ta nderuar legjendën e rokut, Nile Rodgers ka plasuar një demo të papublikuar të këngës “Let’s Dance”, e cila u realizua në vitin 1983, përcjellë KultPlus.

Edhe pse David Bowie arriti famën botërore gjatë viteve ’70, ai kishte edhe një periudhe të dytë të suksesshme në karrierën e tij gjatë viteve ’80, falë albumit dhe këngës “Let’s Dance”. Kjo këngë e realizuar edhe me videoklip arriti të jetë kënga numër një në Mbretërinë e Bashkuar dhe në SHBA, ndërkohë që “Singles” dhe “China Girl” , ishin po ashtu dy hite të mëdha të këngëtarit.

Kompozitori dhe interpretuesi Nile Rodgers, i cili ka punuar me Bowien në albumin Let’s Dance të vitit 1983, ndau dje versionin e ri të kësaj këngë.

“Koha që kaluam duke e bërë këtë demo pak para Krishtlindjeve ishte plot me lot, pasi ndiheshim sikur Davidi ishte në dhomë me ne. Urime datëlindjen, David, unë të dua dhe na mungon të gjithëve!”, ka shkruar kompozitori Rogers./ KultPlus.com

Tur i koncerteve në kujtim të David Bowie

Koncertet do të nisin me Parisin, për tu mbyllë me Portland në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, tur i koncerteve që ka për qëllim kujtimin për këngëtarin e madh David Bowie, shkruan KultPlus.

Ky tur nisë më 10 janar në Paris dhe do të mbyllet më 11 mars në SHBA, tur i koncerteve që përfshinë vende të rëndësishme të Evropës dhe të Amerikës.

Ky tur nisë pikërisht në datën e vdekjes së Bowie, i cili pat vdekur më 10 janar të vitit 2016, dhe me këtë rast dhimbja për humbjen e këtij këngëtari ishte tejet e madhe./KultPlus.com