Parisi nderon David Bowie me një rrugë me emrin e tij

Paris ka nderuar legjendën e muzikës, David Bowie duke i vënë emrin e tij një rruge, pikërisht në ditëlindjen e tij të 77-të, sipas news.sky.com.

Rruga ”David Bowie”, e njoftuar për herë të parë në 2020, u zbulua dhe përmban vitin e lindjes (1947) dhe vdekjen e tij.

Bowie vdiq pas një beteje të gjatë me kancerin në vitin 2016, disa ditë pas ditëlindjes së tij të 69-të, kur publikoi albumin e tij të 25-të, të quajtur ”Blackstar”.

Homazhi përkujton performancën e parë të Bowie në Paris në 1965 – e para e tij jashtë Mbretërisë së Bashkuar – dhe ndikimin e tij të qëndrueshëm në muzikë, zgjedhjet e modës, teatër dhe kulturën popullore.

Ndikimi i Bowie në muzikë, me hitet si ”Space Oddity” dhe ”Let’s Dance”, dhe në modë, tani do të mbetet përgjithmonë në peizazhin e qytetit të Parisit.

Albumi i tij ”Pin Ups” u regjistrua pranë kryeqytetit francez në 1973.

Rruga e re ndodhet midis dy ndërtesave moderne të zyrave, përfshirë selinë e ”Le Monde” dhe ”L’Obs”.

Klubi i fansave ”Bowie France”, i cili ka 9 500 ndjekës tha se emërtimi ishte “i merituar” për një “artist unik dhe të përjetshëm”.

Brixton, vendlindja e tij, nuk ka një rrugë me emrin e Bowie./ atsh / KultPlus.com

Bota e muzikës kujton 77-vjetorin e lindjes së David Bowie

David Bowie, i lindur më 8 janar 1947, ka qenë këngëtar, kantautor dhe aktor britanik nga më të shquarit e viteve ’70.

Ai u njoh sidomos për zhanrin muzikor ”hopping”.

Të quash Bowie një figurë kalimtare në historinë e rock-ut është më pak një gjykim sesa një përshkrim i asaj që ai arriti.

Albumi i tij i parë i shquar ”The Man Who Sold the World” (1970), ishte një përzierje e folkut, rock-ut dhe metalit.

Bowie vazhdoi të regjistronte edhe në shekullin XXI, megjithëse spekulohej se kishte dalë në pension.

Ai u rishfaq papritur me ”The Next Day” (2013), një koleksion këngësh rock.

Në vitet e fundit Bowie shkroi gjithashtu muzikalin ”Lazarus” (premierë në 2015).

Bowie vdiq më 10 janar 2016 në Nju Jork./ KultPlus.com

Ndikimi i përjetshëm i David Bowie, një vështrim në karrierën dhe punën e muzikantit ikonik

David Bowie ishte një muzikant dhe aktor britanik i njohur për punën e tij inovative dhe eklektike në industrinë e muzikës. I lindur më 8 janar në 1947, ai filloi karrierën e tij si muzikant në vitet 1960 dhe shpejt fitoi një reputacion për përzierjen e tij unike të rrokut, popit dhe shfaqjeve teatrale, shkruan KultPlus.

Gjatë karrierës së tij, Bowie lansoi mbi 25 albume dhe shiti mbi 140 milionë disqe në mbarë botën, duke e bërë atë një nga artistët më të shitur të të gjitha kohërave. Ai ishte gjithashtu një pionier i lëvizjes glam rock, dhe prania e tij në skenë dhe zëri i veçantë ndihmuan në formësimin e pamjes dhe tingullit të muzikës popullore në vitet 1970.

Përveç karrierës së tij të suksesshme muzikore, Bowie luajti gjithashtu në filma dhe produksione të shumta skenike, duke përfshirë filmat “Labyrinth” dhe “The Man Who Fell to Earth”, dhe muzikalin e Broadway “The Elephant Man”. Ai ishte gjithashtu një artist i talentuar pamor, dhe pikturat dhe skulpturat e tij u ekspozuan në galeri në mbarë botën.

Megjithë arritjet e tij të shumta, Bowie mbeti një figurë modeste dhe enigmatike, duke dhënë rrallë intervista apo duke diskutuar për jetën e tij personale. Ai ishte i njohur për rishpikjen e tij të vazhdueshme dhe aftësinë për t’u përshtatur me tendencat e reja muzikore, dhe ndikimi i tij në kulturën popullore dhe industrinë e muzikës vazhdon të ndihet edhe sot.

David Bowie vdiq në vitin 2016 në moshën 69-vjeçare, por muzika dhe trashëgimia e tij jetojnë përmes fansave të tij të shumtë të përkushtuar dhe ndikimit të qëndrueshëm që ai pati në botën e muzikës dhe argëtimit. /KultPlus.com

Figura e re prej dylli e David Bowie zbulohet në muzeun ‘Madame Tussauds’ në Londër

Flokë të kuq sportiv, një jumpsuit me vija dhe grim tërheqës, një figurë e re dylli e yllit të ndjerë të rock-ut David Bowie si alter-ego Ziggy Stardust u zbulua në muzeun ‘Madame Tussauds’ në Londër, transmeton KultPlus.

Duke përdorur matje dhe imazhe nga një takim i vitit 1983, Madame Tussauds tha se kishte punuar me pasurinë e Bowie për të krijuar figurën, e dyta që do të bëhej në ngjashmërinë e këngëtares në muze.

Kantautori britanik vdiq nga kanceri në vitin 2016, në moshën 69-vjeçare.

 “David Bowie në rolin e Ziggy Stardust kapërcen brezat dhe zhanret e muzikës”, tha Tim Waters, menaxher i përgjithshëm në Madame Tussauds në Londër, në një deklaratë.

“Ne ishim të nderuar të punonim me pasurinë e tij në atë që do të ishte viti i tij i 75-të dhe të luanim rolin tonë të vogël në mbajtjen gjallë të trashëgimisë së tij të paimitueshme për brezat që do të vijnë.”

Figura e re qëndron në zonën e rinovuar të Muzeut të Festivalit të Muzikës, e cila përfshin gjithashtu kopje të Beyoncé, Amy Winehouse, Jimi Hendrix dhe Ed Sheeran./ KultPlus.com

REUTERS/Toby Melville

Fotografi të fshehta të David Bowie para se të bëhej i famshëm (FOTO)

Janë bërë publike disa fotografi të papara deri më sot të këngëtarit dhe aktorit të njohur David Robert Jones, i njohur si David Bowie, i cili vdiq më 10 janar të viti 2016, përcjell KultPlus.

Fotografitë janë bërë në vitin 1967, atëherë kur David Bowie, ishte 20 vjeçar dhe njihej si Davie Jones, shkruan ‘W Magazine’.

Fotografitë janë bërë në kohën kur David po punonte në albumin e tij të parë debutues me titull ‘1967’, të cilat u shkrepën nga dora e vëllait të shokut, të David, Gerald Fearnley i cili ishte fotograf, i cili ka ruajtur fotografitë që nga atëherë.

‘Nuk e mbaj mend se pse i kam marrë ato fotografi të David, ndoshta se pse unë kam qenë i vetmi që kam pasur një kamerë dhe një studio në atë kohë’, ka thënë Gerald Fearnley.

Tani këto fotografi të papara, të ikonës së muzikës Bowie, në kohën kur ai ishte 20 vjeçar, Gerald Fearnley, do t’i publikoj në një libër të titulluar ‘Portraits of an Artist as a Young Man’, i cili këtë muaj do të dalë në Edicionet e botimit ACC.

Disa nga këto fotografi mund t’i shihmi më poshtë. /KultPlus.com

75 vjet nga lindja e David Bowie, yllit të muzikës rok

75 vjet më parë lindi ylli i muzikës rock, David Bowie.

David Robert Jones, i njohur nga publiku si David Bowie, ishte një këngëtar, kompozitor dhe aktor anglez. Një figurë udhëheqëse në industrinë e muzikës, Bowie konsiderohet si një nga muzikantët më me ndikim të shekullit të 20 -të, shkruan KultPlus.

I lindur në Brixton, Londër, Bowie pati një interes për muzikën qysh në fëmijëri. Ai studioi art, muzikë dhe dizajn para se të niste një karrierë profesionale si muzikant në vitin 1963. “Space Oddity”, publikuar në vitin 1969, ishte hyrja e tij e parë në top listat e Britanisë së Madhe (UK Singles Chart).

Pas një periudhe eksperimentimi, ai u rishfaq në 1972 gjatë epokës së glam rock me ‘Ziggy Stardust’ (‘Ziggy Stardust’ është një personazh imagjinar i krijuar nga muzikanti anglez David Bowie, dhe ishte personazhi skenik i tij gjatë viteve 1972 dhe 1973). Personazhi u drejtua nga suksesi i këngës së Bowie ‘Starman’ dhe albumit ‘The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars’, i cili i fitoi popullaritet të gjerë. Më 1975, stili i Bowie u zhvendos drejt një tingulli që ai e karakterizoi si “shpirt plastik”, duke i tjetërsuar fillimisht shumë nga fansat e tij në Mbretërinë e Bashkuar, por duke pasur një sukses të madh në Amerikë, me këngën “Fame” dhe albumin ‘Young American’. Në 1976, Bowie luajti në filmin ‘The Man Who Fell to Earth’, i drejtuar nga Nicolas Roeg.

Gjatë jetës së tij ai arriti të shiste mbi 100 milionë rekorde në të gjithë botën, duke e bërë atë një nga artistët më të shitur të muzikës të të gjitha kohërave.

David Bowie vdiq më 10 janar 2016, në moshën 69-vjeçare, në të njëjtën ditë kur u lëshua në treg “Ylli i Zi”, testamenti i tij artistik./ KultPlus.com

Shitet katalogu i këngëve të David Bowie për më shumë se 250 milionë dollarë

Trashëgimtarët e pasurisë së muzikantit ikonik, David Bowie, i kanë shitur të drejtat autoriale të të gjitha këngëve të tij për më shumë se 250 milionë dollarë.

Ylli i ndjerë i hitit “Changes” vdiq në vitin 2016, dy ditë para ditëlindjes së 69-të, pas një beteje private me sëmundjen e kancerit. Më 8 janar të vitit 2022, ai do ta shënonte 75-vjetorin e lindjes. Gjatë karrierës së tij muzikore, Bowie i ka realizuar plot 111 këngë dhe marrëveshja e re me kompaninë incizuese, “Warner Chappell Music”, përfshinë këngë nga 26 albumet e tij të incizuara në studio, albumi i ardhshëm postmortum me titull, “Toy”, dy albumet të cilat këngëtari i kishte lansuar me grupin “Tin Machine” dhe këngët e përfshira në filma dhe projekte tjera.

Bashkëkryetari dhe shefi ekzekutiv i kompanisë “WCM”, Guy Moot, tha se janë krenarë që janë përzgjedhur si kujdestarë të muzikës së jashtëzakonshme të këngëtarit të hitit “Space Oddity”.

Përmes një komunikate për media ai tha: “Të gjithë ne në kompaninë ‘Warner Chappell’ jemi jashtëzakonisht krenarë që trashëgimtarët e pasurisë së David Bowiet, na kane zgjedhur të jemi kujdestarët e një prej katalogëve më novator, më me ndikim dhe më të qëndrueshëm në historinë e muzikës. Këto nuk janë vetëm këngë të jashtëzakonshme, por piketa që kanë ndryshuar përgjithmonë rrjedhën e muzikës moderne. Vizioni dhe gjenialiteti krijues i Bowiet e bënë atë t’i tejkalojë kufijtë në muzikë, duke shkruar këngë që sfiduan traditat dhe janë bërë pjesë e kanunit të kulturës globale”.

Trashëgimtarët e pasurisë së këngëtarit legjendar janë jashtëzakonisht të kënaqur me marrëveshjen e re të arritur. Megjithëse ende nuk është zbuluar shuma e saktë e blerjes së katalogut muzikor të David Bowiet, besohet se ajo e kalon shifrën prej 250 milionë dollarëve. / KultPlus.com

Warner Music blen katalogun e rokerit David Bowie

Njësia botuese e Warner Music Group (WMG.O) ka blerë të gjithë katalogun e yllit të ndjerë britanik, David Bowie, që përfshin gjashtë dekada, duke përfshirë hitet si “Heroes” dhe “Let’s Dance”.

Bowie, i cili shtyu kufijtë e muzikës dhe mendjes së tij për të prodhuar disa nga këngët më inovative të brezit të tij, vdiq në vitin 2016 në moshën 69-vjeçare.

Marrëveshja midis pasurisë së Bowie dhe Warner Music përfshin këngë nga 26 albumet në studio të lëshuara gjatë jetës së tij, si dhe publikimi i albumit në studio pas vdekjes “Toy”.

Warner Music nuk zbuloi kushtet financiare të marrëveshjes në njoftimin e saj të hënën, por një person i njohur me këtë çështje tha se blerja ishte me vlerë rreth 250 milionë dollarë.

Pasuria e Bowie kishte nënshkruar në shtator një marrëveshje që i jepte Warner Music të drejta globale për katalogun e artistit nga viti 1968 deri në vitin 2016.

Bowie fitoi famë në Britani në vitin 1969 me “Space Oddity”, fjalët e të cilit tha se ishin frymëzuar nga shikimi i filmit të Stanley Kubrick “2001: A Space Odyssey” teksa goditeshin me gurë.

Por ishte portretizimi i tij i vitit 1972 i një të dërguari të rokut biseksual të dënuar nga hapësira, “Ziggy Stardust”, që e shtyu atë drejt yllit global.

Marrëveshja për katalogun e tij është e fundit në sektorin e të drejtave të medias, ku kompanitë kanë kërkuar të rrisin honoraret duke blerë katalogë artistësh pasi pandemia goditi rrjedhat fizike të të ardhurave dhe vonoi publikimin e regjistrimeve të reja.

Warner Music, shtëpia e muzikantëve si Cardi B, Ed Sheeran dhe Bruno Mars, ka bashkëpunuar gjithashtu me yllin e muzikës pop Madonna për të rilançuar të gjithë katalogun e saj gjatë viteve të ardhshme. Lexo më shumë

Marrëveshja e saj me pasurinë e Bowie vjen disa ditë përpara 75-vjetorit të lindjes së yllit të rock-ut, më 8 janar. /KultPlus.com

David Bowie: A jukebox of your memories - BBC Culture

Shfaqen portretet e papara të David Bowie nga fotografi Masayoshi Sukita

Fotografi japonez Masayoshi Sukita, i njohur për portretet e muzikës rok, duke filluar nga David Bowie te Iggy Pop dhe Jimi Hendrix, në Galerinë Blitz ka shfaqur disa nga portretet e papara të Bowie që do të qëndrojnë të hapura deri më 11 tetor.

Fotografi Masayoshi Sukita u takua për herë të parë me David Bowie në Londër, 1972. I tërhequr nga kundërkulturat që po zhvilloheshin me shpejtësi në Perëndim, Sukita udhëtoi në Londër dhe Nju Jork për të parë se për çfarë bëhej bujë.

Sukita, i cila në këtë pikë nuk e kishte dëgjuar kurrë muzikën e Bowiet, hasi në një poster për një nga shfaqjet e muzikantit. Ziggy Stardust sapo kishte mbërritur në skenë dhe Sukita ndjeu një afërsi të menjëhershme me qasjen e tij subversive dhe ndikimet kinematografike.

Megjithëse anglishtja e tij ishte e kufizuar, Sukita arriti të sigurojë një takim me menaxherin e Bowie. Ai paraqiti portofolin e tij dhe një sesion u organizua për verën e vitit 1972. Sukita vazhdoi të xhironte kopertinën për albumin e tij legjendar Heroes në vitin 1977, dhe çifti filloi një bashkëpunim dhe miqësi 40 vjeçare derisa Bowie vdiq në vitin 2016.

Një ekspozitë e re, ‘Sukita: E rrallë dhe e padukshme’, shfaq përsëri karrierën e jashtëzakonshme të fotografit. Në Londër, ai kapi Bowie, Iggy Pop dhe Marc Bolan. Në Nju Jork, ai xhiroi të ngjashmit me Jimi Hendrix, disa muaj para vdekjes së muzikantit – dhe u shoqërua në ‘Fabrikën e Andy Warhol’.

Ekspozita përmban disa vepra të pabotuara të krijuara gjatë seancave midis Sukita dhe Bowiet, së bashku me njohuri të reja në veprat kryesore të artit, të cilat shpesh e shihnin atë të veshur me veshje ikonike ‘Kansai Yamamoto’.

Tani, në moshën 83 -vjeçare, Sukita mbetet aktiv, duke kapur prodhimin e tanishëm të artistëve japonezë të rokut, dhe duke fotografuar rrugët e prefekturës së tij në Kyushu.

Shfaqja përkon me nisjen ndërkombëtare të monografisë, Sukita: Përjetësia, një retrospektivë në shkallë të plotë të karrierës së fotografit e cila përfshiu dokumentarë, modë, reklama, film dhe muzikë, dhe prodhoi disa nga imazhet më goditëse të historisë së muzikës pop.

Ndërsa Bowie një herë pati përmbledh përvojën e punës me Masayoshi Sukita: ‘Sa herë që ai më kërkon të bëj një seancë, unë krijoj në sytë e mi njeriun e ëmbël, krijues dhe me zemër të madhe, i cili i ka bërë gjithmonë këto afera potencialisht të lodhshme kaq të qeta dhe pa dhimbje. Le të klikojë ai në përjetësi’. / KultPlus.com

David Bowie, fotografi nga ditët e hershme të karrierës së tij

David Robert Jones, i njohur nga publiku si David Bowie, ishte një këngëtar, kompozitor dhe aktor anglez. Një figurë udhëheqëse në industrinë e muzikës, Bowie konsiderohet si një nga muzikantët më me ndikim të shekullit të 20 -të, transmeton KultPlus.

I lindur në Brixton, Londër, Bowie pati një interes për muzikën qysh në fëmijëri. Ai studioi art, muzikë dhe dizajn para se të niste një karrierë profesionale si muzikant në vitin 1963. “Space Oddity”, publikuar në vitin 1969, ishte hyrja e tij e parë në top listat e Britanisë së Madhe (UK Singles Chart).

Pas një periudhe eksperimentimi, ai u rishfaq në 1972 gjatë epokës së glam rock me ‘Ziggy Stardust’ (‘Ziggy Stardust’ është një personazh imagjinar i krijuar nga muzikanti anglez David Bowie, dhe ishte personazhi skenik i tij gjatë viteve 1972 dhe 1973). Personazhi u drejtua nga suksesi i këngës së Bowie ‘Starman’ dhe albumit ‘The Rise and Fall of Ziggy Stardust and the Spiders from Mars’, i cili i fitoi popullaritet të gjerë. Më 1975, stili i Bowie u zhvendos drejt një tingulli që ai e karakterizoi si “shpirt plastik”, duke i tjetërsuar fillimisht shumë nga fansat e tij në Mbretërinë e Bashkuar, por duke pasur një sukses të madh në Amerikë, me këngën “Fame” dhe albumin ‘Young American’. Në 1976, Bowie luajti në filmin ‘The Man Who Fell to Earth’, i drejtuar nga Nicolas Roeg.

Gjatë jetës së tij ai arriti të shiste mbi 100 milion rekorde në të gjithë botën, duke e bërë atë një nga artistët më të shitur të muzikës të të gjitha kohërave.

David Bowie në vitin 1960. /KultPlus.com

Albumi i papublikuar i David Bowie do të dalë në ditëlindjen e tij të 75-të

Një album i David Bowie që nuk u publikua kurrë zyrtarisht gjatë jetës së tij do të dalë një ditë para ditëlindjes së tij të 75 –të, transmeton KultPlus.

Albumi ‘Toy’, i cili u regjistrua në vitin 2001 dhe u zbulua në internet në vitin 2011, do të dalë në një kuti me tre CD.

Sipas producentit të Bowie, Mark Plati, albumi kap “tingullin e njerëzve të lumtur që luajnë muzikë”.

” ‘Toy’  është si një moment në kohë i kapur në një qelibar gëzimi, zjarri dhe energjie,” tha bashkëpunëtori i Bowie-t në një deklaratë.

“Jam i lumtur që më në fund do të jem në gjendje të them se tani ky album na përket të gjithëve ne.”

Ky album përmban fytyrën e rritur të Bowie të mbivendosur mbi atë të një fëmije./KultPlus.com

5 librat që shërbyen si frymëzim për të shkruar disa nga këngët tona të preferuara

Muzika dhe librat ndikojnë mjaft shumë në jetën tonë, por sa kanë ndikim këto dy të fundit te njëra-tjetra?

Më poshtë KultPlus ju sjell 5 librat që shërbyen si frymëzim për të shkruar disa nga këngët tona të preferuara: 

“1984”

Romani distopian nga shkrimtari George Orwell është një roman i mirënjohur që trajton tema të pushtetit, manipulimit dhe dhunës. Kjo vepër frymëzoi artistin e rokut, David Bowie. Pas përpjekjes së tij të dështuar për të krijuar një përshtatje muzikore të romanit, ai u frymëzu të shkruaj albumin e dashur ‘Diamond Dogs’. Albumi përmban këngë të titulluara “1984” dhe “Big Brother”, të dyja të lidhura drejtpërdrejt me librin.

“The Lord of the Rings”

“The Lord of the Rings” e J.R.R. Tolkien nuk është vetëm një roman dhe seri televizive e njohur, por edhe frymëzimi që qëndron pas këngës “Ramble On” të Led Zeppelin, ku përmenden disa nga termat e romanit brenda teksteve, ‘Mordor’, ‘Gollum’ dhe ‘The Evil One’.

“Romeo & Juliet”

“Romeo & Juliet” e Shekspirit, frymëzoi këngën ‘Love Story’ të Taylor Swift, këngë nga albumi ‘Fearless’. Ajo përdor të dy emrat e personazheve, Romeo dhe Juliet, në tekstet e saj dhe për fat të mirë kënga ka përfundim të lumtur!

“On The Road”

Vepra “On The Road”, e Jack Kerouac, frymëzoi albumin, ‘Teenage Dream’, nga Katy Perry, veçanërisht këngën, ‘Firework’.

“Perfume: The Story of a Murder”

“Perfume: The Story of a Murder”, ky roman fantastik historik ndjek kuptimet emocionale të aromave, përmes jetës së një jetimi në Francën gjatë shekullit të 18 -të. Nirvana ishte ajo që e përshtati këtë roman, në këngën e tyre “Scentless Apprentice”. / KultPlus.com

Zbulohen portretet e humbura të David Bowie

Fotografitë e humbura të këngëtarit David Bowie nga albumi i vitit 1969 janë zbuluar. Në fotografitë e siguruara nga “MailOnline”, këngëtari i hitit “Heroes” kishte pozuar për albumin e dytë përpara fotografit Vernon Dewhurst.

Në njërën prej fotografive, Bowie shfaqet gjysmëlakuriq dhe shikon drejt kamerës me një qëndrim stoik, kurse flokët i ka të lëshuara dhe kaçurrela.

Në një tjetër fotografi këngëtari shihet tek pozon nëpërmjet një xhami, me ç’rast pamja përreth është e turbullt.

Fotografia, e cila më pas ishte përdorur për kopertinë, ishte mbivendosur në veprat e artistit hungarez Victor Vasarely.

Albumi i dytë i Bowies është “Space Oddity” dhe përmban po ashtu një këngë me të njëjtin titull, e cila ishte bërë hiti i parë komercial i yllit ikonik të muzikës.

Albumi ishte ripublikuar më 1972 me titullin “Space Oddity”, pas suksesit të atij të pestit “The Rise And Fall Of Ziggy Stardust And The Spiders From Mars”.

Tashmë janë bërë pesë vjet qëkur Bowie ka vdekur në janarin e vitit 2016, në moshën 69-vjeçare. Ai ka vdekur pas një beteje 18-mujore me kancerin.

Ishte i martuar me supermodelen Iman nga viti 1992 deri në ditën e vdekjes. Me të ka vajzën Alexandria Zahra Jones, tani 20-vjeçare, e njohur si Lexi, e cila është artiste në California.

Muzikanti ishte baba edhe i Duncanit 50-vjeçar, të cilin e kishte nga martesa me ish-bashkëshorten Angie. Bowie dhe Iman u martuan në një ceremoni romantike në Luzanë të Zvicër, në prillin e vitit 1992, që më vonë u zyrtarizua me martesë në Florencë.

Në fillim të këtij viti, Iman ka thënë se kurrë nuk do të martohet më pas vdekjes së bashkëshortit dhe ka deklaruar se këngëtari për të ishte “dashuria e vërtetë”.

“David është në zemrat dhe mendjet tona përditë. Ai ishte dashuria ime e vërtetë. Vajza më ka pyetur një ditë nëse do të martohesha përsëri dhe i kam thënë shkurt: ‘Kurrë’”, kishte thënë supermodelja 65-vjeçare gjatë shkurtit. / Koha.net / KultPlus.com

Tabloja e David Bowie shitet me çmim marramendës në ankand

Një tablo e pikturuar nga këngëtari britanik David Bowie, blerë për pesë dollarë nga një individ në një dyqan bamirësie, u shit për 108 120 dollarë kanadezë (73 600 euro) gjatë një ankandi në internet, bëri të ditur shtëpia kanadeze e ankandeve.

Vlerësuar rreth 9 000 12 000 dollarë kanadezë (6 127-8 169 euro), kjo tablo 20×25 centimetra që shfaq në një sfond të kuq dhe blu një portret profili me linja që mungojnë u kontestua nga 12 ofertues aktivë, sipas Rob Cowley, president i shtëpisë së ankandit, me qendër në Toronto, transmeton KultPlus.

Shitur për herë të parë në vitin 2001 në një faqe interneti kushtuar këngëtarit britanik, piktura me titull “DHead XLVI” përfundoi në një dyqan bamirësie në Ontario, ku një individ e bleu atë për shumën prej pesë dollarësh kanadezë (3,40 euro).

Ishte ky blerës i lumtur që më pas kontaktoi me shtëpinë e ankandit.

“Vepra ishte pikturuar në vitet 1995-1997 në kuadër të një serie portretesh nga David Bowie (quajtur Dead Heads ou DHeads)”, që përfaqësonte vetë artistin apo të afërmit, theksoi Rob Cowley para shitjes.

Ajo u nënshkrua dhe daton në vitin 1997.

Tabloja u ble nga një koleksionues amerikan për shumën prej 108 120 dollarë kanadezë, me taksat e përfshira, sipas Cowley, i cili theksoi se pronari origjinal ishte i kënaqur dhe i tronditur me rezultatin përfundimtar.

Kameleoni i rokut, David Bowie ka shitur gati 140 milionë albume gjatë karrierës së tij.

Një tregtar vizionar i të gjitha tregtive, ai ka pasur një ndikim të padiskutueshëm në botën e muzikës, kinemasë, modës dhe artit. / KultPlus.com

Një pikturë nga David Bowie e blerë për 5 dollarë në një deponi kanadeze tani shitet për mijëra dollarë

Një pikturë nga ikona e zhanrit rock David Bowie, pritet të shitet për mijëra dollarë në një ankand arti në internet pasi dikush e mori atë për disa para në një qendër dhurimesh në një deponi të Ontario, shkruan CNN, transmeton KultPlus.

Portreti, i titulluar “DHead XLVI”, është pjesë e një serie prej afërsisht 47 punimesh që Bowie krijoi midis viteve 1995 dhe 1997, sipas Rob Cowley, president i Cowley Abbott, i cili po administron ankandin.

Pjesa ka nënshkrimin dallues të Bowie në pjesën e pasme të kanavacës së bashku me një etiketë që ka emrin e tij, datën 1997 dhe një përshkrim të pikturës si “akrilik dhe kolazh kompjuteri në pëlhurë”. Ekzistonte gjithashtu një etiketë nga një kompani kornizë në Londër që Cowley tha se punonte për Bowie dhe muzikantë të tjerë të famshëm para se të dilte nga biznesi.

Cowley i ka thënë CNN se shitësi, i cili nuk është identifikuar, pagoi 5 dollarë kanadezë (rreth 4.10 dollarë dollarë) për pikturën verën e kaluar në një qendër dhurimesh në një deponi në South River, e cila është rreth tre orë në veri të Torontos.

Personi nuk është koleksionist i arteve dhe thjesht i pëlqente piktura, por vetë piktura i tërhoqi vëmendjen sepse menduan se ishte një pikturë interesante përpara se ta kthejnë dhe të shohin etiketat në anën e pasme”, ka thënë Cowley.

Cowley tha se shitësi i kontaktoi ata rreth pikturës në nëntor dhe ata filluan të punojnë për të vërtetuar punën.

Përveç hulumtimit në internet, ata kontaktuan ekspertin Andy Peters, i cili ka qenë duke mbledhur autografe të Bowie që nga viti 1978 dhe filloi të vërtetonte nënshkrimin e tij pas vdekjes së këngëtarit në 2016 pasi vuante nga kanceri në një përpjekje për të luftuar përmbytjen e falsifikimeve që ishin në dispozicion për shitje.

“Kur pashë për herë të parë pikturën, e dija se çfarë ishte menjëherë. Unë nuk kisha nevojë të shihja autograf në pjesën e pasme sepse e dija, por padyshim që nënshkrimi vulosi marrëveshjen”, i tha Peters CNN në një email.

“Konfuzioni qëndron në atë që ai e ndryshoi firmën e tij aq shumë gjatë karrierës së tij 55-vjeçare, por ka disa nuanca në çdo autograf të vetëm që falsifikuesit nuk mund ta kopjojnë.”

Cowley tha se Bowie pikturonte miqtë, familjen dhe muzikantë të tjerë për serinë DHead, dhe madje bëri disa autoportrete, por ai nuk i identifikoi subjektet e tij.

“Në këtë rast, edhe gjinia është e vështirë të dallohet sepse nuk ka ndonjë tipar të fytyrës përveç profilit anësor. Është një portret mjaft i mrekullueshëm, por është shumë e vështirë të thuash saktësisht kush mund të jetë”, tha Cowley.

Piktura pritej të arrinte në një vlerësim prej $ 9,000 në 12,000 $ CSD (7,381 $ deri 9,841 $ USD) por ajo kaloi atë çmim në ditën e parë të shitjes. Ankandi përfundon më 24 qershor. / KultPlus.com

David Bowie, një gjeni i rënë në Tokë

Pesë vjet më parë, vdiq artisti kameleon dhe revolucionar, që fshiu kufijtë midis artit dhe jetës, një gjeni i rënë në Tokë, David Bowien.

David Bowie vdiq më 10 janar 2016, në moshën 69-vjeçare, në të njëjtën ditë kur u lëshua në treg “Ylli i Zi”, testamenti i tij artistik.

David Robert Jones, emri me të cilin ai u regjistrua në Brixton, South London, dëshmoi se një yll roku mund të jetë shumë më tepër sesa një roker dhe diçka ndryshe nga një yll.

Një karakter unik, i ndriçuar, i nxitur nga një kuriozitet i pashuar dhe një dëshirë e pandalshme për dije, pothuajse sikur të komunikojë atë ndryshim dhe zbulimi i së resë janë një metodë për vendosjen e rendit në kaos, David Bowie ishte dhe vazhdon të jetë një nga artistët më me ndikim në historinë e kulturës popullore, siç dëshmohet edhe nga një ekspozita e krijuar nga Muzeu “Victoria dhe Albert” në Londër.

Ai ishte një nga të parët që kuptoi se Rock’n’Roll mund të ishte shumë më tepër sesa muzika që i shpalli botës lindjen e të rinjve si një kategori shoqërore, për të kuptuar se ishte e mundur të dilnin përtej kufijve dhe konventave, që rreth muzikës ai mund të ndërtonte një univers të vërtetë të shenjave.

Madje edhe vdekja u shndërrua në diçka përtej së vërtetës së saj të pashmangshme, kur, të ballafaquar me veprimin e fundit, David Duncan Jones dhe David Bowie u bënë sërish i njëjti person./ ata/ KultPlus.com

Fotografitë që e krijuan ikonën David Bowie

Pioneri i muzikës pop ishte i mahnitës para kamerës, aq sa ishte edhe pas një mikrofoni. Për të shënuar pesëvjetorin vdekjes së tij, Laura Studarus ka biseduar me ata që e fotografuan David Bowien.

Edhe pse muzikant me profesion, David Bowie ka lënë trashëgimi të madhe – sa vizuale aq edhe muzikore. E, teksa i afrohemi pesëvjetorit të vdekjes së tij, ajo trashëgimi është më e fortë se kurrë.

Kalimi nëpër zhanre – rock, funk, industrial e avangardë … – gjithmonë shënohej me imazh të ri. Stili i tij evoluues – nga alieni me flokë të kuqe Ziggy Stardust e deri tek i verbëri me kostum në kopertinën e albumit “Heathen” më 2002 – është deklaratë e fuqishme sa edhe muzika e tij, duke krijuar kështu një model për ata që mund të bëhen nesër të famshëm.

Gjatë gjithë karrierës së tij, këto ndërrime eksperimentale të personit lanë gjurmë para një kamere. Siç është dokumentuar në librin e porsabotuar, “David Bowie: Icon” – që përmban foto të yllit nga 25 fotografë të ndryshëm – Bowie e kuptonte fuqinë që fotografia kishte në botën e tij. Edhe fotografët e dinin se po bëjnë diçka të veçantë me të.

Foto e vitit 2002, e realizuar nga Markus Kinko

Markus Klinko, i cili disa herë e fotografoi Bowien, e përshkruan atë si një subjekt ideal.

“Ishte shumë bashkëpunues, por gjithçka niste me një ide të fortë që ai e kishte”, thotë Klinko. “Kur e sheh kopertinën e albumit ‘Heathen’, ai është njeri i verbër me sytë e zbardhur. Është ky një efekt special. Por, edhe ashtu donte që këtë ide specifike ta vinte në këndin e duhur e sytë të jenë ashtu të zbardhur. Ishte një si frymëzim i marrë nga Man Ray. E, kostumi i stilit të viteve 1940 ishte diçka që po ashtu e donte … Kur punon ndonjëherë me artistët tjerë, që janë të bukur e tërheqës, ata nuk i kanë mendimet e tij. Janë mësuar të duken mirë, pa marrë parasysh se si … Por, Bowie ishte krejt ndryshe”.

Përshtypja e Kinkos për vendosmërinë kreative të Bowiet ka jehonë te fotografët e shumtë që kanë punuar me të. Bowie ishte i qartë për imazhin e tij dhe për mënyrën se si donte ta paraqiste atë . Por, ishte po aq i zgjuar që t’i zgjidhte bashkëpunëtorët që mund ta arrinin këtë. Mick Rock ishte një nga bashkëpunëtorët e tij më të ngushtë.

Foto e vitit 2003, e realizuar nga Mick Rock

“Nuk bënim shumë diskutime”, thotë ai. “Kjo sepse, siç mund ta shihni te të gjitha fotografitë, ai e shijonte procesin. Ai vinte të luante”.

Por, teksa Bowie e përdori aftësinë për ta treguar një histori përmes fotografëve, Janet Macoska beson se ai gjithashtu e dinte efektin që e kishte tek njerëzit. Kur e ka parë për herë të parë Bowien duke performuar më 1974, thotë se fillimisht ishte e frikësuar nga intensiteti i pranisë së tij në skenë dhe nga sytë me dy ngjyra. Por, kur më 1976 ishte në një turne që nuk i lejonte fotografët, asaj iu dha mundësia ta fotografonte skenën e tij. Në këmbim të kësaj, u lejua të futej në shfaqje e të rrezikonte ta thyente rregullin e vendosur nga menaxhmenti.

“Dilja kohë pas kohe, për të shkrepur disa fotografi, por Davidi kishte dy djem të trupmëdhenj në skenë, një në secilën anë”, kujton ajo. “Nëse do ta shihte një aparat fotografik, do të bënte me gisht dhe ata do të vinin e do ta merrnin filmin. Kështu, më zuri. E tundi dorën me një ‘jo mos e bëjë këtë, turp të kesh’! E pastaj buzëqeshi dhe i largoi ata tipat. E fotografova tërë koncertin! Ndjehesha si të isha e bekuar”

Foto e vitit 1974 e realizuar nga Janet Macoska

Historia e Macoskas është e zakonshme, sepse shumica e fotografëve të koncerteve i shkelin rregullat e për të bërë një fotografi të përsosur. Sidoqoftë, rrëfimit të saj i shtohet një pjesë tjetër, gjatë turneut të Bowiet me grupin Nine Inch Nails, më 1995, kur ajo mundi t’ia dhuronte një foto në kornizë nga nata kur ai e shpëtoi të mos hidhnin jashtë. Disa javë më vonë, ai u përgjigj.

“Erdhi një letër nga Zvicra e unë nuk e njihja askënd në Zvicër”, thotë ajo. “Ishte nga Davidi që u falënderua për dhuratën time. ‘Ju lus të më falni për vonesën time për t’u përgjigjur’ … Ishte diçka e mrekullueshme. Një letër e shkruar nga David Bowie, që më falënderonte për dhuratën”.

Teksa shumë fotografë e kanë fotografuar ikonën, Geoff MacCormack thjesht po i bënte foto mikut të fëmijërisë. Shoku i shkollës luajti shumë role në rrethin e gjerë të Bowiet. “Jam një mashtrues, nuk e meritoj të jem në këtë libër”, shkruan ai në parathënien e veprës, meqë më 1976 ai e kishte humbur interesimin për fotografi.

Foto e vitit 1973 e realizuar nga Geoff MacCormack

Imazhet e tij mbulojnë banalitetet e turneve. MacCormack thotë se nuk kishte skemë në punën e tij, përveç të kapte atë që kalonte para objektivit të tij.

“Kurrë nuk kam thënë: ‘Oh, më duhet të zgjohem herët në mëngjes. Nuk duhet të pi shumë sonte, se duhet të çohem herët në mëngjes për të bërë foto”, konfirmon ai.

Ai qeshet kur i thonë se Bowie ishte subjekt perfekt fotografik. “Kam foto ku nuk duket shumë mirë, kështu që nuk do t’i përdori”, thotë ai. Por, duhet cekur se MacCormack i pëlqente fotot e papërsosura, të stilit dokumentar. E, po ashtu edhe Bowie.

Pesë vjet pas vdekjes së tij, statuti i Bowiet po rritet edhe më shumë në kulturën pop.

“Gjithmonë e kam pasë një nevojë për të qenë diçka më shumë sesa njerëzor”, ka thënë dikur ai.

Fotot e lëna pas, shumë nga të cilat janë në galeri të arteve, flasin për suksesin e projektit të tij artistik. Duke e parë punën e tij, është e vështirë të kuptosh se ku mbaron ikona e ku fillon njeriu. Siç thekson Klinko, kjo është çështja!?

“Albumi i tij i fundit ‘Blackstar’, e gjithë mënyra se si u lansua, mënyra se si vdiq një ditë më vonë, e gjithë jeta e tij ishte orkestruar në një mënyrë të bukur e shumë artistike”, thotë ai. “Ai ishte shumë i vetëdijshëm për ato që po bënte” /telegrafi/ KultPlus.com

Fansat të pakënaqur me filmin biografik për muzikantin David Bowie

Kompania distribuese britanike “Vertigo Releasing”, tashmë i ka siguruar të drejtat autoriale për filmin biografik që flet për jetën dhe karrierën e muzikantit David Bowie, “Stardust”, si dhe e kanë konfirmuar lajmin se ky projekt do të lansohet në Britani të Madhe, kah fundi i këtij viti.

Për herë të parë filmi ishte shfaqur për publikun në kuadër të një gala mbrëmjeje në Londër, ku i pranishëm ishte edhe regjisori Gabriel Range, transmeton Koha.

Ndërsa së fundmi u publikua edhe trileri zyrtarë i tij, por i cili u prit me kritika të ashpra nga adhuruesit e filmit. Përmes rrjeteve sociale ata i kanë ndarë pakënaqësitë e tyre rreth faktit se në këtë film biografik nuk përfshihet muzika e ikonës David Bowie, si dhe nuk iu ka pëlqyer mënyra se si aktorit protagonist e ka portretizuar idhullin e tyre.

“Stadust” e sjell historinë e Bowiet, i personifikuar në film nga Johnny Flynn, në udhëtimin e tij të parë në Amerikë, në vitin 1971, vizitë kjo e cila thuhet se e ka inspiruar në krijimin e personalitetit të njohur si Ziggy Stardust. Në fragmentet e para të filmit Bowie shihet duke i ndarë brengat rreth albumit të tij me publicistin Ron Oberman, i cili në film portretizohet nga aktori Marc Maron.

Në filmin “Stardust” luan edhe aktorja e njohur e filmave “The Hunger Games”, Jena Malone, e cila e portretizon gruan e parë të muzikantit, Angie. Regjinë e këtij projekti biografik e ka bërë regjisori i shpërblyer me çmim “Emmy”, Gabriel Range, ndërsa skenari është punuar nga Christopher Bell.

Familja e Bowie e kishte distancuar veten tërësisht nga ky film. Djali i tij regjisor, Duncan Jones, e kishte konfirmuar se nuk e kanë autorizuar realizimin e filmit “Stardust”, dhe muzika e babait të tij nuk do të përfshihej në këtë projekt.

Filmi ishte planifikuar të lansohej në kuadër të festivalit të filmit “Tribeca”, por kjo ngjarje është shtyrë për shkak të pandemisë së koronavisurit. / KultPlus.com

“Stardust”, filmi biografik për muzikantin David Bowie

Tashmë janë publikuar pamjet e para të filmit biografik të ikonës së muzikës David Bowie.

Filmi me titull “Stadust” e sjell historinë e Bowiet, i personifikuar në film nga Johnny Flynn, në udhëtimin e tij të parë në Amerikë, në vitin 1971, vizitë kjo e cila thuhet se e ka inspiruar në krijimin e personalitetit të njohur si Ziggy Stardust.

Klipin e parë të filmit e ka publikuar portali “Variety” dhe në të e shohim Bowien duke i ndarë brengat rreth albumit të tij me publicistin Ron Oberman, i cili në film portretizohet nga aktori Marc Maron.

Në filmin “Stardust” luan edhe aktorja e njohur e filmave “The Hunger Games”, Jena Malone, e cila e portretizon gruan e parë të muzikantit, Angie. Regjinë e këtij projekti biografik e ka bërë regjisori i shpërblyer me çmim “Emmy”, Gabriel Range, ndërsa skenari është punuar nga Christopher Bell.

Familja e Bowie e kishte distancuar veten tërësisht nga ky film. Djali i tij regjisor, Duncan Jones, e kishte konfirmuar se nuk e kanë autorizuar realizimin e filmit “Stardust”, dhe muzika e babait të tij nuk do të përfshihej në këtë projekt.

Filmi ishte planifikuar të lansohej në kuadër të festivalit të filmit “Tribeca”, por kjo ngjarje është shtyrë për shkak të pandemisë së koronavisurit. Prandaj “Stardust” do të transmetohet përmes një portali online, ndërsa nëpër kinema do të filllojë së shfaquri në fund të këtij viti. / KultPlus.com

Mjeshtri Terry O’Neill, për fotot e gjigantëve të pop-kulturës: David Bowie ishte njëshi

I fotografoi yjet më të mëdhenj të Globit, por David Bowie ishte i preferuari i tij. Terry O’Neill kujton hijeshinë e yllit, veshjet e tij të çuditshme dhe fotot nën efektin e drogës. Pjesë të shkrimit të gazetarit Thomas Hobbs, Telegrafi sjell më poshtë.

Faye Dunaway (foto: Terry O’Neill. 1977)

Që nga Audrey Hepburn e deri tek The Beatles, nga Frank Sinatra te Elton John… s’kanë mbetur shumë pop-ikona që Terry O’Neill s’i ka fotografuar. Një nga subjektet e tij, aktorja Hollivudit, Faye Dunaway – të cilën e kapi të lodhur nga dehja e të rrethuar nga gazetat një mëngjes (pasi fitoi Oscarin më 1977) – u bë gruaja e tij. Kujtimi për të tash e irriton, për çka thotë se rrallëherë është ide e mirë që fotografi të bie në dashuri me një nga subjektet.

“I humba 12 vjet të jetës time”, thotë ai.

Megjithatë, fotografi legjendar insiston se asnjë prej këtyre yjeve nuk krahasohet me David Bowien.

David Bowie në personazhin Ziggy Stardust (foto: Terry O’Neill, 1973)

“Ishte muza ime krijuese”, thotë O’Neill përmes telefonit. “Ishte aq simpatik dhe i ngrohtë; një nga njerëzit e paktë – përveç Fayet – me të cilët me të vërtetë u ndjeva miqësor”.

Aktualisht vuan nga kanceri i prostatës, ndaj O’Neilli është i kufizuar në shtrat dhe pranon se nuk ka forcë. Por, përmendja e Bowiet e forcon 81-vjeçarin.

“E trajtova Davidin si aktor shekspirian, meqë nuk mund ta dije se si do të shfaqej”, thotë ai. “Mund të dukej si jashtëtokësor ose si femër; gjithçka ishte e paparashikueshme”.

David Bowie në personazhin Thin White Duke (foto: Terry O’Neill, 1974)

Gjatë një periudhe 20-vjeçare, O’Neill e ka kapur artin e formësimit të Bowiet më mirë se çdokënd tjetër, duke qëndruar pas aparatit teksa këngëtari u shndërrua në avatarin teatral Ziggy Stardust dhe më pas në personazhin Thin White Duke, i cili më 1976, për revistën “Rolling Stone” tha: “Mendoj se kam mundur të jem një Hitler i mirë. Do të isha diktator i shkëlqyer”.

Por, O’Neill reagon: “S’e mbaj mend të ketë thënë gjëra të tilla”.

Audrey Hepburn (foto: Terry O’Neill, 1967)

Fotografitë e O’Neillit janë të fuqishme, meqë ende janë në gjendje të demistifikojnë disa nga ikonat më të mëdha të shekullit XX. Fotografitë e tij të Audrey Hepburnit, për shembull, shkuan përtej klisheve të bukurisë së saj delikate, duke i dhënë përparësi anës së saj të pamend (teksa bën grimasa qesharake kur pushonte pranë pishinës).

Winston Churchill (foto: Terry O’Neill, 1962)

Ndërkohë, fuqia e jashtëzakonshme e Winston Churchillit është diçka që O’Neill e bëri copa. Kështu, shihet një plak i dobët i cili mendonte ta ruante iluzionin e bulldogut britanik me cigarillë, përkundër faktit se ishte aq i dobët (për çka bartej me karrige).

“Ishte viti 1962 dhe unë isha duke shkuar në shtëpi kur pashë një turmë”, kujton ai. “Depërtova për të bërë një fotografi. Ishte Churchilli duke e lënë spitalin. Nuk e dija tërë historinë e tij, kështu që fotografova atë që ishte para meje. Më ka ndihmuar fakti se s’kisha ndonjë bagazh emocional”.

Laurence Olivier (foto: Terry O’Neill, 1962)

Tre vjet më parë, O’Neill kishte filluar të punonte për “Daily Sketch”.

“Doja të isha si W Eugene Smith, një fotoreporter i shkëlqyeshëm. Imazhet e tij ishin plot të vërteta… Një nga momentet e para të rëndësishme që mund të kujtojë është një fotografi e Laurence Olivierit të veshur si grua, për shfaqjen “Nata e njëqind yjeve”.

Ky ishte një si trajnim perfekt për fluiditetin gjinor të Bowiet.

The Beatles (foto: Terry O’Neill, 1961)

Meqë ishte i ri, pakkush donte të bashkëpunonte më të. Por, dalja në skenë e grupeve si The Beatles dhe Rolling Stones, ishte shans i ri për të dhe lirinë e tij krijuese.

“Mbaj mend se redaktori kërkoi të fotografoja këtë ‘grup të vogël’ të quajtur Beatles”, thotë O’Neill. “Të vjetrit nuk donin të bënin foto të tyre. Kështu që ne të rinjtë e kapëm shansin”.

David Bowie në serinë “Diamond Dogs” (Foto: Terry O’Neill, 1974)

Në kohën kur O’Neill nisi të bëjë foto të Bowiet, gjatë turneut të tij si Ziggy Stardust më 1973, ishte më tepër se një emër i respektuar në botën e fotografisë. Guximi skenik i Bowiet i la përshtypje O’Neillit, veçanërisht për faktin se nuk kishte frikë të dukej si femër në kohën kur mund të haje dajak për diçka të tillë. Mbi të gjitha, atij i pëlqeu fakti se Bowie e merrte përsipër dukjen e vet gjatë sesioneve të fotografimit, sidomos për serinë për albumin “Diamond Dogs” ku këngëtari kishte një pozë kafshërore. Ai e solli një qen që hidhej nga drita e blicit, duke kapur në mënyrë të përkryer llojin e kaosit avangard  që Bowie e kishte menduar për albumin e tij distopian, të frymëzuar nga vepra “1984” e George Orwellit.

“Fotografitë tona kishin një qëllim… Me Davidin nuk kishe nevojë të aranzhoje gjërat, ato vinin natyrishëm”.

David Bowie dhe William Burroughs (foto: Terry O’Neill, 1974)

Një vit më vonë, gjatë sesionit për revistën “Los Angeles”, O’Neill mund të fotografonte një person tjetër: Bowie duket i pikëlluar, sikur nuk ka fjetur.

“Kishte marrë shumë kokainë”, pranon O’Neill. “Ishte fut thellë në drogë”.

Një herë O’Neill e fotografon Bowein me një tjetër hero të kundër-kulturës.

“Një ditë më tha: ‘Eja nesër në zyre, se do ta sjell një person special’. Shkova dhe aty ishte William Burroughs. Të dy mbanin republikën në kokë dhe dukeshin si babë e bir”, thotë ai. “Ishte ideja e Davidid”.

David Bowie dhe Elizabeth Taylor (foto: Terry O’Neill, 1975)

Gjatë kësaj kohe, O’Neill dëgjoi se Elizabeth Taylor donte të luante me Bowien në filmin e saj të ri “Blue Bird”, kështu që kërkoi set të fotografive të të dyve. Por, Bowie u shfaq me katër orë vonesë.

“Veç për shkak të profesionalizmit të Lizës, u bënë fotot”, thotë ai.“Davidi erdh i droguar”.

Në këto fotografi Taylor duket e irrituar se pse u la të presë kaq gjatë, ndërkaq Bowie e përqafon si me kërkimfalje. Gjatë fotografimit, Taylor u zbut dhe Bowie e përqafonte me më shumë ndjeshmëri. Në fund të ditës dukeshin më shumë si të dashuruar sesa të njohur.

“Me hijeshinë e tij, Bowie mund të ndikonte te gratë”, thotë O’Neill, “dhe kjo është ajo që ndodhi atë ditë. Por, Liza kurrë nuk ia dha atij rolin në film”.

Frank Sinatra (foto: Terry O’Neill, 1968)

Bowie nuk ishte asgjë gjë përveçse interesant, mendon O’Neill, i cili insiston se yjet moderne të popit janë të llastuar dhe se nuk janë interesantë sa njerëzit që pati fat t’i fotografonte. Kur e pyes nëse do të donte të fotografonte një yll si Beyoncé, ai thotë:

“Natyrisht se jo. Nuk ma ndien më për yjet e popit. S’ka mbetur kush që dua ta fotografoj. Ndaj, s’kam interes. Nuk ka më këngëtarë të mëdhenj të popit si Elton John. Aktet e reja thjesht nuk janë interesante për t’u parë. Ishte e tmerrshme kur vdiq Frank Sinatra dhe të tjerët. Ndjehej fundi i një epoke”. /Telegrafi/ KultPlus.com

Film dokumentar për David Bowien, por pa muzikën e legjendarit

 

Pjesëtarëve të familjes nuk po u pëlqen dokumentari rreth këngëtari të ndjerë, David Bowie.

Duncan Jones, i biri i David Bowiet, kritikoi një film të ri rreth babait të tij, duke thënë se muzika e këngëtarit nuk dëgjohet as nuk shfaqet në dokumentar.

Jones ka shkruar në llogarinë personale të Twitterit se nëse audienca dëshiron një film biografik pa muzikën e David Bowiet ose pa bekimin e familjes, kjo i mbetet publikut.

Kate Moss dhe David Bowie (Photo by Evan Agostini/Getty Images)

Xhirimi i filmit Stardast është planifikuar në muajin qershor dhe regjisor do të jetë Gabriel Rayge.

Johnny Flin do të luajë Bowin e ri gjersa Jenny Malone do të jetë mëshirojë bashkëshorten e artistit, Angie.

Filmi do të jetë në lidhje me vizitën e parë të Bowiet në SHBA në vitin 1971, i cili i dha frymëzim për të krijuar një figurë dhe albumin e vitit 1972 “Zigi Stardast”.

David Bouvie kujtojmë se ka ndërruar jetë në muajin janar të vitit 2016 si pasojë e kancerit në mëlçi, dy ditë pas nxjerrjes në shitje të albumit “Blackwater”. /Telegrafi/ KultPlus.com

Është shpallur ylli më i madh i shekullit XX


Këngëtari legjendar David Bowie u shpall ikona më e madhe në botën e argëtimit në shekullin XX.

Këngëtari mori më së shumti vota në sondazh të bërë nga “BBC”, duke lënë pas ikona të tjera, si Charlie Chaplin, Merilin Monroe dhe Billy Holyday.

Qëllimi i votës ishte që audienca të zgjidhte “yllin më të madh të shekullit XX” edhe në katër kategori të tjera si, sport, shkencë, aktivizëm dhe art.

Kur është fjala për kategori të tjera, Alan Turing fitoi në kategorinë “Shkencëtarët”, Ernest Shaqlton në kategorinë “Hulumtuesit” dhe Nelson Mandela në kategorinë “Liderët”.

Fituesit e kategorisë Aktivistët, Sport, si dhe artistët dhe shkrimtarët ende nuk janë zgjedhur pasi sondazhi po vazhdon.

Publiku do të zgjedhë ikonën më të madhe të shekullit të XX deri më 5 shkurt, kur do të shpallen të gjithë fituesit në të gjithë kategoritë e ndryshme.

Por, disa prej fansave kanë kritikuar televizionin publik britanik pasi në kategorinë “Argëtues” nuk i kanë përfshirë Beatles dhe Elvis Presleyn.

David Bowie ndërroi jetë në janar të vitit 2016 në moshë 69-vjeçare, si pasojë e kancerit të mëlçisë. /KultPlus.com

Shitet për 45 mijë euro incizimi i parë i David Bowie

Një demo-incizim i David Bowiet që është realizuar kur ai ishte 16-vjeçar është shitur në një ankand në Britani të Madhe për 40.000 funte (45.000 euro).

Kur doli në ankand incizimi, u raportua se pritej të shitej deri në 120.000 euro, megjithatë, shtëpia e ankandeve “Omega” është shprehur e kënaqur me çmimin e shitjes.

Para se të bëhej i njohur, Bowie edhe pse kishte ambicie për t’u bërë saksofonist, kishte rënë dakord që të jetë vokalisti kryesor i grupit “The Konrads” dhe kishin regjistruar një kasetë demo në një studio të vogël në jug të Londrës.

Në demo, këngëtari i ndjerë dëgjohet duke kënduar “I Never Dreamed”, ndërsa studioja ku u incizua kënga nuk e kishte vlerësuar potencialin e zërit të tij, shkruan telegrafi.