Osmani për vdekjen e Sassolit: Një mik i vërtetë i kombit dhe popullit të Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, ka reaguar pas vdekjes së presidentit të Parlamentit Europian, Davide Sassoli, shkruan KultPlus.

Përmes një postimi në “Twitter”, Osmani shprehet tejet e pikëlluar për vdekjen e Sassolit, duke shtuar se ai ishte mik i Kosovës.

“Shumë e pikëlluar të dëgjoj për vdekjen e Presidentit të Parlamentit Evropian, David Sassoli. Një person me vlera të mëdha, të cilin pata privilegjin ta takoj personalisht vetëm një vit më parë”, shkroi presidentja Osmani në Twitter.

“Një mik i vërtetë i kombit dhe popullit tonë. Kjo është një humbje shkatërruese për familjen e tij, por edhe për BE-në dhe botën”, shtoi ajo.

Sassoli ka vdekur si pasojë e një sëmundjeje të rëndë. Lajmi u bë i ditur nga zëdhënësi i tij, përmes një postimi në Twitter, derisa sot është konfirmuar edhe vdekja e tij nga zëdhënësi i tij. /KultPlus.com