Dedë Jakova, mjeshtri shkodran i fotografisë

“Muaji i Fotografisë” vijon me një tjetër emër të rëndësishëm të fotografisë shqiptare, me Dedë Jakovën. Ministrja e Kulturës Elva Margariti, ka zgjedhur të publikojë sot, një nga fotot e tij, e cila gjendet e ekspozuar në Muzeun Kombëtar të Fotografisë Marubi.

Dedë Jakova lindi në Shkodër më 1914, në një familje intelektualësh. Mësimet e para i mori në Kolegjin Saverian, ndërsa mjeshtrinë e fotografisë e mori nga Kel Marubi. Më 1932 hapi studion e tij “Foto Jakova”. Ai realizoi edhe kartolina dhe ishte i pari fotograf që shoqëroi alpinistët në majat më të larta të Alpeve Shqiptare.

Shumica e fotografive të realizuara në Shkodër, përshkohen nga ndryshime të forta ideologjike e politike: nga imazhet e monarkisë, tek influenca fashiste e deri te konsolidimi i regjimit komunist.

Me gjithë presionin e fortë të regjimit, Dedë Jakova ishte i fundit që mbylli studion private të fotografisë, për t’iu bashkangjitur kooperativës shtetërore të artizanëve. / atsh / KultPlus.com

Muzeu Kombëtar i Fotografisë ‘Marubi’, sjellë para publikut një Shqipëri të panjohur

Muzeu Kombëtarë i Fotografisë ‘Marubi’, me ekspozitën e fotografit të njohur Dedë Jakova ka sjellë para publikut shqiptar një Shqipëri të panjohur, shkruan KultPlus.

Ministrja e Kulturës së Shqipërisë, Elva Margariti në rrjetin social Facebook ka postuar një fotografi të kësaj ekspozite, ku shihet pianistja Ida Melgushi në parukerinë e Rrok Serreqit, në vitin 1939.

Margariti ka shtuar se kjo ekspozitë do të jetë e mbushur përplot surpriza.

Më poshtë mund të lexoni statusin e saj:

Ekspozita e fotografit Dedë Jakova, në Muzeun Kombëtar të Fotografisë “Marubi”, na zbulon një Shqipëri të panjohur.

Në fotografinë e përzgjedhur, pianistja Ida Melgushi po shijon trajtimin në Sapunerinë-Parfumerinë-Parukerinë e Rrok Serreqit. 💆‍♀️💇‍♀️

Të tjera surpriza ju presin në këtë ekspozitë!

©MKFM, Dedë Jakova, Ida Melgushi në dyqan të Rrok Serreqit, 1939/ KultPlus.com

https://www.facebook.com/MargaritiElva/posts/2752906208286307

Muzeu Kombëtar i Fotografisë “Marubi’ mirëpret ekspozitën me imazhet e Dedë Jakovës

Në Muzeun Kombëtar të Fotografisë “Marubi” do të jetë e hapur nesër për vizitorët ekspozita me imazhet e Dedë Jakovës.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti është shprehur se, “imazhet e Dedë Jakovës na kanë shoqëruar gjatë periudhës së izolimit e mbas saj”.

Ato, ka theksuar ministrja Margariti,  “janë dëshmitare të kohës, por edhe ndjesive, që fjalë nuk i thonë, por sytë i shprehin”.

“Secila prej tyre ka shënuar një moment magjepsjeje me punën e autorit, të cilin e ndajmë tashmë edhe me ju, në këtë ekspozitë, ditën e shtunë e në vijim”, ka shtuar ministrja.

“Në respekt të masave parandaluese të marra kundër përhapjes së pandemisë COVID-19, ekspozita nuk parashikon inaugurim publik”, shton ajo.

Dedë Jakova ishte një fotograf shkodran që i dhuroi shtetit rreth 50 mijë negativë, në xham dhe celoloid, me format 10 cm x 15 cm deri 6 cm x 9 cm.

Dedë Jakova ishte fotografi i rinisë. Kështu e quante populli i Shkodrës. Ai ishte dhe si fotoreporter për kohën dhe e zhvilloi veprimtarinë e tij nga viti 1930 dhe deri 1959. Në fondin e tij zbulojmë një larmi temash si histori, etnografi, urbanistikë, teatër e shumë të tjera të rëndësishme. /atsh/ KultPlus.com

https://www.facebook.com/MargaritiElva/videos/329605301589701/