Bob Dylan akuzohet për sulm seksual në vitin 1965

Bob Dylan është paditur nga një grua e cila thotë se kantautori amerikan e ka abuzuar seksualisht në vitin 1965 kur ajo ishte 12 vjeçe.

Rasti i saj ligjor pretendon se ylli i rokut shfrytëzoi statusin e tij si muzikant për t’i siguruar asaj alkool dhe drogë dhe abuzuar seksualisht me të shumë herë e kërcënuar me dhunë fizike, transmeton KultPlus.

Aty thuhet se abuzimi ndodhi në apartamentin e Dylan në Chelsea Hotel të Nju Jorkut.

Zëdhënësi i Dylan i tha BBC “pretendimi 56-vjeçar është i pavërtetë dhe do të mbrohet me forcë”.

Këngëtari fitues i Çmimit Nobel, tani 80 vjeç akuzohet për sulm dhe shkaktim shqetësimi emocional.

Akuzuesja, e cila tani është 68 vjeçe dhe jeton në shtetin e Konektikatit, identifikohet vetëm me inicialet J.C./KultPlus.com

Bob Dylan’s new album, Rough and Rowdy Ways, comes out June 19.