Violinisti i famshëm shqiptar, Tedi Papavrami rikthehet me “Different Trains”

Në prag të Ditës Botërore të Muzikës, violinisti Tedi Papavrami u rikthye në Tiranë me një koncert në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës, Baletit dhe Ansamblit Popullor.

Edicioni XI i Festivalit Muzikor Ndërkombëtar “Different Trains” vijoi dje në TKOBAP, me pjesën e tretë dhe të fundit të sonatave për violinë dhe piano të Beethoven, interpretuar nga violinisti Tedi Papavrami dhe pianisti Francois Frederic Guy.

Një mbrëmje me virtuozet e muzikës klasike, me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës.

Kjo mbrëmje ishte në vijim të stinës “Different trains festival”, një traditë e bukur tashmë, organizuar me shumë pasion dhe vullnet nga një tjetër artist, Vlorent Xhafaj.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti shprehet nëpërmjet një postimi në rrjetet sociale se “prania në Tiranë dhe në skenën e Teatrit Kombëtar të Operës dhe Baletit të violinistit Tedi Papavrami, një prej ambasadorëve tanë më të mirë në botë, ishte pa dyshim një nga kulminacionet e Muajit të Muzikës”.

“Në shoqërinë e pianistit François-Frédéric Guy u ngjitën në skenë tri sonata për violinë dhe piano nga Beethoven, që përmbyllën dhe ciklin e koncerteve dedikuar sonatave të kompozitorit të madh. Një interpretim emocionues, që meritoi duartrokitje të gjata nga publiku dhe që hapi stinën e festivalit “Different Trains”, që prej vitesh sjell në Tiranë instrumentistë nga më të mirët. Të lumtur të mbështesim aktivitete të tilla”, shprehet Margariti./atsh/ KultPlus.com

Festivali i 9-të i muzikës klasike “Different trains” vjen me një program të zgjedhur

Muzika ka gjetur hapësirën për të sfiduar masat kufizuese të detyrueshme nga pandemia. Kështu, festivali “Different trains” tashmë zhvillohet në mjedise të hapura, siç ishte koncerti i mbajtur në oborrin e Kryeministrisë e që mblodhi publikun për të shijuar repertor të zgjedhur nga artistë të talentuar.

I mbështetur që në fillim nga Ambasada franceze, festivali “Different trains” bashkon muzikantë të njohur rreth një programi me cilësi të lartë.

Këtë vit, ndërkohë që sallat e shfaqjeve janë ende të mbyllura në Shqipëri, festivali “Different trains” ka ditur të rikrijojë vetveten: programimi në ambient të hapur ka nxjerrë në pah marrëdhëniet mes muzikës popullore dhe muzikës klasike, me pjesë nga Ravel, Kodály, Ysaye apo edhe Borodin. Ai gjithashtu përkujtoi 250 vjetorin e lindjes së kompozitorit të famshëm Ludwig van Beethoven.

Një vlerësim të veçantë nga publiku morën violinisti klasik franko-shqiptar Kristi Gjezi i cili interpretoi në kuartet si dhe violonçelisti francez Eric-Maria Couturier, i Ansamblit InterContemporain, i cili interpretoi solo më 4 tetor mbi Teatrin Kombëtar të Operas dhe Baletit në Tiranës. / KultPlus.com