Shënohet Dita e Gështenjës në Deçan, Dumoshi: Deçani ka fatin të krenohet me kultivimin e gështenjës

Në bjeshkët e Deçanit gjatë ditës së sotme është bërë organizimi tradicional ‘Dita e Gështenjës në syrin e piktorit’, ku përveç qytetarëve morën pjesë edhe shumë politikan të kësaj ane.

Nëpërmjet një postimi në Facebook, Ministrja e Kulturës dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka bërë të ditur se sot ka marrë pjesë në organizimin e bërë nga komuna e Deçanit për të shënuar ditën e gështenjës.

Ajo ka shtuar se qyteti i Deçanit ka fatin të krenohet me ruajtjen dhe kultivimin e gështenjës.

Më poshtë mund të lexoni statusin e saj të plotë:

Sot, në praninë e ish-kryeministrit Haradinaj, kryetarit të Deçanit Ramosaj dhe e shoqëruar nga zv/ministrat Zefaj e Matoshi me shumë kënaqësi mora pjesë në manifestimin tradicional “Dita e gështenjes në syrin e piktorit” i mbajtur për Ditën e Gështenjës, në Deçan, aktivitet ky tashmë tradicional, i përkrahur nga Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit dhe që shënon promovimin e gështenjës si pasuri natyrore.

Piktorë emblematikë përmes punimeve të ndryshme artistike përdorën gështenjën si subjekt inspirimi çka e bëri këtë manifestim edhe më të veçantë.

Deçani ka fatin që të krenohet me ruajtjen dhe kultivimin e trungut të gështënjes dhe begatitë e saj.

Institucionalisht do të përkrahim begatitë tona natyrore të cilat i veçojnë trevat e ndryshme dhe e bëjnë Kosovën tonë kaq të bukur./ KultPlus.com

Sot, në praninë e ish-kryeministrit Haradinaj, kryetarit të Deçanit Ramosaj dhe e shoqëruar nga zv/ministrat Zefaj e…

Gepostet von Vlora Dumoshi am Samstag, 17. Oktober 2020