Lorent Berisha, në prag të debutimit në finalen e madhe “DSDS” (VIDEO)

Lorent Berisha është shqiptari, i cili pa dyshim se është një yll në ngritje e sipër, me një histori frymëzuese të suksesit. Shumë të rinj shqiptarë në mbarë diasporën po tregohen të suksesshëm në fusha të ndryshme, por, duket se ajo muzikore po mbizotëron fuqishëm në tregun botëror, aq sa edhe na bëjnë të ndihemi krenarë për arritjet e tyre dhe që nuk kanë hezituar asnjëherë të tregojnë prejardhjen e tyre shqiptare, shkruan albinfo.ch.

E njëri prej tyre është sigurisht edhe Lorent Berisha, këngëtar në Zvicër, me krijimtari të pasur muzikore, e cila jo vetëm që po zë vendin e tij në këtë industri, por edhe po vlerësohet si person i dashur, pozitiv dhe me stil unik nga shoqërinë gjermane dhe ajo zvicerane.

Debutimi i tij është në hapa të sigurt, në “rrymën” e veçantë zhanrore.

19-vjeçari nga Kosova më 15 prill ai do të jetë një nga katër pjesëmarrësit që do të luftojnë për kurorën e talent show-t.

Në emisionin e dytë live të formatit të casting RTL “Deutschland sucht den Superstar”, 19-vjeçari mundi të bindë jurinë me një version të hitit “Stay With Me” nga Sam Smith (30) – motoja e shfaqjes ishte “Chartbreaker”. I riu nga katër finalistët e mbetur u gëzua pa masë pas suksesit: “Jam shumë i lehtësuar sepse e doja shumë këtë hap. Tani jam edhe më afër ëndrrës sime për t’u bërë një superstar, është e mrekullueshme!”

Ajo çfarë e bën të veçantë Lorentin, sipas jurisë, është ngjyra e zërit të tij dhe karakteristika origjinale e këndimit në stilin e tij.

Ai është duke u përgatitur një interpretim të vështirë për finalen e madhe, ku gjithçka do të mbetet si befasi e këndimit të tij në natën finale. /Albinfo.ch / KultPlus.com

Lorent Berisha pret përkrahje nga Zvicra për fitore në DSDS

Lorent Berisha po merr pjesë në “Deutschland sucht den Superstar” e ai shpreson që të jetë edhe fitues i spektaklit. “Fakti që hyra në top dhjetëshen më bën jashtëzakonisht krenar. Muzika është pasioni im i madh, të cilin askush nuk mund ta marrë nga unë”, thotë ai për 20minuten.

Berisha është me origjinë shqiptare, i lindur në Lucern të Zvicrës dhe po vazhdon garën në këndim. Ai ka një javë që ndodhet në Këln dhe është duke u praktikuar për paraqitjen e tij të madhe live për finale. “Unë jam një perfeksionist, prandaj do të përdor çdo sekondë para performancës për të optimizuar performancën time”, thotë ai në një intervistë për 20 minuta, përcjell albinfo.ch.

Në skenën e madhe Lorenti dëshiron të frymëzojë me emocione, një spektakël efektiv dhe, mbi të gjitha, me zërin e tij të ngrohtë. Lorenti thotë se nëse kalon vërtet në raundin tjetër, ai dëshiron të festojë siç duhet me familjen, miqtë dhe pjesëmarrësit e tjerë – por nuk duhet ta teprojë, sepse duhet ta ruajë zërin për shfaqjen e radhës. “Nuk ka rëndësi se si do të dal. Unë jam tepër mirënjohës për këtë përvojë dhe që më lejuan të hyja në këtë skenë të madhe. Fakti që e bëra atë, të futem në dhjetë të parët, më bën jashtëzakonisht krenar. Muzika është pasioni im i madh, të cilin askush nuk mund ta marrë nga unë”, është shprehur këngëtari me prejardhje shqiptare, për 20minuten, përcjell albinfo.ch. / KultPlus.com

https://www.youtube.com/watch?v=chz_GPwkOt4