Fituesi i Oscar përmes personazhit të Stephen Hawking: Kemi humbur një mendje vërtetë të bukur

Eddie Redmayne, aktori që ka portretizuar karakterin e Stephen Hawking në filmin “Theory of Everything”, sot ka pasi që ka marrë lajmin për vdekjen e profesorit, ka ndarë disa fjalë nderimi për të, shkruan The Telegraph, përcjellë KultPlus.

Redmayne portretizoi shkencëtarin në filmin “Theory of Everything”, ai me këtë rol fitoi Oskarin për aktorin më të mirë. Aktori u takua me profesorin gjatë hulumtimit të rolit dhe në këtë periudhë , ai thotë se ka përjetuar momentet më të mira të jetës së tij.

“Kemi humbur një mendje të vërtetë të bukur, një shkencëtar të mahnitshëm dhe njeriun më qesharak që kam pasur kënaqësinë ta takoj”, është shprehur aktori i njohur Redmayne.

“Zemra dhe mendja ime janë me familjen e tij të jashtëzakonshme”, ka shkruar ndër të tjera ai.

Fizikanti dhe shkencëtari i njohur Stephen Hawking, ka vdekur mëngjesin e sotëm në shtëpinë e tij në Kembrixh. Humba e tij është pritur me pikëllim në mbarë botën./ KultPlus.com