Vjen në gjuhën shqipe libri ‘Edinburgu’ nga autori skocez Robert Louis Stevenson

Është publikuar në gjuhën shqipe, me përkthim nga Elvi Sidheri, libri “Edinburgu” nga autori i shquar skocez Robert Louis Stevenson.

Robert Louis Stevenson i cili është autori i Ishullit të Thesarit dhe Dr Jekyll dhe Mr Hyde, botoi këtë libër në vitin 1878.

Stevenson përshkruan imtësisht (me një anglishte qartësisht skoceze) në çdo hollësi dhe nuancat më grishëse, qytetin e tij të dashur, pikërisht Edinburgun, kryeqytetin hijerëndë dhe pakëz të zymtë të Skocisë, ku pleksen e ndërthuren skutat, njerëzit dhe historitë mesjetare të këtij qyteti gotik, por tepër të gjallë në shpirtin e tij./KultPlus.com