EJU: Një e arritur mahnitëse për Norën dhe Kosovën

Kosova po mbron nderin e Evropës në garat e xhudos në Lojërat Olimpike “Tokio 2020”.

Japonia ka katër tituj në dy ditët e para, ndërsa planet e japonezëve i kanë prishur vetëm dy xhudistet kosovare.

Pasi të shtunën Distria Krasniqi mori të artën në kategorinë deri 48 kilogramë, këtë sukses të hënën e arriti edhe Nora Gjakova në kategorinë deri 57 kilogramë.

EJU, Unioni Evropian i Xhudos, e ka vlerësuar shumë lartë suksesin e Norës.

“Një e arritur mahnitëse për sportisten dhe për vendin e saj. Titulli i dytë olimpik në Tokio”, ka shkruar EJU. / KultPlus.com