Çeku pas sukseve të Gjakovës e Bajramit: Vajzat tona po ngrisin Kosovën në majat e suksesit botëror

Sukseset e grave e vajzave shqiptare në fushën e artit, kulturës dhe sportit çdo herë shtrihen përtej kufijve, shkruan KultPlus.

Ishte pikërisht xhuditstja kosovare, Nora Gjakova ajo që sot i siguroi Kosovës medaljen e bronztë në Kampionatin e Xhudos dhe regjisorja Luana Bajrami ajo që shënoi një moment tjetër historik, duke dërguar për herë të parë një film kosovar në festivalin më të rëndësishëm të filmit, atë të Kanës.

Këtyre sukseseve i është gëzuar edhe Ministri i Kulturës, Hajrulla Çeku i cili ka shkruar se janë vajzat tona ato që po ngrisni republikën në majat e suksesit botëror.

Më poshtë mund të lexoni postimin e tij të plotë:

Dy lajme të jashtëzakonshme sot. Vajzat tona në art dhe sport sërish e ngritën Republikën tonë në majat e suksesit botëror.

Regjisorja e talentuar Luana Bajrami me filmin e saj “Luaneshat e Kodrës” do të jetë pjesë e Festivalit të Kanës. Ky është moment historik pasi është hera e parë që një film kosovar do të jetë pjesë e festivalit më të rëndësishëm në botë.

Në anën tjetër, xhudistja Nora Gjakova ka fituar medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror të xhudos në Budapest. Ky është paralajmërim i fuqishëm për sukseset që pritet t’i kemi sivjet në Lojërat Olimpike në Tokio./ KultPlus.com

Momenti kur Nora Gjakova e mund xhudisten serbe dhe fiton medaljen e bronztë në Botëror

Nora Gjakova ka arritur ta fitojë medaljen e bronztë në Kampionatin Botëror të xhudos që po mbahet në Budapest të Hungarisë.

Gjakova në luftë për medaljen e bronztë e mposhti me Waza-ari xhudisten serbe, Marica Perisic.

Lufta ishte e pakompromis dhe Gjakova e filloi furishëm duke e kërkuar me çdo kusht triumfin ndaj xhudistes serbe.

Paraprakisht, Nora e kaloi rundin e parë pa luftë në kategorinë deri në 57 kilogramë.

Në rrethin e dytë, ajo e eliminoi polaken Julia Kowalczyk.

E në të tretin ishte më e mirë se holandezja Sanne Verhagen për të shkuar në gjysmëfinale.

Aty, ajo ishte më e suksesshme se rusja Anastassia Konkina. Por, fatkeqësisht u ndal në gjysmëfinale nga kanadezja Jessica Klimkait./express/KultPlus.com

Nora Gjakova kualifikohet në çerekfinale të Botërorit

Nora Gjakova ka arritur të kualifikohet në çerekfinale të Kampionatit Botëror të xhudos që po mbahet në Budapest të Hungarisë.

Gjakova në raundin e tretë e mundi garuesen nga Holanda, Sanne Verhagen me Wazari në Golden Score, shkruan Gazeta Express.

Paraprakisht, Gjakova kishte mposhtur polaken Julia Kowalczyk në raundin e dytë, kurse në raundin e parë kishte kaluar pa lojë.

Akil Gjakova është eliminuar pak më herët nga Kampionati Botëror i Xhudos 2021 në Hungari, pasi e humbi luftën e parë kundër italianit Giovanni Esposito të martën.

Ai i bashkohet Flaka Loxhës dhe Distria Krasniqit si tre nga pesë xhudistët kosovarë që dëshpëruan në këtë turne në Budapest.

Megjithatë, Kosova ende i ka edhe dy xhudistë në garë për medalje, Nora Gjakovën në kategorinë -57 kilogramë dhe Laura Fazliun në kategorinë -63 kilogramë. / KultPlus.com

Nora Gjakova fituese e medaljes së bronztë

Sot, Distria Krasniqi u shpall për herë të parë kampione e Evropës në xhudo. Në po të njëjtën garë, Nora Gjakova fitoi medaljen e bronztë, përcjell KultPlus.

Në luftë për vend të tretë në kategorinë deri 57 kilogramë, Nora e mposhti gjeorgjianen Eteri Liparteliani.

Nora e nisi ditën me fitore bindëse ndaj spanjolles Carla Ubasart Mascaro. Më pas e mposhti edhe më bindshëm rusen Daria Mezhetskaia. Por në gjysmëfinale, pas 11 minutave luftë, humbi nga portugezja me përvojë, Telma Monteiro.

Lufta gjysmëfinale ishte e vështirë dhe Monteiro është ndalë disa herë më arsye për të kërkuar ndihmë nga mjeku. Vlerësimi i gjyqtarëve po ashtu është vlerësuar i dyshimtë. Por Monteiro në fund realizoi hedhje dhe shkoi në finale, ndërsa Nora mbeti të luftojë për të bronztën. / KultPlus.com

Ministri Çeku uron Nora Gjakovën: Sportistët vazhdojnë të jenë ambasadorët tanë më të mirë

Xhudistet e Kosovës sërish me medalje, flamuri ynë këtë herë u ngrit në Gjeorgji. Ministri Hajrulla Çeku uron xhudisten Nora Gjakova, e cila në Grand Slamin e Tbilisit në Gjeorgji u stolis me medalje të artë. Përgëzime edhe për trajnerin Driton Kuka, tërë përfaqësuesen e Kosovës në xhudo dhe federatën. 

Ky sukses, përveç formës së lartë të Norës, është tregues edhe për standardin e xhudos në Kosovë. Sportistët vazhdojnë të jenë ambasadorët tanë më të mirë. Falë tyre simbolet tona shtetërore depërtojnë edhe në vendet që akoma nuk e kanë njohur shtetin tonë. 

Ministria do të vazhdojë të jetë përkrah dhe në mbështetje të sportistëve tanë. 

Urime Norë, urime Driton! Suksese xhudistëve tanë atje, presim medalje tjera në Tbilisi. / KultPlus.com

Nora Gjakova fiton medaljen e artë në Grand Slamin e Tbilisit

Xhudistja kosovare e ka fituar medaljen e artë në evenimentin që po mbahet në Gjeorgji. Nora shkëlqeu në kategorinë deri në 57 kilogramë duke i fituar të gjitha meçet.

Në xhiron e parë, Gjakova ishte e lirë, ndërsa në rrethin e dytë e mundi me Ippon ukrainasen Mariia Skora.

Në meçin e dytë garuesja kosovare e mposhti po ashtu me Ippon garuesen nga Austria, Sabrina Filzmoser. Ndërkaq, në çerekfinale Nora ajo e mundi serben Marica Perisic.

Gjakova ishte e sigurt edhe në gjysmëfinale, ku ishte më e mirë se sllovenia Kaja Kajzer.

E në finale, 28 vjeçarja u tregua më e suksesshme se garuesja nga Gjeorgjia, Eteri Liparteliani, duke fituar kështu edhe pikë olimpike. Kosova po përfaqësohet në këtë Grand Slam me katër garues.

Nesër do të garojnë dy xhudistët tjerë të Kosovës, Akil Gjakova dhe Laura Fazliu, kurse të dielën Loriana Kuka. / KultPlus.com

Xhudistja Nora Gjakova kalon në finale

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova kalon edhe sfidën e radhës duke shkuar kështu në finale të Grand Slamit që po mbahet në Tbilisi të Gjeorgjisë.

Gjakova në gjysmëfinale e mposhti sllovenen Kaja Kajzer në kategorinë deri në 57 kilogramë.

Ndwrsa në finale, Gjakova pritet të përballet me xhudisten Eteri Liparteliani nga Gjeorgjia. / KultPlus.com

Nora Gjakova e pandalshme, eliminon edhe serben me IPPON dhe “prek” gjysmëfinalen

Xhudistja kosovare, Nora Gjakova e ka mposhtur në çerekfinale xhudisten serbe, Marica Perisiq në Grand Slamin e Tbilisit.

Gjakova arriti ta mposhtë me IPPON serben, për të kaluar në gjysmëfinale.

Kujtojmë se Nora Gjakova në rrethin e tretë triumfoi ndaj austriakes, Sabrina Filzmoser.

Ende nuk është mësuar kundërshtarja e xhudistes kosovare në gjysmëfinale. /Zeri.info / KultPlus.com

Nora Gjakova kalon në gjysmëfinale në Masters të Dohas

Nora Gjakova e ka siguruar një vend në gjysmëfinale të Mastersit të Dohas, pas fitores kundër francezes Helene Recevuax, në turneun e parë të këtij viti në xhudo që po mbahet në Katar.

Gjakova e nisi luftën në mënyrë mahnitëse duke e mbërthyer kundërshtaren, ku e shënoi edhe pikën e fitores.

Kosovarja tani është vetëm një fitore larg sigurimit të një medaljeje në kategorinë deri në 57 kilogramë.

Gjakova rrethin e parë e kaloi pa luftë, ndërsa në rundin e dytë e mundi xhudisten serbe Marica Perisic.

Në gjysmëfinale, Gjakova do të përballet me Tsukasa Yoshida.

Në luftë për medalje mbeten edhe Distria Krasniqi (në gjysmëfinale) dhe Majlinda Kelmendi (në çerekfinale).

Mastersi i Dohas është i rëndësishëm sepse u siguron garueseve edhe pikë olimpike, të cilat janë të nevojshme për ta siguruar pjesëmarrjen ne Lojërat Olimpike Tokio 2020./ KultPlus.com

Vlora Dumoshi pret ekipën e xhudistëve të Kosovës që fituan normën olimpike për në ‘Tokyo 2020’

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka pritur sot në takim kryetarin e Federatës së Xhudos të Kosovës, Agron Kuka, përzgjedhësin e Kosovës në xhudo, Driton Kuka si dhe xhudistët që kanë fituar normën olimpike për Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”.

Ministrja Dumoshi fillimisht ka uruar Distria Krasniqi për medaljen e artë dhe Nora Gjakova për medaljen e bronztë në Grand Slam-in e xhudos që u mbajtën më 8 e 9 shkurt në Paris të Francës. Po ashtu ajo u shpreh e lumtur për punën dhe suksesin që po e tregojnë xhudistët në gara të ndryshme vendore dhe ndërkombëtare.

“Vajzat dhe djemtë tanë po na bëjnë krenarë me punën luftarake të tyre, në lojërat të ndryshme ndërkombëtare dhe ky suksese nuk do të ishte po të mos kishin mbështetjen dhe përkushtimin tuaj si tuaj si trajner”, tha ministrja Dumoshi, duke theksuar faktin se me sukseset e arritura, xhudistët e Kosovës po i bëjnë nder vendit dhe po e promovojnë e forcojnë imazhin e Kosovës në arenën ndërkombëtare.

“Unë si ministre mbetem e përkushtuar që të jem gjithmonë mbështetëse e fuqishme e sportit. Duke pasur parasysh që këtë vit i kemi edhe lojërat olimpike, është e rëndësisë së veçantë që vendi ynë do të përfaqësohet sa më suksesshëm me garuesit e saj në Tokyo të Japonisë duke e dëshmuar edhe njëherë që kemi talente në sport”, u shpreh tutje ministrja duke u zotuar se MKRS-ja do të mbështesë sportistët për faktin se po i sjellin vendit medalje e suksese.

Ndërkaq kryetari Agron Kuka falënderoi ministren për pritjen dhe e uroi për marrjen e detyrës. Ai kërkoi nga ministrja Dumoshi që edhe në të ardhmen të vazhdojë bashkëpunimi i MKRS-së me Federatën e Xhudos ashtu që bashkërisht të arrihen sukseset e synuara.

Ministrja e drejtuesit e xhudos diskutuan edhe për çështjen e Qendrës Kombëtare të Xhudos e cila së shpejti do të fillojë së ndërtuar në qytetin e Pejës dhe ku ministria do të japë kontributin e saj në këtë drejtim.

Ministrja Dumoshi, gjithashtu, tha se shumë shpejt do t’i bëhet edhe zgjidhja e përcaktimit të lokacionit për vendosjen e shtatores së Majlinda Kelmendit, të cilën Federata Ndërkombëtare e Xhudos e ka sjellë në Kosovë për nder të xhudistes tonë me renome ndërkombëtare. / KultPlus.com

Nora Gjakova, xhudistja më e mirë e Kampionatit Shtetëror

Nora Gjakova ka pranuar një tjetër çmim të rëndësishëm individual, shkruan KultPlus.com

Gjakova është shpallur xhudistja më e mirë e Kampionatit Shtetëror.

Lajmin për çmimin e fituar nga Nora Gjakova e ka konfirmuar trajneri i saj, Driton Kuka, përmes një postimi në rrjetin social ‘Facebook’.

Ai ndër të tjerash ka bërë të ditur se do të jetë Nora ajo që prinë ekipin kosovar në Grand Prixin e radhës, në xhudo. /KultPlus.com

Gratë e Kosovës që lanë gjurmë nëpër botë

Në dhjetëvjetorin e Pavarësisë së Kosovës, kur po specifikohen figura të ndryshme që e kanë bërë krenarë Kosovën, nuk është vetëm fusha e muzikës që po lë shenja ndërkombëtare, shkruan KultPlus.

Edhe në fushën e sportit, kemi shumë figura të rëndësisshme shqiptare, por KultPlus ka përzgjedhë ato gra, që tashmë kanë shënuar historinë për Kosovën.

Uta Ibrahimi është alpinistja shqiptare, që është edhe gruaja e parë shqiptare që është ngjitur në majën e Everestit, e cila, për këtë vit poashtu ka paralajmëruar ngjitje të reja.

Pastaj është Getta Beqa, e cila poashtu u bë kampione botërore për vitin 2017, në fitness, sikurse është edhe Nora Gjakova, e cila është poashtu një xhudiste mjaftë e suksesshme, ku shpesh herë ka marrë medalje të ndryshmë në gara botërore./KultPlus.com