Vlora Dumoshi pret ekipën e xhudistëve të Kosovës që fituan normën olimpike për në ‘Tokyo 2020’

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, ka pritur sot në takim kryetarin e Federatës së Xhudos të Kosovës, Agron Kuka, përzgjedhësin e Kosovës në xhudo, Driton Kuka si dhe xhudistët që kanë fituar normën olimpike për Lojërat Olimpike “Tokyo 2020”.

Ministrja Dumoshi fillimisht ka uruar Distria Krasniqi për medaljen e artë dhe Nora Gjakova për medaljen e bronztë në Grand Slam-in e xhudos që u mbajtën më 8 e 9 shkurt në Paris të Francës. Po ashtu ajo u shpreh e lumtur për punën dhe suksesin që po e tregojnë xhudistët në gara të ndryshme vendore dhe ndërkombëtare.

“Vajzat dhe djemtë tanë po na bëjnë krenarë me punën luftarake të tyre, në lojërat të ndryshme ndërkombëtare dhe ky suksese nuk do të ishte po të mos kishin mbështetjen dhe përkushtimin tuaj si tuaj si trajner”, tha ministrja Dumoshi, duke theksuar faktin se me sukseset e arritura, xhudistët e Kosovës po i bëjnë nder vendit dhe po e promovojnë e forcojnë imazhin e Kosovës në arenën ndërkombëtare.

“Unë si ministre mbetem e përkushtuar që të jem gjithmonë mbështetëse e fuqishme e sportit. Duke pasur parasysh që këtë vit i kemi edhe lojërat olimpike, është e rëndësisë së veçantë që vendi ynë do të përfaqësohet sa më suksesshëm me garuesit e saj në Tokyo të Japonisë duke e dëshmuar edhe njëherë që kemi talente në sport”, u shpreh tutje ministrja duke u zotuar se MKRS-ja do të mbështesë sportistët për faktin se po i sjellin vendit medalje e suksese.

Ndërkaq kryetari Agron Kuka falënderoi ministren për pritjen dhe e uroi për marrjen e detyrës. Ai kërkoi nga ministrja Dumoshi që edhe në të ardhmen të vazhdojë bashkëpunimi i MKRS-së me Federatën e Xhudos ashtu që bashkërisht të arrihen sukseset e synuara.

Ministrja e drejtuesit e xhudos diskutuan edhe për çështjen e Qendrës Kombëtare të Xhudos e cila së shpejti do të fillojë së ndërtuar në qytetin e Pejës dhe ku ministria do të japë kontributin e saj në këtë drejtim.

Ministrja Dumoshi, gjithashtu, tha se shumë shpejt do t’i bëhet edhe zgjidhja e përcaktimit të lokacionit për vendosjen e shtatores së Majlinda Kelmendit, të cilën Federata Ndërkombëtare e Xhudos e ka sjellë në Kosovë për nder të xhudistes tonë me renome ndërkombëtare. / KultPlus.com

Nora Gjakova, xhudistja më e mirë e Kampionatit Shtetëror

Nora Gjakova ka pranuar një tjetër çmim të rëndësishëm individual, shkruan KultPlus.com

Gjakova është shpallur xhudistja më e mirë e Kampionatit Shtetëror.

Lajmin për çmimin e fituar nga Nora Gjakova e ka konfirmuar trajneri i saj, Driton Kuka, përmes një postimi në rrjetin social ‘Facebook’.

Ai ndër të tjerash ka bërë të ditur se do të jetë Nora ajo që prinë ekipin kosovar në Grand Prixin e radhës, në xhudo. /KultPlus.com

Gratë e Kosovës që lanë gjurmë nëpër botë

Në dhjetëvjetorin e Pavarësisë së Kosovës, kur po specifikohen figura të ndryshme që e kanë bërë krenarë Kosovën, nuk është vetëm fusha e muzikës që po lë shenja ndërkombëtare, shkruan KultPlus.

Edhe në fushën e sportit, kemi shumë figura të rëndësisshme shqiptare, por KultPlus ka përzgjedhë ato gra, që tashmë kanë shënuar historinë për Kosovën.

Uta Ibrahimi është alpinistja shqiptare, që është edhe gruaja e parë shqiptare që është ngjitur në majën e Everestit, e cila, për këtë vit poashtu ka paralajmëruar ngjitje të reja.

Pastaj është Getta Beqa, e cila poashtu u bë kampione botërore për vitin 2017, në fitness, sikurse është edhe Nora Gjakova, e cila është poashtu një xhudiste mjaftë e suksesshme, ku shpesh herë ka marrë medalje të ndryshmë në gara botërore./KultPlus.com