Esat Shala i mblodhi 2000 video të masakrave serbe mbi shqiptaret, ministrja Haxhiu: Do të bëjmë adresimin e këtyre krimeve

Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu është takuar me të riun nga Krajkova e Drenasit, Esat Shalën i cili që nga paslufta në mënyrë vullnetare ka koleksionuar mbi 2000 video incizime të masakrave të kryera nga regjimi serb në Kosovë, shkruan KultPlus.

Në një postim të bërë në Facebook, Haxhiu ka thënë se tashmë janë dakorduar për të adresuar e krimeve që janë në këto video incizime.

“Në emër të Ministrisë, falenderova Esatin për punën e bërë deri më tani në dokumentimin e krimeve të luftës në Kosovë si dhe u dakorduam për bashkëpunim në arritjen e synimeve për adresimin e këtyre krimeve”, ka shkruar Haxhiu.

Më poshtë mund të lexoni statusin e saj të plotë:

Sot, së bashku me Valzën, pritëm në takim z.Esat Shala, të riun nga Krajkova e Drenasit, i cili që nga paslufta në mënyrë vullnetare ka koleksionuar mbi 2000 video incizime të masakrave të kryera nga regjimi serb në Kosovë.

Në këtë takim u njoftuam për punën e tij vullnetare në mbledhjen e dëshmive për krimet e kryera gjatë luftës në Kosovë e po ashtu folëm për bashkëpunimin në iniciativën për themelimin e Institutit për krimet e kryera gjatë luftës në Kosovë.

Në emër të Ministrisë, falenderova Esatin për punën e bërë deri më tani në dokumentimin e krimeve të luftës në Kosovë si dhe u dakorduam për bashkëpunim në arritjen e synimeve për adresimin e këtyre krimeve./ KultPlus.com