Këto histori dashurie tronditën familjet mbretërore ndër vite

Në të gjithë botën dhe gjatë gjithë historisë, familjet mbretërore kanë qenë të prirura të tërheqin vëmendjen e publikut në çështje të ndryshme, sidomos në ato të dashurisë.

Marrëdhënie që kanë mbetur në historinë e botës si skandale mbretërore, ku çiftet për të cilat bëhet fjalë ose kanë bërë mijëra kilomentra për të qenë bashkë, ose kanë marrë vendime që kanë lënë botën në gjendje shoku.

Këtu do të gjeni disa nga historitë më të diskutueshme të dashurisë mbretërore në të gjithë botën, të cilat, me siguri, e kanë trullosur njerëzimin në një mënyrë apo në tjetrën.

Mbreti Henry VII dhe Anne Boleyn

Shembulli më klasik i çifteve mbretërore, Mbreti Henry VII dhe Anne Boleyn, bashkimi i të cilëve detyroi një mbretëri të tërë për të kthyer fetë nga Katolizmi Romak në një kishë të sapothemeluar të Anglisë. Në shekullin e 16-të, Mbreti vendosi të divorcohej nga gruaja e tij e parë, pasi ajo nuk mund të lindte një djalë. Lutja e tij për të lidhur një marrëdhënie me Anne Boleyn u mohua nga kisha katolike, kjo e detyroi Mbretin të ndërmarrë hapin drastik, duke themeluar një kishë të re në Angli.

Edward VIII dhe Wallis Simpson

Shumë mund ta njohin Eduardin VIII si mbretin që u largua nga froni në mënyrë që të martohej me dashurinë e jetës së tij, Wallis Simpson, e divorcuar dy herë në jetën e saj. Kjo ishte një histori dashurie që jo vetëm tronditi botën, por ndryshoi të gjithë linjën e trashëgimisë britanike, duke i bërë ata një prej çifteve mbretëtrore më skandaloze në të gjitha kohërat.

Grace Kelly dhe Princ Rainier III i Monaco-s

Në vitin 1956, kur aktorja fituese e çmimit Oskar, Grace Kelly dhe Princi Rainer III i Monakos lidhën kurorë, e gjithë bota nuk mund t’ua hiqte sytë. Deri në atë kohë askush nuk e imagjinonte një aktore të njohur si pjesë të familjes mbretërore. Siç është thënë, çifti mbretëror kishte një marrëdhënie të shëndetshme, derisa fatkeqësisht ajo ndërroi jetë në një aksident me makinë në 1982.

Princesha Margaret dhe Peter Townsend

Kemi dhe një histori dashurie, e cila nuk u mbijeton sulmeve. Princesha Margaret dhe Peter Townsend është gjithashtu një nga çiftet më romantike dhe më skandaloze të të gjitha kohërave. Duke nisur nga Mbretëresha, te Parlamenti e te Kisha e Anglisë, të gjithë mohuan lutjet e çiftit për t’u martuar, duke vënë kusht se Princesha Margaret do të humbiste të gjitha privilegjet mbretërore, në rast se do të martohej me një burrë të divorcuar. Kjo është thënë sipas BBC, më pas ajo bëri një njoftim ku vendosi për shkëputjen e kësaj lidhjeje.

Princ Albert dhe Charlene Wittstock

Edhe pse ata janë ende të martuar, për fat të mirë, dhe kanë një martesë të shëndetshme për më shumë se 9 vite, thuhet se Princesha Charlene ka tentuar disa herë t’i arratiset kësaj martese. Fillimisht, ajo ka tentuar të arratiset nga dasma e saj, më pas një tentativë tjetër ka qenë në Nice të Francës. Nuk janë të qarta arsyet pse Charlene nuk e dëshironte këtë martesë, por pas shumë përpjekjesh, ajo më në fund pranoi të martohet.

Princ Carl Philip dhe Sofia Hellqvist

Para se të bëhej princeshë, Sofia e Suedisë dhe gruaja e Princit Suedez, Carl Philip, Sofia ishte e njohur për karrierën e saj provokuese në modeling. Gjithashtu, u raportua se kishte puthur një yll pornografie Jenna Jameson në publik, e cila ishte një gjë e padiskutueshme, jokonvencionale për familjen Mbretërore Suedeze. Por pas reagimeve masive, çifti u martua më në fund në vitin 2015 dhe tani janë bekuar me dy fëmijë.

Meghan Markle dhe Princ Harry

Arritëm te çifti mbretëror më i komentuar në botë kohët e fundit. Edhe pas një serish reagimesh, urrejtjeje dhe mosmiratimesh, Meghan dhe Princi Harry e përfunduan këtë trazirë me martesën e tyre. Ndërsa të dy ishin rritur në ambiente krejtësisht të ndryshme dhe pasi hoqën dorë nga gjitha privilegjet mbretërore, sot qëndrojnë të bashkuar dhe shfaqin shumë dashuri për njëri-tjetrin në postimet e tyre. / KultPlus.com