Festivali i Filmit të Animuar Anibar shpall juritë e edicionit të 12-të

Edicioni i 12-të i Festivalit Ndërkombëtar i Filmit Animues Anibar është shume afër. Ekipi po ndjehet shumë krenarë që po prezantojnë juritë e këtij edicioni, përcjellë KultPlus.

Tema e festivalit do të jetë izolimi, ku shumica e punëve të paraqitura do të rrotullohen rreth kësaj teme. Më shumë se 300 filma do të shfaqen gjatë festivalit. Filmat do të ndahen në nëntë kategori. Gjashtë nga këto kategori janë konkurset: Konkursi Ndërkombëtar, Konkursi i Studentëve, Konkursi Ballkanik, Konkursi i Videove Muzikore të Animuara, Konkursi i Filmit Artistik dhe Kategoria e të Drejtave të Njeriut. Tre kategoritë e tjera janë jo-konkurruese: Panorama Jashtë Konkurrencës, Programi për Fëmijë dhe Adoleshentë dhe Programi Special Eksperimental

Ndryshe nga edicionet e tjera, këtë vit festivali do të përbëhet nga tre juri të ndryshme. Këto tre juri të ndryshme do të përbëhen nga profesionistë ndërkombëtarë të animacionit, figura publike lokale dhe artistë, si dhe studentë të animacionit, fokusi i tyre kryesor do të jetë të zgjedhin më të mirët nga të gjitha kategoritë e lartpërmendura të filmave.

E para në listë është Juria e Madhe e festivalit, e përbërë tërësisht nga profesionistë ndërkombëtarë të animacionit, të njohur për zanatin dhe ekspertizën e tyre në këtë fushë. Kjo juri do të analizojë në detaje të gjëra dhe do të vendosë për fituesin e këtyre kategorive: Konkursi Ndërkombëtar i cili përmban 35 filma gjithsej, si dhe Konkursi i Filmit artistik duke sjellë në ekran një total prej 5 filmash të animuar me gjatësi të plotë që presin të shikohen.

Anëtarët e jurisë janë:

Fabian Driehorst bashkë-themeloi studion e prodhimit të filmit Fabian & Fred që është një prodhues i filmave të animacionit dhe filmave hibrid, shpesh në bashkëprodhime ndërkombëtare. Filmat e tij u shpërndanë dhe u shfaqën gjerësisht në më shumë se 800 festivale.

Joni Männistö, i lindur në 1981 në Finlandë, është një kineast dhe animator. Pasi u diplomua nga Akademia e Arteve Turku në vitin 2011 ai u bë një anëtar aktiv i disa kolektivave finlandeze të animacionit që punojnë në projekte tregtare dhe artistike. Puna kolektive përfshin filma të animuar, si dhe instalime arti për ekspozita. Männistö ka drejtuar filma të tillë si The Trap (2008), Swarming (2011) dhe Electric Soul (2013), të cilët janë shfaqur të gjithë në festivale të shumta ndërkombëtare.

Lori Malépart-Traversy është regjisore e filmave të animuar nga Montreal, Kanada. Ajo studioi arte vizuale dhe animacionin e filmit në Universitetin Concordia. Kohët e fundit, dokumentari i animuar ka qenë mediumi i saj i preferuar për të komunikuar idetë e saj krijuese dhe mesazhet që ajo dëshiron të transmetojë. Filmi i saj i temës “The Clitoris” (2016) ka qenë një sukses ndërkombëtar në qarkun e festivaleve dhe në internet. Filmi eksploron sensualitetin femëror.

Mauro Carraro, i lindur në Veri-Lindje të Italisë. Pasi mbaroi studimet për gdhendje, fotografi dhe dizajn grafik në Universitetin Politeknik të Milanos, ai e vazhdoi udhetimin e tij më tej duke vazhduar rrugën e tij akademike në Francë. Filmi i tij i parë profesional i animuar me metrazh të shkurtër “Hasta Santiago” u dha si Filmi më i Mirë Debutues në Festivalin e Annecy në 2014 dhe mori mbi dhjetra çmime në të gjithë botën. Që nga viti 2014 masterklasa e tij “Sensible 3d” dhe seminari i tij “How to open your 3D eyes” u mbajtën në më shumë se 30 shkolla dhe festivale të ndryshme si Universiteti Korans Wolf në Berlin, IED Instituti Evropian i dizajnit në Milano dhe Akademin e Arteve të Vilnius në Vilnius .

Yvonne van Ulden, e lindur në 1978 në Hollandë, është një specialiste në tregimin vizual. Ajo punon si drejtoreshë krijuese, producente, ligjeruese, këshilltare dhe kuratore në fushën e animacionit dhe VR. Yvonne ka një dashuri për projektet hibride dhe pëlqen të eksplorojë të gjitha mundësitë e animacionit. Me një prejardhje në studimet e botës së artit ajo ishte një ligjeruese teorie për studentët e filmit dhe animacionit në një Akademi Hollandeze të Artit, kur 2008 ajo u përfshi me festivalin e sapoformuar të animacionit KLIK Amsterdam. Që nga ai moment ishte arti i animacionit që përcaktoi jetën e saj. Ajo është një nga ekspertët e animacionit në Hollandë dhe këshillon organizata të shumta filiale për financimin e animacioneve dhe prodhimeve inovative VR / media si Fondi Audiovizual Flemish dhe Fondi Hollandez i Transmetimit (NPO) dhe ajo udhëhoqi fushatën promovuese për animacionin holandez në Cartoon Movie në 2019.

Juritë luajnë një rol të madh në zgjedhjen e punëve më të mira të animacionit që vërtet portretizojnë potencialin e plotë të botës së animacionit. Për të arritur më tej qëllimin e synuar, festivali nuk do të ishte i njëjtë pa Jurinë Studentore. Kjo juri përbëhet kryesisht nga studentë të animacionit që do të bëjnë zgjedhjet përfundimtare në këto kategori: Konkursi Studentor i cili ka gjithsej 31 filma, dhe Konkursi Ballkanik që grumbullon gjithsej 9 filma.

Anëtarët e jurisë janë:

Sarah Lugthart u diplomua në 2004 nga Universiteti i Utrecht (Media e Re dhe Kultura Dixhitale). Ajo filloi të punojë në Institutin Hollandez për Filmin Animues (NIAF), ku ishte përgjegjëse kryesore për shpërndarjen e festivalit. Pas kësaj ajo punoi për Shoqatën për Teatrot e Filmit në Brabant (VBF), e cila u bashkua në 2009 për t’u bërë Kunstloc Brabant. Ajo organizoi punëtori, shfaqje filmash dhe takime në rrjet. Krahas punës së saj në akademi Sarah Lugthart ishte gjithashtu një anëtare e Komitetit të Fondit të Arteve Profesionale (Subsidieregeling Professionele Kunsten), brabants kenniscentrum voor kunst en cultuur (tani Kunstloc), dhe një këshilltare për animacionin për Fondin Hollandez të Filmit në 2011 dhe 2012. Ajo jeton në Antwerpen. Sarah do të jetë mentore e Jurisë Studentore këtë vit.

Blend Leci është një animator nga Prishtina i cili është njëzet vjeç. Ai ka qenë i përfshirë në animacion që kur ishte dymbëdhjetë vjeç. Tani është i specializuar në animacionin e personazheve.

Lisjan Bajri, i lindur në Pejë në vitin 1998, është një Artist 3D i vetë-mësuar. Ai së pari filloi të mësonte rreth animacionit kur ishte fëmijë. Ai eksperimentoi dhe filloi të mësonte në atë moshë shumë të re, kur zbuloi mundësinë e personalizimit të personazheve. Ai zyrtarisht filloi karrierën e tij kur filloi punën e tij të parë si 3D Artist në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeç, në OJQ “Syiov”. Pas kësaj ai vazhdoi rrugëtimin e tij duke punuar për kompani të ndryshme, OJQ si dhe projekte individuale në fushën e skulpturës, modelimit dhe animimit. Ai kohët e fundit ka filluar studion e tij të quajtur “brainwash3D”.

Lorna Çekixhi, e diplomuar në Skenografi dhe Kostumografi. Ajo ka një pasion për animacionin dhe shfaqjet me kukulla, por kryesisht për personazhe dhe skenografi. Gjatë vitit 2021, ajo ka qenë pjesë e dy projekteve të animacionit të teknikes (stop motion) më konkretisht një filmi të shkurtër të kesaj teknike dhe një videoklip.

Nora Jusufi është 18 vjeç. Ajo është një studente e Dizajnit, si dhe një animatore me kohë të pjesshme. Nora ishte pjesë e gjeneratës së tretë të Akademisë së Animacionit. Ajo ka një interes të madh në animacion dhe ilustrim. Të qenit pjesë e akademisë i hapi asaj shumë mundësi për të përsosur më tej zanatin e saj.

Driton Goleshi lindi në Deggendorf, Gjermani në 1993. Ai u kthye në Kosovë në 2001. Ai gjithmonë njihej si një fëmijë plot imagjinatë. Edhe pse ai studioi Shkenca Kompjuterike ai kurrë nuk ndaloi së kanalizuari fëmijën e tij të brendshëm në të gjithë punën e tij. Ai krijoi “njerëzit 2 cm” një stil arti që synon të ilustrojë njerëzit dhe historitë e tyre pa asnjë kufizim të imagjinatës.

Për herë të parë ndonjëherë, prezantohet Juria për Video Muzikë të Animuar që përmban 41 filma dhe Konkurset për të Drejtat e Njeriut që përmbajnë 22 filma. Anëtarët e kësaj jurie janë:

Alban Nimani, një profesor i njohur i intermediave, dizajner grafik, si dhe kompozitor dhe interpretues. Për më shumë se një dekadë ai ka punuar si profesor i Medias së Re në Fakultetin e Arteve në Prishtinë, ku ai ishte gjithashtu Shefi i Departamentit të Arteve të Zbatuara. Ai ka një karrierë të vlerësuar muzikore si udhëheqës i grupit alternativ Asgje Sikur Dielli, i cili publikoi 4 albume muzikore dhe shumë videoklipe. Ai gjithashtu prodhoi një performancë solo intermedia e cila u shfaq në Galeritë dhe Institucionet e Artit në Kosovë, Shqipëri, Itali, Meksikë dhe Afrikën e Jugut. Aktualisht ai është i përfshirë në menaxhim dhe promovim të artit si drejtor i Tulla – Qendra e Kulturës në Tiranë, ku drejton artet vizuale, programet arsimore joformale dhe programet muzikore të qendrës.

Ana Nedeljkovic lindi në Beograd në 1978. Ajo u diplomua për pikturë në Fakultetin e Arteve të Bukura në Beograd. Asaj ju dha një doktoraturë në praktikën e artit në të njëjtin fakultet. Ajo është një artiste vizuale që punon në mediat e vizatimit, instalimit dhe filmit të animuar dhe është gjithashtu aktive në edukimin artistik. Filmit të parë “Rabbitland” (2013) ju dha Ariu i kristaltë në Berlinale. Ai ka marrë gjithashtu çmime të tjera të shumta dhe është shfaqur në më shumë se njëqind festivale në të gjithë botën. Filmi i dytë “Untravel” (2018) u shfaq premierë në Berlinale, u shfaq në Annecy dhe Sundance dhe u nominua për çmimin Annie.

Paola Orlic është producente e Festivalit Botëror të Filmit të Animuar Animafest Zagreb, historiane arti dhe kuratore e pavarur. Ajo u diplomua për histori arti dhe filozofi në Fakultetin e Shkencave Humane dhe Sociale të Zagrebit dhe ka një MA në Kolegjin e Artit, Universiteti i Ohajos, SHBA, me një fokus në art dhe film.

Tani pas shpalljes zyrtare të jurisë, qëndroni në vëzhgim për shumë informacione interesante rreth jush, teksa jemi pranë fillimit të festivalit për të festuar së bashku. / KultPlus.com