Përfundon dita e tretë e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit të Animuar ‘Anibar’

Dje ka përfunduar dita e tretë e festivalit Anibar. Aktiviteti i parë ishte “Coffe and Talks”, i cili i mundësoi të pranishmëve takimin me, jurinë, animatorë si dhe Ambasadoren Holandeze Carin Lobbezzo të cilët diskutuan mbi krijimet e tyre dhe animacionin në tërësi.

Dita vazhdoi në Kinemanë “Jusuf Gërvalla” ku në ora 12:00 u shfaq prezantimi “A journey of a clitoris across the world” nga Lori Malépart-Traversy Ajo tregoi për fillimet e karrierës së saj si animatore dhe shpjegoi në detaje projektin e saj, i cili prek temën e ndjesisë femërore, më saktësisht masturbimit femëror, me një fokus të veçantë në ngacmimin seksual dhe tabutë që e rrethojnë këtë temë. Një prezantim i cili si mesazh kryesor e ka vazhdimin e thyerjes së tabuve.

Gjatë ditës vazhdoi edhe shfaqja e pjesës së dytë të filmave brenda kategorisë “Kids Program”. Filmat u shfaqën në teatrin “Istref Begolli” duke filluar nga ora 12:00. “The 7 Kids”, “The Alien Nightmare”, “Children of Gainmore Hoë They Found It”, “My Tagalong” dhe “A stone in the shoe” ishin disa nga filmat të cilët audienca pati rastin t’i përcjellë gjatë ditës.

Ndërsa në kategorinë “Human Rights Competition 1” e mbajtur në Kinemanë “Jusuf Gërvalla”, u shfaqën këta filma: “Human Rights”: “Mild Madness, Lasting Lunacy”, “Niet Thuis”, “In Nature”, “De Berde”, “Flowing Home”, “Las Mariposas: How three sisters defied a dictator”.

Filmi i dytë i metrazhit të gjatë i cili ishte pjesë e aktiviteteve të përgatitura për ditën e diel “The Nose of The Conspiracy of Mavericks” u shfaq në Kinemanë “Jusuf Gërvalla”. Filmi paraqet aventurat e hundës, përderisa kjo e fundit humb dhe fillon një jetë të re. Tregim mjaft komik i cili u mirëprit nga publiku.

Në vazhdim u mbajt paneli “Reviving llullabies through animation/Rijetësimi i ninullave me animacion”, në Kinemanë “Jusuf Gërvalla”.

Ky panel solli temën e “Ninullës N” si një variacion folklori për kohët moderne. Folës të panelit ishin Besa Berberi, Dardan Selimaj, Shpend Kadaj dhe Mentor Berisha.

Kurse pjesa e dytë e filmave në kategorinë garuese “Student Competition” u shfaq për të gjithë të pranishmit në Kino Liqeni. Kjo kategori përmban në vete punime nga studentë të animacionit nga e mbarë bota. Titujt e filmave që u shfaqën janë: “Diminuendo”, “Butterfly Jam”, “The Midnight Sun”, “Favorite Daughter”, “Papa Zaza”, “Eating in the Dark” dhe “Mom’s Hair”.

Nga ora 22:00 vazhdoi shfaqja e filmave së kategorisë garuese “International Competition” duke shfaqur filmat: “Souvenir Souvenir”, “Not for money, not for love, not for nothing”, “Self Scratch”, “MOM”, “Boobs”, “All Her Dying Lovers”.

Aktiviteti i fundit i ditës u shënua me një performancë të bendit ZWADA në hapësirën e liqenit në orën 23:00.

Jemi shumë të lumtur me numrin e madh të pjesëmarrësve për edicionin e 12-të të festivalit të filmit të animuar Anibar dhe i mirëpresim të gjithë të interesuarit të na bashkëngjiten në ditët në vijim.

Për t’u informuar mbi të gjitha lajmet e reja vizitoni webfaqen tonë www.anibar.org / KultPlus.com

Festivali Ndërkombëtar i Animacionit ‘Anibar’ hapi dyert për të 12-tin vit në Pejë

Këtë të premte festivali ndërkombëtar i animacionit filloi edicionin e 12-të të tij. Ceremonia e hapjes së këtij festivali u mbajt në Kino “Liqeni” ku të pranishëm ishin shumë dashamirës të filmit të animuar, personalitete të njohura vendore si dhe ndërkombëtare.

Këtë vit, duke konsideruar situatën e krijuar nga pandemia organizatorët sjellin festivalin në version hibrid, ku shfaqja e filmave të animuar do të bëhet nëpërmjet internetit, mirëpo festivali do t’i hap dyert përsëri në qytetin e Pejës për të gjithë ata që dëshirojnë të jenë prezentë.

Ky edicion është një ftesë për të gjithë krijuesit dhe vizitorët që të shijojnë një hapësirë më se të nevojshme duke e lënë mbrapa pandeminë dhe efektet të cilat izolimi i ka sjellë tek ne. Vlen të ceket se të gjitha aktivitetet gjatë festivalit do të zhvillohen në përputhje me masat kundër shpërndarjes së COVID-19 të vendosura nga institucionet.

Është pikërisht situata me pandeminë e cila i inspiroi organizatorët e festivalit që këtë vit ky edicion të ketë si temë izolimin. Edicion ky i cili i dedikohet tregimit të storieve të izolimit nëpërmjet animacionit si medium krijues. Një edicion ku do të eksplorohet izolimi në tërësi, me të gjitha nuancat e tij, izolimin artistik, izolimin të cilët qytetarët e shtetit të Kosovës e përjetojnë tash e shumë vite si pasojë e mungesës së vizave.

Festivali Ndërkombëtarë i Filmit të Animuar vjen me një program mjaft të pasur prej 300 filmash, nga 1413 të dërguar, nga e gjithë bota. Filmat ndahen në nëntë kategori, gjashtë prej të cilave janë garuese: Gara Ndërkombëtare, Gara Studentore, Gara Ballkanike, Gara e Videomuzikës së Animuar, Gara e Filmit të Metrazhit të Gjatë dhe Kategoria e të Drejtave të Njeriut dhe tri kategori tjera që janë jokonkurruese: Panorama Jashtë Garës dhe Programi për Fëmijë dhe të Rinj. Përveç shfaqjes së filmave të animuar, si çdo edicion tjetër edhe këtë vit do të ketë programe tjera, ku përfshihen pesë prezantime, katër punëtori dhe gjashtë panele. Si në vitet e mëparshme, të ftuar specialë do të bashkohen për të ofruar njohurinë e tyre rreth industrisë së animacionit.

Personalitete me renome botërore, fitues të çmimeve Oskar, animator të serive me prestigjioze në mbarë botën, do të mblidhen për të ndarë eksperiencën e tyre së bashku me ju, nëpërmjet mediumeve të ndryshme të festivalit.

Anibar këtë vit sjellë edhe programin muzikor, ku do të performonjë shumë artistë si: Uj pa Gaz, Yll Megi, Zwada, Eptan, Stratos, Elsa Rraqi & Ilir Bajri, Florent V, Altin Boshnjaku dhe Ashikët e Gjakovës.

Ky edicion i festivalit përfundon më 30 Korrik. Ju mirëpresim në kinematë tona në Pejë, ndërsa virtualisht, vizitorët mund të shikojnë të gjitha filmat në platformën tonë digjitale në online.anibar.org. / KultPlus.com

Festivali i Filmit të Animuar Anibar shpall juritë e edicionit të 12-të

Edicioni i 12-të i Festivalit Ndërkombëtar i Filmit Animues Anibar është shume afër. Ekipi po ndjehet shumë krenarë që po prezantojnë juritë e këtij edicioni, përcjellë KultPlus.

Tema e festivalit do të jetë izolimi, ku shumica e punëve të paraqitura do të rrotullohen rreth kësaj teme. Më shumë se 300 filma do të shfaqen gjatë festivalit. Filmat do të ndahen në nëntë kategori. Gjashtë nga këto kategori janë konkurset: Konkursi Ndërkombëtar, Konkursi i Studentëve, Konkursi Ballkanik, Konkursi i Videove Muzikore të Animuara, Konkursi i Filmit Artistik dhe Kategoria e të Drejtave të Njeriut. Tre kategoritë e tjera janë jo-konkurruese: Panorama Jashtë Konkurrencës, Programi për Fëmijë dhe Adoleshentë dhe Programi Special Eksperimental

Ndryshe nga edicionet e tjera, këtë vit festivali do të përbëhet nga tre juri të ndryshme. Këto tre juri të ndryshme do të përbëhen nga profesionistë ndërkombëtarë të animacionit, figura publike lokale dhe artistë, si dhe studentë të animacionit, fokusi i tyre kryesor do të jetë të zgjedhin më të mirët nga të gjitha kategoritë e lartpërmendura të filmave.

E para në listë është Juria e Madhe e festivalit, e përbërë tërësisht nga profesionistë ndërkombëtarë të animacionit, të njohur për zanatin dhe ekspertizën e tyre në këtë fushë. Kjo juri do të analizojë në detaje të gjëra dhe do të vendosë për fituesin e këtyre kategorive: Konkursi Ndërkombëtar i cili përmban 35 filma gjithsej, si dhe Konkursi i Filmit artistik duke sjellë në ekran një total prej 5 filmash të animuar me gjatësi të plotë që presin të shikohen.

Anëtarët e jurisë janë:

Fabian Driehorst bashkë-themeloi studion e prodhimit të filmit Fabian & Fred që është një prodhues i filmave të animacionit dhe filmave hibrid, shpesh në bashkëprodhime ndërkombëtare. Filmat e tij u shpërndanë dhe u shfaqën gjerësisht në më shumë se 800 festivale.

Joni Männistö, i lindur në 1981 në Finlandë, është një kineast dhe animator. Pasi u diplomua nga Akademia e Arteve Turku në vitin 2011 ai u bë një anëtar aktiv i disa kolektivave finlandeze të animacionit që punojnë në projekte tregtare dhe artistike. Puna kolektive përfshin filma të animuar, si dhe instalime arti për ekspozita. Männistö ka drejtuar filma të tillë si The Trap (2008), Swarming (2011) dhe Electric Soul (2013), të cilët janë shfaqur të gjithë në festivale të shumta ndërkombëtare.

Lori Malépart-Traversy është regjisore e filmave të animuar nga Montreal, Kanada. Ajo studioi arte vizuale dhe animacionin e filmit në Universitetin Concordia. Kohët e fundit, dokumentari i animuar ka qenë mediumi i saj i preferuar për të komunikuar idetë e saj krijuese dhe mesazhet që ajo dëshiron të transmetojë. Filmi i saj i temës “The Clitoris” (2016) ka qenë një sukses ndërkombëtar në qarkun e festivaleve dhe në internet. Filmi eksploron sensualitetin femëror.

Mauro Carraro, i lindur në Veri-Lindje të Italisë. Pasi mbaroi studimet për gdhendje, fotografi dhe dizajn grafik në Universitetin Politeknik të Milanos, ai e vazhdoi udhetimin e tij më tej duke vazhduar rrugën e tij akademike në Francë. Filmi i tij i parë profesional i animuar me metrazh të shkurtër “Hasta Santiago” u dha si Filmi më i Mirë Debutues në Festivalin e Annecy në 2014 dhe mori mbi dhjetra çmime në të gjithë botën. Që nga viti 2014 masterklasa e tij “Sensible 3d” dhe seminari i tij “How to open your 3D eyes” u mbajtën në më shumë se 30 shkolla dhe festivale të ndryshme si Universiteti Korans Wolf në Berlin, IED Instituti Evropian i dizajnit në Milano dhe Akademin e Arteve të Vilnius në Vilnius .

Yvonne van Ulden, e lindur në 1978 në Hollandë, është një specialiste në tregimin vizual. Ajo punon si drejtoreshë krijuese, producente, ligjeruese, këshilltare dhe kuratore në fushën e animacionit dhe VR. Yvonne ka një dashuri për projektet hibride dhe pëlqen të eksplorojë të gjitha mundësitë e animacionit. Me një prejardhje në studimet e botës së artit ajo ishte një ligjeruese teorie për studentët e filmit dhe animacionit në një Akademi Hollandeze të Artit, kur 2008 ajo u përfshi me festivalin e sapoformuar të animacionit KLIK Amsterdam. Që nga ai moment ishte arti i animacionit që përcaktoi jetën e saj. Ajo është një nga ekspertët e animacionit në Hollandë dhe këshillon organizata të shumta filiale për financimin e animacioneve dhe prodhimeve inovative VR / media si Fondi Audiovizual Flemish dhe Fondi Hollandez i Transmetimit (NPO) dhe ajo udhëhoqi fushatën promovuese për animacionin holandez në Cartoon Movie në 2019.

Juritë luajnë një rol të madh në zgjedhjen e punëve më të mira të animacionit që vërtet portretizojnë potencialin e plotë të botës së animacionit. Për të arritur më tej qëllimin e synuar, festivali nuk do të ishte i njëjtë pa Jurinë Studentore. Kjo juri përbëhet kryesisht nga studentë të animacionit që do të bëjnë zgjedhjet përfundimtare në këto kategori: Konkursi Studentor i cili ka gjithsej 31 filma, dhe Konkursi Ballkanik që grumbullon gjithsej 9 filma.

Anëtarët e jurisë janë:

Sarah Lugthart u diplomua në 2004 nga Universiteti i Utrecht (Media e Re dhe Kultura Dixhitale). Ajo filloi të punojë në Institutin Hollandez për Filmin Animues (NIAF), ku ishte përgjegjëse kryesore për shpërndarjen e festivalit. Pas kësaj ajo punoi për Shoqatën për Teatrot e Filmit në Brabant (VBF), e cila u bashkua në 2009 për t’u bërë Kunstloc Brabant. Ajo organizoi punëtori, shfaqje filmash dhe takime në rrjet. Krahas punës së saj në akademi Sarah Lugthart ishte gjithashtu një anëtare e Komitetit të Fondit të Arteve Profesionale (Subsidieregeling Professionele Kunsten), brabants kenniscentrum voor kunst en cultuur (tani Kunstloc), dhe një këshilltare për animacionin për Fondin Hollandez të Filmit në 2011 dhe 2012. Ajo jeton në Antwerpen. Sarah do të jetë mentore e Jurisë Studentore këtë vit.

Blend Leci është një animator nga Prishtina i cili është njëzet vjeç. Ai ka qenë i përfshirë në animacion që kur ishte dymbëdhjetë vjeç. Tani është i specializuar në animacionin e personazheve.

Lisjan Bajri, i lindur në Pejë në vitin 1998, është një Artist 3D i vetë-mësuar. Ai së pari filloi të mësonte rreth animacionit kur ishte fëmijë. Ai eksperimentoi dhe filloi të mësonte në atë moshë shumë të re, kur zbuloi mundësinë e personalizimit të personazheve. Ai zyrtarisht filloi karrierën e tij kur filloi punën e tij të parë si 3D Artist në moshën gjashtëmbëdhjetë vjeç, në OJQ “Syiov”. Pas kësaj ai vazhdoi rrugëtimin e tij duke punuar për kompani të ndryshme, OJQ si dhe projekte individuale në fushën e skulpturës, modelimit dhe animimit. Ai kohët e fundit ka filluar studion e tij të quajtur “brainwash3D”.

Lorna Çekixhi, e diplomuar në Skenografi dhe Kostumografi. Ajo ka një pasion për animacionin dhe shfaqjet me kukulla, por kryesisht për personazhe dhe skenografi. Gjatë vitit 2021, ajo ka qenë pjesë e dy projekteve të animacionit të teknikes (stop motion) më konkretisht një filmi të shkurtër të kesaj teknike dhe një videoklip.

Nora Jusufi është 18 vjeç. Ajo është një studente e Dizajnit, si dhe një animatore me kohë të pjesshme. Nora ishte pjesë e gjeneratës së tretë të Akademisë së Animacionit. Ajo ka një interes të madh në animacion dhe ilustrim. Të qenit pjesë e akademisë i hapi asaj shumë mundësi për të përsosur më tej zanatin e saj.

Driton Goleshi lindi në Deggendorf, Gjermani në 1993. Ai u kthye në Kosovë në 2001. Ai gjithmonë njihej si një fëmijë plot imagjinatë. Edhe pse ai studioi Shkenca Kompjuterike ai kurrë nuk ndaloi së kanalizuari fëmijën e tij të brendshëm në të gjithë punën e tij. Ai krijoi “njerëzit 2 cm” një stil arti që synon të ilustrojë njerëzit dhe historitë e tyre pa asnjë kufizim të imagjinatës.

Për herë të parë ndonjëherë, prezantohet Juria për Video Muzikë të Animuar që përmban 41 filma dhe Konkurset për të Drejtat e Njeriut që përmbajnë 22 filma. Anëtarët e kësaj jurie janë:

Alban Nimani, një profesor i njohur i intermediave, dizajner grafik, si dhe kompozitor dhe interpretues. Për më shumë se një dekadë ai ka punuar si profesor i Medias së Re në Fakultetin e Arteve në Prishtinë, ku ai ishte gjithashtu Shefi i Departamentit të Arteve të Zbatuara. Ai ka një karrierë të vlerësuar muzikore si udhëheqës i grupit alternativ Asgje Sikur Dielli, i cili publikoi 4 albume muzikore dhe shumë videoklipe. Ai gjithashtu prodhoi një performancë solo intermedia e cila u shfaq në Galeritë dhe Institucionet e Artit në Kosovë, Shqipëri, Itali, Meksikë dhe Afrikën e Jugut. Aktualisht ai është i përfshirë në menaxhim dhe promovim të artit si drejtor i Tulla – Qendra e Kulturës në Tiranë, ku drejton artet vizuale, programet arsimore joformale dhe programet muzikore të qendrës.

Ana Nedeljkovic lindi në Beograd në 1978. Ajo u diplomua për pikturë në Fakultetin e Arteve të Bukura në Beograd. Asaj ju dha një doktoraturë në praktikën e artit në të njëjtin fakultet. Ajo është një artiste vizuale që punon në mediat e vizatimit, instalimit dhe filmit të animuar dhe është gjithashtu aktive në edukimin artistik. Filmit të parë “Rabbitland” (2013) ju dha Ariu i kristaltë në Berlinale. Ai ka marrë gjithashtu çmime të tjera të shumta dhe është shfaqur në më shumë se njëqind festivale në të gjithë botën. Filmi i dytë “Untravel” (2018) u shfaq premierë në Berlinale, u shfaq në Annecy dhe Sundance dhe u nominua për çmimin Annie.

Paola Orlic është producente e Festivalit Botëror të Filmit të Animuar Animafest Zagreb, historiane arti dhe kuratore e pavarur. Ajo u diplomua për histori arti dhe filozofi në Fakultetin e Shkencave Humane dhe Sociale të Zagrebit dhe ka një MA në Kolegjin e Artit, Universiteti i Ohajos, SHBA, me një fokus në art dhe film.

Tani pas shpalljes zyrtare të jurisë, qëndroni në vëzhgim për shumë informacione interesante rreth jush, teksa jemi pranë fillimit të festivalit për të festuar së bashku. / KultPlus.com

‘Anibar’ me program të fuqishëm vazhdoi edhe ditën e katërt të tij

Në Festivalin Ndërkombëtar të Animacionit ‘Anibar’, i cili aktivitetet e tij është duke i shtrirë në disa lokacione të ndryshme, dita aty fillon me katër workshopa ku punimet kanë filluar t’i marrin format e tyre përfundimtare, përcjellë KultPlus.

E mbas workshopave në orën 12:00 Tomas Volda në korridorin e kino “Jusuf Gërvalla” bëri një performacë artistike me një kukull e cila vizatonte njerëzit të cilët kalonin aty.

Në të njëjtën kohë në Kino u shfaq programi special: New Talents Visegrad kurse në teatrin ‘Istref Begolli’ u mbajt programi Kids3.

Në galerinë e arteve në Pejë, Maros Brojo mbajti ligjërata për jurinë e studentëve me temë vlerësimin e filmave të animuar.

Coffee and Talks këtë herë mirëpriti Lora D’Addazio drejtoreshë e “Juliette” film i cili u shfaq në Kino Liqenin në orën 20:30 një ditë përpara.

Më pas dita vazhdoi me “Grandel, Grandel, Grandel” nga Malcolm Turner një film i metrazhit të gjatë i cili u shfaq në orën 14:00 në kino ‘Jusuf Gervalla’. Ndërkohë në Galerinë e Arteve vazhduan leksionet për historinë e animacionit të Evropës Lindore nga Olga dhe Michal Bobroëski. Në orën 16:00 në Teatrin ‘Istref Begolli’ vazhdoi programi Teen2 kurse në Kino ‘Jusuf Gervalla’ u shfaq një program special: Best of fest Anca.

Ndërsa në orën 18:00 u mbajt Paneli i dytë i këtij edicioni me temën: Reclaim the City!, në Galerinë e arteve në Pejë, me Panelistët: Njomza Dragusha (Termokiss), Lulzim Hoti (7Arte), Malbora Krajku (Lumbardhi). Në orën 20:30 Student Program 2 u shfaq te Kino Liqenin kurse te Kino Kubat në ora 22:00 u mbajt International Program 3. Në Anibar Parties performuan Treesome dhe Dj Learta Lila.

Gjithashtu ditën e katërt ministrja e kulturës Vlora Dumoshi, së bashku me kryetarin e komunës së Pejës Gzmend Muhaxheri vizituan ekspozitën e Georges Schwizgebel në Galerinë e arteve të Pejës. / KultPlus.com

Ministrja Vlora Dumoshi mori pjesë në Festivalin Ndërkombëtar të Animacionit ‘Anibar’

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Vlora Dumoshi, vizitoi ekspozitën e Festivalit Ndërkombëtar të Animacionit “Anibar” në Galerinë e Arteve në Pejë, me ç’rast ajo u prit nga drejtori i Festivalit, Vullnet Sanaja dhe nga kryetari i Komunës së Pejës, Gazmend Muhaxheri.

Po ashtu, ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit Vlora Dumoshi vizitoi edhe Kinemanë “Jusuf Gërvalla” dhe nga organizatorët e Festivalit u njoftua në lidhje me punën e tyre rreth Festivalit.

Ministrja Dumoshi u shpreh e kënaqur me entuziazmin e të rinjve kreativ, dhe u shpreh se MKRS-ja është e përkushtuar që të ndihmojë jetën kulturore të Kosovës duke krijuar kushte më të mira dhe duke e subvencionuar atë.

Ndërsa drejtori i Festivalit, Vullnet Sanaja e falënderoi ministren për vizitën dhe për gatishmërinë për të bashkëpunuar edhe në të ardhmen. / KultPlus.com

Dita e tretë e ‘Anibar’ e mbushur me aktivitetet të ndryshme

Dita e tretë e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit të Animuar ‘Anibar’, i cili këtë vit po zhvillon edicionin e tij të tetë, ka vazhduar dje e mbushur me plot aktivitet, shkruan KultPlus.

Kjo ditë filloj përsëri me Workshope të cilat filluan në orën 10:00 e për të vazhduar deri në orën 16:00.

Në orën 12:00 në kino ‘Jusuf Gërvalla’ u shfaq filmi i metrazhit të gjatë ‘Sheep and Wolves’ ku flitet për një vend të largët magjik, në një fshat të vogël piktoresk të pozicionuar në mes fushave të gjelbëruara dhe kodrave të larta ku jetonte një kope e shkujdesme e deleve. Por jeta e tyre e qetë dhe pa stres ndërpritet kur një tufë ujqish zhvendosen afër një përroske të afërt. Në të njëjtën kohë në Teatrin ‘Istref Begolli’ u mbajt Kids Program 2.

Në orën 13:00 në Exit Bar u mbajt Meet the Filmmakers: Vladimir Kanic director of “Only Lover leave to Die” (Screening: Balkan Competition, Tuesday the 15th, 20:30, Lake Cinema)

Në orën 14:00 në teatrin ‘Istref Begolli’ u mbajt programi Junior Oscar me mbështetjen e IPKO Foundation, program i cili shënon të gjashtin vit, e Anibari e koordinon për të dytin vit me radhë. Ky program ka për qëllim t’i zhvillojë shkathtësitë kreative, inovative të punës grupore të nxënësve të shkollave fillore të Kosovës, të cilët gjatë vitit bëjnë filma të shkurtër dhe i dërgojnë në ‘Anibar’ ku juria i përzgjedh filmat fitues.

Ndërkohë në kinon ‘Jusuf Gervalla’ u mbajt programi special: Frame Order Retrospective.

Galerina e Arteve mirëpriti ligjëratën e parë në lidhje me historinë e animacionit të Europës Lindore. Ligjërata: Tëins that construct production and create perception: propaganda and censorship. Case study: comparative overview of animated propaganda film from USSR and USA of Cold War era (films of Ivan Ivanov-Vano, John Sutherland and others).

Në orën 16:00 në kinemanë ‘Jusuf Gërvalla’ u shfaq filmi i metrazhit të gjatë: The Red Turtle, në të bëhej fjalë për një burrë i cili ka ngecur në një ishull të braktisur dhe takohet me një breshkë të kuqe, e cila i ndryshon jetën.

Në orën 18:00 vazhdoi të mbahet paneli i dytë për ketë edicion me temën: Commons in times of adversity at Peja Gallery me panelists: Modest Gashi (Peja Municipality), Flaka Xërxa (architect, Universitety of Prishtina), Rozafa Basha (architect, Universitety of Prishtina) Moderator: Hajrulla Çeku (EC Ma Ndryshe).

20:30 është ora kur u shfaqet programi Student Cometition në kino Liqeni. Ndërsa në kino Kubat u shfaq International Program 2 në ora 22:00.

E mbyllja e ditës së tretë ishte me tingujt e bukur të muzikës së Eugent Bushpepes dhe DJ Alban Muja. / KultPlus.com