Sonte ndezet flakadani i “Flakës së Janarit 2018”

Sot më 11 janar nis manifestimi mbarëkombëtar “Flaka e Janarit 2018”, shkruan KultPlus.

Ky manifestim i cili sivjet i kushtohet 550 vjetorit të vdekjes së heroit kombëtar, Skënderbeut dhe 50-vjetorit të demonstratave për Flamur, nis sot në ora 10:00 me homazhe para varrezave duke vazhduar në orën 17:00 me Ndezjen e Flakadanit të “Flakës së Janarit 2018” para Teatrit të Qytetit të Gjilanit.

“Miq, nesër fillojmë me aktivitetet maratonike të manifestimit shumëkultutor mbarëkombëtar, “Flaka e Janarit 2018”, që sivjet i kushtohet heroit të shqiptarëve, Gjergj Kastrioti – Skënderbeu. Përmes vlerave kulturore, ne i nderojmë heronjtë e dëshmorët tanë, të cilët i bëjnë roje lirisë së Kosovës. Ju ftoj të bëheni pjesë!”, ka shkruar mbrëmë në rrjetin social Facebook, kryetari i Komunës së Gjilanit Lutfi Haziri.

Në vijim po sjellim programin e plotë të “Flakës së Janarit 2018”: