Arkeologët gjejnë afreskun e Pompeit që përshkruan mitologjinë greke

Në qytetin e lashtë romak të Pompeit, arkeologët kanë zbuluar një afresk që përshkruan vëllezërit e motrat mitologjike greke Phrixus dhe Helle.

Gabriel Zuchtriegel, drejtori i Parkut Arkeologjik të Pompeit, e përshkroi gjetjen si një pasqyrim prekës të historisë që shpaloset edhe një herë.

“Historia është përsëritur”, tha Zuchtriegel, ndërsa dha një përditësim mbi punën e gërmimit dhe restaurimit. “Është një afresk e bukur në gjendje të shkëlqyer konservimi. Miti i Phrixus dhe Helle është i përhapur në Pompei, por është gjithashtu aktual. Ata janë dy refugjatë në det, një vëlla dhe motër, të detyruar të ikin sepse njerka e tyre dëshiron t’i shpëtojë dhe ajo e bën këtë me mashtrim dhe korrupsion. Helle ra në ujë dhe u mbyt.”

Afresku shfaq ngjyra të gjalla dhe mjeshtëri të hollë, me Hellen e përshkruar në prag të mbytjes, me fytyrën e errësuar nga dallgët teksa i afrohet vëllait, shkruan The Guardian, transmeton Klankosova.tv.

Qyteti antik i Pompeit u shkatërrua në vitin 79 pas Krishtit nga një shpërthim që vrau më shumë se 2000 njerëz. Rrënojat janë bërë një nga vendet më të vizituara arkeologjike në botë.

Qyteti, i cili tërheq pothuajse 4 milionë vizitorë në vit, ka bërë një rrugë të gjatë që nga viti 2013, kur UNESCO kërcënoi ta vendosë atë në listën e vendeve të trashëgimisë botërore në rrezik nëse autoritetet italiane nuk përmirësojnë ruajtjen e tij.

Surprizat e zbuluara muajt e fundit përfshijnë 13 statuja të stilit të Lindjes së Krishtit që siguruan dëshmi të traditave rituale pagane në qytetin e lashtë romak dhe, qershorin e kaluar, një afresk të mrekullueshëm të natyrës së qetë që i ngjan një pice që përfshin një artikull që duket në mënyrë të dyshimtë si një ananas./KlanKosova/KultPlus.com

Arkeologët gjejnë një shpatë 3000-vjeçare të ruajtur aq mirë sa që ende shkëlqen

Arkeologët kanë gjetur një shpatë tetëkëndëshe që daton më shumë se 3000 vjet më parë në një vend varrimi në shtetin e Bavarisë, në Gjermaninë jugore.

Sipas një deklarate të Zyrës Shtetërore të Bavarisë për Ruajtjen e Monumenteve, shpata është ruajtur aq mirë sa që ende shkëlqen.

Ajo u zbulua javën e kaluar në një vend në Donau-Ries dhe studiuesit besojnë se u la në varr si një dhuratë varrimi.

Shpata mendohet se daton në fund të shekullit të 14 pes, epoka e mesme e bronzit. Sipas deklaratës, një shpatë si kjo, me një dorezë tetëkëndëshe të bërë tërësisht prej bronzi, është një gjetje e rrallë.

“Shpata dhe vend varrimi duhet ende të ekzaminohen në mënyrë që arkeologët tanë të mund ta klasifikojnë këtë gërmim më saktë,” tha profesori Mathias Pfeil, kreu i Zyrës së Shtetit Bavarez për Ruajtjen e Monumenteve.

“Gjendja e ruajtjes është e jashtëzakonshme! Një gjetje si kjo është shumë e rrallë,” shtoi ai.

Studiuesit besojnë se shpata ishte një armë e vërtetë. “Qendra e gravitetit në pjesën e përparme të tehut tregon se ajo ishte e balancuar kryesisht për prerje”, thuhet në deklaratë.

Ajo u la në një varr që përmban eshtrat e tre personave – një burri, një gruaje dhe një të riu – të cilët u varrosën menjëherë pas njëri-tjetrit, vazhdon deklarata. Nuk është e qartë se cila ishte marrëdhënia e tyre, por ata u varrosën me një varg të pasur varresh./21Media/KultPlus.com