“The Who” nderohet derisa Londra prezanton “Music Walk of Fame”

Bendi britanik i rockut, “The Who”, është bërë i pari që është nderuar me pllakë në shtegun “Music Walk of Fame” në Londër të martën, gjatë zbulimit të një atraksioni të ri kulturor në stilin e trotuareve me yje të Hollywood Boulevard.

Pas prezantimit të gurit themeltar të Walk, dy anëtarët e mbijetuar të “The Who”, Roger Daltrey dhe Pete Townshend pozuan pranë pllakës së tyre, në formën e pllakës muzikore, të shtruar në rrethin e njohur të Londrës, Camden, shkruan KOHA Ditore.

Image

Music Walk of Fame do t’i nderojë artistët dhe të tjerët që punojnë në industri në një seri zbulimesh midis Roundhouse dhe ambienteve të performancës Koko në rrethin e veriut të Londrës që është i njohur për muzikantët.

“Camden ka qenë gjithmonë jetik për skenën e muzikës në Londër dhe, siç e dimë të gjithë, një qendër me famë botërore për artet”, thanë The Who në një deklaratë.

“Si londinezë, është shumë surreale të jesh i përjetësuar në gur në Camden High Street, dhe është diçka e madhe kur e di se njerëzit mund të vijnë dhe të na shohin në çdo kohë, megjithëse virtualisht”.

Image

Çdo vit do të vendosen deri në 20 gurë, thanë organizatorët, ndërsa të nderuarit, të zgjedhur nga një panel, do të jenë nga disa kategori: ikonë, novatorë, frymëzim, industri, hero i panjohur dhe artist i vitit.

Një aplikacion i dedikuar do t’ua mundësojë vizitorëve të mësojnë më shumë rreth historisë së industrisë së muzikës. / KultPlus.com