Berlini shpall klubet e natës institucione kulturore

Në Berlin, tashmë është bërë e ditur nga mediet gjermane se së shpejti klubet e natës do të shpallen institucione kulturore dhe këto klube pritet të përfitojnë edhe nga lehtësimet e taksave, përcjell KultPlus.

Sipas komisionit ”Live Musik”, në një votim pothuajse unanim të mërkurën më 5 maj, u deklarua në favor të rekomandimit për të ndryshuar statusin e klubeve të natës dhe vendeve të argëtimit në vendet kulturore.

Rekomandimi do të paraqitet në Bundestag dhe, sipas politikanit të Die Linke, Caren Lay, pritet të nënshkruhet pa debat, përcjell tutje KultPlus.

Forumi Parlamnetar shumë-partik për Klubin dhe Jetën e Natës ka punuar tash e një vit për të arritur këtë. / KultPlus.com