Ish-gardiani i kampit famëkeq pranë Berlinit do të del para gjykatës në moshën 100 vjeçare

Krimet e nazizmit nuk harrohen nga drejtësia dhe këtë e tregon dhe ngjarja e fundit që ka ndodhur në Gjermani.

Një ish-gardian i kampit famëkeq të përqendrimit të “Sachsenhausen” pranë Berlinit, do të dalë përpara gjykatës ndonëse është 100 vjeç dhe se ngjarjet për të cilat ai do të gjykohet kanë ndodhur përpara 76 vitesh, transmeton KultPlus.

Gjyqi pritet të nisë në tetor dhe gjykata rajonale e Neuruppin do të shqyrtojë akuzat e ngritura ndaj 100-vjeçarit për pjesëmarrjen në vrasjen e më shumë se 3500 personave.

I pandehuri, për shkak të moshës, është i detyruar të qëndrojë përballë trupit gjykues 2 deri në 2 orë e gjysmë në ditë, deri në përfundimin e procesit.

Ish-roja, emri i të cilit nuk bëhet me dije, raportohet të ketë punuar në kampin e Sachsenhausen nga viti 1942 deri në 1945, ku më shumë se 200 mijë persona u mbajtën në burg dhe 20 mijë prej tyre u ekzekutuan. / KultPlus.com

Berlini shpall klubet e natës institucione kulturore

Në Berlin, tashmë është bërë e ditur nga mediet gjermane se së shpejti klubet e natës do të shpallen institucione kulturore dhe këto klube pritet të përfitojnë edhe nga lehtësimet e taksave, përcjell KultPlus.

Sipas komisionit ”Live Musik”, në një votim pothuajse unanim të mërkurën më 5 maj, u deklarua në favor të rekomandimit për të ndryshuar statusin e klubeve të natës dhe vendeve të argëtimit në vendet kulturore.

Rekomandimi do të paraqitet në Bundestag dhe, sipas politikanit të Die Linke, Caren Lay, pritet të nënshkruhet pa debat, përcjell tutje KultPlus.

Forumi Parlamnetar shumë-partik për Klubin dhe Jetën e Natës ka punuar tash e një vit për të arritur këtë. / KultPlus.com