Nga atribuimi për Flack e deri tek çmimet, gjithçka që ndodhi në “Brit Awards”

E mirëpritur nga komediani Jack Whitehall, ceremonia më e madhe e çmimeve muzikore në Britani u mbajt të martën në Londër. 40-vjetori Brits, i mbajtur në “The O2 Arena”, u transmetua drejtpërdrejt në kanalin zyrtar të ceremonisë në YouTube dhe në Sh.B.A në ITV ose STV. Gjatë prezantimit, u bën homazhe për modelen e njohur Caroline Flack, e cila vdiq të shtunën.

”Ajo ishte një person i sjellshëm dhe e gjallë me një ndjenjë infektive argëtimi. Ajo do të humbasë shumë. Jam i sigurt që flas për të gjithë kur them se mendimet tona janë me miqtë dhe familjen e saj”.

Vetëm tetë çmime janë ndarë në këtë ceremoni, por ashtu sikurse Grammys, ceremonia e Brits përmban një numër të madh shfaqjesh me performanca live.

Këtë vit, Lizzo, Lewis Capaldi, Harry Styles dhe Mabel dhanë shfaqje shumë energjike dhe emocionale gjatë gjysmës së parë të shfaqjes, duke ndezur skenën e madhe britanike.

Çmimet

ARTISTI MË I MIRË I VITIT

Stormzy

ARTISTJA MË E MIRË FEMËR E VITIT

Mabel

GRUPI MË I MIRË I VITIT

Foals

KËNGA E VITIT

Lewis Capaldi-“Someone You Loved”

ALBUMI I VITIT

Dave-Psychodrama

ARTISTI I RI MË I MIRË

Lewis Capaldi

ARTISTJA MË E MIRË FEMËR NDËRKOMBËTARE

Billie Eilish

ARTISTI MË I MIRË NDËRKOMBËTAR

Tyler the Creator /KultPlus.com