‘Brit Awards’, dëshmi se muzika pop mund të ketë sukses, cilësi e laramani

Industria përnjohu mega-yjet, por nuk shpërbleu vetëm suksesin komercial, dhe më në fund po ushqen më shumë sesa një grusht të vogël artistësh

Ju mund t’i shihni, nëse keni këtë prirje, fituesit e sivjetmë të “Brit” si kundërpërgjigje ndaj atyre të vjetshmëve. Pabarazia gjinore në nominimet e 2020-s – në kategoritë me gjini të përzier, një artiste britanike mori një përzgjedhje – pati lënë në hije vetë ngjarjen: “në frymën e qëndrueshmërisë, ‘Brits’ po riciklojnë çdo lloj arsyetimi për atë pse ishin kaq pak femra të nominuara”, kishte thënë komediani Jack Whitehall, jo në një show televiziv, por në mes të ndarjes së çmimeve.

Por këtë vit, në një ceremoni që ashiqare përpiqej t’ia dilte mbanë me kufizimet e COVIDIT – një audiencë me punëtorë kyç, të shënjuar me ulëse të zbrazëta, që dukej të ishte me milje larg nga veprimi; shikimi i çuditshëm i njerëzve që morën çmime e që qëndronin dy metra larg shoqi-shoit, a thua se kishin përplasje të furishme pak para ardhjes në skenë – gjashtë nga shtatë fituesit në kategoritë me gjini të përziera ishin femra: vetëm çmimi i vetëm për Harry Stylesin e këngën e tij “Watermelon Sugar” e theu trendin. Me siguri që dikush është duke e bërë një tweet gjithë inat për plotësimin e formularëve, por edhe nëse është kështu, ata nuk duket t’u kenë kushtuar vëmendjeve tabelave gjatë vitit të kaluar. “Brits” ekzistojnë për të vlerësuar suksesin – ju mund të nominoheni për shumicën e çmimeve vetëm nëse keni një album në krye të tabelave apo edhe një single – dhe kështu kjo ndreqje është më shumë një reflektim mbi cilësinë e artisteve që ia dolën mbanë vitin e kaluar.

Ju mund të keni parashikuar që Dua Lipa do të përfundonte me albumin britanik dhe çmimet si solo artiste para se ajo të dilte në skenë me një kostum me flamur të Unionit që dukej t’i afrohej stilit të “Spice Girls” gjatë performancës në “Brit Awards” më 1997: albumi i saj “Future Nostalgia” që u shit në përmasa transatlantike që u ngjit në vendin e parë në 15 shtete dhe që hëpërhë po e shijon javën e vet të 58-të në tabelat e albumeve në Britani, dhe kjo ndjesi e suksesit ndërbreznor të popit me siguri do t’i ketë sjellë asaj vota. Por fitorja e saj u vulos nga cilësia e materialit: një përzierje e zgjuar e discos dhe popit që mban ndikimin e Princeit.

Edhe artistja fituese Arlo Parks tregoi që kur vjen puna te fitorja, ju duhet të keni më shumë sesa veç shitje – ajo mposhti plot të tjerë më të suksesshëm komercialisht falë albumit të saj debutues “Collapsed in Sunbeams”, që bashkoi kritikët dhe adhuruesit e pasionuar me tonin lirik të panxituar e bisedimor dhe rigdhendjen e shpirtit klasik. Nga rapperët e nominuar britanikë, AJ Tracey dhe Headie One kanë pasur singleat më të mëdhenj, por J. Hus fitoi me albumin e tij të dytë “Big Conspiracy”: edhe më i theksueshëm e më introspektiv sesa debutimi i tij “Common Sense”.

Taylor Swift fitoi namin e një ikone që nuk pushon së marri çmime globale, dhe këtë më meritë e jo vetëm pse incizoi dy albume fort të suksesshme derisa ishte në izolim. Përgjigjja e saj bullizuese ndaj një fesati sa i përket pronësisë së mjeshtërve të gjashtë albumeve të saj të para ishte një fitore e madhe mediatike që luante mbi simpatinë e kahershme publike për artistë që manipuloheshin prej një industrie moskokëçarëse muzikore: një lëvizje fort mbresëlënëse shahu që, me albumin e saj të riincizuar, “Fearless”, fitoi një tjetër vend të parë.

Edhe megayjet mbresuan për të mirë në kategoritë ndërkombëtare si Weeknd e Billie Eilish. Por sërish, voltazhi prej yjesh nuk ishte i vetmi faktor: mes tyre ata realizuan muzikë që ngriti rekorde të larta për introversionin dhe ekstroversionin në pop.

Siç mund të prisni për një ceremoni çmimesh të paktën pjesërisht të parashikuar, është një reflektim krejt i qashtër mbi atë se ku po qëndron hëpërhë industria e popit. Ndryshimi në pabarazinë gjinore thotë që industria më në fund mund të bëjë përpjekje për të ushqyer artiste të reja./koha/ KultPlus.com

Dua Lipa merr trofeun e dytë në ‘Brit Awards’

Dua Lipa pas çmimit për Këngëtaren më të mirë Britanike në ceremoninë e ”Brit Awards”, albumi i saj ”Future Nostalgia” u shpërblye edhe me çmimin e Albumit më të Mirë.

“Nuk po më besohet që kjo po ndodh. Ky album ka shumë kuptim për mua dhe faleminderit të gjithë atyre që e kanë dëgjuar. Ky album më ka mësuar shumë si vetëbesimin, fuqinë, kurajën dhe më ka dhënë shumë dashuri dhe miqësi. U jam shumë falënderuese njerëzve të mrekullueshëm me të cilët kam punuar dhe kam krijuar një album të tillë”, ka thënë Lipa gjersa ka pranuar trofeun e dytë në këtë ceremoni.

Këtë vit, Lipa pati tri nominime. Nuk arrit të triumfonte në kategorinë për këngën me të mirë me hitin “Physical”. / KultPlus.com

Momenti kur Dua Lipa shpallet Këngëtarja më e Mirë Britanike në ”Brit Awards 2021” (VIDEO)

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa është shpërblyer me çmimin si artistja më e mirë britanike në ”Brit Awards”, përcjell KultPlus.

“Faleminderit shumë është një nder që të jem këtu dhe përsëri në skenë. Herën e kaluar kur kam qenë këtu në vitin 2018 kam thënë që dëshiroj që të shoh më shumë gra në këtë skenë dhe tri vite më vonë jam shumë e lumtur që po e shoh këtë”, ka theksuar Lipa.

KultPlus ju sjell më poshtë videon e publikuar nga Brit Awards, kur Dua Lipa shpërblehet me këtë çmim. / KultPlus.com

Dua Lipa ia dedikon çmimin infermieres 74-vjeçare

Dua Lipa sonte në ”Brit Awards” u shpërblye me çmimin për këngëtaren më të mirë britanike, ndërkaq me të pranuar këtë çmim, Lipa i është bashkuar iniciativës për t’ia dedikuar çmimin e saj dikujt tjetër, duke i bërë kështu thirrje kryeministrit britanik Boris Johnson që të realizojë propozimin e tij për t’i rritur pagat punonjësëve që janë në vijën e parë gjatë kësaj pandemië, përcjell KultPlus.

“Unë kam zgjedhur që çmimin tim ta ndajë me Elizabeth Anionëu. Ajo e ka kaluar karrierën e saj të mrekullueshme të infermierisë duke luftuar pabarazitë racore. Ajo gjithashtu ka kaluar kaq shumë kohë dhe është një promovuese e fortë për mbrojtjen e punëtorëve të vijës së parë të frontit. Ajo gjithashtu ka thënë se ekziston një pabarazi masive midis mirënjohjes dhe respektit për punëtorët e vijës së frontit sepse është shumë mirë të duartrokasim për ta, por ne duhet t’i paguajmë ata. Prandaj, unë mendoj se ajo që duhet të bëjmë është që ne të gjithë duhet të japim një duartrokitje masive dhe t’i japim Borisit një mesazh që të gjithë mbështesim një rritje të drejtë të pagave për vijën tonë të parë të frontit”, ka thënë Lipa.

74-vjeçarja Elizabeth Nneka Anionëu është një infermiere britanike, administratore e kujdesit shëndetësor, lektor dhe profesor e Infermierisë në Universitetin e Londrës Perëndimore. / KultPlus.com

Dua Lipa fiton çmimin për këngëtaren më të mirë britanike në “Brit Awards”

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa është shpërblyer me çmimin si artistja më e mirë britanike në ”Brit Awards”, përcjell KultPlus.

“Faleminderit shumë është një nder që të jem këtu dhe përsëri në skenë. Herën e kaluar kur kam qenë këtu në vitin 2018 kam thënë që dëshiroj që të shoh më shumë gra në këtë skenë dhe tri vite më vonë jam shumë e lumtur që po e shoh këtë”, ka theksuar Lipa.

”Future Nostalgia” i Lipës është poashtu i nominuar për çmimin e albumit më të mirë në këtë ceremoni. / KultPlus.com

‘Brit Awards 2021’ mbahet me praninë e mijëra njerëzve

Taylor Swift do të nderohet me çmimin “Ikonë Globale” të martën në “Brit Awards”, e cila planifikohet të mbahet përballë një audiencë me 4000 pjesëmarrës.

Ceremonia kryesore e çmimeve të muzikës e Britanisë po përdoret si ngjarje provuese nga qeveria para lehtësimit të plotë të kufizimeve të COVID-19 që pritet këtë verë.

Pjesëmarrësit nuk do të kenë distancë mes vete dhe nuk do të mbajnë maska në fytyrë, por ata duhet të kenë një test negativ.

Këngëtarja britanike me prejardhje shqiptare Dua Lipa është po ashtu e nominuar për tri çmime, shkruan AP, transmeton KultPlus.

Taylor Swift do të bëhet gruaja e parë që merr çmimin “Ikonë Globale”, i cili më parë u është ndarë artistëve si Elton John dhe David Bowie. / KultPlus.com

Olivia Rodrigo do të performojë në BRIT 2021

Olivia Rodrigo do të interpretojë këngën e saj hit në ceremoninë vjetore të ndarjes së çmimeve muzikore, e cila do të mbahet më 11 maj 2021 në O2 Arena të Londrës.

Kjo vjen pasi u zbulua se BRIT Awards do të jetë ngjarja e parë e madhe e mbyllur e muzikës që do të kthehet në Mbretërinë e Bashkuar me 4,000 të ftuar, me ata që marrin pjesë atje në ceremoninë, të vendosur nga një fletë votimi. Të ftuarit nuk do të kërkohet të mbajnë maska pasi të ulen dhe nuk do të kërkohet asnjë distancim shoqëror.

Sidoqoftë, ata do të duhet të japin prova të një testi negativ të koronavirusit, i cili identifikon nëse dikush pa simptoma është infektues, përpara se të hyjë./ KultPlus.com

NEW YORK, NY – NOVEMBER 05: Olivia Rodrigo visit’s People Now on November 5, 2019 in New York, United States. (Photo by Jason Mendez/Getty Images)

‘BRIT Awards’, ceremonia e parë me spektatorë pas një viti


Ceremonia e ndarjes së çmimeve muzikore “BRIT Awards” do të jetë ngjarja e parë më e madhe pas më shumë se një viti, e cila pritet që të ndajë 2.500 bileta falas për punëtorët kryesorë.

Në një njoftim të lëshuar të enjten është bërë e ditur se “BRIT” do të mbahet para më shumë se 4.000 spektatorëve në sallën “O2” në Londër, më 11 maj – gjashtë ditë para fazës së radhës të kufizimit të masave në Britaninë e Madhe.

Ceremonia, e cila do të transmetohet drejtpërdrejt në ITV dhe do të drejtohet nga Jack Whitehall, do ta shënojë rikthimin në muzikën live, ndërkaq këngëtarja me prejardhje kosovare, e nominuar për çmime, Dua Lipa, u ka premtuar pjesëmarrësve se do të jetë “një natë për t’u mbajtur në mend”.

Ceremonia e mbyllur dhe transmetimi i drejtpërdrejtë do të jenë pjesë e Programit Shkencor të Qeverisë për Ngjarje dhe do të përdorë metoda të zgjeruara për të shqyrtuar se si mund të organizohen ngjarjet e ndryshme pa pasur nevojë për distancë sociale, pasi të gjitha kufizimet të hiqen më 21 qershor.

Në bashkëpunim me qeverinë për t’iu përmbajtur udhëzimeve të sigurisë, veprimi nënkupton se ceremonia e çmimeve “Brits” do të jetë ngjarja e parë muzikore e drejtpërdrejtë në “O2” në më shumë se një vit, me 4.000 bileta – vetëm një e pesta e kapacitetit prej 20.000 ulëseve.

“Brits” do të luajë rol të rëndësishëm në hapjen e rrugës për rikthimin e koncerteve live përderisa Mbretëria e Bashkuar po synon që t’i shfuqizojë masat e caktuara kundër pandemisë së koronavirusit.

Punëtorët kryesorë që kanë punuar pa ndalur gjatë pandemisë do të shpërblehen me gjithsej 2.500 bileta falas. Publikut nuk do t’u kërkohet që të mbajnë distancë ose të bartin maska në sallë, por do të ketë rregulla që duhet t’i zbatojnë gjersa udhëtojnë për te vendi dhe duhet t’u përmbahen rregullave të caktuara nga organizatorët e ngjarjes. Një ndër rregullat është që pjesëmarrësit duhet të kenë një test negativ që tregon se nuk janë të infektuar me koronavirus, po qe se duan të hyjnë në sallë.

Këngëtarët Dua Lipa, Arlo Parks dhe Celeste kryesojnë listën e më të nominuarve me gjithsej tri nominime.

Këngëtarët e tjerë që janë pjesë e nominimeve janë: AJ Tracey, Yungblud, Joel Corry, J Hus, Headie One dhe shumë të tjerë. Kurse nga grupet ndërkombëtare do të jenë: “BTS”, “Run the Jewels and Fontaines D.C”, “Foo Fighters”, si dhe këngëtaret Ariana Grande, Billie Eilish, Cardi B, Miley Cyrus dhe Taylor Swift. /koha/ KultPlus.com

Lista e plotë e nominimeve ‘Brit Awards 2021’

Janë publikuar nominimet për mbrëmjen më të madhe vjetore të ndarjes së çmimeve në Mbretërinë e Bashkuar, “Brit Awards 2021”, shkruan KultPlus.

Ceremonia e këtij viti u shty tre muaj nga data e saj tradicionale e shkurtit për shkak të krizës së koronavirusit dhe tani do të zhvillohet në O2 Arena të Londrës më 11 maj.

Më poshtë gjeni listën e plotë:

Artistja më e mirë

Arlo Parks

Celeste

Dua Lipa

Jessie Ware

Lianne La Havas

Artisti më i mirë

AJ Tracey

Headie One

J Hus

Joel Corry

Yungblud

Grupi më i mirë

Bicep

Yungblud

Little Mix

The 1975

Young T & Bugsey

Artisti depërtues i vitit

Arlo Parks

Bicep

Celeste

Joel Corry

Young T & Bugsey

Kënga Britanike më e mirë e vitit

220 Kid with Gracey – Don’t Need Love

Aitch x AJ Tracey feat Tay Keith – Rain

Dua Lipa – Physical

Harry Styles – Watermelon Sugar

Headie One feat AJ Tracey and Stormzy – Ain’t It Different

Joel Corry x MNEK – Head and Heart

Nathan Dawe x KSI – Lighter

Regard and Raye – Secrets

S1mba feat DTG – Rover

Young T & Bugsey feat Headie One – Don’t Rush

Albumi më i mirë i vitit

Arlo Parks – Collapsed in Sunbeams

Celeste – Not Your Muse

Dua Lipa – Future Nostalgia

J Hus – Big Conspiracy

Jessie Ware – What’s Your Pleasure?

Artistja më e mirë ndërkombëtare

Ariana Grande

Billie Eilish

Cardi B

Miley Cyrus

Taylor Swift

Artisti më i mirë ndërkombëtar

Bruce Springsteen

Burna Boy

Childish Gambino

Tame Impala

The Weeknd

Grupi më i mirë ndërkombëtar

BTS

Fontaines DC

Foo Fighters

Haim

Run the Jewels

Ylli në rritje

Griff./ KultPlus.com

Dua Lipa nominohet për tre çmime në ‘Brit Awards 2021’

Këngëtarja shqiptare me famë botërore, Dua Lipa është nominuar në tri kategoritë më të rëndësishme në ‘Brit Awards’, shkruan KultPlus

Këtë e ka bërë të ditur vetë këngëtarja nëpërmjet një postimi në rrjetin social Twitter.

Dua është nominuar në kategoritë, ‘Album of The Year’, ‘British Single’ dhe ‘Female Solo Artist’.

Kujtojmë se gjatë ditës së djeshme ajo  tregoi se gjithashtu do të performoj në skenën e Brit Awards.

Dua së fundmi ka fituar çmimin Grammy në kategorinë ‘Best Pop Vocal Album’, ndërsa në Brits të vitit 2019 ajo ka fituar tri çmime. /KultPlus.com

Nga atribuimi për Flack e deri tek çmimet, gjithçka që ndodhi në “Brit Awards”

E mirëpritur nga komediani Jack Whitehall, ceremonia më e madhe e çmimeve muzikore në Britani u mbajt të martën në Londër. 40-vjetori Brits, i mbajtur në “The O2 Arena”, u transmetua drejtpërdrejt në kanalin zyrtar të ceremonisë në YouTube dhe në Sh.B.A në ITV ose STV. Gjatë prezantimit, u bën homazhe për modelen e njohur Caroline Flack, e cila vdiq të shtunën.

”Ajo ishte një person i sjellshëm dhe e gjallë me një ndjenjë infektive argëtimi. Ajo do të humbasë shumë. Jam i sigurt që flas për të gjithë kur them se mendimet tona janë me miqtë dhe familjen e saj”.

Vetëm tetë çmime janë ndarë në këtë ceremoni, por ashtu sikurse Grammys, ceremonia e Brits përmban një numër të madh shfaqjesh me performanca live.

Këtë vit, Lizzo, Lewis Capaldi, Harry Styles dhe Mabel dhanë shfaqje shumë energjike dhe emocionale gjatë gjysmës së parë të shfaqjes, duke ndezur skenën e madhe britanike.

Çmimet

ARTISTI MË I MIRË I VITIT

Stormzy

ARTISTJA MË E MIRË FEMËR E VITIT

Mabel

GRUPI MË I MIRË I VITIT

Foals

KËNGA E VITIT

Lewis Capaldi-“Someone You Loved”

ALBUMI I VITIT

Dave-Psychodrama

ARTISTI I RI MË I MIRË

Lewis Capaldi

ARTISTJA MË E MIRË FEMËR NDËRKOMBËTARE

Billie Eilish

ARTISTI MË I MIRË NDËRKOMBËTAR

Tyler the Creator /KultPlus.com

Sonte Brit Awards vë përballë Dua Lipën dhe Rita Orën

Brit Awards ka vënë përballë Dua Lipën dhe Rita Orën. Dy këngëtaret me origjinë shqiptare konkurrojnë me njëra-tjetrën në të njëjtën kategori “British Video”.

Dua mbizotëron me 4 nominime ndërsa Rita Ora me 2 nominime.

Ora është nominuar me këngën “For You” në bashkëpunim me Liam Payne dhe me ‘Let Me Love You’.

Ndërsa Lipa me këngët ‘One Kiss’ në bashkëpunim me Calvin Harris dhe ‘IDGAF’.

Ceremonia e ‘Brit Award 2019’ do të mbahet më 20 shkurt në O2 Arena të Londrës.

Lista e plotë e të nominuarve:

British album of the year

 • The 1975 – A Brief Inquiry Into Online Relationships
 • Anne-Marie – Speak Your Mind
 • Florence + The Machine – High As Hope
 • George Ezra – Staying At Tamara’s
 • Jorja Smith – Lost & Found

British female solo artist

 • Anne-Marie
 • Florence + The Machine
 • Jess Glynne
 • Jorja Smith
 • Lily Allen

British male solo artist

 • Aphex Twin
 • Craig David
 • George Ezra
 • Giggs
 • Sam Smith

British group

 • The 1975
 • Arctic Monkeys
 • Gorillaz
 • Little Mix
 • Years & Years

British breakthrough act

 • Ella Mai
 • Idles
 • Jorja Smith
 • Mabel
 • Tom Walker

Critics’ choice

 • Sam Fender
 • Lewis Capaldi
 • Mahalia

British single

 • Anne-Marie – 2002
 • Calvin Harris and Dua Lipa – One Kiss
 • Clean Bandit ft Demi Lovato – Solo
 • Dua Lipa – IDGAF
 • George Ezra – Shotgun
 • Jess Glynne – I’ll Be There
 • RAMZ – Barking
 • Rudimental – These Days
 • Siagla and Paloma Faith – Lullaby
 • Tom Walker – Leave A Light On

British video

 • Anne-Marie – 2002
 • Calvin Harris and Dua Lipa – One Kiss
 • Clean Bandit ft Demi Lovato – Solo
 • Dua Lipa – IDGAF
 • Jax Jones ft Ina Wroldsen – Breathe
 • Jonas Blue ft Jack & Jack – Rise
 • Liam Payne and Rita Ora – For You
 • Little Mix ft Nicki Minaj – Woman Like Me
 • Rita Ora – Let Me Love You
 • Rudimental – These Days

International male solo artist

 • Drake
 • Eminem
 • Kamasi Washington
 • Shawn Mendes
 • Travis Scott

International female solo artist

 • Ariana Grande
 • Camila Cabello
 • Cardi B
 • Christine & The Queens
 • Janelle Monae

International group

 • Brockhampton
 • The Carters
 • First Aid Kit
 • Nile Rodgers & Chic
 • Twenty One Pilots

Brits Global Success Award

 • TBC

British producer of the year

 • TBC  /a.a/j.p/ KultPlus.com

Gratë dominojnë nominimet në “Brit Awards”

“Uroj të ketë sa më shumë gra në skena të këtilla”, kishte thënë Dua Lipa kur kishte fituar vitin e kaluar çmimin artistja më e mirë në “Brit Awards”, shkruan BBC.

Dhe një vit më vonë, duket se industria e muzikës ka marrë shënime, me artistet që dominojnë nominimet për 2019. Derisa listës së nominimeve i prijnë Dua Lipa e Anne Marie me nga katër sosh, transmeton Koha.net.

Dua Lipa udhëheq “Brit Awards” me katër nominime, Rita Ora në garë për një çmim.

E kjo është hera e dytë në histori të “Brit Awards”, që gratë kanë më tepër nominime se burrat për çmimin kryesor “Albumi i Vitit”.

Lista e plotë e nominimeve është si më poshtë:

Albumi i Vitit

The 1975 – A Brief Inquiry Into Online Relationships

Anne-Marie – Speak Your Mind

Florence + The Machine – High As Hope

George Ezra – Staying At Tamara’s

Jorja Smith – Lost & Found

Artistja më e mirë

Anne-Marie

Florence + The Machine

Jess Glynne

Jorja Smith

Lily Allen

Artisti më i mirë

Aphex Twin

Craig David

George Ezra

Giggs

Sam Smith

Grupi më i mirë

The 1975

Arctic Monkeys

Gorillaz

Little Mix

Years & Years

Artisti më i mirë i ri

Ella Mai

Idles

Jorja Smith

Mabel

Tom Walker

Zgjedhja e kritikëve

Fitues: Sam Fender

Lewis Capaldi

Mahalia

Singli më i mirë

Anne-Marie – 2002

Calvin Harris and Dua Lipa – One Kiss

Clean Bandit ft Demi Lovato – Solo

Dua Lipa – IDGAF

George Ezra – Shotgun

Jess Glynne – I’ll Be There

RAMZ – Barking

Rudimental – These Days

Siagla and Paloma Faith – Lullaby

Tom Walker – Leave A Light On

Videoklipi më i mirë

Anne-Marie – 2002

Calvin Harris and Dua Lipa – One Kiss

Clean Bandit ft Demi Lovato – Solo

Dua Lipa – IDGAF

Jax Jones ft Ina Wroldsen – Breathe

Jonas Blue ft Jack & Jack – Rise

Liam Payne and Rita Ora – For You

Little Mix ft Nicki Minaj – Woman Like Me

Rita Ora – Let Me Love You

Rudimental – These Days

Artisti më i mirë ndërkombëtar

Drake

Eminem

Kamasi Washington

Shawn Mendes

Travis Scott

Artistja më e mirë ndërkombëtare

Ariana Grande

Camila Cabello

Cardi B

Christine & The Queens

Janelle Monae

Grupi më i mirë ndërkombëtar

Brockhampton

The Carters

First Aid Kit

Nile Rodgers & Chic

Twenty One Pilots./ KultPlus.com

Babai i Dua Lipës, përkrahë Rita Orën (FOTO)

Mbrëmë ishte një natë e paharruar në Brit Awards për shqiptarët.

Dy vajzat kosovare Rita Ora dhe Dua Lipa, ishin pjesë e kësaj mbrëmje, ku ato me zërin e tyre ngritën në këmbë publikun londinez dhe jo vetëm, shkruan KultPlus.

Rita Ora me performancë magjike ndërsa Dua Lipa me pesë nominime në këtë ceremoni nga të cilat mori dy çmime edhe atë si Artistja më e Mirë Femër. Edhe Dua Lipa, performoi në skenën e Brit Awards, ndërsa për ta përkrahur atë, aty ishin familja e saj Dukagjin Lipa dhe Anesa Lipa.

Dukagjin Lipa, përveç përkrahjes që ia bënte të bijës nëpërmjet rrjeteve sociale, ai ka publikuar edhe një video në InstaStory, gjatë performancës së Rita Orës, me mbishkrimin #RitaOra.

Në vijim, po sjellim fotografitë e publikuara nga Dukagjin Lipa./ KultPlus.com

Këtu mund ta përcillni Brit Awards 2018, shikojeni performancën e Rita Orës dhe pesë nominimet e Dua Lipës (LIVE)

Edhe pak minuta fillon ceremonia e madhe e Brit Awards, ku pritet të performojë Rita Ora, e cila është parë se ka shkëlqyer në tepihun e kuq, shkruan KultPlus.

Por pritjet për këtë mbrëmje shkojnë te këngëtarja tjetër shqiptare,Dua Lipa, e cila në këtë garë është e nominuar në pesë kategori të ndryshme./KultPlus.com