Aktori i njohur Van Damme feston sot 62 vjetorin e lindjes

Jean-Claude Camille François Van Varenberg (lindur më 18 tetor 1960), i njohur profesionalisht si Jean-Claude Van Damme (në gjuhën shqipe Zhan-Klod Van Dam), është një artist belg luftarak, aktor, drejtor dhe më i njohur për filmat e tij luftarak të cilat përfshijnë Bloodsport (1988), Kickboxer (1989), Ushtari Universal (1992), i synuar Hard (1993), Timecop (1994), vdekje e papritur (1995) dhe JCVD (2008). Ai është njohur si “muskujt nga Brukseli”.

Pas studimeve intensive në artet marciale që nga mosha dhjetë vjeçare, Van Damme arriti suksesin kombëtar në Belgjikë si artist luftarak dhe gjimnast, duke fituar titullin “Zoti Belgjikë” në Bodybuilding. Ai emigroi në Shtetet e Bashkuara në vitin 1982 për të ndjekur një karrierë në film, dhe ka arritur sukses me Bloodsport (1988), bazuar në një histori të shkruar nga Frank Dux. Ai arriti të më vone sukses ne filmin Timecop (1994), e cila pati të ardhura bruto mbi $ 100 milion në mbarë botën dhe u bë filmi i tij më i suksesshëm financiarisht.

Van Damme ka pasur probleme me kokainën që filluara gjatë vitit 1995. Ai hyri në një program të gjatë rehabilitimi në vitin 1996, por e la atë, pas vetëm një jave. Në vitin 1996, ai kaloi deri në 10.000 $ në javë në kokainë. Ai është raportuar gjithashtu që të ketë përjetuar çrregullim bipolar. Një pikë kthese në çështjet e tij shëndetësore erdhi në vitin 1997, pasi ka firmosur letrat e divorcit i akuzuar për abuzim bashkëshortor dhe varësia ndaj drogës. Në vitin 1998 më në fund Van Damme u shkëput nga varësia e drogës. / KultPlus.com

Jean-Claude Van Damme bëhet me yll në “Walk of Fame” të Belgjikës

Aktori i njohur i Hollywoodit, Jean-Claude Van Damme ka marrë së fundmi pjesë në festivalin e filmit Oostende, në Belgjikë.

I veshur me një kostum elegant ngjyrë të kaltër, Van Damme vërtetoi edhe njëherë se pavarësisht moshës di të jetë një ndjekës i modës.

Stili i tij është i pëlqyer nga të gjithë, teksa shquhet si një prej aktorëve më të ndjekur në mbarë botën.

View this post on Instagram

Make muscles, not excuses! #JCVD

A post shared by Jean-Claude Van Damme (@jcvd) on


Për karrierën e tij të pasur, së fundmi, Jean-Claude Van Damme është nderuar edhe me një yll në “Walk of Fame” të Belgjikës.

Lajmin për këtë gjë e ka bërë të ditur vet aktori përmes disa fotografive të publikuara në Instagram.

“Unë do të doja të falënderoja të gjithë ata që dolën për të më parë në Festivalin e filmit Oostende më 9 shtator. Marrja e një ylli në “Walk of Fame” në Belgjikë, është një nder i madh për mua”, ka shkruar ai në mbishkrimin e fotografisë.

Ndërkohë, urimet e shumta nga fansat për këtë sukses nuk kanë munguar. /KultPlus.com

Ekskluzive: Edhe Jean-Claude Van Damme bën shqiponjën, përshëndetë Adnan Januzaj

Aktori i njohur me famë botërore Jean-Claude Van Damme sapo ka postuar në faqen e tij zyrtare një fotografi me shqiponjë, shkruan KultPlus.

Dhe mbishkrimi i kësaj fotografie i është dedikuar Adnan Januzaj, i cili shënoi gol për ekipin e Belgjikës, por që i njëjti nuk ka bërë shqiponjën sikurse e kanë bërë Xhaka e Shaqiri.

“Një falënderim masiv për Adnan Januzaj që shënoi dje golin e fitores në kampionatin botëror të FIFA-s për ekipin e Belgjikës”, ka shkruar Jean-Claude Van Damme./KultPlus.com