Aktori i njohur Van Damme feston sot 62 vjetorin e lindjes

Jean-Claude Camille François Van Varenberg (lindur më 18 tetor 1960), i njohur profesionalisht si Jean-Claude Van Damme (në gjuhën shqipe Zhan-Klod Van Dam), është një artist belg luftarak, aktor, drejtor dhe më i njohur për filmat e tij luftarak të cilat përfshijnë Bloodsport (1988), Kickboxer (1989), Ushtari Universal (1992), i synuar Hard (1993), Timecop (1994), vdekje e papritur (1995) dhe JCVD (2008). Ai është njohur si “muskujt nga Brukseli”.

Pas studimeve intensive në artet marciale që nga mosha dhjetë vjeçare, Van Damme arriti suksesin kombëtar në Belgjikë si artist luftarak dhe gjimnast, duke fituar titullin “Zoti Belgjikë” në Bodybuilding. Ai emigroi në Shtetet e Bashkuara në vitin 1982 për të ndjekur një karrierë në film, dhe ka arritur sukses me Bloodsport (1988), bazuar në një histori të shkruar nga Frank Dux. Ai arriti të më vone sukses ne filmin Timecop (1994), e cila pati të ardhura bruto mbi $ 100 milion në mbarë botën dhe u bë filmi i tij më i suksesshëm financiarisht.

Van Damme ka pasur probleme me kokainën që filluara gjatë vitit 1995. Ai hyri në një program të gjatë rehabilitimi në vitin 1996, por e la atë, pas vetëm një jave. Në vitin 1996, ai kaloi deri në 10.000 $ në javë në kokainë. Ai është raportuar gjithashtu që të ketë përjetuar çrregullim bipolar. Një pikë kthese në çështjet e tij shëndetësore erdhi në vitin 1997, pasi ka firmosur letrat e divorcit i akuzuar për abuzim bashkëshortor dhe varësia ndaj drogës. Në vitin 1998 më në fund Van Damme u shkëput nga varësia e drogës. / KultPlus.com

Van Damme në rolin e shqiptarit, thërret në gjuhën shqipe “Nënë”

Filip Shala është emri i aktorit të njohur Jean Claude Van Damme në filmin e tij të fundit.

“Kill’em All” tregon historinë e një shqiptari, i cili kërkon hakmarrje për babanë e tij, të cilin e kishin vrarë serbët gjatë luftës për arsye të shkrimeve të tij si gazetar.

Ndërsa, pas shumë vitesh shqiptari Filip Shala, hyn në bandën serbe vetëm që të jetë më afër vrasësve të të atit.

Kur koha në film kthehet disa vite pas, dhe shqiptari paraqitet siç ishte fëmijë, duke u larguar nga nëna e tij, ai thërret në gjuhen shqipe “nanë” duke e përsëritur disa herë këtë fjalë.

Filmi “Kill’em All” është shfaqur në kinematë botërore para disa muajve, dhe është pritur mirë nga publiku.

Ndërsa, në film kanë qenë pjesë edhe aktorë tjerë të njohur si Maria Counchita Alonso e Peter Stormare.